Духови, сеништа (сенки)...

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Галичник , напуштеното село.
Наводно центар на голем број на духови. Духови на минатите генерации кој секојдневно се собираат на скала и пеат и се веселат. Ова село одамна згасна , сега има еден постојан жител. Дали е само еден?
Старите секогаш велеа , не се труди да ги видиш духовите кај скалата , можеш никогаш да не се вратиш од таа забава. Интересно е кој имал шанса навечер да преспие во Галичник сигурно слушнал пеење на млади моми како доаѓа од скалата.
Интересно е како тоа сите кучиња во селото ја опкрожуваат скалата , и доколку се приближиш лаат , но не касаат.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Галичник , напуштеното село.
Наводно центар на голем број на духови. Духови на минатите генерации кој секојдневно се собираат на скала и пеат и се веселат. Ова село одамна згасна , сега има еден постојан жител. Дали е само еден?
Старите секогаш велеа , не се труди да ги видиш духовите кај скалата , можеш никогаш да не се вратиш од таа забава. Интересно е кој имал шанса навечер да преспие во Галичник сигурно слушнал пеење на млади моми како доаѓа од скалата.
Интересно е како тоа сите кучиња во селото ја опкрожуваат скалата , и доколку се приближиш лаат , но не касаат.
Си бил ли ти таму, или приказнава ти е од трета рака :) Инаку доста интересно звучи... знаеш ли нешто повеќе за "скалата"
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Си бил ли ти таму, или приказнава ти е од трета рака :) Инаку доста интересно звучи... знаеш ли нешто повеќе за "скалата"
Сум бил , баба ми е од таму , таму имам куќа. Ги имам чуено звуците , звучеа како акапела женско пеење .. Меѓутоа најверојатно тоа е од некоја птица , само што така се зарекло кај старите.
Скалата е всушност тоа што е името , скала. Малце повисока од вообичаено (50 цм една скала) и е единствен пат до црквата во галичник.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
И јас имам слушнато за селото во Галичник,имаме комшија што е од таму,има кука таму ги слушал гласовите три вечери по ред, но му било ептен страв да погледне низ прозор и да види кој е што е,дали се духови или некоја птица која пеела на гранка.
Една вечер се осмелил да погледне низ прозор и видел многу моми сите биле во бело облечени,застанати на одредено место на скалата и пееле многу убаво.Ги гледал така,не му се верувало никако,и една од момите го погледнала и за неколку секунди се онесвестил.
Не знам колку е точно ова,но човекот веке не иде таму од страв.

П.С Ајде малку живнете ја темава,интересна е многу,ме интересираат вакви работи за духови и сеништа.
 

pomarandza

The singer
Член од
28 јуни 2009
Мислења
135
Поени од реакции
23
Незнам точно како е легендата. Крвавата невеста бил некој дух (веројатно на некоја невеста).
Луѓето велат поминувајќи низ Ѓавато, колата им се гасела и некоја невеста се доближувала до нив и ги прашувала дали ќе можи да оди со нив до Битола. (изгледала мн. реална). И се додека луѓето не се согласувале да ја земат со себе и да ја донесат до градо не можеле да ја запалат колата. Секогаш седела на задното седиште и ништо не зборувала. Во моментот кога ќе влезеле во градо таа исчезнувала од колата.



Значи ако има некој шо ја знај легендата која е ова невеста или знај нешто во врска со ова нека напиши.
100 sme go preminale gavato navecer so kola i nokno vreme nishto ne se desilo ne sme videle ni mladozenja ni nevesta ne deka ne veruvam vo duhovi bash naprotiv veruvam ama ova so nevestata so znam moze se desilo na drug mene licno ne
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Luge be ne ce e loso onie koi sakate predizvik i adrenalin da dojdete vo prilep.Se razkazuvaat prikazi za mnogu kuki opsednati.
DA pisuvam ima mnogu za pisuvajne.POrano bev mnogu po ovie raboti. mi se slucile stvarno cudni nesta za koi ni samiot ne si veruvam.Se mislam deka mi se pricinuvalo ama sepak izgledase tolku vistinski. Imam gledano senista.imam gledano i duhovi. sum povikuval mnogu pati a ednas ne zavrsiv dobro. Mozebi bese samo slucajnost no koga povikuvav duh ednas, go napraviv toa na klasicen nacin so kratonce sveka i igla. I sega duhot mi "odgovori"(pisuvam navodnici bidejki seuste ne mozam da poveruvam) deka e los i deka ke mi napravi nesto loso. Jas se isplasiv i zaboraviv da go isbrkam i pocnav da begam. Trcajki iglata mi se zabode v peta. Iglata ebse golema igla ne od onie maline so se za sijajne.

Neznam dali bese samo slucajnost ili vistina imase duh no se sluci takvo nesto. A da ve lazam nemam nikakva pricina.

Moze ke napisam nekogas nekoja druga prikazna,legenda ili slucna sto se razkazuva niz prilepov ili mene sto mi se slucilo.
POZZ
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Едно прашање: Дали е вистина дека присуството на духови и сеништа можеме да го почувствуваме со некој мирис како на изгорено месо во просторијата?
Ќе ве замолам без сеир одговори, туку нека напише некој кој е поупатен или кој прочитал нешто во врска со ова?
 

pomarandza

The singer
Член од
28 јуни 2009
Мислења
135
Поени од реакции
23
Едно прашање: Дали е вистина дека присуството на духови и сеништа можеме да го почувствуваме со некој мирис како на изгорено месо во просторијата?
Ќе ве замолам без сеир одговори, туку нека напише некој кој е поупатен или кој прочитал нешто во врска со ова?
Ne nemozesh da pocustvuvash miris voopshto ili ke go vidish ili ek go osetish ili ke primetish neshto cudno okolu tebe miris nikakov nema
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
da. nema miris . A moze da prasam od kade ti e taa informacija.?:smir:
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
da. nema miris . A moze da prasam od kade ti e taa informacija.?:smir:
Во филмот "Егзорцизмот на Емили Роуз" (да потсетам уште еднаш-базиран врз вистински настан) има една сцена каде што се кажува дека девојката пред да биде нападната од демоните, почуствувала силен мирис на изгорено (мислам дека објаснуваше нејзиниот дечко)...

Најверојатно од таму и е информацијата---ако грешам, devojka111 слободно поправиме :)
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
da. nema miris . A moze da prasam od kade ti e taa informacija.?:smir:
Една другарка кажуваше дека кај неа во собата неколку дена се појавила некоја таква чудна миризба која никако не се разнесувала, се до темел исчистиле, ништо не нашле што би можело да ја предизвика миризбата, и подоцна сама исчезнала по неколку дена:toe:
Потоа по некое време гледала некоја документарна емисија во која кажувале дека присуството на духовите можело да се почувствува со некоја остра миризба на изгорено месо, па затоа прашував некој да не знае повеќе.

Во филмот "Егзорцизмот на Емили Роуз" (да потсетам уште еднаш-базиран врз вистински настан) има една сцена каде што се кажува дека девојката пред да биде нападната од демоните, почуствувала силен мирис на изгорено (мислам дека објаснуваше нејзиниот дечко)...

Најверојатно од таму и е информацијата---ако грешам, devojka111 слободно поправиме :)
е да, и јас го имам гледано филмов и си реков дека со оглед на тоа што е сниман според вистински настан, може нешто да е вистина со тоа со изгореното
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Едно прашање: Дали е вистина дека присуството на духови и сеништа можеме да го почувствуваме со некој мирис како на изгорено месо во просторијата?
Ќе ве замолам без сеир одговори, туку нека напише некој кој е поупатен или кој прочитал нешто во врска со ова?
Нема правило но во дадениот случај се работи за демон. Очигледно кај некои од нив може да има таква миризба. Кај обичен залутан дух најчесто нема ништо.
 
O

Orion.

Гостин
Духови? Демони? Изгорено месо?:pos2:
Не ми се веруе. Повеќе од веројатно е дека постои човечка душа меѓутоа во облик на дух кој се појавува :nenene:!! Ова вие што го пишувате дека сте виделе дух не е точно од едноставна причина што доколку е така, би завршиле во лудница или би добиле срцев удар од страв! Факт е дека има ,,урбани легенди,, од секат имало меѓутоа ај да не забегуваме:smir:
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Духови? Демони? Изгорено месо?:pos2:
Не ми се веруе. Повеќе од веројатно е дека постои човечка душа меѓутоа во облик на дух кој се појавува :nenene:!! Ова вие што го пишувате дека сте виделе дух не е точно од едноставна причина што доколку е така, би завршиле во лудница или би добиле срцев удар од страв! Факт е дека има ,,урбани легенди,, од секат имало меѓутоа ај да не забегуваме:smir:
Ej alpha. Iskreno ne mora sekoj da zavrsi vo ludnica ako vidi takvo nesto. Pa nemaat site ista jacina na nervi. Jas za malku ke zavrsev vo ludnica no ete kako vozvrat na toa sto se spasiv gi isgubiv site prijateli. I veruvajte ne bese tesko da se najdat novi no sepak e loso da go isgubis staroto drustvo.Nov zivot. Zatoa seega takva rabota na nikogo ne mu spomnuvam bidejki znam oti ke me pomisli nezdrav.I jas dodeka nemav videno gi mislev za nezdravi lugeto koi veruvaat vo toa. I ne ti posakuvam da vidis zasto cuvstvoto e strasno,neopisno koga ke vidis nesto crno koi se krie zad agolot i zavodlivo te pogledniva so ednoto oko..no sepak te plasi...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom