Геј парада во Скопје (анкета)

Дали ја поддржувате идејата за одржување геј парада во Скопје?

  • Да, апсолутно го поддржувам слободното изразување на сексуалната ориентација преку таква форма, па з

    Гласови: 25 5,5%
  • Да, апсолутно го поддржувам слободното изразување на сексуалната ориентација преку таква форма, но н

    Гласови: 45 9,9%
  • Не ја поддржувам идејата, но не би се ни спротиставувал доколку се одлучат да ја одржат

    Гласови: 143 31,4%
  • Не, баш напротив, би излегол на „контра-протест“ доколку се одржи парадата

    Гласови: 242 53,2%

  • Вкупно гласачи
    455
Статус
Затворена за нови мислења.

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Типично. Обвини ги комунистите за се и сешто. Дури и кога тоа што ги обвинуваш ВРСКА нема. Како и да е, анусот НЕ е таа Г-точка.

Тоа што повеќето машки не знаат е деак и тие имаат G-spot. И се согласувам со Леандра дека кај некои (некои, не сите) машки, тоа е анусот, бидејќи има нервни завршетоци во својата биолошка структра кои кога стимулирани на правилен начин, предизвикуваат задоволство. Тоа што е доста големо табу меѓу хетеросексуалците е дека некои, иако straight, имаат пробано вакво нешто со девојката, и не знаат како е можно од таму да вадат задоволство. Иако не би го споделиле тоа со жив човек. Поради очигледни причини.

Така да, неекои од вас ќе се зачудат, но простатата е машлиот еквивалент на женскиот G-Spot. Функцијата на простатата е да лачи бел слузав секрет кој исполнува една третина од вкупната композиција на спермата заедно со сперматозоидите и семеналата (уште еден вид семена течност ). Кај возрасни мажи простатата е голема колку орев. Сместена е во непосредна близина на анусот, во внатрешноста на ректалниот канал. Ако е доволно стимулирана простатата, и на соодвтен начин, почнува да лачи слузаво секрети, а со понатамошно стимулирање може да доведе со оргазам.





Вакви масажи се практикуваат готово секаде. Најголемиот дел се вршени од доктори, поради поедини проблеми кои мажите се соочуваат со простатата. Најефикасен метод за ослободување на тензијата и воспаленоста кај простатата е рачно стимулирање / масажа од страна на доктор, каде се ослободува притисокот, и се излачуваат капки од простатната течност кои се инфицирани, со што доаѓа до релаксација на мускулите лоцирани во тој дел од телото.
Инаку за комунистите мислев како во скечот со Цацко (Џон крокодилот) кога ќе му речи на новинарот уште комунистите ве лажат :icon_lol:.

Гледаш што убава слика си ставил со убаво објаснување, само џе е Џи точка? А немет на сликата, што значит не постојт :helou:.
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Што потреба имаат од парада,сакаат да изазиваат народ? Тоа се се болни луѓе кој што не сакаат да се лечат.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.847
Немам ништо против хомосексуалците, нека прават што сакаат, нивни избор. Ама зашто мора паради да прават? Ај да зееме сеа ние што сме хетеро да организираме стрејт парада... :tapp:

Дефинитивно сум против одржување на геј парада.
 
P

Princ

Гостин
Педофилијата е пореметување. Психолошко пореметување. Провери си ја дефиницијата. Луѓе не се раѓаат со пореметувања, особено не психолошки. Тие се стекнуваат во текот не животот заедно со разно разни трауми, злоставувања и сл.
Дали, да речеме, ако после 10-20-50 години од денес таа дефиниција за педофилијата се промени, ти ќе излезеш да ги поддржиш во нивната педо-парада, протест, што и да е, што ќе го одржат на плоштад?

Бидејќи пред некои 10-20-50 години хомосексуалноста се третираше (буквално, третираше) како ни помалку ни повеќе, туку точно -> психолошко пореметување. И после се намножија хомосексуалци низ "градов" (а пари нема) па се промени таа дефиниција.
Живо ме интересира дали ќе ги поддржиш педофилите (или другите фили) доколку за 10-20-50 години се промени дефиницијата и за нив, односно лекарите најдат во аналните завршетоци на педофил дека тој всушност со нив се раѓа, и нема апсолутно ништо лошо да си играш со вагина на 3 годишно дете.
Напротив, не само што тоа не е лошо, туку тоа може да помогне во правилно израстување на детето и тој чин се стимулира од нашето Министерство за труд и социјална политика.
Значи, дали ќе ги поддржиш и нив?
 
J

Johnny Stulic

Гостин
.

Па хетеросексуалци имаат организирано протести за права. Зависи за која група стануива збор. И не е апсурдно, ако бараш права кои по default и така треба да ги имаш.

Инаку нови информации немам. Ако некој има, нека постира.
Банално ми е зошто не знам колку ќе се добијат тие права на плоштад тука треба да се изигра педерски со политичките фактори за да добиете некој права мислам дека алудираш на правото за брак зошто останатите се загарантирани со устав барем јас колку што знам, како и да е реков погоре дека го поддржувам протестот и сите оние што ја третираат хомесексуалноста како болест нека отворат едно бројче на Мобимак или Космофон да донираат некоја пара на лекување на заболените од хомосексуализам.

Вака само гледам една шака хипокрити кој за болни од леукемија се пењават од емпатија, додека за болниве од хомосексуализам само што не запалиле клада.
 
Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
Еве вака да разгледаме - значи тоа се исфрустрирани луѓе кои цел живот биле понижувани(со причина) и сега сакаат да се одмаздат со тоа што јавно, во лице би ни се смеале на сите.

Не дозволувам такво нешто.Нека си парадираат пред тие што ги понижиле,јас не сум должен да гледам сосила ретардирани на сред плоштад.

А да,би излегол и на контра-протест,а не верувам дека Владава би преземала нешто за заштита на позадинците.

Во секој случај,ќе биде гадно.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Еве вака да разгледаме - значи тоа се исфрустрирани луѓе кои цел живот биле понижувани(со причина) и сега сакаат да се одмаздат со тоа што јавно, во лице би ни се смеале на сите.
Ова погоре е некоја револуција во психоанализата, од каде ти се само детерминирани ставовиве

Не дозволувам такво нешто.Нека си парадираат пред тие што ги понижиле,јас не сум должен да гледам сосила ретардирани на сред плоштад.
Не мора да гледаш оди дома и гледај на МТВ пренос од литургија.
А да,би излегол и на контра-протест,а не верувам дека Владава би преземала нешто за заштита на позадинците.

Во секој случај,ќе биде гадно.
Тука се лажеш, државата е должна да ги заштити сите граѓани без разлика на верска, национална и сексуална припадност.


Не знам од каде толку хомофобија кај нас, како чеда Александрови би требало да сме малку полиберални кон педериве.
Мислете на тоа дека утре можеби некој ќе има челад (пу пу не дај боже) болен од оваа опака болест па нема да му биде баш мило некој да го навредува на секој агол неговото дете затоа малку прст во глава.
 
P

Princ

Гостин
Овој дел е малку заебан. Велиш

државата е должна да ги заштити сите граѓани без разлика на верска, национална и сексуална припадност.
Што со моето право да не гледам такви глупости на плоштад тој ден?

Во ваква околност, кога нема прав или крив, посилниот победува.
Секогаш било така.
А право, и тој има да протестира затоашто сака да се плеска анално (која поента), и јас да го спречам во тоа. Судот тука праведно не може да пресуди.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Овој дел е малку заебан. Велиш



Што со моето право да не гледам такви глупости на плоштад тој ден?

Во ваква околност, кога нема прав или крив, посилниот победува.
Секогаш било така.
А право, и тој има да протестира затоашто сака да се плеска анално (која поента), и јас да го спречам во тоа. Судот тука праведно не може да пресуди.
Принц,

Протестот се најавува најмалку 48 часа во полиција и е дадено соопштение до медиумите, еве пример и јас не сакав да гледам протест против неолиберализмот организиран од Антески некни оти за мене се тоа глупости не појдов и точка не ми е ускратено никакво право, додека протестот било каков освен нормално антидржавен е право на слобода во изразувањето и како такво ни е гарантирано со устав во спротивно ќе зачекориме во предворјето на тоталитаризмот.

Никој не протестира за тоа да му се дозволи да се плеска анално, педерите си се плескаат и никој тоа не му го брани највероватно ќе се фрли акцент на правото на брак кое го немаат и на дискриминацијата на работното место.(сексуал арасмент)
 
P

Princ

Гостин
Ама право на брак не можат да добијат. Поради ХХХХ околности, да не навлегуваме сега во нив (или ете ако сакаш можеме и да навлеземе), заклучокот е дека не можат да го добијат тоа право на брак.

Дискриминацијата на работното место не постои во земјава. Барем не во аспект на сексуалноста. Бидејќи најмалку што работодавачот го интересира е сексуалниот живот на вработениот. Се додека тој е максимално продуктивен на работното место, тој за мене е најдобриот вработен.

Постои дискриминација по други основи (пол и возраст највеќе.... отвори огласник и најмалку еден оглас ќе најдеш каде се бара вработен од одреден пол (иако и некој од друг пол совршено добро би ја вршел таа работа) или од-до одредена возраст (иако возраста во тој конкретен случај не значи ништо)) ама по сексуална определба не. Барам машинобравар, хетеросексуалец. :tapp:

И геј-парадата најчесто се интерпретира како искажување на гордост да си геј. I am gay and proud of it. Тогаш безбол палица помага.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Џони можеш да ги болдираш буквите,можеби ќе сфатат што сакаш да кажеш:smir:
 
Член од
26 октомври 2009
Мислења
420
Поени од реакции
12
Ej alo SKOPJE (ni koj bilo drug grad vo MAKEDONIJA) NE E LJUBLJANA! Alo razbudete se Makedonija ne e gej nacija ! Stop za PEDERITE!:nenene:
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Ама право на брак не можат да добијат. Поради ХХХХ околности, да не навлегуваме сега во нив (или ете ако сакаш можеме и да навлеземе), заклучокот е дека не можат да го добијат тоа право на брак.

Дискриминацијата на работното место не постои во земјава. Барем не во аспект на сексуалноста. Бидејќи најмалку што работодавачот го интересира е сексуалниот живот на вработениот. Се додека тој е максимално продуктивен на работното место, тој за мене е најдобриот вработен.

Постои дискриминација по други основи (пол и возраст највеќе.... отвори огласник и најмалку еден оглас ќе најдеш каде се бара вработен од одреден пол (иако и некој од друг пол совршено добро би ја вршел таа работа) или од-до одредена возраст (иако возраста во тој конкретен случај не значи ништо)) ама по сексуална определба не. Барам машинобравар, хетеросексуалец. :tapp:

И геј-парадата најчесто се интерпретира како искажување на гордост да си геј. I am gay and proud of it. Тогаш безбол палица помага.

Баш ме интересира кој се аргументите против брак на педери онака само фундаментите да не се пренасочи темата во друга насока.

Во најголем случај аргументите против се општествено,морални,етички,религиозни,традиционални вредности додека од правен секуларистички легалистички пристап и тоа како го имаат и тоа право.
Процедурално јас сум само против посвојување на деца од страна на хомосексуалците, причините ги наведов во соодветната тема.


Точно е дека нема таков оглас, меѓутоа нема ниту оглас продовам ганџа ама тоа не значи дека нема по улиците.
Дискриминација има посебно во ова наше хомофобно општество, ти сам сакаш да ги решиш со палица и тоа не си повикан на протестот па не ми продавај басми дека ќе го третираш со достојна почит твојот вработен хомо ова само хипотетички можеби грешам.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Инаку за комунистите мислев како во скечот со Цацко (Џон крокодилот) кога ќе му речи на новинарот уште комунистите ве лажат :icon_lol:.

Гледаш што убава слика си ставил со убаво објаснување, само џе е Џи точка? А немет на сликата, што значит не постојт :helou:.
:icon_mrgr Абе ти само сликата ја гледаше? Убаво објаснив во постот дека G-Точката ти се наоѓа внатре во простатата.

Што потреба имаат од парада,сакаат да изазиваат народ? Тоа се се болни луѓе кој што не сакаат да се лечат.
Немаат потреба од парада. Вие имате потреба од парада за да имате изговор да се изживувате врз група педери. А ако тоа то е целта, мислам дека треба ти да отидеш и да се провериш дали се ти е во ред со мозокот.

Немам ништо против хомосексуалците, нека прават што сакаат, нивни избор. Ама зашто мора паради да прават?
А кој рече парада? Ај сети се. Ако можеш.

Ај да зееме сеа ние што сме хетеро да организираме стрејт парада... :tapp:
I wouldn't care less. Мене то не занима. Што сакајте правете. И така тоа го правевте до сега, зошто да се запре сега?

Дефинитивно сум против одржување на геј парада.
Да, а против протест?

Дали, да речеме, ако после 10-20-50 години од денес таа дефиниција за педофилијата се промени, ти ќе излезеш да ги поддржиш во нивната педо-парада, протест, што и да е, што ќе го одржат на плоштад?
Не. Зошто да подржам педофили?

Бидејќи пред некои 10-20-50 години хомосексуалноста се третираше (буквално, третираше) како ни помалку ни повеќе, туку точно -> психолошко пореметување.
Од страна на доктори кои кои не направиле ниту едно детално истражување, и како подршка, некоја анализа од психолог.

И аутизмот се сметаше за длабока форма на ретардираност, па сега аутизмот не е во таа категорија. Многу работи се променети, науката и медицината напреднаа, како и технологијата итн. Методите на распознавање на нештата се усовршуваат.

И после се намножија хомосексуалци низ "градов" (а пари нема) па се промени таа дефиниција.
Нели хомосексуалците не можат да се размножуваат? Стануваш контрадикторен. Освен ако не мислиш "размножија", само ги заборави наводниците. Во секој случај, чим толку знаеш, кажи ми, како се размножиле хомосексуалците до бројката која е денес?

Живо ме интересира дали ќе ги поддржиш педофилите (или другите фили) доколку за 10-20-50 години се промени дефиницијата и за нив, односно лекарите најдат во аналните завршетоци на педофил дека тој всушност со нив се раѓа, и нема апсолутно ништо лошо да си играш со вагина на 3 годишно дете.
И да ја најдат причината за неговото однесување во аналниот отвор (што чисто се сомневам), сепак во равенката имаш 3 годишно девојче. Така да, има добро одредени старосни граници кога е сексот дозволив баш поради тоа што девојчињата на таа возраст се свесни што прават. 3 годишњакињи не.

Не би ги подржил.

Напротив, не само што тоа не е лошо, туку тоа може да помогне во правилно израстување на детето и тој чин се стимулира од нашето Министерство за труд и социјална политика.
Значи, дали ќе ги поддржиш и нив?
Како што реков погоре, не. Девојчето не е свесно што се случува. А и научно се докажани траумите кои одат заедно со тоа искуство.

Банално ми е зошто не знам колку ќе се добијат тие права на плоштад тука треба да се изигра педерски со политичките фактори
Без било кој да сака, политиката ќе си вмеша прсти и во овој настан. Политичките партии ќе го искористат настанот за политичко препукување. Кој протестирал, кој дошол и тепал, итн.

Ќе биде како студентскиот протест на плоштад.

за да добиете некој права мислам дека алудираш на правото за брак зошто останатите се загарантирани со устав барем јас колку што знам, како и да е реков погоре дека го поддржувам протестот и сите оние што ја третираат хомесексуалноста како болест нека отворат едно бројче на Мобимак или Космофон да донираат некоја пара на лекување на заболените од хомосексуализам.
Почитувам тоа што подржуваш протестот и хомосексуалците, само не ми е јасно, можеби не те сфатив убаво, и ти мислиш дека хомосексуалноста е болест?

Вака само гледам една шака хипокрити кој за болни од леукемија се пењават од емпатија, додека за болниве од хомосексуализам само што не запалиле клада.
Убаво речено. Јас од почетоков на темава зборам дека хипокритски се однесуваат спрема целата ситуација.
 
P

Princ

Гостин
Баш ме интересира кој се аргументите против брак на педери онака само фундаментите да не се пренасочи темата во друга насока.
Да ја оставиме настрана религијата и традицијата.

Прво мораме да дефинираме што подразбираат хомосексуалците кога бараат право на брак.
За мене, бракот е кога двајца возрасни одлучуваат да живеат заедно, превземаат обврска да бидат еден до друг во добро и лошо, и бла бла, знаеш понатаму како оди. Но се со една цел - а тоа е директното потомство.
Значи јас тебе џони те симпатишем, сакам да носиш мое дете, сакам ти да ми го родиш тоа дете, па склучуваме брак. Јас и ти, засекогаш, дур смртта не не раздели.
Јас лично, брак во кој нема потомство, без разлика на околностите и причините, препорачувам да се убие, да се поништи.
Знаеш, на бракот гледам како еден вид на потврда дека тоа е дете е НАШЕ, а не мое или твое. Јас-ти-тоа, ние сме едно.

Е сега, јас кога ги читам коментарите на хомосексуалците кои бараат право на брак, носам заклучок дека они под брак подразбираат заеднички живот со партнерот.
Меѓутоа, тие тоа може да го имаат без да имаат документ. Едноставно, живеат заедно. Може и да си остават таму вибраторите еден на друг, во случај на смртта на едниот. Значи никој не ги спречува во тоа. Еве, јас тебе Џони, во случај на моја смрт, ти оставам USB меморија од 4GB. Како законот ме спречува мене во тоа?
Или, може да бараат цивилна унија, ко што огромен дел од светот го има решено тоа. Одат на нотар, јас и павле живееме заедно, ај со среќа нека ви е па и потомство да си начекате.

Мене всушност не ми смета што они бараат право на брак. Мене ми е СМЕШНО што они бараат право на брак кога според мое гледиште (верувам дека многумина се согласуваат со тоа гледиште) ја немаат сржта на бракот. Природата им го одзела тоа право. Знаеш, природата не спречила од тоа маж да се качи на маж. Ама ги спречила од имање потомство. А нели, бракот не е брак без потомство.
Точно е дека нема таков оглас, меѓутоа нема ниту оглас продовам ганџа ама тоа не значи дека нема по улиците.
Од кај знаеш дека ја има? Ја имаш видено со твои очи, ја имаш вкусено?
Дискриминација по сексуална определба скоро никој да нема видено со свои очи, или вкусено. Само на претпоставки се остава. Еве, јас барам конкретен случај кога некој бил отпуштен од работа затоашто бил хомосексуалец. Чекај, мене не ми е ни јасно зошто побогу на твојот работодавач (или иден работодавач, доколку тазе аплицираш за работа) би му кажал дека си хомосексуалец???????????????????????????????
Онака, пополнуваш CV, отвараш нова ставка во ексел, сексуална определба, колона десно, пополнуваш хомосексуалец???
Или, седиш карши него, кои се твоите квалитети, што имаш работено порано... и ти трескаш нешто у стилу "пааааа... знаеш... јас сум хомосексуалец :pipi:"??
Напоменав на друга тема, сексуалната определба е нешто што најмалку се носи на работа. Сходно на тоа, дискриминација на работно место по основ на сексуална определба НЕ МОЖЕ ДА ИМА. Нелогично е. Глупо е.
Мене ако мојот потенцијален вработен ми каже дека е хомосексуалец, го трескам со пепељара полна отпушоци по глава и 2 пати не му ја мислам. Го дискриминирам на лице место. Јас го прашувам дали се разбира од Unix системи, а он ми ја кажува сексуалната определба.
Затоа, примерот не ти држи вода ама ич.

Не. Зошто да подржам педофили?
Е точно затоа не подржувам хомосексуалци. Јас, во оној момент, кога ќе помислам да подржам хомосексуалци на било кој начин, ќе се припремам себеси за да ги подржам сите останати човекови слабости и перверзии.
Бидејќи, нели, се се менува.
1970: Хомосексуалците - болни - се препорачува бесење и кастрирање
2010: Хомосексуалците - здрави ко дрен - се препорачува нивно вклучување во сите сфери на животот.
1980: Педофилите - болни - се препорачува бесење и кастрирање
2020: Педофилите - здрави ко дрен - се препорачува нивно вклучување во сите сфери на животот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom