Зошто куранот е допуштен?

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
- Од каде помислата дека „порничи„ снимаат саде рисјани? Кој цели дека тие актери се рисјани? Самите тие така велат? Или некој друг така ги квалификува?
- „Геј„ браковите немаат блага врска со рисјанството, оти тоа е осудено од Бога уште во Стариот Завет.
- Во што се муслиманите 100% исправни и од каде тој процент, кога во Светов ништо не е 100%-тно?
- Зашто ги напаѓаш лицемерно главешните во Црквата? Зашто не седнеш пред огледало, и слушајќи Го Христа, прво да видиш колку греди имаш во своето око па после да се впуштиш со чистење на раските од очите на твоите браќа и сестри?

Па кој снима порничи? чичолина што е? или у америка што се? Викаш геј браковите немале врска со христијанството а во некој земји христијански црквата ги венчава па што е тоа?

Јас не реков дека 100% се исправни муслиманите, туку нивниот начин на живот и тие правила кој се дадени во куранот ако се придржуваш е поисправен пат отколку од хаосот каде нема никакви правила кај христијаните.

Зашто ги напаѓшам главешините на црквата? Затоа што и во библијата пишува дека тие се испречени и ги затвораат вратите на многу народ што сака да влезе во царството небесно. јасно е што значи тоа.


Ак омене ем прашуваш и порано сум кажал најисправна религија е социјализмот каде на чело беше тито во кое уредување немаше ниту криминал ниту проституција и се живееше во позитвна атмосфера. Ако господ исус вели јас су мкако светилка која кога ќе ја ставиш горе треба таа светлина да падне врз верниците, тоа значи дека светлината на тито во социјализмот светеше и тоа општество имаше морални вредности. прашањето е сега зашто овие главешини на црквата кои се горе не се како светилник и немаат никаква светлост што паѓа врз верниците и тие да живеат богоугодно? Еве сега нема комунизам и црквата има власт и моѓ да ги води верниците зашто тогаш се живее неморално во поголем број кај христијаните отколку од кај муслиманите.


п.с. јас не реков дека и муслиманите не грешат, има случаеви кога облечени во шамии и мантили као што налчага верата да одат во одредени објекти и да ги соблечат и да прават се што прават неморалните од сех до алкохол и дрога и после да с еоблечат и демек живеат богоугоден живто. Затоа јас реков господ гледа се и он се што е тајно еден ден че објави јавно и без разлика дали муслиман или христијанин според своите дела нели ќе добие награда или казна. Но кај муслиманите има упаство, додека кај хрисијаните е нормално девојка да донесе дома 5 дчковци за секоја година п оеден и со сите тие да спие сехуално и нејзините родители тоа да биде норално за нив и ме разбираш што сакам да кажам, додека кај муслиманите ако не е невина нема да ја земат за жена на пример.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Бојане, знаеш ли ти што пишуваш?

Вистинските следбениците Христови, никогаш немале нити пак ќе имаат врска со перверзностите и гнасотиите на темнината!

Те молам внимавај што пишуваш !


Мислам дека е редно сите што продуцираат и пишуваат невистини да се извинат на верниците, а посебно на следбениците Христови!
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Celiot tek na postot ti e voodushevuvacki,pisuvanje so mnogu razbiranje ama ova na krajov ti e lom...

Fakt e deka site Allahovi poslanici se braka megusebno zatoa vodat poteklo od ist tato.No sega aj da ne ti kazam deka pretera so toa bliznaci deka bile..apsurd

Имаш среќа што мухамед забранил да се слика неговиот лик и затоа сега енможам да докажам :helou: Затоа здравје боже да дочекаме кога ќе дојде царството небесно и ќе се објави тогаш вистината и ќе дознаеме.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Бојане, знаеш ли ти што пишуваш?

Вистинските следбениците Христови, никогаш немале нити пак ќе имаат врска со перверзностите и гнасотиите на темнината!

Те молам внимавај што пишуваш !


Мислам дека е редно сите што продуцираат и пишуваат невистини да се извинат на верниците, а посебно на следбениците Христови!
WTF ???? цитирај ми мислење за да знам на шо мислиш !?!?!
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Имаш среќа што мухамед забранил да се слика неговиот лик и затоа сега енможам да докажам :helou: Затоа здравје боже да дочекаме кога ќе дојде царството небесно и ќе се објави тогаш вистината и ќе дознаеме.
Toa e dokaz deka Muhamed a.s nikogas ne se vosvisal sebesi, on bil pratenik od Boga i znael za toa, ali pred se bil covek, sluga na semokniot Bog, taka da zabranil da se slika negoviot lik zosto znael kakvi se lugeto, pa mozda nekoi od vernicite bi pocnale da preteruvaat i da go obozavaat kako sto e primerot so ikonite vo hristijanstvoto.

Mislam deka toa e mnogu logicno.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
WTF ???? цитирај ми мислење за да знам на шо мислиш !?!?!
На заканувањето дека ќе постираш перверзни филмови, мислам!

Со тоа се ставаш во функција на темната сила која се радува кога поради лажните “верници“ се шират обвинувања и на крајот се прла верата Христова!

Тоа што лажните верници го прават, нетреба да биде причина за обвинување на сите верници, за постирање на видеоклипови кои ќе ги разгорат чувствата и ќе го зголемат обвинувањето на вистинските верници поради делата на лажните!

Самото разгорување на неморални дискусии во кои се шират лаги, е грев.

Ти за жал, со заканата за постирање на ... ја разгори дискусијата во која следбениците Христови беа клеветени.

Христос и Неговите вистински следбеници никогаш не правиле нити блудство, нити пролевале крв, нити ја ширеле верата со меч, ...!


Поздрав
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
На заканувањето дека ќе постираш перверзни филмови, мислам!

Со тоа се ставаш во функција на темната сила која се радува кога поради лажните “верници“ се шират обвинувања и на крајот се прла верата христова!

Тоа што лажните верници го прават, нетреба да биде причина за обвинување на сите верници, за постирање на видеоклипови кои ќе ги разгорат чувствата и ќе го зголемат обвинувањето на вистинските верници поради делата на лажните!

Самото разгорување на неморални дискусии во кои се шират лаги, е грев.

Ти за жал, со заканата за постирање на ... ја разгори дискусијата во која следбениците Христови беа клеветени.

Христос и Неговите вистински следбеници никогаш не правиле нити блудство, нити пролевале крв, нити ја ширеле верата со меч, ...!


Поздрав

Каква закана бе ???? Го прашав типот најнормално дали сака да му пратам на него линк:uvo:. Не сум разгорел ја никаква дискусија:toe: Параноичен стануваш :wink:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Toa e dokaz deka Muhamed a.s nikogas ne se vosvisal sebesi, ...
Секој кој се споредува со Исус или се прави дека е последниот пратеник - а не е последниот - тој се возишува на многу лукав начин и со тоа се противи на БОЖЈАТА СОВРШЕНА ВОЛЈА!

Така правеше и фараонот египетски, затоа остана без машки наследник и нанесе голема болка, големо крвопролитие врз својот народ!

Непочитувањето на СОВРШЕНАТА ВОЛЈА БОЖЈА (Христос) секогаш водело до големи катастрофи!

Со БОГА и во Исус отелотворената СОВРШЕНА ВОЛЈА БОЖЈА, СОВРШЕНА МУДРОСТ БОЖЈА, СОВРШЕНА МИЛОСТ БОЖЈА,воопшто не е умно да се игра или споредува човекот!

Каква закана бе ???? Го прашав типот најнормално дали сака да му пратам на него линк:uvo:. Не сум разгорел ја никаква дискусија:toe: Параноичен стануваш :wink:
Можеби згрешив зошто само тебе те критизирав.

Извини за тоа :smir: но те молам потрудисе да не постираш перверзни работи кои имаат за крајна цел да ја оклеветуваат и поткопуваат вистинската вера!

Уште еднаш


sorry
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Можеби згрешив зошто само тебе те критизирав.

Извини за тоа :smir: но те молам потрудисе да не постираш перверзни работи кои имаат за крајна цел да ја оклеветуваат и поткопуваат вистинската вера!

Уште еднаш

sorry
Извинувањето прифатено :smir: бев испровоциран од мислењето на (не ми текнува кој беше), може требаше да му пишам пп, а не на темата да одговорам.:wink: :salut:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Со БОГА и во Исус отелотворената СОВРШЕНА ВОЛЈА БОЖЈА, СОВРШЕНА МУДРОСТ БОЖЈА, СОВРШЕНА МИЛОСТ БОЖЈА,воопшто не е умно да се игра или споредува човекот!
Да, со Бога воопшто не е умно да се игра или споредува човекот. Но, вие го споредувате :toe:. Човекот Исус го направивте Господ.:toe:

Катастрофално....
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Spiros brat sto ne osnovas nova religija? Poso ova tvoevo do sega go neam videno nesto mix.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Spiros brat sto ne osnovas nova religija? Poso ova tvoevo do sega go neam videno nesto mix.
Вседржателната вечно Нова религија на Срцето е основана од БОГА, кога БОГ ја отелотвори својата СОВРШЕНА ВОЛЈА - преку Која е сё создадено и за Која е сё создадено - во Исуса Христа!
Неможе да има постара а истовремено понова Религија од СОВРШЕНАТА за која сведочи сё а и сите Новозаветни списи.

nihilista роде мој, се радувам на секој што ме наречува брат!

Иншалах да станеме сите вистински браќа и сестри во СОВРШЕНАТА ВОЛЈА БОЖЈА!

АМИН

Да, со Бога воопшто не е умно да се игра или споредува човекот. Но, вие го споредувате :toe:. Човекот Исус го направивте Господ.:toe:

Катастрофално....

Нема друг БОГ освен БОГА а неговата СОВРШЕНА ВОЛЈА - Која БОГ наместо земја, машко семе или билокаква поинаква творба, за спасение на сите ја отелотвори во ИСУС - е Господ на сите спасени!

Да побратиме Omer el Faruk, јас ти сведочам дека без тоа нешто што БОГ - наместо земја или машко семе го отелотвори во Исус - нема спасение и сё е попусто!

Кој се противи на тоа нешто и не признава дека без тоа нешто самиот човек е ништо, тој човек е лажго, се игра со БОГА, ја коцка својата душа и иднината на децата!

Денот доаѓа кога сите ќе се разбудат за СОВРШЕНАТА ВИСТИНА и (дури) на оваа земја ќе зацарува БОЖЈАТА СОВРШЕНА ВОЛЈА (ХРистос) !

Иншалах, набрзо!

АМИН
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Имаш среќа што мухамед забранил да се слика неговиот лик и затоа сега енможам да докажам :helou: Затоа здравје боже да дочекаме кога ќе дојде царството небесно и ќе се објави тогаш вистината и ќе дознаеме.

Mislis deka licele Isa i Muhammed a.s?

Nisto cudno ako licele posto ima mnogu luge sto licat megusebno a nemaat nikakvi familiarni vrska a baska oni imaat.

Znaeme deka iste poslanici pa i Isa a.s se od lozata n Ishak a.s a dodeka Muhammed a.s ima loza od Ishak...baska znaeme deka Merjem rodila samo edno musko dete (Isa) a majkata na Muhammed a.s se vikala Amina....ti teknuva?
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Вседржателната вечно Нова религија на Срцето е основана од БОГА, кога БОГ ја отелотвори својата СОВРШЕНА ВОЛЈА -
АМИН
Koga go velis ova ,ako mislis na misijata na Isa a.s. Isus Xristos kako bozji pratenik i kako primer praten od Bog ,kako vodilka za covestvoto,togas vo sustina nemam primedbi ,osven za vokabularot,koj sto moze i inaku da se tolkuva.
Dodeka ako aludiras deka i bez somnenie vo bukvalana smisla fizicki Bog se javi vo covecki oblik togas jas ke ti kazam deka hulis, i ke ti kazam deka vo koranot ni e kazano:

1.Deka Bog ne nisto od toa sto nie mozeme da si zamislime.

2.Mjerem a.s. Marija e sveta zena ,ona i Isa a.s. Isus i dvaicata jadeja xrana,pogledni ,i veli pogledni uste ednas,kako vi davame cisti znaci (kako vi gi poednostavuva samiot bog rabotite za polesno da svatite),no sepak i pokraj znacite pak zalutaa.
(delumno e citirano ne e vo potpolnost napisav po sekavanje ako sakas ke se potrudam da ti dadam referenci ,ako pogresiv Allah neka mi prosti)

I Biblijata govori deka Bozjoto lice na ovoj svet nikoj ne go videl.

Selam
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Побратиме кајзер, сеуште човештвото не може да замисли, не е вистински свестно, за тајната во ИСУС!

Во Него внатре ... е тоа што е поголемо од секој Ангел. Пророк, ...!

Тоа нешто преку што БОГ создал сё!

Тоа чудесно нешто БОЖЈО, пред кое секој мора да падне на колена ако сака да биде спасен!

Тоа нешто што е поголемо од секоја Света Книга, слика, камен, склуптура, ...!

Без тоа нешто чудесно БОЖЈО не би имало нити Небо, нити земја, нити ниедена творба, нити смисла за живеење!

Тоа нешто што е БОЖЈА десница рака, што е БОЖЈИ показален вечен прст, ... тоа нешто што за спасение на сите го покажа СОВРШЕНИОТ ПАТ, СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ, дури до голготскиот крст!


Иншала БОГ да ја отвори тајната во Исус за сите души!

АМИН
 

Kajgana Shop

На врв Bottom