Која фирма за продажба на компјутери во МК е најдобра/најлоша според вас?

Unknown Artist

I reject your reality and substitute my own.
Член од
16 ноември 2007
Мислења
322
Поени од реакции
15
Значи, како што гласи насловот...
Која фирма би ја препорачале или критикувале.. и зошто, нормално.


Се извинувам ако е забрането да се “прави реклама“ на форумов...
...во таков случај бришете ја темава, нема љутиш. :)
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
:tv::tv:

Малопродаја:

Риверсофт (+ Дилери )
АМЦ
Сет (+ Дилери )



За лоши не ми се збори бидејќи деловите се тие
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Сет може имаат добри делови, не знам не сум имал искуство со нив, а и не сум слушнал ни лошо ни добро за нив, знам само дека не се разбираат многу или ги наметнуваат нивните брендови на муштериите без пред тоа да проверат дали на тој што пробуваат да го излажат се разбира во истото или поим нема, како и да е не ми се баш меѓу првите на листата за купување.
АМЦ = тиње, компетентонст на продавачите и разбирање на минимално ниво, можеби ако купиш по компоненти е добро али кога продаваат цели конфигурации се мизерни, немам запознаено некој да биде задоволен од нив. Риверсофт исто. Од Нико имав купено пред едно 4-5 години акцес поинт D-Link, немав проблеми, најверојатно уште финкционира не знам го продадов пред 2-3 години некаде. Сега скоро купив два мауси Logitech LS1 и првиот ми се заеба после 3-4 месеци, не фаќаше скоро ниеден фрејм пробав да го исчистам и ништо пак и пробав после да го отворам мислев да не се откачил некој контакт од жичките али ништо и пошто веќе го имав отворено сам си ја поништив гаранцијата. После месец дена купив пак од истиот маус пошто бев многу задоволен додека работеше и ми рекоа дека има 2 години гаранција и дека ако имам било какви проблеми ќе ми го средат и после 2 недели почна да рипа фрејмови, го однесов на сервис и после 3 недели ми рекоа да дојдам да го земам и ми рекоа дека не нашле проблем, им кажав дека има проблем и рекоа ќе го тестираат пак и ќе ми пишат и ми пишаа пред некоја недела да го земам али немав време, ма да се мислам дека истото ќе ми го кажат. До сега не сум имал проблем никогаш со Анхоч и со Дигит. Од Анхоч имам купувано претежно периферни уреди, мемории такви работи, а од Дигит сите конфигурации и скоро сите компоненти, монитори и веќе 10-11 години не сум имал НИЕДЕН проблем со нив и дефинитивно ќе останам нивни купувач.
Така да моја препорака Дигит и Анхоч.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Леле АМЦ го ставил во листа...........И ги избришав дистрибутерите од листата, немора сите да ги знаат.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Леле АМЦ го ставил во листа...........И ги избришав дистрибутерите од листата, немора сите да ги знаат.
Зошто си му го едитирал постот? Ако не се согласуваш со него за АМЦ, кажи му го тоа во реплика.
 
С

Спенсер

Гостин
амц-никако,сите се жалат,имаше таква тема
Анхоч и СЕТ според мене...со СЕТ имам добри искуства,што и да сум купил уште работи да чукнам у дрво...
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
Од АМЦ и СЕТ ни шајка не земам!!!!
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Анхоч - имам зимано графички, мемории, хард дискови и други работи. Брза доставка, добри цени. Барем засега се супер, не се ме разочарале.

Сет - само матична имам земано од таму, добра беше услугата.

Нико - мемории, кукишта, хард дискови, монитори, игри, напојувања и уште неколку работи. Сега за сега, се функционира добро. Мала забелешка имам за сервисот во Струмица, other than that, they are good.

Риверсофт - bad, bad, bad. Незнам како еден другар се излажа таму да го носи на сервис, можев дома да му го најдам оштетениот дел. Му дадоа MX4400 за ~1300 денари. Го пратив татко ми набрзина да зема напојување оти ми требаше итно кога поранешното ми откажа, гледам некој refurbished модел, со лепани жичи, изгребана површина и слично. Слабо лее... Одма го вратив, немам стапнето таму веќе.

Амц - seriously, don't get me started. Just a little... Услугата во еден од продажните салони им беше, хмм, не на посакуваното ниво. Цените, way over the top. Квалитетот на производите, хмм... Еден фаличен DDR, ми цркна еден хард диск, ми отиде една графичка, едно напојување си рече збогум... Ај да не ги критикувам многу, доста е толку.

Од други места немам зимано.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Само Анхоч. Најдобри делови според мене, добри цени.
За Неоком можам да кажам дека се добри ама цените им се превисоки бидејќи се обидуваат да останат лидери, АМЦ, Риверсифт, Сет катастрофа...
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Сите се горе-долу исти, може имаат разлика само во цените. Мој совет е само да не купувате компјутери или компјутерски делови од дилери.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Znaci uste ednas da povtoram:


Dileri + maloprodaja

Riversoft
Set

Samo maloprodaja

Amc
Anhoch

i ostala sitna buranija.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Анхош се најдобри, и во поглед на услуга и во квалитет и во цени
да не ги споминњам згодните цури што работат таму :smir: :helou:
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
@armin, ne si mi go videl editot :tv:
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
СЕТ и Мебиус (дилери)

И Анхоч не се лоши.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom