Кој е вашиот господ?

O

Omer el Faruk

Гостин
Едно е да не јадеш свинско од религиозни причини тоа е ОК
Друго е да шириш невистини т.е. дека “Свинското месо било опасно по здравјето„ освен ако претераш ама тогаш се е опасно.
Нема никаква сериозна нутритивна разлика меѓу било кое црвено месо а говедско а свинско а овцео ај коњско исто ти е. Избор е лично прашање т.е. на вкус или верување а не а “прашање на здравје„.
Јас попрво ви советувал овчото да се исфрли од исхраната од свинското поради тоа што има повеќе лоши масти иако нивната вкупна количина на мастите е помала.
Нема везе месо си е месо ако е добро испечено од било кое животно се јаде тоа е златно правило.
Не споредувај нешто што не е за споредување. Аналогијата овде не вреди, вредат фактите и она што го истражила и истражува медицината. А таа вели:

Конзумирањето на свинско месо може да причини, ни помалку ни повеќе, седумдесет различни видови на болести! Личноста која конзумира свинско месо, многу лесно може да добие разни видови на стомачни глисти, како што се влекачкиот црв, оксира, кукаста глиста и други. Една од најопасните паразити од овој вид е Таениа Солиум, која е истотака позната како пантличара. Тој живее во цревата и многу е долг. Неговите јајца влегуваат во крвниот систем и можат да дојдат до скоро секој орган. Ако преку крвта влезе во мозокот, може да причини целосен губиток на помнењето. Ако влезе во срцето, може да причини срцев удар; а ако влезе во очи може да причини слепило; ако влезе во црниот дроб, може тешко да го оштети. Пантилчарата може да ги угрози скоро сите органи. Друг опасен вид на стомачна глиста е Тричура Тичурасис.

Вообичаената заблуда која владее меѓу луѓето е, ако свинското месо биде добро зготвено – јајцата на паразитите ќе умрат.
Во едно истражување, правено во Америка, утврдено е дека од 24 луѓе заразени од Тричура Тичурасис –22 од нив, свинското месо добро го зготвиле. Тоа докажува дека јајцата на паразитите не умираат, дури иако месото добро се зготви.


Свинското месо има многу малку хранливи состојки кои се однесуваат на мускулната структура, но затоа има голем број на масти. Таа маст се таложи во крвните садови и причинува висок крвен притисок и срцев удар. Не е чудно што преку 50 % од Американците страдаат од зголемен срцев притисок.

Ова се само некои показатели кои што науката, поготово медицината НЕ СМЕЕ ДА ГИ ПРЕЌУТИ. Е сега ако одиме со инает може се.:)

П.С. Се извинувам за оф топиков.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Не споредувај нешто што не е за споредување. Аналогијата овде не вреди, вредат фактите и она што го истражила и истражува медицината. А таа вели:

Конзумирањето на свинско месо може да причини, ни помалку ни повеќе, седумдесет различни видови на болести! Личноста која конзумира свинско месо, многу лесно може да добие разни видови на стомачни глисти, како што се влекачкиот црв, оксира, кукаста глиста и други. Една од најопасните паразити од овој вид е Таениа Солиум, која е истотака позната како пантличара. Тој живее во цревата и многу е долг. Неговите јајца влегуваат во крвниот систем и можат да дојдат до скоро секој орган. Ако преку крвта влезе во мозокот, може да причини целосен губиток на помнењето. Ако влезе во срцето, може да причини срцев удар; а ако влезе во очи може да причини слепило; ако влезе во црниот дроб, може тешко да го оштети. Пантилчарата може да ги угрози скоро сите органи. Друг опасен вид на стомачна глиста е Тричура Тичурасис.

Вообичаената заблуда која владее меѓу луѓето е, ако свинското месо биде добро зготвено – јајцата на паразитите ќе умрат.
Во едно истражување, правено во Америка, утврдено е дека од 24 луѓе заразени од Тричура Тичурасис –22 од нив, свинското месо добро го зготвиле. Тоа докажува дека јајцата на паразитите не умираат, дури иако месото добро се зготви.


Свинското месо има многу малку хранливи состојки кои се однесуваат на мускулната структура, но затоа има голем број на масти. Таа маст се таложи во крвните садови и причинува висок крвен притисок и срцев удар. Не е чудно што преку 50 % од Американците страдаат од зголемен срцев притисок.

Ова се само некои показатели кои што науката, поготово медицината НЕ СМЕЕ ДА ГИ ПРЕЌУТИ. Е сега ако одиме со инает може се.:)

П.С. Се извинувам за оф топиков.
Тенија те молам Постoи и Говедска тенија исто така исто така имаш кравје лудило прионска болест исто има и Говедска туберкулоза т.е. , Од овчо можеш да фатиш бруцелоза и метил исто едно црвче кое живее во бели дробови.Исто така познатиот на сите Антракс кој Осама го користи за да плаши луѓе живее во кожата и влаканата на овците. А од живина можеш Грип САРС и други инфленца вуруси ај да не тупам ептен е долг списокот на ЗООНОЗИ од се може да се разболеш.
Финтата е што по далечен вид од човекот помалку паразти можеш да фатиш за тоа риба ти е најбезбедна :pos2: исто и полжави се ОК од нив ништо не се фаќа. :pos2:
Од секоја крупена стока можеш да фатиш болест. Да не ти вадам списоци за Овци и Говеда дури се подолги...
А за соодносот протеини масти кај свинското е повеќе кон масти ама мала е разликата. Но проблемот е што посебно кај овчето месо има повеќе од групата на маси т.н холестерли кој ги праваат сите заебанции
Т.е. во превод свинско повеќе дебелее а овчо повеќе убива.

Свинско нетреба са се јаде поради тоа што ГОСПОД РЕКОЛ ТАКА а не поради што е којзнае колку опасно.

Ако било така тогаш сите кој јадат свинско (Западниот Свет) би живеел пократко а ситуацијате е спротивна. Читај го Коранот и не се занимавај со нешто што не ти е работа. Ајт :salut:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
:) Не се нервирај, знам дека те боли ама податоците ти ги изнесов од релевантни медицински авторитети, а не од теолози.:wink: Ок, сепак темата не е за свинското ( да е скраја). Продолжуваме за ова на соодветна тема.:helou:
 
Член од
21 септември 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
"Onie koi,pokraj Gospod,zashtitnici zimaat,slicni se na pajak koj sebesi si plete kukja,a najslabata kukja,ustvari,e kukjata na pajakot,neka znaat!!" Al-Ankabut,41

Allah is my LORD !!
 

Marko vojvoda

Archduke - Archangel
Член од
31 јули 2008
Мислења
70
Поени од реакции
5
Мојот господ е сонцето но не сум негов роб или негов слуга.
Колку што сум слуга на татко ми толку сум слуга и на сонцето.:wink:
 

Marko vojvoda

Archduke - Archangel
Член од
31 јули 2008
Мислења
70
Поени од реакции
5
Druze, ova e tocno, ali vo praksa ja nemate. Ne znam kolku svetci si imate, i sekoj ve stiti od nesto, a Boga, kade e Boga. Zosto ne mu se obrakate direktno na Nego, bidejki samo toj moze da ve slusa i samo Toj moze da ni pomogne za se, znae sto imate vo vaseto srce i vasiot um. Ako se molis, moli mu se direktno na Nego, ostaj ti svetci. Ako bile oni pravedni luge, pobozni, toa bilo za nivno dobro, toa im e za sebe, a ti treba samo da gledas primer vo niv, ako bile pravedni. A ne da mu se kleknes ko da e Bog tvoj.


Vo Biblija istotaka e zabraneto da se jade svinskoto:

"And the pig, though it has a split hoof completely divided, does not chew the cud; it is unclean for you. You must not eat their meat or touch their carcasses; they are unclean for you. (From the NIV Bible, Leviticus 11:7-8)

A vo praksa, najomileno meso na hristijanite e svinskoto.

Znaci Bog ti veli, NE JADI SVINSKO, BIDEJKI E NECISTO ZA TEBE. Pa i medicinski e dokazano deka svinskoto meso e polno so razni toksini, bidejki digestivniot sistem na svinjata e mnogu primitiven, taka da mnogu malku se vari hranata vo nivniot zeludnik, i site tie toksini se talozat vo nejzinito meso vo razno razni substancii, masti, proteini i sto znam jas. Tie go jadat sopstveniot izmet, jadat pcovisani svinji, jadat kal.....
my name is alah come to serve me this is my account:092738963297
send me 10000000000$ and you will go to heaven wight 1000 virgins :pos2::vozbud::helou:
 
Член од
27 април 2009
Мислења
137
Поени од реакции
3
Не споредувај нешто што не е за споредување. Аналогијата овде не вреди, вредат фактите и она што го истражила и истражува медицината. А таа вели:

Конзумирањето на свинско месо може да причини, ни помалку ни повеќе, седумдесет различни видови на болести! Личноста која конзумира свинско месо, многу лесно може да добие разни видови на стомачни глисти, како што се влекачкиот црв, оксира, кукаста глиста и други. Една од најопасните паразити од овој вид е Таениа Солиум, која е истотака позната како пантличара. Тој живее во цревата и многу е долг. Неговите јајца влегуваат во крвниот систем и можат да дојдат до скоро секој орган. Ако преку крвта влезе во мозокот, може да причини целосен губиток на помнењето. Ако влезе во срцето, може да причини срцев удар; а ако влезе во очи може да причини слепило; ако влезе во црниот дроб, може тешко да го оштети. Пантилчарата може да ги угрози скоро сите органи. Друг опасен вид на стомачна глиста е Тричура Тичурасис.

Вообичаената заблуда која владее меѓу луѓето е, ако свинското месо биде добро зготвено – јајцата на паразитите ќе умрат.
Во едно истражување, правено во Америка, утврдено е дека од 24 луѓе заразени од Тричура Тичурасис –22 од нив, свинското месо добро го зготвиле. Тоа докажува дека јајцата на паразитите не умираат, дури иако месото добро се зготви.


Свинското месо има многу малку хранливи состојки кои се однесуваат на мускулната структура, но затоа има голем број на масти. Таа маст се таложи во крвните садови и причинува висок крвен притисок и срцев удар. Не е чудно што преку 50 % од Американците страдаат од зголемен срцев притисок.

Ова се само некои показатели кои што науката, поготово медицината НЕ СМЕЕ ДА ГИ ПРЕЌУТИ. Е сега ако одиме со инает може се.:)

П.С. Се извинувам за оф топиков.
Ne e do svinskoto. Ima luge sto jadele svinsko pa ziveat 90 godini a ima luge sto ne jadele a mladi umiraat. Za zal drugi se problemite sto doveduvaat do hronicni bolesti, stresovi, negativni misli, tuka treba da se fokusira religijata.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
:) Не се нервирај, знам дека те боли ама податоците ти ги изнесов од релевантни медицински авторитети, а не од теолози.:wink: Ок, сепак темата не е за свинското ( да е скраја). Продолжуваме за ова на соодветна тема.:helou:
Поентата е дека има 1 у 1.000.000 шанса да се фати тенија и нетреба само ради тоа да се јаде свинско. Исто е толку веројатно да фатиш говедска тенија или метил од овчо месо. Поентава ти е...чувај боже.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Да бе чувај Боже, затоа свинскиот грип прави ,ршун во светот. Гледај реалност, не претпоставки.:wink:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
Каков мајтап бе Спиросе, ти за Исус рече дека бил првородениот син Божји, јас ти побарав цитат за тоа, а ти фати кривина и налегна во празна реторика.

Но, да видиме што вели Светото писмо за ова:

А ти кажиму на фараонот: Вака вели Господ: Израил е Мојот првороден син. (Исход 4 ред 22)

Тие отидоа со солзи, Јас, пак, ќе ги вратам со утеха, ќе ги поведам покрај потоци со води, бидеќи Јас сум Отец на Израил, и Ефрем е Мојот првороден (Еремија 31 ред 9)


И кој е сега овде првородениот син Спиросе?:vozbud:

П.С. Совршената Вистина е јасна самата по Себе, и таа сигурно не му се открила на човекот на ваков начин. Бог е Еден а не Тројца! Бог нема потреба од синови, првородени, второродени, отелотворени, ти реков ми рече...

...
BOZJATA Mudrost, Koja - namesto zemja, mashko seme ili bilokakva poinakva tvorba - BOG za spasenie nasite ja otelotvori vo Isus, e Prvorodenoto Chedo BOZJE, pogolemo od sekoj Angel, Prorok, Kniga, ...!

Toa e Sovrshenata VISTINA na koja i se protivele i protivat knizhnicite !

Treba citat?
 
O

Omer el Faruk

Гостин
BOZJATA Mudrost, Koja - namesto zemja, mashko seme ili bilokakva poinakva tvorba - BOG za spasenie nasite ja otelotvori vo Isus, e Prvorodenoto Chedo BOZJE, pogolemo od sekoj Angel, Prorok, Kniga, ...!

Toa e Sovrshenata VISTINA na koja i se protivele i protivat knizhnicite !

Treba citat?
Секако дека треба, тако то раде мајстори свога заната.:vozbud: Библијата за Израил и Ефрем вели дека се првородени синови Божји, а не за Исус.:toe:

Колку синови имал бе Господ? и чек,чек: Зарем за тебе Исус не е Господ, та да биде првороденото чедо Божје?:jaj:

Ова мора да се објасни со ретроградната dedonoeva математика.:pos2::pos2::pos2:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
Samo BOG - Koj preku svojata vecna Mudrost se sozdal sto e sozdadeno - e Vistinskiot MAJSTOR!

Samo pred NEGO, Negovata Mudrost, Negoviot Duh, se poklonuvame i so toa na shejtanot mu se protivime!

Vistinskiot israil, vistinskite vernici, ja imale i ja imaat samo Mudrosta BOZHJA za svoj Gospod i nishto drugo osven nea i so toa pripagjale i pripagjaat na prvorodeniot! Da! Tie shto bile i shto se vo edinstvo so Mudrosta BOZJA, se kletki na Teloto na Prvorodenoto, se edno so Prvorodeniot.
E bash taa vechna Mudrost BOG ja otelotvori vo Isus, no shirokite masi na Israilot, Arapite i ostanatiot neveren svet (za nivna nesrecha a nasha srecha) ne ja prepoznaa i prifatija!
Chedata na knizhnicite (toa se ) kamenopoklonicite, plamenopoklonicite, drvopoklonicite, paropoklonicite ... se dodeka im e kniga, kamen, tvorba, angel, prorok ili biloshto drugo povazhno od Mudrosta BOZJA, tie nemozhat da ja prepoznaat SOVRSHENATA VISTINA, a BOG znaejkji deka nema da ja prifatat RADOSNATA VEST, im gi skamenil srcata, im gi zdrvil chustvata za korenot na zhivotot i spasenieto!

Pobratime te molam nemoj da se protivish na Mudrosta BOZJA otelotvorena vo Isus bidejkji se protivish na Milosta BOZJA, na svoeto spasenie i na spasenieto na site onie koi sledat drugi pateki osven BOZJIOT PAT vo Isus!

Inshalah!

Јас сум се родила, кога уште немаше бездни, кога уште немаше извори, изобилни со вода.

Јас сум се родила пред да бидат втемелени горите, пред ридовите,
кога Он уште не беше ја создал земјата, ни полињата, ниту првите прашинки на вселената.
Кога Он го приготвуваше небото, јас бев со Него, кога го поставуваше престолот Свој врз ветровите,
кога ги утврдуваше облаците во висините, кога ги зацврстуваше изворите на бездната,
кога ги поставуваше *границите на морето, за да не ги преминуваат водите неговите брани, кога ги полнеше основите на земјата, -
јас бев при Него кога создаваше, и се радував секој ден, веселејќи се пред лицето Негово за сето време,
веселејќи се на Неговиот земен круг, и радоста моја беше со синовите човечки. И така, синко, сега послушај ме: блажени се, оние што ги пазат моите патишта! (Мудри Изреки 8: 24-34)
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Да бе чувај Боже, затоа свинскиот грип прави ,ршун во светот. Гледај реалност, не претпоставки.:wink:
Значи од ова нешто поглупо нема да прочитам бидејќи невозможно е некој да каже по глупо нешто и да сака и да не сака ова е капак на глупоста на целиот свет.

Глупо ми е да го прашам и ова али ајде:
А пилешки грип кога растураше што ли викавте вие?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom