Зошто куранот е допуштен?

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
Зошто БОГ го допушти куранот?

Следбениците на во Исус отелотворената СОВРШЕНА ВОЛЈА БОЖЈА, СОВРШЕНА МУДРОСТ БОЖЈА, СОВРШЕНА МИЛОСТ БОЖЈА го знаат одговорот дури и пред појавувањето на пророкот мухамед (с.а.в.с)!

Но што мислите вие кои не му верувата или со збор се противите на Живото ЕВАНГЕЛИЕ?

Зошто БОГ го допушти куранот?

Поздрав до сите а посебно до оние кои вистински Го љубат БОГА во Христа!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Зошто БОГ го допушти куранот?

Следбениците на во Исус отелотворената СОВРШЕНА ВОЛЈА БОЖЈА, СОВРШЕНА МУДРОСТ БОЖЈА, СОВРШЕНА МИЛОСТ БОЖЈА го знаат одговорот дури и пред појавувањето на пророкот мухамед (с.а.в.с)!

Но што мислите вие кои не му верувата или со збор се противите на Живото ЕВАНГЕЛИЕ?

Зошто БОГ го допушти куранот?

Поздрав до сите а посебно до оние кои вистински Го љубат БОГА во Христа!
Спиро, образложи ми/ни, зашто е допуштен Куранот, и за мене, како непознавач на таа тематика, а верувам и за другите форумџии, кои имаат сличен интерес.
 

Самара Морган

НЕ Е ВЕЌЕ ЧЛЕН НА КАЈГАНА
Член од
24 јуни 2009
Мислења
511
Поени од реакции
33
Зошто БОГ го допушти куранот?

Следбениците на во Исус отелотворената СОВРШЕНА ВОЛЈА БОЖЈА, СОВРШЕНА МУДРОСТ БОЖЈА, СОВРШЕНА МИЛОСТ БОЖЈА го знаат одговорот дури и пред појавувањето на пророкот мухамед (с.а.в.с)!

Но што мислите вие кои не му верувата или со збор се противите на Живото ЕВАНГЕЛИЕ?

Зошто БОГ го допушти куранот?

Поздрав до сите а посебно до оние кои вистински Го љубат БОГА во Христа!
Иако сум христијанка , одговорот на твоето прашање си го дал сам во првиот пост.Затоа што и тоа е религија.Христос не не учи да ги мразиме „непријателите“ туку да ги сакаме.
Тогаш??? Каков христијанин си ти , ако немаш толеранција кон другите религии (без разлика за која религија се работи) ? :tapp:
Немораш да ги сакаш , само игнорирај ги ако веќе неможеш да ги поднесеш
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
...
Тогаш??? Каков христијанин си ти , ако немаш толеранција кон другите религии (без разлика за која религија се работи) ? :tapp:
Немораш да ги сакаш , само игнорирај ги ако веќе неможеш да ги поднесеш
Кога би ти кажал дека ги љубам - и покрај тоа што не сум достоен да се наречам Христов следбеник - не сум сигурен дека ќе ми веруваш, но се надевам дека ќе сватиш дека игноранцијата е поопасна дури и од некои благи форми на омраза!

Поздрав

Спиро, образложи ми/ни, зашто е допуштен Куранот, и за мене, како непознавач на таа тематика, а верувам и за другите форумџии, кои имаат сличен интерес.
За сите очи, уши, души и срца што се затворени за СОВРШЕНАТА ВОЛЈА БОЖЈА (ХРИСТОС), БОГ ја допушти оваа прекрасна - поетички чудесна - на арапски пишана книга.
Една книга допуштена од БОГА која е многу погодна за рецитирање на арабски јазик, која ги милува ушите на слушателите но (за жал) уште повеќе ги скаменува срцата за СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ. Оној ИСЛАМ онака како што го учеше и практицираше Тој (Исус ХРИСТОС) од своето чудесно раѓање па до присилната смрт на крст од страна на неверниците и книжниците (значи оние што повеќе почитуваат, што обожаваат книга и овосветска моќ одколку Живото СЛОВО БОЖЈЕ).

Со допуштањето на оваа прекрасна, дури чудесно убава книга во рацете на арабскиот пророк мухамед (с.а.в.с) кој се изедначува со Исус Христос, БОГ допушти и една од поголемите (ако не најголемата) проверка за срцата на следбениците на СОВРШЕНАТА ВИСТИНА!

Јас одсрце Му благодарам за тоа и Го славан Неговото Свето Вечно Име

ХалелуЈАХ!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Па тоа е да види бог дали ќе го послушаш и ќе го свртиш и другиот образ кога ќе примиш првиот шамар од тој што во куранот чита дека тој како рака божја треба да ги истреби сите кои не веруват во бога според куранот.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Иако сум христијанка , одговорот на твоето прашање си го дал сам во првиот пост.Затоа што и тоа е религија.Христос не не учи да ги мразиме „непријателите“ туку да ги сакаме.
Тогаш??? Каков христијанин си ти , ако немаш толеранција кон другите религии (без разлика за која религија се работи) ? :tapp:
Немораш да ги сакаш , само игнорирај ги ако веќе неможеш да ги поднесеш
Толеранција... овој збор се повеќе почнува да ме нервира. Ние како христијани ќе толерираме секакви срања од исламот, не' нарекуваат неверници во секоја прилика, а од друга страна очекуваат почит. Не сум баш христијански верник во секој поглед ама ги почитувам и сакам христијанските норми, а господата муслимани си даваат огромно право да вреѓаат во секоја прилика што ќе им се види погодна. Епа извини ама не може да се игнорира и слободно кажувам дека го презирам исламот. Дефинитивно најдискриминирачка религија, а најмногу права бара од друга страна... лицемерие до максимум.
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Толеранција... овој збор се повеќе почнува да ме нервира. Ние како христијани ќе толерираме секакви срања од исламот, не' нарекуваат неверници во секоја прилика, а од друга страна очекуваат почит. Не сум баш христијански верник во секој поглед ама ги почитувам и сакам христијанските норми, а господата муслимани си даваат огромно право да вреѓаат во секоја прилика што ќе им се види погодна. Епа извини ама не може да се игнорира и слободно кажувам дека го презирам исламот. Дефинитивно најдискриминирачка религија, а најмногу права бара од друга страна... лицемерие до максимум.
господата муслимани си даваат огромно право да вреѓаат во секоја прилика што ќе им се види погодна
Dodeka baras respekt, vidi sam koj recnik imas.

Ние како христијани ќе толерираме секакви срања од исламот
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Dodeka baras respekt, vidi sam koj recnik imas.
Сега во ваш стил ќе ти одговорам. Зарем јас сум претставник на христијанството, еден човек кој си го тумачи на свој начин? И јас да барам респект од исламот ни на крај памет не ми е зашто вие сте егоцентрични религиски фанатици и не е возможно да почитувате никој друг освен себе си.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
...слободно кажувам дека го презирам исламот. ...

Те молам запознај го подлабоко СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ што БОГ Го отелотвори во ИСУС и со БОЖЈА помош ти ветувам deka ќе го сакаш повеќе од сё друго!
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Те молам запознај го подлабоко СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ што БОГ Го отелотвори во ИСУС и со БОЖЈА помош ти ветувам deka ќе го сакаш повеќе од сё друго!
Не си ми јасен. Ти Христијанин си или муслиман? Ама според тоа што гледам мнозинството од муслиманите како ги интерпретираат и спроведуваат законите на таа нивна света книга ни на крај памет не ми е такво нешто. Нели секој си го тумачел на свој начин куранот, па спорд таа логика сите од нив погрешно ли го тумачат, зашто огромен процент од нив се однесуваат како примитивни луѓе кои само што искочиле од пештери...
 
A

ateist

Гостин
Те молам запознај го подлабоко СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ што БОГ Го отелотвори во ИСУС и со БОЖЈА помош ти ветувам deka ќе го сакаш повеќе од сё друго!
ај биди љубезен наброј неколку елементи на совршениот ислам
што бил отелотворен кај Исус .

Штом е нешто совршено мора некако да може и да се распознае нели .


оти вака е обично просеравање
многу е мутно и нејасно или никој неможе да те разбере оти си ептен сложен
или нее до другите туку до тебе

де ај биди љубезен наброј со точки , графи ...под 1 , 2 , 3 итн
за да те разбереме оти досега никој неуспел да те разбере со вакво изразување.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
Задлабисе - без предрасуди - во значењето на зборот (Словото) Ислам и тоа ќе ти каже повеќе од букви, точки, параграфи, ...!

Среќно!
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Сега во ваш стил ќе ти одговорам. Зарем јас сум претставник на христијанството, еден човек кој си го тумачи на свој начин? И јас да барам респект од исламот ни на крај памет не ми е зашто вие сте егоцентрични религиски фанатици и не е возможно да почитувате никој друг освен себе си.
Кажи ми што мака си видел од нас егоцентричните религиски фанатици?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
Не си ми јасен. Ти Христијанин си или муслиман?
Не сум достоен така да се наречам но ако ме прашуваш со едно такво кондиционирано прашање, јас некондиционирано ќе ти одговорам!

Да, јас сум!

Ама според тоа што гледам мнозинството од муслиманите како ги интерпретираат и спроведуваат законите на таа нивна света книга ни на крај памет не ми е такво нешто. Нели секој си го тумачел на свој начин куранот, па спорд таа логика сите од нив погрешно ли го тумачат, зашто огромен процент од нив се однесуваат како примитивни луѓе кои само што искочиле од пештери...
А као ја интерпретираја крстоносците - од кои воопшто не се чувствувам подобар - својата света книга кога правеа тоа што правеа?

Во Духот Христов или пак попримитивно и од примитивните?
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Mislam deka covekot koj ja napravl temata e sosema ama bas sosema nejasen i ne sum suguren deka znae sto mu e prasanjeto..

Znaes l drugar spiros sto prasuvas,ili sto sakas da prasas?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom