Укинување на визите = иселување

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ова ако се однесува лично на мене, си во голема грешка и заблуда.

Не бе лично за тебе,еве ти секако немаш потреба да одиш Бугарија.Тоа се однесува за оние кој имаат Бугарски пасоши или во процедура им е барањето да извадат,сега ќе им треба виза за Бугарија да можат да се одкажат од државјанството или од барањето за Бугарско државјанство.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
А ова се однесува само на оние кои имаат бугарски или и за оние кои имаат српски пасоши?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
А ова се однесува само на оние кои имаат бугарски или и за оние кои имаат српски пасоши?
Се однесува само на оние кој сакаат да патуваат со Македонски пасош без разлика каков и да имаат друг.Додека земјите во зоната на Шенген ги укинуваат визите за имателите на Македонски биометријски пасош останува на самостојна одлука од властите во Бугарија и Романија дали ќе го следат истиот пример,веќе од утре,или тие практично не мора да ја чекаат Европската комисија.Всушност тоа би можело да биде и првиот тест во вистинитоста на изјавите од ЕУ-секретарите за визна либерализација.:toe:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Ок оти мислев да не има врска ако има и македонски и српски пасош. Еден другар има вака извадено 2 пасоши (мак. и српски), но според ова нема да е никаков проблем.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Се однесува само на оние кој сакаат да патуваат со Македонски пасош без разлика каков и да имаат друг.Додека земјите во зоната на Шенген ги укинуваат визите за имателите на Македонски биометријски пасош останува на самостојна одлука од властите во Бугарија и Романија дали ќе го следат истиот пример,веќе од утре,или тие практично не мора да ја чекаат Европската комисија.Всушност тоа би можело да биде и првиот тест во вистинитоста на изјавите од ЕУ-секретарите за визна либерализација.:toe:
ostaj ovie, tie sol ke jadat samo da ne zaebavaat do posledniot mozen moment... :), mene me iznenaduva kako ova amerikanskive" prijateli " ne se setija da ja ukunat nivnata viza za biometriskite Makedonski pasosi....
...iako opravduvanjeto DRZI..: deka Gwujo KOJ SE PRAVI.............duri i Muzei na Vosocni Figuri, ama sreden, azuriran, efikasen i transparenten sistem na evidencija na pucanstvo i granicna kontrola...NE NI PIPNUVA... :)...
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Ajde edvaj cekam da dodji 1 januari 2010 god. :vozbud:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Да не рекоа за 1 Април? или останува 1 Јануари?
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
па може тогаш ќе се крене стандардот....ќе видат има помалку работници,кои нема да се нафатат да работат за 300 евра,па ќе мора да плаќаат најмалку 300 евра:toe:
а според европски анализи:НАЈГОЛЕМ иселување се очекува на Албанците од МАКЕДОНИЈА!!!
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
А честито да ви е укинуването ва визниот режим!
Това ке отвори рацете на сите.Убава новина.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
А честито да ви е укинуването ва визниот режим!
Това ке отвори рацете на сите.Убава новина.
Сме научиле досега на нероден Петко капа не му кроиме,значи прво чекаме да видиме дали стварно функционира визната либерализација за која нема конкретен датум,туку само шпекулации,па потоа примаме честитки.:toe:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Сме научиле досега на нероден Петко капа не му кроиме,значи прво чекаме да видиме дали стварно функционира визната либерализација за која нема конкретен датум,туку само шпекулации,па потоа примаме честитки.:toe:
Ке функционира,но при конкретни услови.Хората со пари ке можат да шетат во Западна Европа.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Се прашувам дали има некоја скриена клаузула (усна) дека името мора да се реши пред одлуката?

Или сепак не е поврзано..
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Се прашувам дали има некоја скриена клаузула (усна) дека името мора да се реши пред одлуката?

Или сепак не е поврзано..
Ако е усна,само можеме да се прашаме,но нема как да разбереме.
Интересно е след като ГР непризнава македонските пасоши,как ке влизат граганите на РМ во ГР?!Со какви пасоши?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom