Кој е Исус Христос?

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Аха,а да те прашам нешто Исус што бил пророк или Божји син?
БОЖЈАТА СОВРШЕНА ВОЛЈА е сё во сё!
Ако Го сметаш за пророк, да, Тој е совршениот пророк над пророците!
Ако луѓето заслужуваат да се наречат Чеда БОЖЈИ, тогаш тоа што наместо земја, машко семе или билокаква поинаква творба се отелотвори во ИСУС е Совршеното Чедо БОЖЈЕ над чедата!


Шалом!
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
Ако бил `` измамник`` како сега 2/3 од светската популација веруваат во Него?
Дали бил Бог? ( четириесет дневниот пост во пустината?)

( Пилат по две години од распнувањето на Исуса се обесил во Виена, а жената на Пилат го прифаќа Христијанството.)

Прочитајте ја книгата ``Христос у историји`` - издание Београд 2000 год. Штампа БИОГРАФ, Земун
во неа има извадоци од официјалната преписка на Пилат со престолнината Рим, лични писма , сведоштва.
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Те среди...Ние освен библијата (кој ја има кој не) прочитано ништо друго немаме во однос за религија(мислам на слова од разни светци)
а за куран и други тракатанци(без навреда) да не збориме.
Не учи за религија,џабе потрошен дел од твојот живот,само ќе те ограничи со некој правила и место да го сакаш Бог ќе те натера да се плашиш од Него.
 

Marko vojvoda

Archduke - Archangel
Член од
31 јули 2008
Мислења
70
Поени од реакции
5
You realy need to take your medications :lud:.Иначе јас убаво ти викам не е добро да се учи религија само ќе те наведе да се плашиш.Тоа знаење што го имаш за Господ е повеќе од доволно.

не јас го сакам господ и ги почитувам исус и буда и сакам да даознавам нови работи за религијата и знам дека нема да се плашам.
Плашењето е за пролетерите(комуњарите) кој ни самиот комунизам не го сваќаат туку се плашат од него и веат носат црвени марами.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Не учи за религија,џабе потрошен дел од твојот живот,само ќе те ограничи со некој правила и место да го сакаш Бог ќе те натера да се плашиш од Него.

Ti ne samo sto ne se plasis od nego tuku nego ni pocitauvas,nitu pak veruvas.....
A da te zastane ALFA navecer ima da se poseres od strav
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Ti ne samo sto ne se plasis od nego tuku nego ni pocitauvas,nitu pak veruvas.....
A da te zastane ALFA navecer ima da se poseres od strav
Од каде пак знаеш ти дали јас го почитувам Бог?Од Господ не треба да се плашиш туку само да му бидеш благодарен што ти подарил живот и да се стремиш да се споиш со Него.ALFA-та мене може да ми наштети затоа може ќе се исплашам,но Господ мене нема да ми наштети и да сакам само можам сам да си наштетам.

исто ко да прашаш: дали бил Евреј или столар
Сакаш да кажеш дека Тој бил и едно и друго?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.517
Поени од реакции
82.065
Ама во Куранот пишува дека тој бил само Пророк а не и Божји пратеник
Добро. Нека пишува.
Постојат разни места на кои пишува разни работи.

Тоа не влијае врз божјата природа.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
152
Поени од реакции
5
Едноставно: Синот божји, дел од светата Тројка, единствениот преку кој ни има спас, Месија, испратен од бога да ги плати гревовите кои сме ги направиле ние луѓето, да умре за нас само да ни покаже дека бог сеуште мисли на нас.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Jas ne ve razbiram ovde.

Prorok znaci bozji pratenik. Toa ima ista smisla.

Subahanallah...Ne procitav ubavo

Mi se procita deka pisuva "Ne e bozji sin"

Ама во Куранот пишува дека тој бил само Пророк а не и Божји пратеник

Edna mala korekcija.....Kur'anot odnosno Islamot za Isa a.s (Isus) veli deka e Bozji pratenik sekako i prorok posto toj predvidil dosta raboti megu koi i deka posle nego ke dojde eden Pratenik koj sto ke se vika Ahmed a toa e edno od iminjata na Muhammed a.s

Едноставно: Синот божји, дел од светата Тројка, единствениот преку кој ни има спас, Месија, испратен од бога да ги плати гревовите кои сме ги направиле ние луѓето, да умре за нас само да ни покаже дека бог сеуште мисли на нас.

Mnogu ednostavno....propovedate monoteizam a velite trojca
 

Kajgana Shop

На врв Bottom