А2- дебата Паско и Љубчо

f91

Член од
12 мај 2008
Мислења
338
Поени од реакции
27
Факт е дека целата дискусија што се води е глупава.
Дали зборуваме за Македонци -Словени на биолошка база,по крв,гени и антропологија на скелетите во некрополите или за културните и лингвистичките одлики на овие две групи?Вака изгледа целиов форум мара-попара.
Не може да кажува историчар за наодите од пишаните документи и да вели дека генетските и антрополошките не важат.Не може лингвист да вели моите важат,а Антрополошките и генетските не важат.
Историјата е општествена наука,подложна на промени.Лага е дека е апсолутна вистина.Егзактните науки како Биолошката антропологија и генетика имаат егзактност на статистички факт,кој може да се докажува со повторување на процесот.Што вреди ако Ристевски и Георгиевски ме убедуваат дека сум Словен,ако генетски имам Јапонска крв.Сакал -несакал кога ќе дојди мојата биолошка предиспозиција да примам крв или коскена срж тоа сум..Јапонец!
Затоа прашањево е нелогично,се бара крвна врска со историски доказ од страна на Љупчо и Словенските теоретичари.Јазикот е уште една гранка на сопнување.
Јас на форумов веќе кажав дека гените на Гегите во огромно мнозинство се од Афро-азијатско потекло.Јазикот кој го зборуваат денешните Албанци е Индо-европски.Тоа е единствена група на луге во оваа генетска групација која не зборува
од својата лингвистичка гранка Афро-азијати.Случајов е толку екстремен ,а ние и покрај врската со Пелазгите во Украина не се ни помислуваме дека можеби имаме пресудно влијание врз моментот на креирање на Индоевропскиот и тоа посебно на групата на Словенски јазици.Јазикот не е средство за утврдување на етногенеза,туку индикатор на комплицирани процеси на унификација и мода .На државни и културни влијанија.А тоа го имаме доживеано како директен доказ,во Бугарското на Бугарски,во Српскотона Српски,во Грчкото на Грчки,во Англо-саксонското на Англиски или неохелинистичко Американски.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
648
Поени од реакции
7
Па може вака да ги споредиш работите....

На иста маса имаш електро инжинер и филолог...

Тема на дискусија е структурирано програмирање....
На првиот тоа му секојдневие исто како отварање фрижидер, на вториот, па тој нешто прочитал недопрочитал...

Јас да сум на местото на првиот би изгубил желба за дискусија во првите 15 минути, истото се случи и со паско, особено во вториот дел од дебатата...

Глупо според мене да седнеш на маса филозоф и археолог....
И ај сега дискутирајте за историја.
Инжинерот и филологот не се сретнаа случајно, па да нема желба за дискусија...Паско знаеше со кого ке дебатира и за што ке дебатира....90% од дебатата имаш на јутуб...Љубчо бугарчо го згази, дали ја зборува вистината или не, и не е важно..Паско нема контра аргументи за ништо...
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Инжинерот и филологот не се сретнаа случајно, па да нема желба за дискусија...Паско знаеше со кого ке дебатира и за што ке дебатира....90% од дебатата имаш на јутуб...Љубчо бугарчо го згази, дали ја зборува вистината или не, и не е важно..Паско нема контра аргументи за ништо...
Како што кажав и претходно. Не е важно што зборел Љубче, важно УБАВО зборел. :tapp:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Паско нема контра аргументи за ништо...
Паско виде со какво муле го седнале од спротива и реши да не се замара. Тоа е прва варијанта.

Втората варијанта е дека е ова намештаљка. Во последно време се позастапен е Љубчо да телевизија а лековите му ги скриле. Или е вака сценирано од самата влада, или е чиста случајност да му ставаат од спротива луѓе што или поима немаат како да му одговорат, или ќе видат дека на неосновани реторики е глупо да се натегаш па ќе го пуштиш да се истрча.

Лошо...многу лошо...
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Инжинерот и филологот не се сретнаа случајно, па да нема желба за дискусија...Паско знаеше со кого ке дебатира и за што ке дебатира....90% од дебатата имаш на јутуб...Љубчо бугарчо го згази, дали ја зборува вистината или не, и не е важно..Паско нема контра аргументи за ништо...
Па газењето беше во форма на урлање, а не во форма на факти и докази.
Впрочем на паско не му беше ни дозволено да се доискаже, грешка на водителот.
Љубчо е политичар, и својата вештина многу добро ја искористи за да ги маргинализира фактите кои него не му идеа во прилог.

Иначе Љубчо го прозиваше преку медиумите Паско, барајки разговор, се сомневам дека археологот имал посебна желба да разговара....
 
Член од
30 март 2009
Мислења
418
Поени од реакции
27
Ти мислиш дека светските историчари се собрале и се договориле, усогласиле која е најверодостојната историја?


Пак, манипулативна теза. Бидејќи историјата ја произведувале, печателе, центрите на моќ и влијание.
Лондон, Парис, Берлин, Москва.

Според политичките интереси и тоа е се'.

Кога ти велам дека најголемите извори за Македонците, се земаат од нивните историски непријатели, треба доволно да ти говори колку е таа релевантна.

Ние денес цитираме Грчки извори и сакаме да си ја докажеме историјата, апсурд.
Исто како да ги земеме Бугарските извори кои велат дека сме Бугари.


Што се нашите умови помалку вредни од оние другите?


Ако бараш признание, тоа е учеството на македонските историчари на сите семинари во светов, археолошките акции, категоријата на значајни откритија, како Кокино на пример и сл.


Зарем Руската Академија на Науки е малку за потврдување на сериозноста на тврдењата на Тентов и Бошевски?

Официјална покана до нашите академици и официјална изјава дека Русите се согласуваат со теоријата за славјанските зачетоци на Балканот.




ПЕРВЫј МЕЖДУНАРОДНОЫј КОНГРЕСС СЛАВјаН

12 маја 2008 года.
11.00. Актовыј зал университета.
Пленарное заседание:............

13 маја 2008 года.
10.00-12.50
14.00-17.00
Работа по секцијам:
Секција «Докирилловскаја письменность»
Руководитель секции: Чудинов Валериј Алексеевич

1. Антич Драголјуб Петрович, јарчевич Слободан Маринкович: Непрерывность культуры и письменности на Балканском полуострове с точки зренија техническо-физических условиј (Институт јадерных наук Винча, Белград, Сербија, кандидат техническо-физических наук, исследователь; публицист, политолог).

2. Арина Веста: Полјарныј год в рунах и образах русских сказок (Информационно-издательскиј Дом «АРС», писатель).

3. Boshevski Tome Petar, Tentov Aristotel Mihail: The Rosetta Stone: A Monument of Ancient Macedonian – Pre-Slavic Script and Language (Macedonian Academy of Sciences and Arts, Academician, PhD, Technical Sciences; Faculty of Electrical Engineering and Information Technology Computer Science Department, Full Professor, PhD, Technical Sciences)...

http://rosetta-stone.etf.ukim.edu.mk/
Ete,blagodaram. Taka mozese i prviot pat da mi odgovoris,nemase potreba od vreganje i etiketiranje.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
648
Поени од реакции
7
Како што кажав и претходно. Не е важно што зборел Љубче, важно УБАВО зборел. :tapp:
Нема врска дали зборувал убаво или лошо...кај беше Паско да му контрира со факти...тоа е поентата..покажи дебатата не некој шо не знае кој е Љубчо и Паско, тогаш без да се двоуми ке ти каже дека победникот е Љубчо бугарчо....ја не знам шо бараше Паско да дебатира...3 пати ги видов клиповите на јутуб..Паско изгледа ко да не е воопшто дораснат да дебатира со Љубчо...очекував обратното да се случи, да не може Љубчо уста да отвори....
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Нема врска дали зборувал убаво или лошо...кај беше Паско да му контрира со факти...тоа е поентата..покажи дебатата не некој шо не знае кој е Љубчо и Паско, тогаш без да се двоуми ке ти каже дека победникот е Љубчо бугарчо....ја не знам шо бараше Паско да дебатира...3 пати ги видов клиповите на јутуб..Паско изгледа ко да не е воопшто дораснат да дебатира со Љубчо...очекував обратното да се случи, да не може Љубчо уста да отвори....
Значи на Љубчо мора да му се признае дека го добил дуелот поради своите говорнички способности.... Можеби навистина треба да се кандидира за претседател. Како што гледам ќе го избереме.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Нема врска дали зборувал убаво или лошо...кај беше Паско да му контрира со факти...тоа е поентата..покажи дебатата не некој шо не знае кој е Љубчо и Паско, тогаш без да се двоуми ке ти каже дека победникот е Љубчо бугарчо....ја не знам шо бараше Паско да дебатира...3 пати ги видов клиповите на јутуб..Паско изгледа ко да не е воопшто дораснат да дебатира со Љубчо...очекував обратното да се случи, да не може Љубчо уста да отвори....
Ти очигедно никогаш не си осетил кога замараш некого...да видиш како се понаша. Па не во саат да гледам, три да имам, во трите ќе гледам од досада...кога веќе не ми се смешни глупостите.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
648
Поени од реакции
7
Значи на Љубчо мора да му се признае дека го добил дуелот поради своите говорнички способности.... Можеби навистина треба да се кандидира за претседател. Како што гледам ќе го избереме.
Или не сакаш или пак навистина не разбираш...Љубчо бугарчо може да се кандидира за претседател во својата татковина Блгарија...тој 20 години се бори против МАКЕДОНЦИТЕ..едно време овците кај нас се крстеа во него како шо денес се крстат во неговиот ученик, но тоа не е темата на топиков...зошто Паско не можеше да му парира на татарон тоа е поентата...а ако не сакаше да дебатира тогаш шо мајка бараше да се избламира пред јавноста...
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Или не сакаш или пак навистина не разбираш...Љубчо бугарчо може да се кандидира за претседател во својата татковина Блгарија...тој 20 години се бори против МАКЕДОНЦИТЕ..едно време овците кај нас се крстеа во него како шо денес се крстат во неговиот ученик, но тоа не е темата на топиков...зошто Паско не можеше да му парира на татарон тоа е поентата...
Бидејќи кога Паско сакаше да зборува за историја и археологија, Љубчо сакаше да брои колку капки пеонска крв има во него. Двајцата разговараа за различни работи.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
250
Поени од реакции
19
Инжинерот и филологот не се сретнаа случајно, па да нема желба за дискусија...Паско знаеше со кого ке дебатира и за што ке дебатира....90% од дебатата имаш на јутуб...Љубчо бугарчо го згази, дали ја зборува вистината или не, и не е важно..Паско нема контра аргументи за ништо...
kako mozis ti, nepismen po istorija, da presudvis dal nekoj nekogo zgazil, koga se diskutirat za istorija?

ljuBco napraj takvi "lapsusi", a nekoj kanzurira li kanzurira.

pajonija vlegla vo ramkite na makedonija vo rimsko vreme e samo eden mal primer :tv:

NEPISMENI!

ste se prasale vaka, "premudri" kakvi shto ste nekolku mina na forumov, zs mozele grcite da imet 20, 30, 40 "drzavi", a Makedoncive ne mozele da imet 2-3 ?

grcite celo vreme vodele "gragjanski vojni", a bile ist narod...

a Pa-joncite ne mozet da se ist narod so Makedoncite?

Filip ja vospostavuva svojata vlast i na teritorijata na severniot del na Republika Makedonija (vo antikata narecena pajonija), a odi da sreduva "problemi" na severnata granica, NA DUNAV!

A juzniot del na Republika Makedonija OD SEKOGAS bil sostaven del od osnovnoto jadro na Makedon!

Link so predcite!

NEPISMENI!

KODOSHI!

PREDAVNICI!
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Како што кажав и претходно. Не е важно што зборел Љубче, важно УБАВО зборел. :tapp:
Много добро беше речено-етногенезата на македонците не може да биде поврзувана само по вертикала во земjaта.Тука Лубчо беше наполно прав.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Много добро беше речено-етногенезата на македонците не може да биде поврзувана само по вертикала во земjaта.Тука Лубчо беше наполно прав.
Во спротивно, Македонците се 100% наследници на Античките:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom