Бог не е креаторот на светот?

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
leleee... mozno e mozno...koga sveto sam se sozdal ta za zgrada bilo problem...plus ima cigli, armatura, beton....pa mozat sami...a od nisto sveto sto mozel sam....:toe:
Има разлика меѓу жив свет и нежив свет.

Aj, citiraj me ti se molam so sto te navrediv?
Искрено не се замарам веќе, постојано да ти го повторувам цитатот кој ти сам си го напишал веќе не, а ти продолжи да се правиш наудрен.

Jas protiv NeptuneGate, ne rekov nisto! Ama otvoreno kazyvam sto kazuva Biblijata za odredeni nesta...
А библијата ги става в иста кошница хомосексуалноста, педофилијата, инцестот и канибализмот? Зошто ти така ги постави работите. Многу паметни работи влечете од оваа Библијава.

a i da si pogoden od toa, togas treba da razmislis, zasto Biblijata rekla protiv tebe.
Веќе знам зошто. Дали ти?

off topic :back:
P.S. Bas mi e drago sto se slusa do Peking :):smir:
И твоето беше оф топик па шо? Си кажа? Си кажа.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Бог е аксиома од која се поаѓа, поим како на пример енергијата и таа не може да се докаже од каде настанала него само се евидентира дека е. За Бог проблем е што тоа е општ поим кој различно се дефинира во реалните религии и плус самото искуство ни покажува дека тоа е најапстрактен поим.
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
А библијата ги става в иста кошница хомосексуалноста, педофилијата, инцестот и канибализмот? Зошто ти така ги постави работите. Многу паметни работи влечете од оваа Библијава.

Па што сакаш кога сите се подеднакво одвратни и пред Бог и пред луѓето?!
Да им ракоплеска на таквите? Цццц...
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Ова е старо:toe: Барем за уметниците:smir:

небо = духовен свет
земја = материјален свет
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Па што сакаш кога сите се подеднакво одвратни и пред Бог и пред луѓето?!
Да им ракоплеска на таквите? Цццц...
Не, треба Кајгана тебе да ти ракоплеска за твојов одвратен начин на поимање на работите, и измислување на нови дефиниции. Ве молам, драги членови, еден аплауз за човекот! :bravo::bravo::bravo::bravo::bravo:

Ова е старо:toe: Барем за уметниците:smir:

небо = духовен свет
земја = материјален свет
Fallen, you speak my language mate :smir:. Потполно точно.

:pos2: Светот со 4те елементи : Седиш во матријален свет, пијаш топла ракија и размислуваш за духовниот свет!
Еј, абе го заборави петтиот Елемент! :vozbud:
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Не, треба Кајгана тебе да ти ракоплеска за твојов одвратен начин на поимање на работите, и измислување на нови дефиниции. Ве молам, драги членови, еден аплауз за човекот! :bravo::bravo::bravo::bravo::bravo:


Фала, фала, фала...
До сега те сконтав каков типац си, така да не ти замеравам. Ниту измислив дефиниции, ниту мојот начин на поимање е одвратен.
Јас ги разликувам доброто од лошото, правилното од неправилното (благодарение на Библијата и Бог) и со тоа само некој како тебе може да има проблем. Ти си тој што меша круши со јаболки, си измислува сопствени концепти за веќе разјаснети нешта и ја растегнува вистината до каде што му одговара.
:baeh:
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Божествена работа!

Море не... госпо не пиел ракија.
да бе, тој вино пијаше :baeh:

Еј, абе го заборави петтиот Елемент! :vozbud:
Озбилно прашање пошто ова го имам сретнато на две места и сеа незнам кое е точното. Кој е 5тиот елемент, Живот или Магија?
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Koj moze osven BOG da kreatira svet !!
И тоа ти е животоно мото а? Немаш некоја вака љубопитност, зошто, како, дали е навистина тој креатор и такви работи? Или најлесно е да се речи Бог создал се и толку.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
30
Поени од реакции
1
И тоа ти е животоно мото а? Немаш некоја вака љубопитност, зошто, како, дали е навистина тој креатор и такви работи? Или најлесно е да се речи Бог создал се и толку.
vrti se vrti na koja strana da se vrtis gzot ostanuva pozadi.
Isto e toa studiraj kolku da studiras, na kraj site priznavat deka na svetot bog e kreatorot.
Kratko i jasno .

Tolku od mene :)
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
vrti se vrti na koja strana da se vrtis gzot ostanuva pozadi.
Isto e toa studiraj kolku da studiras, na kraj site priznavat deka na svetot bog e kreatorot.
Kratko i jasno .

Tolku od mene :)
Колку за информација ти си трет или четврт на форумов што мисли така ( значи далеку од тоа дека сите признаваат ). Подобро најди си цврсти аргументи за твојов став пошто сеа ко ќе прочитаат атеистиве има да те закопаат со аргументи.:smir:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
30
Поени од реакции
1
Колку за информација ти си трет или четврт на форумов што мисли така ( значи далеку од тоа дека сите признаваат ). Подобро најди си цврсти аргументи за твојов став пошто сеа ко ќе прочитаат атеистиве има да те закопаат со аргументи.:smir:
da ne odime off topik, no jas sto pisuvat ateistite ako citam isto kako smile legnem i smejem se vaka :pos2::pos2:.
Ili upste ne citam kliknem na maus NEXT....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom