Кој е вашиот господ?

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
O

Omer el Faruk

Гостин
Момак муслиманите ако го почитуваат Христос не значи дека веруваат во него. Не машај баби и жаби.
Така е!

Муслиманите илјада и еден пат рекле дека МОРААТ да го почитуваат Исуса како еден од плејадата на посебно одбраните Божји Пратеници.

Муслиманите веруваат во Едниот и Единствен Бог кој се вика Аллах (џ.ш.)! Тоа е тоа!
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Така е!

Муслиманите илјада и еден пат рекле дека МОРААТ да го почитуваат Исуса како еден од плејадата на посебно одбраните Божји Пратеници.

Муслиманите веруваат во Едниот и Единствен Бог кој се вика Аллах (џ.ш.)! Тоа е тоа!
Исто како христијаните во Исус, будистите во Буда, кришна и.т.н.

Значи еден е господ.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Муслиманите веруваат во Едниот и Единствен Бог кој се вика Аллах (џ.ш.)! Тоа е тоа!
А како се презива?
Пошто за позитивна идентификација е потрбно и презиме. Пример има многу особи шо се викаат Стојан али некој е Тодоровски некој Светиевски некој Хаџипоповски, или Муса па мож да биде Сермаџај или Таири и слично.
 
Г

Господ

Гостин
А како се презива?
Пошто за позитивна идентификација е потрбно и презиме. Пример има многу особи шо се викаат Стојан али некој е Тодоровски некој Светиевски некој Хаџипоповски, или Муса па мож да биде Сермаџај или Таири и слично.
Абе има он презиме ама можеби е како оние уметницине што само име си кажуваат
на пример Мадона се презива Ciccone а оној вајарот Рафаел се презивал Санти
Или Мартин Адамс(на Вучич малиот:pos2:)
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
... Koga Muhamed a.s i negovite sledbenici,vo pocetocite na Islamot, ...
Аман побратиме, гледај што пишуваш!
Зарем мухамеда (с.а.в.с) е почетокот на исламот на земјата!?

Исламот е од моментот кога постои Вечната Мудрост БОЖЈА (Христос) Која БОГ ја отелотвори во Исус за спасение на целиот свет!

... pobarale azil kaj kralot Ashama na Etiopija, koj bil hristijanin, prvo toj ne prifatil, pa potoa ...
... potoa rekol: Zimi Boga, Isus ne e nisto poveke od toa kako sto e opisan vo Koranot. ...
Овој крал не е вистински следбеник Христов, туку во неговата уста има колнење во БОГА кое е најстрого забрането!

Вистинскиот верник нема потреба да се колне, бидејќи тој зборува вистина, исто како што зборуваше вистина онаа Вистина која е пред секоја книга а во Исус - во кого е вистинската вера - БОГ ја отелотвори како човек за спасение на сите луѓе!

Ако сакаш да дознаеш дали на вистинските следбеници Христови е дозволено колнењето, тогаш погледни во извештајот на очевидецот Матеј ( петта глава, кон крајот )!




... Ali da imate vo predvid deka togasnite hristijani mnogu se razlikuvaat od denesnite.
Вистинските следбеници на Совршениот Христов Ислам (тоа се следбениците на Вечното СЛОВО БОЖЈЕ, тоа Чудесно Вечно Евангелие) од други луѓе, од луѓе што не верувале на Христовиот Ислам, во местото антиохија (тур абдин - денешна атакија, република турција) биле наречени христијани!


И уште еднаш да повториме:

Вистинските следбеници на Христовиот СОВРШЕН ИСЛАМ никогаш не се колнеле во БОГА и не пролевале крв дури кога ги губиле своите животи а од светот биле наречени христијани бидејќи ги следеле стапките Христови, исто како што следбениците на мухамедановите стапки и ислам се наречени мухамеданци!

Шалом Алеихем + Селам Алејкум

Момак муслиманите ако го почитуваат Христос не значи дека веруваат во него. Не машај баби и жаби.
Вистинските муслимани Го следат она нешто што БОГ (Елоах, Алах) - наместо земја, човечко семе или билокаква поинаква творба - Го отелотвори во Исус, повеќе од сё на светот!

Тоа нешто е *Совршената ВОЛЈА БОЖЈА, *Совршената МУДРОСТ БОЖЈА, *Совршеното СЛОВО БОЖЈЕ преку Кого БОГ сё соёдава, одржува и повржува!

Без тоа нешто нема нити живот, нити акал а БОГ дозволил многу чуда и искушенија за да се види Кој навистина ВИСТИНАТА ја сакал!

Шалом + Селам!



Ниеден ангел, ниеден пророк, ниедна книга, ... не е вредна за почитување, колку што треба да се почитува тоа нешто што БОГ наместо земја, човечко семе или билокаква поинаква творба Го отелотвори во Исус, за спасение на сите!

Иншалах
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Аман побратиме, гледај што пишуваш!
Зарем мухамеда (с.а.в.с) е почетокот на исламот на земјата!?

Исламот е од моментот кога постои Вечната Мудрост БОЖЈА (Христос) Која БОГ ја отелотвори во Исус за спасение на целиот свет!



Овој крал не е вистински следбеник Христов, туку во неговата уста има колнење во БОГА кое е најстрого забрането!

Вистинскиот верник нема потреба да се колне, бидејќи тој зборува вистина, исто како што зборуваше вистина онаа Вистина која е пред секоја книга а во Исус - во кого е вистинската вера - БОГ ја отелотвори како човек за спасение на сите луѓе!

Ако сакаш да дознаеш дали на вистинските следбеници Христови е дозволено колнењето, тогаш погледни во извештајот на очевидецот Матеј ( петта глава, кон крајот )!






Вистинските следбеници на Совршениот Христов Ислам (тоа се следбениците на Вечното СЛОВО БОЖЈЕ, тоа Чудесно Вечно Евангелие) од други луѓе, од луѓе што не верувале на Христовиот Ислам, во местото антиохија (тур абдин - денешна атакија, република турција) биле наречени христијани!


И уште еднаш да повториме:

Вистинските следбеници на Христовиот СОВРШЕН ИСЛАМ никогаш не се колнеле во БОГА и не пролевале крв дури кога ги губиле своите животи а од светот биле наречени христијани бидејќи ги следеле стапките Христови, исто како што следбениците на мухамедановите стапки и ислам се наречени мухамеданци!

Шалом Алеихем + Селам Алејкум
Jas pak ke kazam, ima samo eden, edinstven, bez drugar, bez rival, semoken Bog, a Muhamed a.s, Isa a.s, Ibrahim a.s, Musa a.s, Nuh a.s i site proroci se negovi slugi i pratenici.

Jas sum gospod Bog tvoj, da nemas drugi bogovi osven Mene.

Spored gornata definicija ne moze 1 = 3

Ne moze 1(Otec)+1(sin)+1(svet duh) = 1 :nesvest:

Cuvaj Boze!!! Ne e moj bog toj sto se zrtvuva za mene, sto se zakova na krst. Ne e Bog toj sto se otelotvoril vo nekoj drug za da mi dokaze deka e Bog. Na Boga ne mu prilegat vakvi raboti, on ima absolutna sila, makar i nikoj od lugeto ili od bilo koi sustestva sto gi stvoril ne go slavat Boga, On si e slaven samiot sebesi, ne mu treba bas nikoj.

Bog e apsoluten vladetel. Toj nema potreba od mene, tuku jas imam potreba od nego. Toj e sovrsen sozdavatel.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Христ значи легитимен крал, помазан и потврден крал. Не е тоа презиме, така да кога ќе кажуваш за Христ (крал) треба да напоменеш за кој крал зборуваш. Титула помазан или по гтрчки превод Христос го носеше и Давид и наследниците на Давид и Соломон и редум еден куп кралеви. Па дури и првосвештениците на ерусалемскиот храм го носеа како назив Свештеник Христ.

Исус навистина беше со кралско потекло тоа се гледа и кај Матеј и кај Лука каде тие го набројуваат родословот на Исус од Давида па до татко му Јосиф. Така да тој е крал Христ со име Исус.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Момак муслиманите ако го почитуваат Христос не значи дека веруваат во него. Не машај баби и жаби.

Momak, muslimanite veruvaat vo Isus, Isa a.s i go pocituvaat. Toj bil Bozji prorok, i e eden od 5 najslavni, sto gi slavi Boga vo Koranot: Muhammed, Noa, Abraham, Mojsej i Isus.

Spored Islamot, ako eden muslimanin ne priznae eden od Bozjite proroci, spomenati vo Koran, toj ne e muslimanin.

Исус навистина беше со кралско потекло тоа се гледа и кај Матеј и кај Лука каде тие го набројуваат родословот на Исус од Давида па до татко му Јосиф. Така да тој е крал Христ со име Исус.
Site proroci imaat isto poteklo, od ista loza.

Se pocnuva od Abraham i negovite sinovi: Isak i Ismael

Od Isak e negoviot sin prorokot Jakov, pa Josif, pa Davida, pa Solomon, pa Mojsej, pa Isus, ima i drugi, ne gi znam po redosled.

Jakov bil sin na Isak, i vo Koran, Jakov e opisan kako tatko na Izraelskata Nacija.

Od Ismael (tatko na arapskata nacija) , vonbracniot sin na prorokot Ibrahim a.s (Abraham) poteknuvaat arapite, potocno Muhamed.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Momak, muslimanite veruvaat vo Isus, Isa a.s i go pocituvaat. Toj bil Bozji prorok, i e eden od 5 najslavni, sto gi slavi Boga vo Koranot: Muhammed, Noa, Abraham, Mojsej i Isus.

Spored Islamot, ako eden muslimanin ne priznae eden od Bozjite proroci, spomenati vo Koran, toj ne e muslimanin.
Аха епа ако е така зошто рисјаните не ги сакаат муслиманите кои пак си имаат свој џихад итн. Нели како братски религии треба да се сакате.

Абе овој господ само сеири си прави...
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
... Bog e apsoluten vladetel. Toj nema potreba od mene, tuku jas imam potreba od nego. Toj e sovrsen sozdavatel.
Навистина Совршениот Творец БОГ (Елоах, Алах) нема потреба од поинаква творба освен од онаа што е во Неговата Совршена Мудрост (Христос), Која пред 2000 години ТОЈ ја отелотвори во Исус за спасение на сите!

Но дали *Совршениот Творец (Бог, Елоах, Алах) без Својата *Совршена Мудрост (Христос) и Својот * Совршен Дух (Рух), би бил вистински Совршен Творец?

Дали Творецот е творец без творба? - Не!
Дали на Совршениот Творецот му е потребна Творба за да биде Творец? - Не, бидејќи Тој ја има Својата Совршена Мудрост - преку Која е сё совршено создадено и - Која пред 2000 години за спасение на сите ја отелотвори во Исус!

Што би бил Творецот без Својата Мудрост (Христос) Која е Господарот на вистинските верници ?

Диктатор! Крволочник! Убиец и злоупотребувач дури на деца!

Не! Таков засигурно нее СОВРШЕНИОТ БОГ (Елоах, Алах), во срцето Исусово!

Мир на сите вам + Шалом + Селам

п.с. Секој има можност - но немора - да се разбуди за Совршената Мудрост БОЖЈА (Христос) Која што БОГ ја отелотвори во Исус за спасение на сите!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom