Укинување на визите = иселување

Член од
13 август 2008
Мислења
41
Поени од реакции
1
Се надевам дека падот на визниот режим ке помогне поголем дел од студентите да имаат шанса да студираат надвор од МК, дипломски ил постипломски студии, и да имаат прилика со помалце пари да прошетаат низ европските културни богатства
:)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Се надевам дека падот на визниот режим ке помогне поголем дел од студентите да имаат шанса да студираат надвор од МК, дипломски ил постипломски студии, и да имаат прилика со помалце пари да прошетаат низ европските културни богатства
:)
Бројот на студенти и визен режим-ситно, студенти кои можат да си приуштат да идат надвор да студираат е тој, зависи од неговите способности овде (или со успех или со врски да добие можност-стипендија...) и зависи од неговите пари. Ако нема пари ни југословенскиот пасош нема да му помогне. Нема да стигне ни до Табановце, а за Белград ќе треба кредит да земе.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Студентите ни се само фарса пред ЕУ за укинување на визниот режим.:smir:
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Nema da bide mnogu sjajno i so ukinuvanje na vizite samo ke mu bide super na k..... ako se omazat za nekoi so polni dzepovi :))))
Toj sto saka da ostani ke ostani vo stranstvo ako treba i so crnka ke se zeni neli ? :D Samo neznam kolku vreme treba da bidi so taa sto ke ja zemi za da mu dadat drzavjanstvo :P
 

hriste

Fire Star
Член од
12 март 2008
Мислења
218
Поени од реакции
54
Зависи за кој како ако имам роднини кој да ме прими зошто да не се иселам или овде да му работам за 7 иљади не иде у обзир тоа е само мое мислење незнам за другите
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Зависи за кој како ако имам роднини кој да ме прими зошто да не се иселам или овде да му работам за 7 иљади не иде у обзир тоа е само мое мислење незнам за другите
Па со оглед на тоа што сите имаат по некој роднина која би ги примила на неколку месеци и малку би ги “потснашла“ барем во прво време,во Македонија многумина го делат твоето мислење.:toe:
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
:pos2:i sto ako se ukinat vizite.eve ja su u evropa .golemo made gi potrosiv parite sto gi zarabotiv vo makedonija i sega go drvim po cel den bez rabota i bez pari.sedete kade sto ste, zasto kakvi sme za nikade nesme.:pusk:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
:pos2:i sto ako se ukinat vizite.eve ja su u evropa .golemo made gi potrosiv parite sto gi zarabotiv vo makedonija i sega go drvim po cel den bez rabota i bez pari.sedete kade sto ste, zasto kakvi sme za nikade nesme.:pusk:
Излегувај бе,барај,прашувај,читај огласи,не само да го дрвиш по цел ден и да чекаш некој да те побара и да те моли за работа.:smir:
 
Член од
9 јули 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Сите што планираат да заминат и вака, со визен режим заминуваат; цената е „чиста ситница“- бугарски пасош, за кој, да го добиеш, треба „само“ да потпишеш дека „башта ти е бил чист Б’лгарин којто се затекнал в Македонија по време Втората световна војна, и ти се осишташ, по вопрос на националността ти, по с’штиот начин“.
Значи, на зијан ќе бидат само Бугарите, а ќарот е за студентите и сите други кои се уверени дека светот, всушност, не завршува, туку почнува од врвот на нивниот нос.

Toj sto saka da ostani ke ostani vo stranstvo ako treba i so crnka ke se zeni neli ? :D
Е, ова се вика ВИЗАонизам, браво за луѓето со ВИЗАја.
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Излегувај бе,барај,прашувај,читај огласи,не само да го дрвиш по цел ден и да чекаш некој да те побара и да те моли за работа.:smir:
da be prasuvaj, citaj, mozes i govna da jades koga ke te prasaat za CV sto ke napises ? Sum zavrsil skola vo MK- ne priznavaat, sum rabotel toa i toa vo Mk- ni treba lokalno iskustvo,baraat dva kontakti deka si rabotel za nekoj sto ke potvrdi deka si dobar rabotnik i sl- nemas nov so drzavata nikoj ne te ebi. ( ova go zborvam od licno iskustvo)
 
J

Johnny Stulic

Гостин
da be prasuvaj, citaj, mozes i govna da jades koga ke te prasaat za CV sto ke napises ? Sum zavrsil skola vo MK- ne priznavaat, sum rabotel toa i toa vo Mk- ni treba lokalno iskustvo,baraat dva kontakti deka si rabotel za nekoj sto ke potvrdi deka si dobar rabotnik i sl- nemas nov so drzavata nikoj ne te ebi. ( ova go zborvam od licno iskustvo)
Колку што знам нострифицирани се дипломите од Македонија ,за техничките факсови знам сигурно додека за останатите мислам дека во голем дел се признаени ако нема некој измени сега брзо.
Разликата е што дипломата е еквивалент на барчелор што е и логично,додека за мастер мора да полагаш таму како и да е ако аплицираш на позиција каде што константно е дефицитарен кадар не ги ни интересира какво е искуството односно признаваат и локално искуство си наведуваш во ковер-летер референции како професори,директори,менаџери ,нивни звања ,успеси на компаниите кај што си работел,твој лични успеси и функционира.
Сега ова не се однесува на некој кој аплицира за келнер или бауштелец нормално дека никој не зема во обзир дека си работел кај газда Митре во меана или си мешал малтер со мајстор Петко додуша и за таква позиција не е потребно си-ви.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Знам многу луѓе кој ќе идат. Најинтересно е тоа што сите работат.
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Колку што знам нострифицирани се дипломите од Македонија ,за техничките факсови знам сигурно додека за останатите мислам дека во голем дел се признаени ако нема некој измени сега брзо.
Разликата е што дипломата е еквивалент на барчелор што е и логично,додека за мастер мора да полагаш таму како и да е ако аплицираш на позиција каде што константно е дефицитарен кадар не ги ни интересира какво е искуството односно признаваат и локално искуство си наведуваш во ковер-летер референции како професори,директори,менаџери ,нивни звања ,успеси на компаниите кај што си работел,твој лични успеси и функционира.
Сега ова не се однесува на некој кој аплицира за келнер или бауштелец нормално дека никој не зема во обзир дека си работел кај газда Митре во меана или си мешал малтер со мајстор Петко додуша и за таква позиција не е потребно си-ви.
se nadevam ke bides vo prvite sto ke ja napustis Makedonija pa probaj si ja srekata,inaku vakvi fraeri sum videl eden kup ama posle cimulat kako mali kucina.
Za bodvlecenovo - kogo ke napises? nekoj profesor od Makedonija ? Tie baraat kontakt na kogo ke sakaat da mu se javat i da prasaat a ne samo napisano.
Sto se odnesuva za metacite i kelnerite i slicno i tie treba da pratat pismo koga apliciraat za rabota. Koga izleguva oglas tamu imas nacin kako da apliciras za rabota taka da vo najgolem sliucaj nema kontakt broj i duri ako ima koga ke se javis ti vikaat prati CV.( ova sve kazanoto ne vazi samo ako imas nekoj od vnatre da te preporaca)
 
J

Johnny Stulic

Гостин
se nadevam ke bides vo prvite sto ke ja napustis Makedonija pa probaj si ja srekata,inaku vakvi fraeri sum videl eden kup ama posle cimulat kako mali kucina.
Za bodvlecenovo - kogo ke napises? nekoj profesor od Makedonija ? Tie baraat kontakt na kogo ke sakaat da mu se javat i da prasaat a ne samo napisano.
Sto se odnesuva za metacite i kelnerite i slicno i tie treba da pratat pismo koga apliciraat za rabota. Koga izleguva oglas tamu imas nacin kako da apliciras za rabota taka da vo najgolem sliucaj nema kontakt broj i duri ako ima koga ke se javis ti vikaat prati CV.( ova sve kazanoto ne vazi samo ako imas nekoj od vnatre da te preporaca)
ohridmkd веќе екстезивно живеам надвор од Македонија и горе-долу знам како одат тие работи Ејџ-Ар депатмент на компанијата во која работам е веднаш до мојата канцеларија и можам да ти кажам според нив дека не секогаш се проверува до детаљ секој апликант на позицијата посебно ако е дефицитарен кадар.

Да ќе наведеш некој професор ,директор на компанијата која си работал и нивни референции секако со соодветни броеви да му се јават и да провераат како и што спомнав погоре што не значи дека и тоа ќе го направат во зависност во која компанија работел и претходното искуство меѓутоа воопшто не му е тешко да пратат еден и-меил за да се осигураат.

Јас лично имам другар кој доби три понуди за работа и тоа две од Германија и една од Канада со искуство во Микросам Прилеп, Скопска Пивара и МЗТ Хепос значи не мора да имаш задолжително искуство надвор доволно е да си ценет и тука.

Си-Ви е само еден чекор до вработување никој не вработува со Си-Ви мораш да го направиш последниот чекор интервјуто и да ги убедиш таму дека си вистинскиот човек за нив без разлика дали е скајп или интервју во живо затоа реков дека никој не се замара да проверува бекраунд на келнер или копач на канали или нискоквалификувани кадри ќе видат и ќе оценат на интервју колку се елоквентни за таа позиција додека кај висококвалификовани кадри во секој случај треба да се провери зошто ризикот и одговорноста на апликантот е поголема.
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Ako prodolzime vaka ke izbegame od ona sto sakam da go kazam, ona sto jas go zborvam e za onie sto ke bidat novo peceni gasterbajteri a tie ke bidat bez nikakva istorija i nema da imaat sto da navedat vo nivnata biografija, i taa brojka na narod sto se nadeva deka ke se iseli nema da bide takvi kako tvojot drugar.Takvite kako tvojot drugar ne cekaat vizno osloboduvanje.Tie si odat bez vizno osloboduvanje ili si sedat vo Makedonija dobro zarabotuvaat.Ovde stanuva zbor za luge koj sto ili krparat nesto nesredeno vo MK ili se nevraboteni taka da tie nemaat istorija ni za vo Mk a ne za vo nadvor.( veruvam deka razbiras sto sakam da recam)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom