Поделба на Македонија, па создавање на “природна Албанија“

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
toa bese samo lazen patriotizam od bc so cel da se ottrgne vnimanieto na narodot od kriminalnoto prevzemanje na firmite gubitnici sme site gragani:toe:

Епа ако е така, зашто нема официјално извинување за тоа?

Од друга страна па.. ако тоа било лажен патриотизам, тогаш градење цркви со државни пари во секуларна држава е вистински патриотизам???
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
nema smisol decata da se delat no ima raja(ne inteligencija) od dvete strani ekstremna koja e kontrolirana od odredeni individui politicari koi sakaat da poentiraat inaku makedonija e drzava na site gragani Ne E BINACIONALNA a sto se odnesuva za katastrofata za koja velis za 30 godini nema da se sluci veruj ako ima ekonomski razvoj nikoj coek ne bi zel puska v race.
Незнам зашто хората го дозволуват това деление,но като велам дека ке има проблем след 30 години не зборувам пушка во раце и аjде во гората,а ке има хора,които нема да можат да разбират македонски.Те ке живеjaт во затворените обштества на своите малцинства.Това води до тиха и скриjaна федерализациja.Еве jaс сум живjaл во мешен регион и во моja клас сум имал и турци и арменци,па и учителка сум имал туркинja,но това не ни е пречило да учим во едно и исто школо,това не ни е пречило да учим и да се дружиме.
Разделjaнето на децата е разделjaне на иднината,заштото децата са иднината на РМ!Самите грагани небива да го дозволуват.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Има закони,нека да ги почитуват.Това да не се определиш исто е право на хората.
Но темата е совсем друга.Ако видите состоjбата на македонското обштество е разделено на македонци и албанци и то много силно.Се това се пренасja во школата.Разберете дека след 30 години това ке донесе до катастрофа.
Можете да ми кажете,дали има смисал децата да се делат?Дашто треба да бидат на различни смени?Зашто е потребно да одат во различни училишта?
Jaс живеам во град со мнозинство албанци и не се чуствувам како во своја држава, знам да зборам албански до негде. Па нормално ќе одиме во различни смени кога децата се користат во политички цели и се тепаат меѓу себе.Ситуација е лоша сега а не пак за 30 години.
 
S

smart ass

Гостин
ohh sto mislis vo nemanje vizija za vodenje na drzava i liti kadri na lokalno nivo sto im preostanuva?
na narodot da mu vrsat lobotomija-kaj nas za zal graganite go gledaat backgroundot na ova,dodeka malograganite bse raduvaat na gradenje crkvi kejovi bikovi..i mlitavi debilni reklami...i za cudo ova im uspeva

znaes od 8 milijardi dobivme prazen bujet taka daaa mora da se otvorat pogoni za sozdavanje iluzija samo zalno e so i albanci i makedonci potkleknuvaat eve dali ahmeti ili taci im pomognale na graganite albanci koi vredno rabotat zemjodelie i na patot tetovo-Sk zastanal da gi prasa za nivnite problemi?
ili pak eve zelkite pa sega grozjeto od tikves...mislam deka mediumite go izveaa narodot do toj stepen da ne bide svesen deka go *****
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Jaс живеам во град со мнозинство албанци и не се чуствувам како во своја држава, знам да зборам албански до негде. Па нормално ќе одиме во различни смени кога децата се користат во политички цели и се тепаат меѓу себе.Ситуација е лоша сега а не пак за 30 години.
Добро,а зашто родителите дозволуват нивните деца да се користjaт за политички цели?Училиштето и учителите треба да биде безпартиjно,заштото науката нема партиja или нациja,а науката е една.
 
S

smart ass

Гостин
Jaс живеам во град со мнозинство албанци и не се чуствувам како во своја држава, знам да зборам албански до негде. Па нормално ќе одиме во различни смени кога децата се користат во политички цели и се тепаат меѓу себе.Ситуација е лоша сега а не пак за 30 години.
cudno...politicari mediumi ve lobotomiraat:toe:

probajte da se druzite i ke videte deka ne boli kooperacija namesto separacija
 
M

Mario Gómez

Гостин
Добро,а зашто родителите дозволуват нивните деца да се користjaт за политички цели?Училиштето и учителите треба да биде безпартиjно,заштото науката нема партиja или нациja,а науката е една.
Ва Македонија дури и црквата е политизирана а ти се чудиш за училиштата.Поделби ќе има секогаш, совршен соживот нема да има.Одам по улица и ми викаат "тј је маќедон" и ќе фрчи некој камен кон мене.Предрасудите си ја вршат својата работа и нормално ако ми рече некој каур, нема да му ја мислам и му ја кршам главата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom