Кој е вашиот господ?

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
ја нема таа светлина каде е...а + еве ти може и поголем +
Очи имаме ама не гледаме, пријателе!?
Има ли од Крстот на Исус поголем плус?
Дали некој како Него успеал - од Љубов кон сите - да го жртвува својот индивидуален (вертикал) и колективен (хоризонтал) егоизам?

Почна ли да се разденува?
 
O

Omer el Faruk

Гостин
А како се презива?
Пошто за позитивна идентификација е потрбно и презиме. Пример има многу особи шо се викаат Стојан али некој е Тодоровски некој Светиевски некој Хаџипоповски, или Муса па мож да биде Сермаџај или Таири и слично.
Презимето за позитивна идентификација ми е потребно мене, тебе и на останатите неколку милијарди луѓе. :) Далеку е Бог од тоа и не Му е потребна легитимација за идентификација.:toe:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
!

Сите (Иншалах) ќе се разбудат и ќе постанат Светли Чеда Божји кои ќе ја следат Совршената Вера на СВЕТЛИНАТА БОЖЈА, Која била од секогаш, è, и ќе биде секогаш ПРВОРОДЕНОТО ЧЕДО БОЖЈЕ!

АМИН
Не верувам дека ќе се разбудат, поготово НЕ на политеистички финти.:toe:

Ај сега подвлечи ми откаде го ископа Исуса како првородено чедо Божје? Ќе те молам со Библиски цитат.:uvo:
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Hehe. Dobro brate, ako ti se smetas za cedo Bozje, jas se smetam sebesi za rob Bozji. Mene ne mi prilega da bidam ramen na Boga, bidejki Toj sve sto sozdal, sozdal za Negova slava. On go sozdade ovoj svet za nas i vo negovite knigi ni pokaza sto e dobro a sto e loso.

Jas sum MUSLIMAN = Pokoren na Boga

Praveden e Bozjiot sud, sve se pise, i najmal grev i najmala dobrina. Toj e najmilostliv, no za tie sto preteraa e strog, bidejki samo na Nego mu prilega absolutnata pravdina, kaj nego nema korupcia.

Mene verata mi ja pretstavi Semokniot, so pomos na negovite angeli koi posreduvaa so site slavni proroci, naucejki im gi Bozjite zborovi i zapovedi. No 5-te proroci, Muhamed, Isus, Avraam, Mojsej i Noa, se so najgolema slava kaj Boga, od koi Avraam Ibrahim se smeta za tatko na prorocite.
Го направивте нашиот татко робовладетел.
Каква слава какво добро какво лошо.

Не создал за да бидеме свесни дека постоиме.:toe:

Абре луѓе кога ќе се разбудите од тој ваш кошмар дека сте робови или што и да е од нижа класа?Кога ќе станете свесни дека вие сте Бог себеси и на сите други?Исус,Мухамед,Мојсеј,Аврам или кој друго се само разбудени.Тие се исти како вас,не треба да се угледате на нив само да поднаучите малце од нив и да тргнете по свој пат.

Запрете да живеете во стравот и неукоста,како рекол Исус:
Бидете храбри,не се плашете и само верувајте,вашата верба да биде голема колку самиот татко.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
Не верувам дека ќе се разбудат, поготово НЕ на политеистички финти.:toe:
Сета темнина, сите лаги, сите финти на политеистите, на тритеиститет, на монотеистите, паѓале, паѓаат и ќе паѓаат во присаство на БОЖЈАТА Творечка Светлина, Која е нестворена а преку Која БОГ сё створил! БОЖЈАТА Вечна Светлина Која произлегува од БОГА како што семето произлегува од Таткото и бебето од Мајката!

Ај сега подвлечи ми откаде го ископа Исуса како првородено чедо Божје?
Онаа Мудрост БОЖЈА, Онаа Вечна Светлина, Која БОГ - наместо земја, машко семе или било каква поинаква творба - ја отелотвори во Исус, е Вистинското пред сите векови родено (Првородено) Чедо БОЖЈЕ!


Ќе те молам со Библиски цитат.:uvo:

Побратиме омер ел фарук, ми правиш можеби финти или сакаш ли со Совршената Вистина да играш мајтап!? :(

Веруваш и мислиш ли дека Совршената Вистина, Која е безкрајно поголема од секое свето писмо, па дури поголема и од најсветото - кое прекрасно сведочи за неа - има потреба од цитати за да биде потврдена?

Ако тоа стварно веруваш и мислиш и ако уште тоа ти недостига за да поверуваш, биди сигурен дека БОГ (Елоах, Алах) ќе ти ја даде таа потврда, но гледај да не ти се стврдне срцето како камен па да не поверуваш и поиграш мајтап со БОЖЈОТО Милостиво стрпение!

Мир вам + Шалом + Селам
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Презимето за позитивна идентификација ми е потребно мене, тебе и на останатите неколку милијарди луѓе. :) Далеку е Бог од тоа и не Му е потребна легитимација за идентификација.:toe:
Има многу богови. Сите тие си имаат свои верници кои му се молат. Ако не знаеш точно како ти се презива богот нема ни молитвите да ти ги услиши или може да се случи твоуте молитви да одат кај погрешен бог и да не бидат услишени.
Зато е потребно секој да го знае презимето на својот Бог, оти Бог и Богови се заеднички назив за сите нив а ги има со стотици и можеби иљадници но према презиме се знае точно кој е кој и кој за што е задолжен.
 
Член од
31 јануари 2009
Мислења
258
Поени од реакции
12
Го направивте нашиот татко робовладетел.
Каква слава какво добро какво лошо.

Не создал за да бидеме свесни дека постоиме.:toe:

Абре луѓе кога ќе се разбудите од тој ваш кошмар дека сте робови или што и да е од нижа класа?Кога ќе станете свесни дека вие сте Бог себеси и на сите други?Исус,Мухамед,Мојсеј,Аврам или кој друго се само разбудени.Тие се исти како вас,не треба да се угледате на нив само да поднаучите малце од нив и да тргнете по свој пат.

Запрете да живеете во стравот и неукоста,како рекол Исус:
Бидете храбри,не се плашете и само верувајте,вашата верба да биде голема колку самиот татко.
mi se svigjase ova bate eveti greenberry =]
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
"Јас сум Алфа и Омега, прв и последен."
Druze, ova e tocno, ali vo praksa ja nemate. Ne znam kolku svetci si imate, i sekoj ve stiti od nesto, a Boga, kade e Boga. Zosto ne mu se obrakate direktno na Nego, bidejki samo toj moze da ve slusa i samo Toj moze da ni pomogne za se, znae sto imate vo vaseto srce i vasiot um. Ako se molis, moli mu se direktno na Nego, ostaj ti svetci. Ako bile oni pravedni luge, pobozni, toa bilo za nivno dobro, toa im e za sebe, a ti treba samo da gledas primer vo niv, ako bile pravedni. A ne da mu se kleknes ko da e Bog tvoj.


Vo Biblija istotaka e zabraneto da se jade svinskoto:

"And the pig, though it has a split hoof completely divided, does not chew the cud; it is unclean for you. You must not eat their meat or touch their carcasses; they are unclean for you. (From the NIV Bible, Leviticus 11:7-8)

A vo praksa, najomileno meso na hristijanite e svinskoto.

Znaci Bog ti veli, NE JADI SVINSKO, BIDEJKI E NECISTO ZA TEBE. Pa i medicinski e dokazano deka svinskoto meso e polno so razni toksini, bidejki digestivniot sistem na svinjata e mnogu primitiven, taka da mnogu malku se vari hranata vo nivniot zeludnik, i site tie toksini se talozat vo nejzinito meso vo razno razni substancii, masti, proteini i sto znam jas. Tie go jadat sopstveniot izmet, jadat pcovisani svinji, jadat kal.....
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Druze, ova e tocno, ali vo praksa ja nemate. Ne znam kolku svetci si imate, i sekoj ve stiti od nesto, a Boga, kade e Boga. Zosto ne mu se obrakate direktno na Nego, bidejki samo toj moze da ve slusa i samo Toj moze da ni pomogne za se, znae sto imate vo vaseto srce i vasiot um. Ako se molis, moli mu se direktno na Nego, ostaj ti svetci. Ako bile oni pravedni luge, pobozni, toa bilo za nivno dobro, toa im e za sebe, a ti treba samo da gledas primer vo niv, ako bile pravedni. A ne da mu se kleknes ko da e Bog tvoj.


Vo Biblija istotaka e zabraneto da se jade svinskoto:

"And the pig, though it has a split hoof completely divided, does not chew the cud; it is unclean for you. You must not eat their meat or touch their carcasses; they are unclean for you. (From the NIV Bible, Leviticus 11:7-8)

A vo praksa, najomileno meso na hristijanite e svinskoto.

Znaci Bog ti veli, NE JADI SVINSKO, BIDEJKI E NECISTO ZA TEBE. Pa i medicinski e dokazano deka svinskoto meso e polno so razni toksini, bidejki digestivniot sistem na svinjata e mnogu primitiven, taka da mnogu malku se vari hranata vo nivniot zeludnik, i site tie toksini se talozat vo nejzinito meso vo razno razni substancii, masti, proteini i sto znam jas. Tie go jadat sopstveniot izmet, jadat pcovisani svinji, jadat kal.....
А бе дете ти не го конташ филмот со светците...Светците биле нормални луѓе ништо посебно...Само биле фини и ако пример се како ти треба да се понашаш у основа се само пучни приказни ништо повеќе од тоа. Не се некој мини богови лево десно. Али то не е битно

ТЕШКА ЛАГА ДЕКА СВИНСКОТО Е ЛОШО ЗА ЗДРАВЈЕТО (се разбира во умерени количини :wink:) Уште една лага Дигиестивниот ситем на свињата не е прост туку напротив најсличен е со човечкиот од сите домашни животни.Бидејќи и човекот и свињата има најсличен тип на исхрана !!! Нема везе што јадат тие месото и е ОК и нема ниедна медицинска причина за да не се јаде свинско месо. Инаку чисто информативно човек може да живее на свинска исхрана а неможе на храна за крава , овца или живина.
Не е отровно дефинитивно :vozbud: ништо не е поразлично од другото месо ДУРИ има и помалку Холестерол од Јагнешкото и е поздраво во однос на Јагнешкото кога се во прашање кардиоваскуларни болести.
И БЕЗ ЛАГИ И МЕДИЦИНСКИ ДЕЗИНФОРМАЦИИ МОРАМ ДА ТЕ СПРЕЧАМ ВО ТОА.
Религија е едно Медицина е друго и не ги меша и шири невистини.:nenene:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Побратиме омер ел фарук, ми правиш можеби финти или сакаш ли со Совршената Вистина да играш мајтап!? :(

Веруваш и мислиш ли дека Совршената Вистина, Која е безкрајно поголема од секое свето писмо, па дури поголема и од најсветото - кое прекрасно сведочи за неа - има потреба од цитати за да биде потврдена?
Каков мајтап бе Спиросе, ти за Исус рече дека бил првородениот син Божји, јас ти побарав цитат за тоа, а ти фати кривина и налегна во празна реторика.

Но, да видиме што вели Светото писмо за ова:

А ти кажиму на фараонот: Вака вели Господ: Израил е Мојот првороден син. (Исход 4 ред 22)

Тие отидоа со солзи, Јас, пак, ќе ги вратам со утеха, ќе ги поведам покрај потоци со води, бидеќи Јас сум Отец на Израил, и Ефрем е Мојот првороден (Еремија 31 ред 9)


И кој е сега овде првородениот син Спиросе?:vozbud:

П.С. Совршената Вистина е јасна самата по Себе, и таа сигурно не му се открила на човекот на ваков начин. Бог е Еден а не Тројца! Бог нема потреба од синови, првородени, второродени, отелотворени, ти реков ми рече...


"Јас сум Алфа и Омега, прв и последен."
Кој е Тој Првиот и Последниот( Алфа и Омега), Исус или Бог?
Зарем веруваш дека Бог се отелотворил во Исуса?

ТЕШКА ЛАГА ДЕКА СВИНСКОТО Е ЛОШО ЗА ЗДРАВЈЕТО (се разбира во умерени количини :wink:) Уште една лага Дигиестивниот ситем на свињата не е прост туку напротив најсличен е со човечкиот од сите домашни животни.Бидејќи и човекот и свињата има најсличен тип на исхрана !!! Нема везе што јадат тие месото и е ОК и нема ниедна медицинска причина за да не се јаде свинско месо. Инаку чисто информативно човек може да живее на свинска исхрана а неможе на храна за крава , овца или живина.
Не е отровно дефинитивно :vozbud: ништо не е поразлично од другото месо ДУРИ има и помалку Холестерол од Јагнешкото и е поздраво во однос на Јагнешкото кога се во прашање кардиоваскуларни болести.
И БЕЗ ЛАГИ И МЕДИЦИНСКИ ДЕЗИНФОРМАЦИИ МОРАМ ДА ТЕ СПРЕЧАМ ВО ТОА.
Религија е едно Медицина е друго и не ги меша и шири невистини.:nenene:
Ова е дефинтивно најголемата лага и глупост која што сум ја прочитал на форумот.:toe: Тешко на таа медицина и медицинари кои се со вакви ставови.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Ова е дефинтивно најголемата лага и глупост која што сум ја прочитал на форумот.:toe: Тешко на таа медицина и медицинари кои се со вакви ставови.
Едно е да не јадеш свинско од религиозни причини тоа е ОК
Друго е да шириш невистини т.е. дека “Свинското месо било опасно по здравјето„ освен ако претераш ама тогаш се е опасно.
Нема никаква сериозна нутритивна разлика меѓу било кое црвено месо а говедско а свинско а овцео ај коњско исто ти е. Избор е лично прашање т.е. на вкус или верување а не а “прашање на здравје„.
Јас попрво ви советувал овчото да се исфрли од исхраната од свинското поради тоа што има повеќе лоши масти иако нивната вкупна количина на мастите е помала.
Нема везе месо си е месо ако е добро испечено од било кое животно се јаде тоа е златно правило.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom