Фан Клуб: Челзи

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ако случајно не замине во Баерн.

Зборам за Какута...
Ако во управата на Челси имаат грам мозок , не би требало!!!
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.542
Поени од реакции
5.772
Јас не гледам шо е нестабилно друго освен тимот на Челзи. Тимот нема никаков баланс. Шо треба појќе?
Таман работа ако чекам лош резултат на Челзи за да го искажам незадоволството кое почна некаде во декември лани, кулминираше со дебаклот од Интер, Мначестер Сити дома и Тотенхем на гости, незадоволство од тимот на Челзи, кој лани реално беше нејдобар во Англија, но ни одблиску во Европа. Кога имав незадоволство од таков тим, најдобар во Англија и солидно балансиран, шо да кажам за овосезонскиов? Точно е, поевтин е овосезонскиов „за одржување“, но тоа мене не ме тантели ич. Јас моето незадоволство го искажувам постојано, само во различни дози. А кога трет дуел по ред мороните губат од месечинине, дозата ќе треба да е поголема. А сепак, јас избрав да не ги напаѓам играчите, пошто клубот знај со шо располага, дека тоа е многу малку - лимитирано. И кој е твојов проблем сега?
На Барселона се повеќе и ја учеле играта? Тогаш шо е ново кај Челзи бе пиле? Лани беше плејмејкериштето Анелка. Сега шо е? Недостаток на клупа? Богами јако изненадување за конкурентите. Реал не знам во каква форма е, нека биди по твое - во никаква, ама тимот е еден од најмладите, сакале признале или не и времето е пред нив. Околу Валенсиија и не знам кој друг, јас преферирам да не мешам квантитет со квалитет.
Во каков солиден играч бре се промовира Какута?! Со три стартувани натпревари во три години и уште 15ина од клупа? И то со променлив успех. Една од ретките работи кажани од Венгер која ја прифаќам е реченицата како му е чудно дека во денешно време некој да изигра еден или два добри натпревари, автоматски станал добар играч. Шо е со Какута во случајов? Какута нема изиграно ни два добри натпревари за Челзи. Можеби само еден.... То не значи дека е гомно невидено, не ми испревртувај зборој ебате, но јас сепак „да се мочам во него“.

Ау, колку вистинит пост, и што е најдобро од страна на најголемиот навивач на Челзи, на форумов... Секоја чест на Давор, али овој Фантон, знае да ги намести правилните зборови и да ги смести во реченица... Колку пати сум сакал да напишам нешто слично, но, сигурно би ме сватиле поинаку, како на пр. провокација....

Секоја чест
 
В

Вори

Гостин
Фантом е крал,убедливо највише познавања за Челзи има на форумов,а и општо за фудбалот.
Човекот е доста реален и објективен.Само малце да се опушти и да размислува оптимистички,зошто овој Челзи може да заебе многу работи(Лига на Шампиони Вембли 2010:))
 

Blaster

Sex, Drugs & Rock'n'Roll
Член од
9 ноември 2008
Мислења
1.742
Поени од реакции
44
Проблемот со Челзи е во тоа што се ставаат узди. Со други зборови, не се гледа подалеку, туку само да се закрпи за сезоната. Освен првите 2 сезони ко дојде Абрамович и изнакупи баеѓи играчи и што требаат и што не требаат. Да се надеваме дека со доаѓањето на Анчелоти ќе се променат многу работи, но чисто се сомневам. Нешто смрди...
 
F

fantomX

Гостин
Сакаш да ми кажеш дека тимот на Челси е нестабилен со гол разлика +19 ,со 5 лигашки победи и со еден пораз од посериозна екипа,незнам ама јас баш мислам дека сме еден од постабилните екипи во европа,ако знаеш некоја постабилна екипа кажими...а за ланската сезона изгубив ме 2 од сити незнам што е малку кога освоивме премиер лига ама баш уопште неми значи и од јунајдет да сме ги изгубиле и двата лигашки натпревара а сепак да дојдеме на крајот до титулата па макар и за пола бод ,сега можеби испаднавме премногу рано во ЛШ али испаднавме од Шампионот Интер кој и не надигра во секоја смисла,...да не се враќаме во минатото сега имаме добар тим искусен кој заедно игра повеќе време,имаме млади сили кои се желни да се докажат(Какута,Борини,Мекекран,Ван анхолт,Брума),имаме ново засилување Рамирес кој исто така сака да се докажува ,Бенајунг него ни рачунам тој мислам дека е земен за да крпи дупки, и што е најважно имаме доста искусен тренер кој знае што прави,и сега ти ми зборуваш за нестабилност од една изгубнеа утакмица од сити,во кој како што ми кажуваа сме биле подобри во кој сити играле само на контри и впрочем така и постигнале гол,треба да ни биде јасно дека Англиската лига како една од најнапорните и најтешките ниту еден тим неможе да победи на сите натпревари,додека за Какута мое лично мислење е дека следната сезона ке биде во првиот тим на Челси и мислам дека има квалитет да игра врвен фудбал...за недостаток оваа сезона во тимот на Челси сметам дека е голмансиот квалитет,имаме еден одличен голман но недај боже да се повреди како лансакта сезона немаме никаква замена за него,мислам дека во јануари треба токму за таа позиција да се пазари...
Па секако дека е нестабилен - 6ка, 6ка,...., примена 4ка дома, примен голем к*р на Истландс. Мене не ме интересира „некоја постабилна екипа во Европа од Челзи“. Мене ме интересира тоа шо Челзи во една недела прими 4 гола од Њукасл дома и изгуби при што излезе во еден крајно нескладен и небалансиран состав со неколку играчи чисто исфорсирани да играат колку „ради реда“; и тоа што пред некоја минута ги видов гомнариве на Истландс како пак се радуваат над тимот на Челзи чии стартни 11мина ги знаеа сите уште и пред да дој сабота од причина што немаше кој друг вистински да конкурира за тие позиции. Шо да кажам? Крив ни е Господ шо ни се лути за нешто и сега имаме 4 повредени играчи? Не, тоа звучи поочајно и од најочајните моменти на кемкање на арсенал-овци за нивните ебани повреди иако тие прозилегуваат од нивниот начин на игра а не оти не ги сака среќата.
Шо сме биле подобри бре? Сити сакал да изигра на контри и успеал во тоа шо сакал. Шо е подоброто? Тоа што лимитираните наши се плашеа да се впуштат во пооштри дуели? Па правец Шпанија ко така, иако гледајќи го Меси како игра гомнарски и гнасно на противникот ко ќе не е топката кај него се сомневам дека и во Шпанија ќе поминат балетани.
Од сите муабети, твојот заклучок е само дека еден тим не можи да ги победи сите натпревари. Гледај поширока слика бре, шо по ѓаволите се случува со тимот, не е само Манчестер Сити.
По шо заклучи дека Какута има квалитет за врвен фудбал? Против Њукасл беше очај, настрана то шо се повреди ко најобичен шпански мекуш. Што тоа Какута направил за Челзи, па да чекам од него нешто сезонава? Ко што рече, идната, или можеби некоја друга, далечна сезона, во некоја друга земја, во некој друг клуб....
Во ЛШ сме испаднале од шампионот, па во 80% од испаѓањата наназад испаѓаме од шампионот. Шо треба тоа да значи? За мене тоа значи дека главните играчи се бескарактерни гомна. Но то е друга тема, малку поинаква од оваа, иако се тесно поврзани.
„Млади сили кои се желни да се докажат“? Кај да се докажат? Ко МекЕкран, во 10 минути по натпревар? Шо не го пушти од почеток против Сити, шо го пушташе то „засилувањето“ наше летно, Рамиреш, играч кој ако се сеќавате некој овде, јас го предложив ко играч кој би се добил за некои 12-13 милиони (заедно со Кедира), а компирите го платија 18+ милиони - и шо е најтрагично, не оди ко шо треба. Се докажа Дрогба против Манчестер Сити, црнчуга една...
„Доста искусниот тренер“ мислев дека знај шо прај, ама очигледно почнува да се губи. А страшно тенкиот ростер на играчи и сега смртта на татко му (нека почива во мир стариот) не одат ама баш никако во наша и негова полза.

Фантом е крал,убедливо највише познавања за Челзи има на форумов,а и општо за фудбалот.
Човекот е доста реален и објективен.Само малце да се опушти и да размислува оптимистички,зошто овој Челзи може да заебе многу работи(Лига на Шампиони Вембли 2010:))
Појќе за Челзи него за фудбалот.
Како оптимистички? Таман сега решив да пробам да разберам кај да го гледам оптимизмот, т.е. кај го гледаш ти да го видам и јас, на тринг спорт ја гледам снимкава од саботното...нешто кое не го следев тогаш. И не можам ништо да видам, оптимистичко.

Проблемот со Челзи е во тоа што се ставаат узди. Со други зборови, не се гледа подалеку, туку само да се закрпи за сезоната. Освен првите 2 сезони ко дојде Абрамович и изнакупи баеѓи играчи и што требаат и што не требаат. Да се надеваме дека со доаѓањето на Анчелоти ќе се променат многу работи, но чисто се сомневам. Нешто смрди...
Ништо не смрди, само маглата стварно е многу густа иако некои се уште одбиваат да ја видат дека воопшто постои.

Ко сме кај Абрамович, алал му вера племе негово. Иако очигледно Челзи ќе пати барем некое време од неговото стегање за тие работи, јас го поддржувам во то.
http://www.thisislondon.co.uk/standard/article-23881863-roman-abramovich-builds-a-pound-20m-nightclub-under-stamford-bridge.do

Па уште некој на темава пред некое време ми рече шо не сум се пријавел да бидам и менаџер и масер и скаут и се друго во Челзи....па како да бидам таму после дуели кај шо гледам 11(+3) пички на терен ко сега против Манчесте Сити? Ја би се скарал и степал со Дрогба на пример за натпреварот со Сити, и се би било само полошо се разбира. А можеби и не, јебига... :raz:
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Фантом секоја чест на постовите..веднаш се заприметува дека си еден од наједуцираните членови општо на кајгана форумот и дека имаш огромни познавања за Челзи..иако морам да признам дека кога ги читав твоите постови за Челзи не се сложував со голем дел од нив(иако не реплицирав) за тоа како играчите ''немале мадиња'',''незаинтересирани'' и слично........
 

Rikal

Тој е тој: Специјалниот
Член од
18 септември 2010
Мислења
363
Поени од реакции
23
ФантомХ баце, ги читам твоите постови и гледам дека донегде си у право! Потполно си во право за тоа дека тимот на Челси е стар и изморен и дека има танка клупа, како и за тоа дека има во тимот играчи кој воопшто не заслужуваат да играат таму ( од овие најистакнати по мене се Стариџ,Жирков и Фереира)!!! Но кога кажа дека играта на Челси е веќе прочитана мислам дека згреши а сега ќе ти кажам и зашто!
Значи вака и јас едно време мислев дека овие играчи се готови и прочитани но се излажав, затоа што овој Челси колку гот проблеми да имал, на секоја утакмица изведува нешто ново, т.е. посебно оваа година со врајќањето на Есиен добивме многу на универзалност, Рамирес исто така е фудбалер кој игра на повеќе позиции (се освен плаејмејкер во средината), Малуда исто така, Анелка исто така!
Во една пригода Карло Анчелоти изјави дека формацијата треба да варира врз основа на играчите кој се во тимот, а не таа да биде фиксна и да не се менува. Е тука лежи тајната на Челси и токму затоа лани бевме шампиони, бидејќи на формацијата од 4-1-2-1-2 диаманд се трансформираше во 4-3-3 триаголник или во 4-3-3 класична! Менувањето на концепцијата на игра во текот на еден меч е нешто кое ги излудува противниците и тотално ги разбива! Затоа и Челси лани постигнуваше толку погодоци и ги победи сите 6 дуели со биг 4, нели се сеќавате како Арсенал лани играше како бес компас и делуваа тотално збунети, како да не знаеа од која страна идат нападите на Челси!
Е токму ова е она по што се разликува Челси, но тоа се постигнува со добра клупа, универзални играчи и одличен плејмејкер, а годинава Челси има само една од овие работи а тоа е универзалноста! Клупата отиде на продажба (Балак, Кол и останатите веќе ги нема) а за плеј ни остана само Френк кој доколку се повреди ние сме како залутан брод ( тоа е она што сите го гледаат освен управата на Челси)!
Значи Челси само во ваква ситуација може а речеме дека е прочитан, но кога Лампард е здрав прикасзната е сосем поинаква и ние го добиваме ова што погоре го наведов, она по што Челси е препознатлив и уникатен во Европа, она што го нема ни Барса ни Реал ни Интер ни Арсенал ни Ман Ју.
Сепак не можеме да оставиме се на божја волја и да се моломе Френк да биде здрав или да очекуваме од младиот но неискусен МекЕхран да го замени, мора се превземе нешто уште во Јануари ако не сакаме уште една сезона во ЛШ да отиде во неповрат ( за тоа на почетокот реков дека до негде те поддржувам)!
И ште сакам да прокоментирам за мечот со Сити и за сите тие коментари поврзани со слабата игра на Рамирес, Па луѓе како очекувате тој да одигра добро кога тој мораше да го глуми Лампард т.е. плејмејкер што тој не е! Кога јас би бил на местото на Карло би го ставил во оган малиот Мекехран па шта год биде нека биде! И ако не приметивте тој почна слабо да игра откако Сити комплетно се затвори бидејќи тогаш од него се бараше одличен пас за напајѓачите кој тој не успеваше да го даде!
Така да нејќам да се повторувам но јасно е дека мора да се доведе плеј на зима или да се молиме за Френки, во спротива уште од сега можеме да се простиме од пехарот со големи уши, бидејќи во нокаут фазата сигурно ќе се најдеме во ситуација да мораме да разбиваме тврда одбрана или бункер, а тоа без квалитетен плејмејкер не е можно!

ПС: Сега открив дел од новата анализа која ја спремам за блогот али ајт!
ПС2:Ова се само мои мислења и со истите не мора да се сложите!!!
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611
Го поставив видеово и во темата за премиер лига,го поставувам и тука...Која реклама човече,те ежи.
 
A

Auditore

Гостин
Се надевам на добар меч со Арсенал и да ги лапнеме трите бода, сеа ќе играат без Фабрегас што ни оди во прилог.
 
В

Вори

Гостин
http://www.24fudbal.com.mk/Default.aspx?news=d187ff9f-b677-4964-81f4-1b5da9af9b03&ln=3&typeBack=default

Колку се кратки одговориве на Филип за разлика на момаков од Арсенал..:pos:

Овој Косчиени како ли се вика или Скилачи ќе имаат кошмари од Дрогба утре,жими мајка...

п.с.Ме плаши тоа што кога играме под притисок прајме несмислени работи..а Манчестер ќе тепа денеска и ќе ни се доближи на исто бодови.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611
ANELKA: OFF THE SPOT

Posted on: Fri 01 Oct 2010
Didier Drogba's chances of increasing his formidable goal tally against Arsenal on Sunday won't be lessened by Nicolas Anelka asking to take any penalty that might be awarded.In the absence of both Drogba and Frank Lampard in recent games, the Frenchman has confidently rolled in two spot kicks, but he has no burning ambition to take over as Lampard's full-time deputy when it comes to penalty taking.'When Didier is not there and Frank is not there then maybe it is going to be me again,' Anelka told the Official Chelsea Website, 'but if Didier is there then he is going to take it - but I did my job when I took them.'

More: http://www.chelseafc.com/page/LatestNews/0,,10268~2172010,00.html
 

Rikal

Тој е тој: Специјалниот
Член од
18 септември 2010
Мислења
363
Поени од реакции
23
http://www.24fudbal.com.mk/Default.aspx?news=d187ff9f-b677-4964-81f4-1b5da9af9b03&ln=3&typeBack=default

Колку се кратки одговориве на Филип за разлика на момаков од Арсенал..:pos:

Овој Косчиени како ли се вика или Скилачи ќе имаат кошмари од Дрогба утре,жими мајка...

п.с.Ме плаши тоа што кога играме под притисок прајме несмислени работи..а Манчестер ќе тепа денеска и ќе ни се доближи на исто бодови.
Ќе видиме дали Ман Ју ќе тепа, Сандерленд годинава има доста добар тим и посебно се опасни дома!!!
Иначе одложена е нешто утакмицата сега видов
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Ќе видиме дали Ман Ју ќе тепа, Сандерленд годинава има доста добар тим и посебно се опасни дома!!!
Иначе одложена е нешто утакмицата сега видов
Мечот беше одложен за 20 минути....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom