Замислете свет без Бог

Yubo

КАЈГАНА КОМУНИСТ
Член од
10 ноември 2009
Мислења
24
Поени од реакции
0
Ех БОЖЕ! зошто не постоиш? :toe:
да имаше бог до сеа ќе се самоубиеше кога ќе сватеше шо створења направил..
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
ама оти не ме сваќаш и секогаш се фаќаш за еден глупав пример. Ај ти ко не веруваш во Бог фрли се од зграда па да видиме ти како ќе се спасиш?! И јас ќе умрам и ти ќе умриш. Тоа е факт и глупав пример од твоја страна. Ти не веруваш за црвата, ти не веруваш во попот, ти веруваш за себе. Ти како верник, не си задолжен да плаќаш пари во цркви и да плаќаш попови да ти крстат вода таму незнам шо. За манастирот Бигорски пошто го спомна а не сакав натаму да оди темава... секој хуман човек и секој патриот во душата ќе даде пари да се обнови тој манастир а знаеш си сам зошто. Тука веќе не се работи за верник или неверник. Уште еднаш да ти напоменам. Не верувам во црква, не верувам во поп, јас верувам во Бог онаков каков што јас си го сваќам. Важно спаѓам во верник. Ако ти не веруваш во ништо па ти си безнадежен бе човеку разбираш? Да веруваш е да се надеваш. Ти не си свесен дека веруваш. Надежта последна умира. Ти ако немаш никаква вера, немаш ни надеш и ти си празна, мртва душа брат.....
според мене надежта е оптимизам, кој јас го имам, а не палење свеќи!:smir:
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
според мене надежта е оптимизам, кој јас го имам, а не палење свеќи!:smir:
Конечно најдовме заеднички јазик. Пак ќе ти речам, не пали свеќи, лично јас вцрква имам влезено само за велигден. Немам икона пред која се молам, немам ланец со крст. Јас едноставно верувам во себе и својата амбиција и ако некој го бара бог ќе го најди во себе, а не в црква, на небо, во веслената или незнам каде. Ти сметај си ја надежта за оптимизам, но што останува за реализмот и песимизмот?
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
Конечно најдовме заеднички јазик. Пак ќе ти речам, не пали свеќи, лично јас вцрква имам влезено само за велигден. Немам икона пред која се молам, немам ланец со крст. Јас едноставно верувам во себе и својата амбиција и ако некој го бара бог ќе го најди во себе, а не в црква, на небо, во веслената или незнам каде. Ти сметај си ја надежта за оптимизам, но што останува за реализмот и песимизмот?
Темава е за религија, на други теми ќе дискутираме за реализам и песимизам. :toe:
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
85
Поени од реакции
178
Ти не веруваш за црвата, ти не веруваш во попот, ти веруваш за себе. Ти како верник, не си задолжен да плаќаш пари во цркви и да плаќаш попови да ти крстат вода таму незнам шо.
Како не бе.
А тоа што не можеш саглам да си закопаш дете/партнер/родител/баба/дедо ако не е крстен(о/а)? Што ако некој од овие луѓе бил тешко болен и вегетирал без никакви шанси за подобрување и живеел во најтешки и неиздржливи маки, па ете лежејќи во болница успеал да го дофати цевчето со довод на воздух и се исклучил од апаратите (се “самоубил“)? Што (најверојатно) ќе треба како куче скитник да го погребаш без обележја ?
(прочитајте неколку постови за ова тука: ).
Кажи ми молим те кој е тој „трошок“ koj МОРА да се плати, што оди за крштевање што кошта 3000 и кусур денари ПО ЧОВЕК (те родители, те кум/кума...)? Алоооо ?!?!?
Од толку „спиритуелно“ дрндање за скромност, црквата е еден од најголемите и најпатетични бизниси на планетава, која ти продава „воздух“ - даваш пари (ау извинете, донации), а добиваш лажење дека сè ќе биде во ред, ќе одиш во рај, само да се молиш секој ден на тој и тој, толку и толку пати.
Еве пример со серискиот ни убиец - остај што убил 4 жени, ама важно после секое убиство идел во црква и се исповедал (пази, ВО СЕБЕ) и се молел да му бидат простени гревовите. Ете на што не „учи“ религијата - убивај, заколувај, нема врска... Само исповедај се и помоли се после и пу-пу не важи, идеш во рај дека си се покајал.
Одвратно.
 

Аеродром

Faithful :)
Член од
15 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
256
Веќе живеам во таков.Искрено не верувам многу,не сум научен да одам по цркви,но некогаш си одам да запалам по една свеќа за здравје.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
A замислете го светот со бог.
Среќа радост мир и блаженство би биле насекаде, немаше да има болести глад војни поплави земјотреси...
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Е да има бог па на некои ке им смета неговите одлуки. Па ке сакаат да го сменат со друг бог зашто овој забушава, а ако нема друг на листа за гласање ке викаат дека бог е диктатор. Па ке дојдат американци а они мразат диктатори , па ке го убијат богот па после ке гласаме за Амерички бог , а овие кинезите ке сакаат некој нивен бог. И ете ти Рат Звезде..
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Како не бе.
А тоа што не можеш саглам да си закопаш дете/партнер/родител/баба/дедо ако не е крстен(о/а)? Што ако некој од овие луѓе бил тешко болен и вегетирал без никакви шанси за подобрување и живеел во најтешки и неиздржливи маки, па ете лежејќи во болница успеал да го дофати цевчето со довод на воздух и се исклучил од апаратите (се “самоубил“)? Што (најверојатно) ќе треба како куче скитник да го погребаш без обележја ?
(прочитајте неколку постови за ова тука: ).
Кажи ми молим те кој е тој „трошок“ koj МОРА да се плати, што оди за крштевање што кошта 3000 и кусур денари ПО ЧОВЕК (те родители, те кум/кума...)? Алоооо ?!?!?
Од толку „спиритуелно“ дрндање за скромност, црквата е еден од најголемите и најпатетични бизниси на планетава, која ти продава „воздух“ - даваш пари (ау извинете, донации), а добиваш лажење дека сè ќе биде во ред, ќе одиш во рај, само да се молиш секој ден на тој и тој, толку и толку пати.
Еве пример со серискиот ни убиец - остај што убил 4 жени, ама важно после секое убиство идел во црква и се исповедал (пази, ВО СЕБЕ) и се молел да му бидат простени гревовите. Ете на што не „учи“ религијата - убивај, заколувај, нема врска... Само исповедај се и помоли се после и пу-пу не важи, идеш во рај дека си се покајал.
Одвратно.
.... е шо кажа сега? ти и да си верник и да не си верник пак ке си платиш и за крштевка ( т.е. твојте ке платат ) и кога ке умриш пак ке платат за погреб. Тоа нема врска со верник или неверник. Правиме муабет за сега во овај период дури созреваш во свесна личност. Можиш да правиш слава без да повикаш поп? Можиш. Можиш да славиш име без да појдиш в црква? Можиш. Општо, можиш да се молиш дома пред икона и пак ке биде исто одколку да одиш во црква и на иконата пред која се молиш да оставаш пари...
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
85
Поени од реакции
178
.... е шо кажа сега? ти и да си верник и да не си верник пак ке си платиш и за крштевка ( т.е. твојте ке платат ) и кога ке умриш пак ке платат за погреб. Тоа нема врска со верник или неверник.
Aj препрочитај се и види да не случајно си ми ја утнал поентата.
Муабетот беше дека не морало да плаќаш на црквата, тоа било по желба... А МОРАШ да платиш за крштевка за да те закопаат на саглам место и достоинствено. За достоинствено не подразбирам некој поп да ми чита извадоци од книга , зборувам за локација, споменик, услуга итн. Лично сум бил сведок на ова - одкога на пријател му умре близок, “Дали е крстен“ беше првото прашање од кое што зависеше све останато.
Тоа и ми е поентата - не сум верник, зошто да МОРАМ да сум крстен (или тој што го закопувам да е крстен) и да плаќам идиотска сума за тоа додека гледам како “трошат“ литро вода и р‘каат по тепих, ако НЕ ВЕРУВАМ ВО ТОА.
Едвај чекам да отворат крематориум и да не мора да се занимавам со религиски brainwashing и фрлање на пари од типот на “баци рака-100 денари“ за некој на сметка на туѓа несреќа после џип да си вози.
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Aj препрочитај се и види да не случајно си ми ја утнал поентата.
Муабетот беше дека не морало да плаќаш на црквата, тоа било по желба... А МОРАШ да платиш за крштевка за да те закопаат на саглам место и достоинствено. За достоинствено не подразбирам некој поп да ми чита извадоци од книга , зборувам за локација, споменик, услуга итн. Лично сум бил сведок на ова - одкога на пријател му умре близок, “Дали е крстен“ беше првото прашање од кое што зависеше све останато.
Тоа и ми е поентата - не сум верник, зошто да МОРАМ да сум крстен (или тој што го закопувам да е крстен) и да плаќам идиотска сума за тоа додека гледам како “трошат“ литро вода и р‘каат по тепих, ако НЕ ВЕРУВАМ ВО ТОА.
Едвај чекам да отворат крематориум и да не мора да се занимавам со религиски brainwashing и фрлање на пари од типот на “баци рака-100 денари“ за некој на сметка на туѓа несреќа после џип да си вози.
абе те разбирам али не е тоа темава малце оф топик заминавме... а тоа за погреби и крштевки не треба да те буни затоа што црквата во оваа држава е еден вид државен орган и тоа е тоа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom