Кој ќе ја посети Бурмали џамија во Скопје?

P

Princ

Гостин
Точно, тогаш оџата се качувал на минарето и викал. Ама технологија, грев е да не ја користиш. Мојот оџа има и интернет дома :)
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
Точно, тогаш оџата се качувал на минарето и викал. Ама технологија, грев е да не ја користиш. Мојот оџа има и интернет дома :)
Таа технологија прави звук јак неколку илјади пати појак од звоното на камбаната кое тебе те иритира сфаќаш,па сеа види ти
 
P

Princ

Гостин
Можеби... сигурно не си извршил мерења. Јас во секој случај не верувам во тоа.
Слушаш опера? Ако не, кажи колку те болат уши и глава кога ќе слушнеш. Не ти се допаѓа музиката, затоа.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
Можеби... сигурно не си извршил мерења. Јас во секој случај не верувам во тоа.
Слушаш опера? Ако не, кажи колку те болат уши и глава кога ќе слушнеш. Не ти се допаѓа музиката, затоа.
Ne trebaat strucni merenja,dovolno e da imas dobar sluh pa sam ke uvidis:toe:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Пред 1600години немало звучници и појачала:tapp:
Пред 1600 години немало ниту одела ниту кравати, па сега ги носиме.:tapp:

Туку кога сме кај разгласот. Кај нас во Реканскиот регион,како што знаете се наоѓа Манастирот Св. Јован Бигорски, тој регион го сочинуваат 99% муслимани, и никој, ама баш никој не се буни кога за одредени верски празници се пушта разглас од таму, или кога секој ден бијат даските и камбаните.

За кого бијат камбаните? :) -За тој 1 % христијани, од кои повеќето ја симпатизираат СПЦ повеќе отколку МПЦ, ( но да не навлегуваме во тоа), битно е дека секој има право да си ја исповеда својата вера.

Така да, воопшто не ти држат овие реплики,и најдобро би ти било да се откажиш од нив. Да не губиме залудно време. :)

Секое добро!
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
Пред 1600 години немало ниту одела ниту кравати, па сега ги носиме.:tapp:

Туку кога сме кај разгласот. Кај нас во Реканскиот регион,како што знаете се наоѓа Манастирот Св. Јован Бигорски, тој регион го сочинуваат 99% муслимани, и никој, ама баш никој не се буни кога за одредени верски празници се пушта разглас од таму, или кога секој ден бијат даските и камбаните.

За кого бијат камбаните? :) -За тој 1 % христијани, од кои повеќето ја симпатизираат СПЦ повеќе отколку МПЦ, ( но да не навлегуваме во тоа), битно е дека секој има право да си ја исповеда својата вера.

Така да, воопшто не ти држат овие реплики,и најдобро би ти било да се откажиш од нив. Да не губиме залудно време. :)

Секое добро!
Jas sum od rekanskiot kraj i povekje od 1% se hristijani,pred da dojdat turcite na balkanov nemalo ni edna djamija.Toa sto tvoite predci smenile vera e tvoj problem.

P.S Jovan Bigorski e postar od site djamii vo rekanskiot kraj:salut:
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Колку ќе биде посетувана скопската убавица Бурмали џамија од страна на жителите на земјава, муслимани и немуслимани?

Кој од вас ќе ја посети Бурмали џамија?
„Убавиците“ не се градат за еден месец како вашите џамии.:smir:
 
P

Princ

Гостин
Пред двеста години Скопје бил град со 20.000 жители. Доволно бил оџата да се качи на минарето и да се развика. Понатаму друг оџа има, итн. Денес Скопје има 800.000 жители. Потенцијалните муслимани меѓу нив треба да те слушнат.
Башка реков, грев е да не се користи технологијата. Сите џамии денес се со звучници. Тоа е тоа.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Jas sum od rekanskiot kraj i povekje od 1% se hristijani,pred da dojdat turcite na balkanov nemalo ni edna djamija.Toa sto tvoite predci smenile vera e tvoj problem.

P.S Jovan Bigorski e postar od site djamii vo rekanskiot kraj:salut:



Ооооооо, ти си бил нашинец! :) Баш убаво! Добро нека не се 1%, нека се 2%. Повеќе не верувам дека има, и остави ја историјата сега настрана, гледај на реалноста. А тоа што предците смениле вера БИЛО НИВНИ ПРОБЛЕМ, како што твоите предци смениле вера,ако ме разбираш. А мене мие убаво во оваа вера, верувај. :)

Знам дека е постар Манастирот, како што исто така знам дека ако барем малку си искрен ќе признаеш дека никој никаков проблем на христијаните не им прави во исповедувањето на својата вера.

Така е ,или не е така?
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
Omer si gi pomesal loncinjata- moite ne smenile vera,tuku tvoite.Vprocem znaes li zosto uste slavite Gjurgjovden?

P.s Tocno e nikoj ne ima pravi problem ,no Burmali djamijata e izgrdena vrz temeli na crkva, a i krajniot zbor za da se gradi ili ne go ima opstinata:toe:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Џамија на плоштад (оџата ќе вика 5 пати на ден), на 10 метри од неа црква каде ќе бијат камбани на секој час. А во средина Аце наш Македонски ќе пее (и тоа песни од Тоше).
Јас сум за да дадат дозвола и за синагога да се изгради одма тука.

Ептен сме верска и музикална нација.

А владата ќе ни покаже уште некоја разгледница од европските плоштади и ќе рече дека сето ова е модерно и нормално. И ние ко утки ќе се радуваме што имаме кул плоштад :pipi:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Omer si gi pomesal loncinjata- moite ne smenile vera,tuku tvoite.Vprocem znaes li zosto uste slavite Gjurgjovden?

P.s Tocno e nikoj ne ima pravi problem ,no Burmali djamijata e izgrdena vrz temeli na crkva, a i krajniot zbor za da se gradi ili ne go ima opstinata:toe:
Не пријателе, не си ме разбрал како што треба. Ако Огнен станал Омер, тогаш Огнен ја променил верата,не Омер = значи твоите. :) Но батали ја оваа глупост, мислев на тоа дека и твоите некогаш биле пагани, идолопоклоници, па прифатиле христијанство.

П.С. Ти цело време ја вртеше водата накај езанот, па затоа и ти реплицирав, зошто добив призвук како да ти смета. И точно за Бурмали џамијата, да оставиме да се произнесе општината, исламската заедница, секој со своите докази. А имаш некој документ дека Бурмали џамијата била изградена врз темели на Црква?
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
Не пријателе, не си ме разбрал како што треба. Ако Огнен станал Омер, тогаш Огнен ја променил верата,не Омер = значи твоите. :) Но батали ја оваа глупост, мислев на тоа дека и твоите некогаш биле пагани, идолопоклоници, па прифатиле христијанство.

П.С. Ти цело време ја вртеше водата накај езанот, па затоа и ти реплицирав, зошто добив призвук како да ти смета. И точно за Бурмали џамијата, да оставиме да се произнесе општината, исламската заедница, секој со своите докази. А имаш некој документ дека Бурмали џамијата била изградена врз темели на Црква?
Доказ за тоа дека имало црква се ископувањата на самото место,не ти требаат документи
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Верувам го читавте интервјуто на премиерот во форум каде се изјасни по повод џамијата. Засега шансите да се гради се мали.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom