Алал да ви е "патриоти".

Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Не се чудите, тоа е бугарофилсата жица во ВМРО-ДПМНЕ, таа била од секогаш, не верувам дека некој може да ја пресече.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Добро има ли некој концепт како ќе бидат подредени восочните фугури во овој музеј. Веројатно ќе има јасна разграниченост за тоа кој во кое вереме и за какви цели се борел. Така што можеби е подобро да ги има и добрите и лошите па да видиме како изгледале и одродниците на Македонскит народ и да направиме некаква представа за вистинските и изродите . Мислам дека пред време сме мајстори се да негираме или подобро речено да се негираме
 
Член од
21 јануари 2008
Мислења
83
Поени од реакции
5
Mozebi taa figura ke bide postavena kako istoriska licnost, no so opis koj i sto bil. Na mora da znaci deka ke bide pretstavena kako pozitivna licnost. Na primer vo Germanija ima vosocna figura na Adolf Hitler (iako posle eden mu ja otkina glavata) i sigurno ne e opisan kako heroj :)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
А ќе има ли фигура и на Љубчо Георгиевски?
 
M

marsovka

Гостин


a бе да не си пукаа у здрава нога овие властиве?
 
Член од
18 јуни 2009
Мислења
40
Поени од реакции
0
Samo si rabotat toa sto si go imaat vo svoite glavi.A sto ima samo gospod znae.
 
Член од
30 март 2009
Мислења
418
Поени од реакции
27


a бе да не си пукаа у здрава нога овие властиве?
A koja e zdravata ?:) Nema zdravo ,sve e toa skapano,se toa smrdi. Od statuite bez glava pred vlada do M Buneva i V Mihajlov.Smrdi na ukradeni pari, na somnitelni tenderi ,na nestrucnost,na izmesana istorija, na skrieni nameri i nesposobnost. I, se dodeka taa area na nekoi im e prekrasna mirizba na patriotizam,ke imame i ovakva vlada so skapani noze,ama "patriotski" srca.
I siromasna drzava, za zal.
p.s. Bas zivo me interesira kakvo ke bide objasnuvanjeto na vemeroto okolu ovie bugarski likovi. Ama uste pointeresno ke bide progoltuvanjeto na toa objasnuvanje od sledbenicite na "prerodbata"
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
А ќе има ли фигура и на Љубчо Георгиевски?
Мејби, но каде ќе го стават. Кога ќе влезеш, од лева страна е светлата страна, а од десната темната страна на историјата на македонците. За Михајлов и сличните лесно ќе определат. Но за Љубчо Г. ќе се подумаат.

Изработката на една фигура чини 15.000 евра, односно нешто повеќе од 1,5 милиони евра за сите фигури. Тие ќе бидат сместени во објектот што се уште е во изградба, а неговото завршување се најавува за почетокот на следната година. Според нашите информации, место планираните 40 восочни фигури, како што беше најавено, во музејот ќе бидат поставени 105 восочни фигури. Токму меѓу овие дополнителни 65 фигури се наоѓаат и тие што предизвикуваат реакции меѓу стручната јавност.
Многу пари, посебно ако се додадат на оние кондураџии, шмизли...
Можеби требало, но во време на криза-кога доста работници кај нас се отпуштени само за еден квратал од 2009... сите скулптури и фигури за 1 година, иако имаат уште 2-3 години. Навистина делува како некој инает да се тера со овие дела.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Искрено мене не ми пречат било какви восочни фигури и од негативни личности, јас колку што се сеќавам пред неколку години во музејот кај стара железничка имаше донесено восочни фигури на ајнштајн, хитлер, иван грозни и др. Битно е каде и како ќе се опишуваат како личности кога на пример ќе одат деца од екскурзија да ги гледаат и што ќе се каже за нив, тоа е побитно и тоа ме интересира како ќе бид еопишан ванчо михајлов и тодор алкесандров.

п.с. а мара бунева јас не знам што историска личност е кога направила само еден атентат, јас не знам дека била вклучена во некоја политичка организација или слично :toe:
 
Член од
18 јуни 2009
Мислења
40
Поени од реакции
0
Sepak istorijata ja pisuvaat so nivnite pogledi.
Za ednite tie isti luge se predavnici a za drugite se heroi koj se borele za Makedonija.
I tie nema da bidat na posebno mesto bidejki za niv tie se borci za Makedonija
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
п.с. а мара бунева јас не знам што историска личност е кога направила само еден атентат, јас не знам дека била вклучена во некоја политичка организација или слично :toe:
Атентат е политички мотивирано и организирано убиство....а не и убиство од љубомора...па кој сака нека е убиениот.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
И од тито има сеуште споменици, зошто не би имало и од Ванчо?
Се работи за гледање на работите од поинаква но нималку погрешна перспектива.

И тито не заебал и се согласил да ги игнорира егејците и дал амин за распарчување на Македонија, а Михајлов сакал најверојатно, независна Македонска држава под диктат на Бугарија.
Во секој случај треба да му се благодари на Михајлов за убиствата на срби, кои биле огромен проблем во тој период.
Убивал и Македонци и тоа никогаш не смее да му биде амнестирано, но тепал и Бугари, така да е нешто интересно за разгледување ако не друго. Исто и за Тодор Александров има многу индикации дека му е направена неправда со она кое е пишувано против за него, можеби и за Мара Бунева, Черноземски, Протугеров.
Интересно е да се разгледа кој се борел против српскиот окупатор во периодот на схс.

Се разбира дека со скептицизам гледам, како и многумина тука, кон наводите на нашата официјална историја. Сите знаеме дека во периодот после `45та таа била инструирана од просрпски елементи.
Со тоа валидноста на истата е дискутабилна.
Се надевам дека сега и во иднина ќе има пообјективно гледање на работите и што кој и како направил, за што се залагал, кои биле делата.
Да се разјаснат некои работи и не само за ВМРО и неговата историја, туку посебно интересно би било за народните херои во втора светска да се разгледа подлабоко, што биле како биле, како се стекнале со таков статус. Па и оние кои потоа биле на некоја важна позиција, оние кои и денес се Ману, ваму таму.
 
Член од
18 јуни 2009
Мислења
40
Поени од реакции
0
Zarem ubicite gi poramnuvate so borcite za Makedonija .
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
И од тито има сеуште споменици, зошто не би имало и од Ванчо?
Се работи за гледање на работите од поинаква но нималку погрешна перспектива.
Интересна споредба. Титови леви сили и Ванчови десни, две многу контроверзни личности.

нема потреба...денешните патриоти го имаат ДПМНЕ во крвта а ВМРО во мочта(PISS):toe:
Абе тие барем го кркале по затвори и планини за нас. За да можеме да ги плукаме и мочаме. Мислам не е во ред барем за името ВМРО и оние кои страдале. Си мочаш по својата историја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom