А2- дебата Паско и Љубчо

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Алооо одговро на моите прашањааа каде си љубчо јас сакам со тебе на дебата да излезам!!!
 

zde

Член од
17 јуни 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Интересно како ти дојде до заклучокот дека на тебе ( Дзе) мислевме?

ахахахха :pos2:

Се гледа кој пати од шизофренија и мегаломанија!

:pos2:
Се гледа колку имате чувство за чест!!!!Ме баниравте и ti продолжи да ме навредуваш знаејќи дека не можам да ви вратам!!!За твоето прашање една парафраза затоа што ме мрзи да цитирам:

„МИСЛАМ ДЕКА ГО ИМАМЕ Љ НА ФОРУМОТ“
„НИКОТ ДА НЕ МУ ПОЧНУВАШЕ НА Д“
„ИМАШЕ ЧЕСТ ДА ГО БАНИРАШ ПЕДЕРЧЕ ЕДНО“

Каков ви е овој форум ако не дозволувате некој да го каже своето мислење!!! Откако ме баниравте првпат го тргнавте и мојот потпис од профилот, тоа е уште еден доказ дека ниту вие не сте сигурни во вашето верување, да не беше така немаше ниту Бугарите да ги банирате, а камо ли Македонците со различнo мислење од вашето. На емисијата Паско оспоруваше дека нема раздор меѓу Македонците на антички и Словени, овој форум е жив доказ за тоа дека има!!!!! Банирајте ме и по третпат, ама оставете го овој пост да се чита, доколку останало и најмала честитка за чест во вашите ситни души, инаку докажувате дека сте погадни и од комунистите против кои кобајаги зборувате!!!

Поздрав, ваш DZE:smir:
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
dodeka zad skrieni vrati se turka scenarioto za promena na imeto vie tuka energijata ja trosite za nekoj Bugar
 
Член од
17 мај 2009
Мислења
349
Поени од реакции
16
Epa tuka se razlikuvame vo svakanjata... Jas mislam deka sekoj koj vika deka Aleksandar Veliki bil negov moze da e samo dobar Grk, no ne i dobar Makedonec... :smir:
еве ви една легендарна изјава:
'' фала му на бога што сум се родил како србин да даде бог да умрам како грк'' - така да гит
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Прашањето повеќе го поврзувам со дискусиите кои се водат на форумов.
Најверојатно они не се до толку глупи за да отворат една ваква полемика која веќе стана неподнослива и дегутантна.
Па 90 проценти од историчарите на форумов се повикуваат на некоја генеза која ја направил некој шпански институт, затоа и го поставувам ова прашање.
Прво - ти праша кој елемент доминира кај нас, а потоа велиш дека е глупаво прашањето?

Јас не одговарам за 99% од луѓето на форумот, туку за своето лично мислење. Генетиката не е важна во прашањето (иако и таа е на наша страна). Ама кога некој вели дека е Македонец и сам се ограничува (со помош на фактори од страна) на тоа што му е идентитетот, тоа е проблем.

Пак ќе прашам. Кој на Италијанците им ја оспорува римската историја, кој на модерните Египѓани им ја оспорува египетската историја, кој на Англичаните (кои нели се германски народ) им оспорува да зборуваат за Келтот Артур, кој на Германците им оспорува да сонуваат за Арминиус, кој на Бугарите им оспорува да сонуваат за Аспарух, кој на Французите им го оспорува Версинтегорикс, кој на Тунижаните им го оспорува Ханибал.
Ама кај нас мораше да се поведе дебата дали ние смееме да си го почитуваме Александар и античка Македонија.
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Epa tuka se razlikuvame vo svakanjata... Jas mislam deka sekoj koj vika deka Aleksandar Veliki bil negov moze da e samo dobar Grk, no ne i dobar Makedonec... :smir:
Цитат на Паско:

Македонците од планината во антиката, како и "македонците" денес од планината биле воодушевени од хеленската култура. :smir:
 
P

Princ

Гостин
Поздрав, ваш DZE:smir:
Забрането е регистрација на друго корисничко име ако првото ти е веќе банирано. Се додека не почитуваш правила на овој дом, не очекувај повратна почит.
Баниран по ХХХ пат.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Prvo prasanje Kakva vrska ima jazikot na Aleksandar i Filip so nasiot jazik.

Vtoro prasanje Kakva vrska ima antickoto makedonsko pismo so naseto denes?


хахаах абе јас поставив прашања а јас сега треба да одговарам :helou:


Ама јас имам одговр


Античкомакедонски јазик

Легендата вели дека браќата Армен и Македон се разделиле и формирале два народа: ерменскиот и македонскиот. Сосема новите научни сознанија велат дека ерменскиот јазик настанал пред 6 милениуми (М. Серва анд Ф. Петрони, ЕПЛ 81 (2008) 68005), половина милениум пред елинистичкиот. Сосема е оправдано да се смета дека македонскиот народ е првиот европски народ и дека си живее тука веќе 6 милениуми. Тој не создал свој нов јазик, туку продолжил да си зборува санскрит, како и најголемиот дел од народите коишто настанале од него и ја населиле Европа, а понатаму се прошириле и во северниот дел од Азија.


Зеирене- Zeirene


терминот Зеирене бил употребуван од страна на античките Македонци како термин за божицата Афродита. Од друга страна во македонскиот јазик постои зборот зеир, што означува: горчина, јад.

Скоидо(с) - Skoido(s)

Овој термин бил поврзан со судството кај античките Македонци


Упербер- Uperber


Ова е еден од двата оригинални античкомакедонски називи за денешниот месец септември. На тогашниот грчки јазик, овој месец се викал Боед-ромион.

Летаи(ос) - Letai(os)

Ова е вториот оригинален античкомакедонски назив за денешниот месец септември.

Панамос- Panam(os)

Ова е оригиналното античкомакедонско име за денешниот летен месец јуни. Во денешниот македонскиот јазик постои именката панама, која значи летна шапка! Значи, и во овој случај, имаме повеќе од очигледна идентичност во изговорот помеѓу еден античкомакедонски и денешен македонски збор.

Воен танц - тело- Telesia(s)

Ова е оригинално име за една античкомакедонска игра, т.е. вид на воен танц. Несомнено дека овој збор, многу слично се изговара како денешната македонска придавка телесна, која е изведена од именката тело.

Карпеа- Karpea

Овој античкомакедонски збор значел име на фолклорна игра, во која, според ритамот на свиралката, се имитирало крадење на крави и волови. Во македонскиот Ономастикон денес постои машко име Карпе.


Астхетеаирои- придружници - Astheteairoi

Иако не се знае точната етимологија на оваа воена формација од античкомакедонската војска, се смета дека тоа било пешадиска единица, придружничка на Македонската фаланга. Етимологијата на зборот аст досега не е идентификувана. Но, имајќи го предвид фактот дека постои фрапантна сличност на други античкомакедонски зборови со сегашниве македонски, ќе направиме еден обид во оваа насока. Да видиме што би можел да значи зборот аст. Познато е дека кај некои европски стари народи постои копје, кое се вика ост. Во денешниот македонски јазик, како архаизам, постои именката осте-гарка (долг стап за тепање), а во некои јужномакедонски дијалекти постои и зборот оста, што значи долг помошен стап со куки, за полесно ловење риби (податок од Јосиф Грезловски од македонското преспанско село Љубојно, кој денес живее во САД). Веќе спомнавме дека честа практика во македонскиот јазик е, вокалот "а", со текот на времето да се заменува со "о" (примерот со Охрид, кој во неколку стари мапи е заведен како Ахрида).Ова значи дека, штом од Ахрида, со текот на времето станало Охрид, можно е и од аст да станало ост (што всушност е основа на зборот остегарка, како долг стап за тепање, т.е. копје). Значи, етимологијата на зборот астхетеаирои, отприлика би била: оние што придружуваат со копја. Всушност, и Хамонд тврди дека астхетеаирои биле придружна единица на Македонската фаланга. Но, дефинитивниот одговор на оваа загатка да го оставиме на идните лингвистички истражувања. Инаку, ниту овој збор не постои во грчкиот јазик.


Продромои - Prodromoi

Етимологијата на овој античкомакедонски збор ја дава Ариан (цит дело, стр. 36). Се работи за уште еден вид античкомакедонска воена единица, која била составена од извидници, вооружени со копја. Јасно дека во овој збор го среќаваме денешниот македонски збор друм.


Пелла -камен - Pella

Името на македонската престолнина Пелла, на античкомакедонскиот јазик значело камен. Во денешниот македонски јазик постои несомнено сличниот збор спила, како збор, кој денес значи стрмна и голема карпа.


Сава (вегетација) -Sava

Овој античкомакедонски збор, според д-р Наде Проева (цит. дело, стр. 172), значел вегетација. Сите нам добро ни е познат зборот савана, кој значи плодна рамница и кој етимолошки асоцира на античкомакедонскиот збор сава (вегетација). Во Речниците за странски термини, за зборот савана пишува дека е од шпанско потекло. Да оставиме идните истражувања на проверат дали можеби овој збор Шпанците не го добиле од Римјаните, а овие од Македонците?


Ние велиме крст. Но Латините ќе кажат crux, па да видиме што кажува етимологијата:

cross
O.E. cros, from O.Ir. cros, probably via Scand., from L. crux (gen. crucis) "stake, cross," orig. a tall, round pole, possibly of Phoenician origin. Replaced O.E. rood.

Ние пак имаме круг, а познато е дека во најраните прикажувања на крстот тој секогаш е вметнат во круг.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
dodeka zad skrieni vrati se turka scenarioto za promena na imeto vie tuka energijata ja trosite za nekoj Bugar
И јас се согласувам со тебе, ќе ја смирам топката, бидејќи енергијата во моментов треба да ја насочиме кон нешто попродуктивно отколку на излитени бугарофили и србомани.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Јас незнам зошто го поканиле љупчо на оваа дебата ?
.
Проста е работата,за да направат интересна дебата викнале две екстремно спротивставени страни, што е и добра формула за одлична дебата.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Prvo prasanje Kakva vrska ima jazikot na Aleksandar i Filip so nasiot jazik.

Vtoro prasanje Kakva vrska ima antickoto makedonsko pismo so naseto denes?


Еве јас ти одговорив, а ти ќе ми одговриш?


п.с. за сите што излегле од вмро јасни им се нивните ставови дека не постои македонска нација и сите тие се врховисти и ги бранат тезите на ванчо михајлов и тодро александров. истомисленици со љубчо е и љубе бошковски а и денешново вмро само што оно сеуште ги крие своите ставови бидејќи мисли дека сеуште не евреме јавно како овие двајца да признаат тоа што го мислат за да не ги изгубат изборите.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Миленко Неделковски не е ништо повеќе од еден ситен политички профитер, за што во многу наврати имам пишувано на овој форум.

Зошто мислам така, на некоја соодветна тема....
Читај го насловот на темата. Што си се фатил за Миленко како слеп за стап. Или немаш што попаметно да кажеш.
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
И јас се согласувам со тебе, ќе ја смирам топката, бидејќи енергијата во моментов треба да ја насочиме кон нешто попродуктивно отколку на излитени бугарофили и србомани.
Се согласувам.

Епа, ајде дискусија. Дали е грев да се гордееш со своето античко и со своето словенско и со своето модерно (од 19 век навака) наследство? Дали ако кажам дека Александар Македонски е херој на мојот народ, автоматски значи дека го исклучувам и Кирил и Методиј и Крсте Петков Мисирков и Ченто. Бидејќи
мислам дека тоа е целата поента тука. Не во генетиката, не во крвта, не во историјата. Во пост-модерноста на денешницата. Дали некој смее да ми забрани да почитувам било кој дел од мојата историја??? Во 21 век, во време кога устите ни се полни со вредностите на Европа и демократијата и човековите права?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Нашол љупчо да збори за македонија а цела бугарија е вештачки формирана со јазик македонски и култура македонска. И сега сватете зашто толку бугарите турко-монголи како љубчо пробуваат да не побугарчат зашто целата држава ќе им се распадне ако сите националности што живеат таму си ги побараат своите права. И затоа они кога има попис и ѓупци и турци и македонци и други ги попишуваат како бугари. Ако им дозволат секој да се изјасне слободно што е по националност тогаш ќе нема бугари :helou:


п.с. затоа и се плашат од омо илинден пирин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom