Ако не бидеш мој/а, тогаш нема да бидеш ничиј/а!?

Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Ако некој стварно сакаш ќе го пуштиш да биде среќен, па макар и со друга личност!!! А се ова што глеаме низ градов, тоа не е љубов. Ма ајде бегај некоја 15 годишна раскалаштурена девојка засвиѓала некој дечко и мора да го има, пошо као мала тато и маама се и купувале и едноставно сеуште не знае дека не може да добие се што ќе посака.

Па нели се согласуваме сите = ) Тоа е разликата меѓу Љубов и болест .... :)
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
59
Поени од реакции
5
hmmmm..ako go sakam i sakam da bidam so nego mi se dopaga ova "zakana" :pipi: ...vo drug slu4aj ne..
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
Иако реченицава најчесто се сретнува во шпански серии и филмови, сепак ја доловува поентата на мојата тема.

На пример, девојки/дечковци во обидот да освојат девојка/дечко, се опседнуваат толку многу, што се спремни на се само за да го/ја добијат. Значи им расипуваат врски, ги разделуваат од потенцијалните кандидати, “елиминираат“ конкуренција на секаков начин.

Што мислите за ваквите луѓе или “сплеткароши“? Дали тоа што го чувствуваат е љубов или сепак преоѓа во опсесија?

Нивниот пристап навистина се сведува на реченицата: или мој/а или ничиј/а.

Сте имале ли искуство со некој да прави да ги тргне сите потенцијални кандидат/ки од ваша околина со цел да се истакне себе, да ви расипува врска само за да бидете со таа особа?

Дали некогаш сте ја имале таа филозофија? Дали некогаш сте тргнале со таа помисла? Дека сте спремни на се само посакуваниот субјект да биде ваш?

Зарем не се постигнува така контра ефект?

п.с. не е темава иста со темата за љубов или опсесија, овде зборуваме чисто за пристапот и погоре наведената реченица.



Опсесија е премал збор за ваквите луѓе...Да одиш толку далеку што им правиш зло на луѓето а знаеш дека неможеш ништо да постигнеш со тоа е лудост...Љубов е да можеш да ја оставиш личноста слободна знаејќи дека може да направи се што сака,да ја расипе врската и да се оддалечи од тебе,а тој да ти се врати и да ти покаже дека си му доволна само ти и твојата љубов!Секое себично врзување и гушење се повеќе ја оддалечува саканата личност од вас,а кога веќе сте ја изгубиле...оставете ја да го живее својот живот и бидете среќни ако е и таа среќна,па продолжете да го живеете вашиот живот!

Сум немала вакво искуство и искрено несакам да го имам...вакви личности подалеку од мојот видик!

Никогаш никого не приморувам,ни присилувам на нешто а ни па можам и сакам!Јас сум личност што се врзува несебично и несебично пружа љубов,па така останувам не себична кога е во прашање и раскинувањето...по тоа посакувам да има среќен живот и продолжувам да го барам вистинскиот за мене!Со време преболувам,и учам од тоа...

Да,во секој случај контра ефектот со ова се постигнува :pipi:
 

Serengeti

Има само една вистина сето друго е лага
Член од
4 февруари 2009
Мислења
260
Поени од реакции
63
Ако не ме сакаш мене ни јас тебе...тра ла а ала ла

Абе сега види вака нормално ако некоја ми се свига до толку многу ќе направам се што мозам да ја добијам, ама и тука постои граница, запознаен сум случаеви баш и ти какви што имаш спомнато она расипувае врски демнење и остали глупости. Кога кажав ќе направам се мислам на фраерски начин да ја придобијам значи да испаднам фраер во нејзини очи не клошар или види го колку е очаен па она да си рече ај ќе направам нешто со него од жал или не можам да го гледам повеќе како се бламира па ај да направам нешто со него значи вака по никоја основа.
Постојам многу начини да се придобие девојка но има клошари кој што не знаат како тоа да го направат па влегуваат во очај и не знаат како понатаму да постапат и излегуваат лигуши се бламираат себеси само да ја освои некоја. Крај краева и да нејќе таа абе има уште 3 000 0000 000 цури на планета ама пази слободни цури, ако нејќе одма прејди на друго џабе не седи не го троши времето прекраток е животот, како беше она на секое лонче капаче. Поздрав со песната :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Ајде сега ќе раскажам една приказна за дел од мојот живот, поврзана е со темава при крај ќе го видите тоа.

Како дете многу се дружевме јас и тој, беше малку постар од мене ама тоа не ми пречеше. Се сеќавам тогаш на моите дома не им беше многу многу по мерак што се дружам со него, мислеа дека лошо влијае врз мене, не знаеја дека сум волк во јагнешка кожа :). Навечер сакавме да играме многу на флипери, денес сеуште постои таа фирма но нема флипери, туку продаваат компјутери и компјутеров ми е купен од кај нив. Кога ќе се уморевме од флиперите јадевме хот дог од бутките крши реклами (ги нема денес). Јас јадев два, а тој јадеше осум. Ништо од човек беше ама јадеше како ѕвер. Ми велеше џабе си толкав голем гледај колку изедов јас, а колку изеде ти. Не сакаше пред мајка му на прекар да го викаме туку на име. Бевме многу блиски, правевме муабет за татковците, јас често се жалев од мојот затоа што беше тежок и авторитативен човек, додека пак неговиот бил криминалец и криминално завршил некаде низ Европа. Велеше дека ќе биде паметен, умен и нема да заврши како него.
Ни се разделија животните патишта јас едно средно тој друго средно училиште, нови луѓе нови ситуации, нови прилики, нови искуства. Се гледавме правевме по едно здраво.
Една ден се сретнавме по пат кај брза помош, застанав и разговарав со него како што немавме разговарано со години. Иако знаев го прашав што работи. Во полиција кај лавовите ми одговори. Го гледав добро му оди светеше гардеробата на него. А ти? Ми вели. Ништо јас слободен уметник сум му одговорив.
:(:(:( Неколку години подоцна... Бум бум убиство-самоубиство. Не му отидов на погреб, ниту со свеќа затоа што тој не го заслужува тоа. Секогаш во иднина кога и да палам свеќа во црква, дури и да помислам на него свеќата не е за него туку за девојката (не ја познавав). Не сум му лут, бесен му сум, сакам да се појави овде сега пред мене за да го скршам од ќотек, затоа што како што велеше дека нема да заврши баш така заврши.
Ах :(:(:(:(:(.
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
имам искуство со такво нешто и е од полошите искуства во животов
јас мислам дека секој си има право да бира со кого може и сака да биде
таквите опсесивни фаци по дифолт се малце фалични така да лесно им се наоѓа крајот
ако некој толку многу го сакаш треба да се претставиш во најдобро светло за да го заведеш а не да се правиш вештерка
со сила убавина не бидува:smir:
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Ako go sakam i premnogu me privlekuva ke storam se sto e vo moja mok da go pridobijam i da go zadrzam ...no ako epten ne biva togas nisto ,ama zakani jok:toe:
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.666
Поени од реакции
2.879
samo edno ke kazam: ''SO SILA UBAVINA NE BIVA''
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
А како инаку да му се докаже на некоје тврдоглаво моме дека ти си вистински маж за неа. Ќе му купиш сладолед, газоза, ќе ја следиш секој ден до дома за некој нешо лошо да не и напраи, ќе и купиш нова шамија, секогаш до неа на оро ќе се фаќаш ... и таа едноставно не сваќа. И ние си имаме свои граници на трпение и самосовладување.
Многу такви моми денес се благодарни што нивните мажи не се откажаа од нив и што со малку ќотек им ги отворија очите.
 

Serengeti

Има само една вистина сето друго е лага
Член од
4 февруари 2009
Мислења
260
Поени од реакции
63
А како инаку да му се докаже на некоје тврдоглаво моме дека ти си вистински маж за неа. Ќе му купиш сладолед, газоза, ќе ја следиш секој ден до дома за некој нешо лошо да не и напраи, ќе и купиш нова шамија, секогаш до неа на оро ќе се фаќаш ... и таа едноставно не сваќа. И ние си имаме свои граници на трпение и самосовладување.
Многу такви моми денес се благодарни што нивните мажи не се откажаа од нив и што со малку ќотек им ги отворија очите.

Не бе брат со газоза не зезај, само ќебапи и боза и однесија во стара чаршија да се почуствува како кинеска кралица. Така ми рече Чичко Кумлунг да е жив и здрав:vozbud:
поздрав
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Не бе брат со газоза не зезај, само ќебапи и боза и однесија во стара чаршија да се почуствува како кинеска кралица. Така ми рече Чичко Кумлунг да е жив и здрав:vozbud:
поздрав
Jа за ефект ја носам во Веро - да се осеќа ко Алиса во земјата на чудата
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Да бе, како коа Норма де Кастро ја палеше сликата на Касандра пред очите на Луи Давид и му викаше: „Ќе бидеш мој или ничиј!“ а после испадна дека тоа Игнасио си играл twins fun.

Ова е синдром кој обично се надминува негде по 14тата година од животот, или најкасно до крај на пубертет кај тие со позаостанато созревање. Бар у мојот обичен не_шпанска_серија живот досега се покажало така.
 
Член од
24 мај 2009
Мислења
131
Поени од реакции
6
Опсесија е премал збор за ваквите луѓе...Да одиш толку далеку што им правиш зло на луѓето а знаеш дека неможеш ништо да постигнеш со тоа е лудост...Секое себично врзување и гушење се повеќе ја оддалечува саканата личност од вас,а кога веќе сте ја изгубиле...оставете ја да го живее својот живот и бидете среќни ако е и таа среќна,па продолжете да го живеете вашиот живот!

...вакви личности подалеку од мојот видик!
Точно....на никој не посакувам вакво нешто...

Ајде од искуство...идев со еден тип, кратко време, некои 3 месеци или така и едноставно не функционираше врската пошто типот беше премногу љубоморен и кога му кажав дека сакам да раскинеме ми рече нешто ко у стил...а да, мисли си ти така дека ќе раскнеме! И ок, следните денови ми се јавува, ме чека пред куќа, ме следи и као -Ако не си моја, нема да бидеш ничија- го кажа јасно со тоа што се обиде да ме бутне од 2 кат од Беверли откако му објаснав дека не планирам никогаш веќе да бидам со него. Незнам како да ја објаснам таа состојба, кога разговарав последниот пат со него ми рече дека едноставно не знае што да направи друго, мисли дека реагира исправно, дека со тоа ќе ме врати...дека стварно не би можел да ме гледа со друг па што и да треба ќе направи...што и да треба! :se_ molam Заврши добро...
 
Член од
3 јули 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
toa se najteski nsituacii... toa se licnosti so slab karakter koi ne znaat sami da funkcioniraat .....jas se borev so godini so edna takva licnost se oslobodiv od nea posle golemo fizicko nasilstvo .....i posle podolg period ziveam vo strav da ne mi se sluci nesto zosto negovata deviza e ako te nemam jas nema da te ima nikoj ......toa ne e lubov toa e teska opsesija ....ako nekoj mnogu go sakam sakam da bide sreken zosto da vene pokraj mene ako ne me saka ....nasila ubavina ne biduva
 

Kajgana Shop

На врв Bottom