Зошто куранот е допуштен?

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
au sto se ovi gluposti sto gi pisuvas:nesvest:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
I Biblijata govori deka Bozjoto lice na ovoj svet nikoj ne go videl.

Selam

Навистина, човекот неможе најважното да го види со очи!

Мене најважното мие поважно од куранот, ми е поважно од сё друго, дури и од библијата !

Селам!

au sto se ovi gluposti sto gi pisuvas:nesvest:
Ти посакувам среќа, тебе, на сите што ги сакаш и на сите луѓе!
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
sega se zacitav vo prethodni postovi i ti si prav fenomen :nesvest:

iskustvo poveke za mene
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Да, со Бога воопшто не е умно да се игра или споредува човекот. Но, вие го споредувате :toe:. Човекот Исус го направивте Господ.:toe:

Катастрофално....


Епа тука вие вас грешката што не можете да сватите дека ниеден човек не може да живее безгрешно на овој свет и да воскресне. Тоа го може само господ бог кој и се родил на необичен начин како ниеден човек од жена што немала маж, значи девица зачнала со помош на отецот небесен и родила господ исус хриустос.


п.с. ако на христијанството као што кажав во претходните постови му фали упаство кое го дал мухамед, тогаш на исламот му фали да го почитува исус како господ бог. и пак ќе кажам дека религиите се поврзани а ниедна религија не е исправна целосно.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Господ Бог кој се родил на необичен начин.:uvo: прости ми Зоте,ама ова никако да го сварам. Туку искрено да те прашам, на која христијанска деноминација и припаѓаш ти? :)
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
... ti si prav fenomen :nesvest:

Ако ова “феномен“ го мислиш сериозно и тоа во позитивна смисла, тогаш ти сведочам тебе, на секој на форумов и секаде, дека јас не сум феномен, туку Мудроста БОЖЈА - Која БОГ на феноменален начин ја отелотвори во ИСУС за спасение на сите души - е Вистинскиот Феномен!

Тоа што таа Мудрост е и во моето дечјо срце - не е никаква моја заслуга, туку - е чиста БОЖЈА Милост!

Тој да е Фален и Славен сега и во век и векови

АМИН
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Епа тука вие вас грешката што не можете да сватите дека ниеден човек не може да живее безгрешно на овој свет и да воскресне. Тоа го може само господ бог кој и се родил на необичен начин како ниеден човек од жена што немала маж, значи девица зачнала со помош на отецот небесен и родила господ исус хриустос.


п.с. ако на христијанството као што кажав во претходните постови му фали упаство кое го дал мухамед, тогаш на исламот му фали да го почитува исус како господ бог. и пак ќе кажам дека религиите се поврзани а ниедна религија не е исправна целосно.

Da veruvame deka e bog chovek koj bil na zemjata go vidoa site,chovek koj imal potreba od hrana,pienje,koj bil roden? Ma dajjjj osvestete se sto vi e....

Muhammed a.s ne zborel nisto sam po sebe...vam vi bese uste pred Isa a.s najaven deka ke dojde takov ama vie ili ne ja razbirate porakata,ili ja razbirate pa proagate pokraj neja za da ne vi se izgubi verata na vashite pradedovci..
Ako e taka togas ke ve razbiram posto ete iskreno doma samo jas sum Musliman koj sto klanja i se trudi da gi praktikuva islamskite specifiki,dodeka moite se deklariraat kako muslimani,svedocat neka nema drug Bog osven Allah no uste doma se praktikuvaat nekoi praznici koi tatko mi go nasledi od dedo mu pa dedo mu od negoviot dedo i tn..i koga ke sednam da mu zboram za toa sekogas mi veli: Ama kako da prekinam koga toa go slavime so godinin nanazad...
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Едно чудо последни пророци се најавени и тоа не само во јудаизмот и христијанството.
Исламот смета дека тоа е Мухамед, но други сметаат инаку.
Црквата на Народниот храм сметала дека тоа е Џим Џоунс.

 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Господ Бог кој се родил на необичен начин.:uvo: прости ми Зоте,ама ова никако да го сварам. Туку искрено да те прашам, на која христијанска деноминација и припаѓаш ти? :)

Епа не можеш затоа што твојот ум е опиен со темнина. Како настанал адам? Што рекол господ бог на другите? Ајде да направием човек кој ќе биде образ божји. Така? Значи ние луѓето со тело со изглед личиме на господ бог. И што е чудно ак огоспод бог дојде во тело на човек да изврши некоја мисија? Затоа ние христијаните веруваме во господ исус христос токму и во неговите дела, човече тој воскреснал, значи пак ќе повторам тоа не може човек да го направи бидејќи има гревови, може да воскресне само некој кој нема грев и така господ исус христос со смрт ја победи смрта и гревовите на луѓето ги зема врз себе бидејќи една од борбата со сатаната е луѓето да грешат и да имаат гревови и да му бидат на енго предадени. А со својата мисија господ христос тоа го спречува.

Пак ќе кажам каде имало случај на оваа наша земја да се роди некој без да биде тоа направено со сехуален однос помеѓу маж и жена? Значи нема тоа е уштењ еден доказ дека девица го родила на господ исус христос.

п.с. а да не збориме за чудата кои ги направил мртви да оживува, слепи да прогледуваат, и така натаму. Сето ова говори дека тој бил господ бог. И затоа убаво пишува во библијата блажен е оној кој повереувал а не видел.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Едно чудо последни пророци се најавени и тоа не само во јудаизмот и христијанството.
Исламот смета дека тоа е Мухамед, но други сметаат инаку.
Црквата на Народниот храм сметала дека тоа е Џим Џоунс.


Mozat oni se i sesto da si mislat no rabotite se jasni kako bistra voda
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Mislis deka licele Isa i Muhammed a.s?

Nisto cudno ako licele posto ima mnogu luge sto licat megusebno a nemaat nikakvi familiarni vrska a baska oni imaat.

Znaeme deka iste poslanici pa i Isa a.s se od lozata n Ishak a.s a dodeka Muhammed a.s ima loza od Ishak...baska znaeme deka Merjem rodila samo edno musko dete (Isa) a majkata na Muhammed a.s se vikala Amina....ti teknuva?

Не мислам дека личеле туку дека се синови божји и тоа близнаци као што кажав кои секој на свој начин имал мисија кој требало да ја изврши.

Господ исус христос е од давидов род он тоа и го изјавува и во библијата е запишано така.


А бидејќи се они браќа близнаци а денес тие две религии се омразени као што логички се гледа тогаш омразата е помеѓу два браќа .Сакам да кажам дека муслиманите и христијаните се браќа кои не треба да се мрзат и војуваат само затоа што различно го гледаат сваќањето за бога. А имаат толку многу заеднички работи и во библијата и куранот што као што реков една со друга се дополнуваат тие две книги кои треба и да не спојуваат а не разделуваат. јас со читање на двете книги тоа сум го осетил дека и двете се свети книги и немаат разлика.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Не мислам дека личеле туку дека се синови божји и тоа близнаци као што кажав кои секој на свој начин имал мисија кој требало да ја изврши.

Господ исус христос е од давидов род он тоа и го изјавува и во библијата е запишано така.


А бидејќи се они браќа близнаци а денес тие две религии се омразени као што логички се гледа тогаш омразата е помеѓу два браќа .Сакам да кажам дека муслиманите и христијаните се браќа кои не треба да се мрзат и војуваат само затоа што различно го гледаат сваќањето за бога. А имаат толку многу заеднички работи и во библијата и куранот што као што реков една со друга се дополнуваат тие две книги кои треба и да не спојуваат а не разделуваат. јас со читање на двете книги тоа сум го осетил дека и двете се свети книги и немаат разлика.

Ne rekov deka treba da vojuvame so Hristijanite no vo nikoj slucaj ne se bliznaci Isa i Muhamed a.s
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ne rekov deka treba da vojuvame so Hristijanite no vo nikoj slucaj ne se bliznaci Isa i Muhamed a.s

Не мислев ти дека рече но нели гледаме вести и знаеме што се дешава во светот дека има омраза помеѓу муслимани и христијани а моите сознанија и на секој кој е малку повеќе начитан ќе увиди дека нема разлика помежу библијата и куранот. Но нели секогаш и од двете страни има јас ги викам слуги на темнината кои го учат народот на погрешно слово и затоа доаѓа до омраза.


Еве у што сакаш да се кладиме дека мухамед и господ исус се близнаци?
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
Не мислев ти дека рече но нели гледаме вести и знаеме што се дешава во светот дека има омраза помеѓу муслимани и христијани а моите сознанија и на секој кој е малку повеќе начитан ќе увиди дека нема разлика помежу библијата и куранот. Но нели секогаш и од двете страни има јас ги викам слуги на темнината кои го учат народот на погрешно слово и затоа доаѓа до омраза.


Еве у што сакаш да се кладиме дека мухамед и господ исус се близнаци?
Ваљда во духовна смисла мислиш?:nesum:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ваљда во духовна смисла мислиш?:nesum:

И духовна и телесна како иначе би биле на друг начин близнаци? Па нели гледате и толку ли не можете да сватите дека сатаната е таја која ги затемнува мозоците, додека господ бог е светлината. Што е толку чудно кога еден ден ова би било вистина? па нели господ бог е љубов а тоа занчи дека муслиманите и христијаните се браќа. Нели нема војна додека брат на брат не дигне рака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom