Геј парада во Скопје?

Статус
Затворена за нови мислења.

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.609
Поени од реакции
33.964
И хомосексуализмот за мене е болест. Двострана.
Се согласувам.
Не бранев ничија страна, во право си и двете ствари се срање.
Само сакав да те корегирам во препишување на гревовите и тоа дека не спагаат во ист кош.

пиис.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
  • That any adults of full age, no matter race, religion or sexuality, can marry.
Последново право само на Вики постои очигледно, зошто освен во Холандија, Канада и уште две-три земјички, нема други држави во кои на хомосексуалците им е дадено правото да се мажат/женат. Ни Македонија не е исклучок.

Нејсе, зошто за да се среќни треба сите да се согласат со секусалната им определба? Или да ја оправдаат? Мислам дека секој возрасен човек може да си живее како сака без да бара благослов од заедницата...
За да не ги тепаат на улица. За да не ги бркаат од дома. За да не ги вработуваат и отпуштаат врз основа на сексуална ориентација (знам вакви примери).

Благослов од заедницата на нив им е исто толку потребен колку и тебе. Само ти не си свесна каква привилегија уживаш пошто не обрнуваш внимание на тоа затоа што си „нормална“ и по дифолт ја имаш наклонетоста на заедницата.
 
P

Princ

Гостин
Псај, јас многу убаво ти ја сваќам поентата. Ама не можам да сватам едно: сексуалната ориентација е ептен лична работа. Твојата сексуална ориентација никој не ја знае. А и што му е гајле на било кој да ја знае. Многумина од нас рекоа дека не ни смета ничија сексуална ориентација, ни смета она: ЈАС СУМ ХОМО И ГОРД ХОМО. Епа јас и девојка ми сме фист лаверс па не печатиме такви маици, не носиме такви потписи, не сакаме да не има на вестите на А1 во 19 часот а веста да ја пренесува Снежана Лупевска... Лична работа си е тоа.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Благослов од заедницата на нив им е исто толку потребен колку и тебе. Само ти не си свесна каква привилегија уживаш пошто не обрнуваш внимание на тоа затоа што си „нормална“ и по дифолт ја имаш наклонетоста на заедницата.
Видиш псај, тука е уствари разликата во мислење поради која дрвиме последниве неколку страници. Јас не се сметам себеси за нормална а нив за ненормални. И не, не ми е потребен благослов од заедницата... А не секогаш било прифатено од неа она кое го правам...
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
Аман бе? Различно чувствуваме? Може да ми објасниш на кој начин различни се чувствата кои ги имаат хомосексуалците, од чувствата кои ги имам јас???
Башка, зошто на два пати потенцираш дека ние сме нормалните?
И искрено, познаваш хомосексуалци? Онака... Од Македонија? Мислиш дека тие луѓе би биле посреќни ако на плоштад излезат по хеланки / без хеланки / како и да е? Нема да треба понатаму да живеат во градов?
различни се од причина што се кон ист пол,нешто што јас ти и нормалните не можеме да го сватиме.
не реков дека не чувствуваат љубов но сепак сметам дека е поразлична
.
и да,пак спомнувам дека стрејт се нормални затоа што општеството така ги гледа и така ќе ги гледа сите стрејт парови,а другите варијации ќе бидат оние чудните и “ненормалните“.
и така ќе биде се додека во светов не завладеат хомосексуалните парови а стрејт да бидат малцинство па да бидат “ненормални“
и не е нормално двајца мажи или две жени да се сакаат и да се ропаат,ама ако така им е поубаво,ако така се чувствуваат,ако тоа им е желба-јас лично немам ништо против,макар и тоа да го покажуваат на плоштад и во хеланки.
познавам лезбејка,мене лично ми призна дека е тоа,не знам дали ќе биде посреќна ако излезе гола со девојкаи но знам дека никому не кажува и се крие,има и дечко,и шо?демек поубаво е вака отколку да се искаже во парада која е и што е?!?ќе се залажува цел живот себеси и останатите,ќе води двоен живот само затоашто некој има предрасуди и сака да ги линчува таквите како неа.
за мене она ќе биде топ личност безразлика на сексуална ориентација и во неа секогаш ќе гледам другарка,а ако сака да оди на парадата од мене ќе добие подршка.

следен пост во други бои ќе биде:)
 

-Mr.Positive-

MKD gentlemen
Член од
12 септември 2008
Мислења
609
Поени од реакции
47
значи освен пола европа америка некои африкански држави цел балкан
делови од азија

сеа мора и нашите (педери) да ги тепаме

ја викам да речат еден ден сите да земеме пушки и да пукаме у секој шо е различен од нас секој што прави различно него ние шо е различна религија и итн....
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Gledajte go problemot od druga strana,nikoj ne ne tera da odime na taa parada,sekoj ima pravo na svoe opredeluvanje,aj da ne ja mesame politikata ovde ama za niv toa e clenstvo vo nekoja si nivna partija,si imaat lider ili ne znam kako tie se organiziraat i go rabotat toa sto go rabotat.Toa e modernata demokratija i treba da ja prifatime,sreka sto kaj nas ne se zastiteni so zakonot kako sto se vo Italija ili Francija,Belgija,Holandija,za edno udaranje na homoseksualec sleduva i zatvor.Kako i da e ama mislam deka kaj nas ke se sluci Belgradskoto scenario,koga gi dotepaa od kjotek homoseksualcite i lezbejkite.Vo sekoj slucaj toj problem mene ne me zasega,nemam nisto so niv i ne ni planiram da cekam na ulicite i da tepam nekoj sto ne misli isto kako mene?!
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Gledajte go problemot od druga strana,nikoj ne ne tera da odime na taa parada,sekoj ima pravo na svoe opredeluvanje,aj da ne ja mesame politikata ovde ama za niv toa e clenstvo vo nekoja si nivna partija,si imaat lider ili ne znam kako tie se organiziraat i go rabotat toa sto go rabotat.Toa e modernata demokratija i treba da ja prifatime,sreka sto kaj nas ne se zastiteni so zakonot kako sto se vo Italija ili Francija,Belgija,Holandija,za edno udaranje na homoseksualec sleduva i zatvor.Kako i da e ama mislam deka kaj nas ke se sluci Belgradskoto scenario,koga gi dotepaa od kjotek homoseksualcite i lezbejkite.Vo sekoj slucaj toj problem mene ne me zasega,nemam nisto so niv i ne ni planiram da cekam na ulicite i da tepam nekoj sto ne misli isto kako mene?!
Види лично не мислам дека е демократија педрите да прават некоја парада и да се шетаат полуголи по улица и да продаваат лажна етика и вредности.А и било кој да нападниш следува пријава па макар бил и педер така да се заштитени со закон.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Види лично не мислам дека е демократија педрите да прават некоја парада и да се шетаат полуголи по улица и да продаваат лажна етика и вредности.А и било кој да нападниш следува пријава па макар бил и педер така да се заштитени со закон.
Ama koga veke se zastiteni so zakon togas e demokratija,tie mozat da pravat sto sakaat a nie ne mozeme da prezememe nisto,ke si sedime doma i ne mora da izleguvame toj den koga tie ke paradiraat?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Ama koga veke se zastiteni so zakon togas e demokratija,tie mozat da pravat sto sakaat a nie ne mozeme da prezememe nisto,ke si sedime doma i ne mora da izleguvame toj den koga tie ke paradiraat?
Не можат да прават што сакаат како тоа ја разбираш демократијата.Плус тоа треба да извадат еден куп дозволи, прашање дали ги имаат.Не мораш да излегуваш таа ден ама еве има луѓе кои што мораат да одат некаде и шо?Оваа работа не ми мириса добро по се изгледа ќе има големи инциденти.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
За да не ги тепаат на улица. За да не ги бркаат од дома. За да не ги вработуваат и отпуштаат врз основа на сексуална ориентација (знам вакви примери).
Благослов од заедницата на нив им е исто толку потребен колку и тебе. Само ти не си свесна каква привилегија уживаш пошто не обрнуваш внимание на тоа затоа што си „нормална“ и по дифолт ја имаш наклонетоста на заедницата.
А со тоа што организираат парада значи се заштитуваат од тепање на улица и бркање од дома??
Зошто заедницата да им дава благослов за нивната сексуална ориентација? Нели тоа е едноставно личен избор?
Сакам да кажам, да, заедницата може да биде водена од предрасуди и слично, не викам не, ама кога човек е квалитетен, станува респектиран, и веќе сексуалната ориентација е небитна, односно зошто би била пресудна за неговата работа, за дружбата или за било кој аспект од неговиот социјален живот?


познавам лезбејка,мене лично ми призна дека е тоа,не знам дали ќе биде посреќна ако излезе гола со девојкаи но знам дека никому не кажува и се крие,има и дечко,и шо?демек поубаво е вака отколку да се искаже во парада која е и што е?!?ќе се залажува цел живот себеси и останатите,ќе води двоен живот само затоашто некој има предрасуди и сака да ги линчува таквите како неа.
за мене она ќе биде топ личност безразлика на сексуална ориентација и во неа секогаш ќе гледам другарка,а ако сака да оди на парадата од мене ќе добие подршка.
Јас мислам дека е би. :) Геј луѓето немаат дечковци и девојки од спротивниот пол, а зошто би имале? Нека си бидат сингл, бар во очите на јавноста.:)
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
Јас мислам дека е би. :) Геј луѓето немаат дечковци и девојки од спротивниот пол, а зошто би имале? Нека си бидат сингл, бар во очите на јавноста.:)
и јас и го реков ова прво,ама ме уверуваше дека е лезбејка,дека нема да и биде со ниту едно машко како што и е со девојка.
со него е само затоа што цел живот се замарала со машки и кога би престанала сите би се чуделе и така би си напраила проблеми.
а неќе да си има проблеми бар не во блиска иднина
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
А со тоа што организираат парада значи се заштитуваат од тепање на улица и бркање од дома??
Зошто заедницата да им дава благослов за нивната сексуална ориентација? Нели тоа е едноставно личен избор?
Сакам да кажам, да, заедницата може да биде водена од предрасуди и слично, не викам не, ама кога човек е квалитетен, станува респектиран, и веќе сексуалната ориентација е небитна, односно зошто би била пресудна за неговата работа, за дружбата или за било кој аспект од неговиот социјален живот?
Ех, камо да е вака како што ти викаш, тие луѓе би имале далеку порастеретен живот.
Ама не е, барем не на нашето поднебје. Тоа е баш трагичното, што во очите на мнозинството квалитетот на личноста целосно се засенува од фактот што тој човек е геј. Затоа и се кријат, не од што им е интересно. Може да го отпуштат од работа ако неговиот да речеме конзервативен шеф дознае дека е геј, луѓето ќе бидат резервирани во однос на него, и често пати ќе го отфрлуваат баш поради тој факт. Ќе има проблеми со склопување нови пријателства, некогаш дури и со оддржување на старите, па затоа хомосексуалците се групираат на посебни места и се движат во такви кругови, зошто таму се „меѓу свои“, кај што не мораат да се плашат да кажат дека се геј, притоа не знаејќи ја реакцијата на луѓето.

Во однос на благословот од заедницата... Ти пошто си стрејт, претпоставувам никогаш не си имала потреба да ги собереш твоите и да им речеш: „Мамо, тато, јас сум стрејт.“ Затоа што тоа е очекувано од тебе, зошто под дифолт го имаш нивниот благослов.
Ама хомосексуалец во некој момент од својот живот мора да им го соопшти тоа на родителите, па на роднините, па на пријателите итн... Притоа стравувајќи од нивната реакција, плашејќи се дека нема да го прифатат, дека ќе го отфрлат, дека ќе ги разочара... Тоа итекако е потреба од согласност на заедницата дека е океј со нивниот личен начин на живот.
 
V

[vladimir]

Гостин
Ех, камо да е вака како што ти викаш, тие луѓе би имале далеку порастеретен живот.
Ама не е, барем не на нашето поднебје. Тоа е баш трагичното, што во очите на мнозинството квалитетот на личноста целосно се засенува од фактот што тој човек е геј
. Затоа и се кријат, не од што им е интересно. Може да го отпуштат од работа ако неговиот да речеме конзервативен шеф дознае дека е геј, луѓето ќе бидат резервирани во однос на него, и често пати ќе го отфрлуваат баш поради тој факт. Ќе има проблеми со склопување нови пријателства, некогаш дури и со оддржување на старите, па затоа хомосексуалците се групираат на посебни места и се движат во такви кругови, зошто таму се „меѓу свои“, кај што не мораат да се плашат да кажат дека се геј, притоа не знаејќи ја реакцијата на луѓето.

Во однос на благословот од заедницата... Ти пошто си стрејт, претпоставувам никогаш не си имала потреба да ги собереш твоите и да им речеш: „Мамо, тато, јас сум стрејт.“ Затоа што тоа е очекувано од тебе, зошто под дифолт го имаш нивниот благослов.
Ама хомосексуалец во некој момент од својот живот мора да им го соопшти тоа на родителите, па на роднините, па на пријателите итн... Притоа стравувајќи од нивната реакција, плашејќи се дека нема да го прифатат, дека ќе го отфрлат, дека ќе ги разочара... Тоа итекако е потреба од согласност на заедницата дека е океј со нивниот личен начин на живот.
Живееме во традиционална држава со конзервативни сфаќања, и за многумина тоа ќе остане така уште долго време, дали за жал или за среќа нечија тоа не се знае :).Со падарата се прави само поголем контра-ефект во средината тоа е факт.

Благословот ни го има дадено бога и природата не создале како два различни пола (машки и женски), природата постои, а во неа само прокреацијата е вистинско правило, тоа е нормата.Нашите тела се создадени за репродукција и никакви нереални лингвистички игри и убедувања неможат да го променат тоа.

Хомосексуалците не бараат согласност од средината, да бараа немаше да ги има :):)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom