Што е Исус?

Што е Исус?

  • Господ/Бог (Отецот)

    Гласови: 13 3,3%
  • Божји Син (синот)

    Гласови: 183 47,0%
  • Светиот Дух (гулабот)

    Гласови: 6 1,5%
  • Божји Пратеник

    Гласови: 82 21,1%
  • Нешто друго...

    Гласови: 105 27,0%

  • Вкупно гласачи
    389

pAnDa`

Original..
Член од
5 ноември 2009
Мислења
578
Поени од реакции
34
Па според сите пишувања би требало да е Синот Божји али што знам..:)
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Калипсо, сега ми изгледаш како кројач, и тоа со големи ножици. :) Значи, така фино и убаво си ја сецкаш Библијата , си отфрлаш, кроиш, по своја жлба, како таа да е асе ( платно) а не Божја Реч. :toe:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Omer, дај конечно кажи како би требао да биде формулиран цитатот или „доказот„ преку кој/кои ќе ти се разјасни дали Христос е или не е Бог?
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
58
Поени од реакции
3
Исус е:

Христос

Син Божји

Бог

Господ

Спасител

Човекољубец

Цар на Небесата и на земјата

Најдобар другар

Најдобар пријател ....
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Ok. Ajde da se soglasuvam so tebe.
No sto ima veza ako ne e Isus (Isa) s.a tvorba od masko seme, a tvorba e na zensko seme.
Dali ovde ima razlika od masko i zensko seme.
Kade i vo koja kniga dali na Kuran ili na Biblija nekade pisuva deka masko seme e stetno, a zensko e dobra.
Zasto si odis na toa musko ili zensko seme.
Jas na niedna kniga ne sum cital deka moze da se razlikuvat po vrednost musko od zensko seme.
Селам побратиме Силбер!

Не се работи за штетноста на машкото семе туку за тоа што во Исус (Иса) БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) ја отелотвори Својата СОВРШЕНА ВОЛЈА, СОВРШЕНА МУДРОСТ, СОВРШЕНО СЛОВО, Кое е пред земјата и секоја планета, пред секое семе и пред секоја творба!

Во Него (во Исус) е 100% Чистиот и Совршен Ислам, бидејќи 100% ЧИСТИОТ и СОВРШЕНИОТ БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) во Неговото 100% Чисто Срце, лично живееше и живее!

Шалом!

п.с. Секоја Негова Клетка и Секоја Негова Капка Крв е 100% Чиста и исполнета со *СОВРШЕНАТА ВОЛЈА БОЖЈА, *СОВРШЕНАТА МУДРОСТ БОЖЈА, *СОВРШЕНОТО СЛОВО БОЖЈЕ во Кое лично живееше и живее БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ)!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Селам побратиме Силбер!

Не се работи за штетноста на машкото семе туку за тоа што во Исус (Иса) БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) ја отелотвори Својата СОВРШЕНА ВОЛЈА, СОВРШЕНА МУДРОСТ, СОВРШЕНО СЛОВО, Кое е пред земјата и секоја планета, пред секое семе и пред секоја творба!

Во Него (во Исус) е 100% Чистиот и Совршен Ислам, бидејќи 100% ЧИСТИОТ и СОВРШЕНИОТ БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) во Неговото 100% Чисто Срце, лично живееше и живее!

Шалом!

п.с. Секоја Негова Клетка и Секоја Негова Капка Крв е 100% Чиста и исполнета со *СОВРШЕНАТА ВОЛЈА БОЖЈА, *СОВРШЕНАТА МУДРОСТ БОЖЈА, *СОВРШЕНОТО СЛОВО БОЖЈЕ во Кое лично живееше и живее БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ)!
:bravo:

Немам зборови...
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Бидејќи викаш дека се едно,тогаш,ако се едно,би требало сите да имаат исти својства,нели?
треба сите да знаат исто,треба сите да имаат иста сила,исто делување,иста енергија......

па ме интересира,како може да бидат едно,а да Исус и Св.Дух не знаат кога ке се слуќи Судниот ден?(ова е само еден пример,ако сакаш уште ке ти навдеам,за нивната (НЕ )единственост)
дали сега се едно или се повеќе?


...
Побратиме Halid ibn Velid, те молам одговорими:

Сонцето, Сончевата Светлина, Сончевата Топлина дали е едно Сонце или три сонца?

Јас мислам дека е Едно и дека Сончевата Светлина и Сончевата Топлина (иако неможат да се посматраат одделно од нивниот извор; Сонцето) не знаат однапред кога ќе има на Сонцето експлозија која тие во форма на Светлина (информација) и Топлина (енергија) ќе ја пренесат врз земјата и другите тела!

Шалом!

п.с. Во СОВРШЕНАТА ВИСТИНАТА има СОВРШЕН Ред! Најнапред е БОГ (Изворот на Вечната СВЕТЛИНА и ТОПЛИНА), па БОЖЈАТА Прамуда СВЕТЛИНА (БОЖЈОТО СЛОВО преку Кое БОГ сè создал што постои и ќе создаде што вечно ќе постои), па БОЖЈАТА Прасветла ТОПЛИНА (БОЖЈИОТ СВЕТОЛ ДУХ преку Кој БОГ сè оживеал и само преку Неговата Духовна Светлина може Вечно да живее)!

:bravo:

Немам зборови...
Само на БОГА во Срцето и Името Исусово (Браво) Слава и Фала!

ХалелуЈАХ + Елхамдулилах!
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Селам побратиме Силбер!

Не се работи за штетноста на машкото семе туку за тоа што во Исус (Иса) БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) ја отелотвори Својата СОВРШЕНА ВОЛЈА, СОВРШЕНА МУДРОСТ, СОВРШЕНО СЛОВО, Кое е пред земјата и секоја планета, пред секое семе и пред секоја творба!

Во Него (во Исус) е 100% Чистиот и Совршен Ислам, бидејќи 100% ЧИСТИОТ и СОВРШЕНИОТ БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) во Неговото 100% Чисто Срце, лично живееше и живее!

Шалом!

п.с. Секоја Негова Клетка и Секоја Негова Капка Крв е 100% Чиста и исполнета со *СОВРШЕНАТА ВОЛЈА БОЖЈА, *СОВРШЕНАТА МУДРОСТ БОЖЈА, *СОВРШЕНОТО СЛОВО БОЖЈЕ во Кое лично живееше и живее БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ)!
Selam Spiros.
Ako ne se raboti za bilo koja seme zasto spomnuvas ne e od masko seme Isus(Hz.Isa a.s).
Dali sakas da kazuvas deka nekoj drug bozji pratenik e od masko seme i ne e dobar pratenik.
Samo da znaes deka Bog(Allah dzele shanuhu), na sekoe vreme, o spored neredot (situacijata)na chovechanstvoto taka izbrall o na toj nacin donesel Pratenicite.
Znaci Allah(Bog) e golem i svemocen.
Во Него (во Исус) е 100% Чистиот и Совршен Ислам, бидејќи 100% ЧИСТИОТ и СОВРШЕНИОТ БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) во Неговото 100% Чисто Срце, лично живееше и живее!
Sigurno taka e, dodeka negovite delovi ( prenesuvanje ) od Allah(Boga) ne se promenuvale.
Isa a.s bil eden od najgolemite pratenici na Allah(Bog).

Selam
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Така е побратиме kayser, спасот е само од Единиот БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) Кого ниедно човечко око неможе да Го види а беше и е во Чистото Срце Исусово, преку Кого ТОЈ ни ја престави Спасителната Вера, Спасителниот Ислам!
Bog isto taka bese i vo srceto na Avram ,Mojsej,Isus,Muhamed (neka e bozjiot mir vrz niv)isti kako i vo drugite bozji pratenici.

Иса (Исус) е и пратеник и тоа уникатен пратеник, пратеник кој не е создаден од земја, машко семе или билокаква поинаква творба, туку отелотворение на *СОВРШЕНАТА ВОЛЈА БОЖЈА, *СОВРШЕНАТА МУДРОСТ БОЖЈА, *СОВРШЕНОТО СЛОВО БОЖЈЕ, преку Кое БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) сè создал, сè ново создава и ќе создава!
Site nie i sve sto postoi sme bozja volja.

Znak 1.sozdavanje na covek od zemja.
Znak 2.sozdavanje od rebro.
Znak 3.sozdavanje od maz i zena.
Znak 4.sozdavanje od zena.

Nieden od ovie znakovi ne e pogolemo cudo site se isti,site se bozja volja.





Ако повеќе верувам и следам на ангел, пророк, книга, ... повеќе од Единсвениот БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ), - Кој лично живееше, беше и е во Срцето Исусово - тогаш засигурно ќе залутам (субалах) но и тогаш ќе има една единствена надеж која ќе ми преостане за спасение: Милостивиот БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) во Прачистото Срце Исусово!
Spasennieto e samo vo Allah ,koj sto nema pridruznik.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Калипсо, сега ми изгледаш како кројач, и тоа со големи ножици. :) Значи, така фино и убаво си ја сецкаш Библијата , си отфрлаш, кроиш, по своја жлба, како таа да е асе ( платно) а не Божја Реч. :toe:
И тоа е некаков напредок, од патетичен сум унапреден во кројач, ха,ха,ха... Не, не ја сецкам јас Библијата... Разликата помеѓу тебе и мене е што ти ја читаш со намера да најдеш некоја „нелогичност“, некоја „неточност“, „лага“ и слично, а јас ја читам со вера, па немам проблеми со нејзината веродостојност. Наликуваш како „слеп при очи“ ( без намера за навреда), гледаш ама не сакаш да видиш... Но сепак ја читаш Библијата, а тоа е добро...Господ сепак со тек на време ќе ти ја покаже вистината. Поздрав .
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Selam Spiros.
Ako ne se raboti za bilo koja seme zasto spomnuvas ne e od masko seme Isus(Hz.Isa a.s).
Dali sakas da kazuvas deka nekoj drug bozji pratenik e od masko seme i ne e dobar pratenik.
Samo da znaes deka Bog(Allah dzele shanuhu), na sekoe vreme, o spored neredot (situacijata)na chovechanstvoto taka izbrall o na toj nacin donesel Pratenicite.
Znaci Allah(Bog) e golem i svemocen.
Да побратиме Silber, го потенцирам тоа за да разбереме еднаш за секогаш дека ТОА нешто што БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) Го отелотвори во Исус е поголемо и почисто од сё во вселената, бидејќи е директно и лично БОЖЈЕ (ЕЛОАХОВО, АЛАХОВО) а не земаљско, човечко, ангелско или билошто друго!

Znaci Allah(Bog) e golem i svemocen.
Апсолутно Прачист, Сèмилосен и Сèмоќен, како што ни ја покажа Својата Светост во Своето Вечно ЕВАНГЕЛИЕ (Исус Христос)!

Sigurno taka e, dodeka negovite delovi ( prenesuvanje ) od Allah(Boga) ne se promenuvale.
Isa a.s bil eden od najgolemite pratenici na Allah(Bog).

Selam
Кажи само еден единствен што може да се мери со отелотворението на СЛОВОТО АЛАХОВО (Исус Христос)!?

Селам + Шалом!
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Почитувани!

Дека христијаните не знаат што е Исус, покажа и самата анкета која што сите можете да ја видете.

За некои е Отецот, за некои синот,а за НИКОИ Светиот Дух .

Ова е доволен доказ дека нешто е гнило кај нив во поимањето на Бога.

Не верувам дека ќе најдете муслиман или припадник на било која друга вера кој не знае да одреди кој е неговиот Бог, освен секако христијанството.

После ова мислам дека секоја дискусија е одвишна, бидејќи повеќе од очигледно е дека ( заклучок):

-Христијаните не знаат во што веруваат!

Аллах да ги упати!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom