Фантом организација го преплави Скопје со плакати

Член од
4 февруари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
1
Реков можда, не реков дека е така.
Твое право на мислење вс мое право на мислење = демократија.

Нешто за што не сум баш најсигурен дека го има во државава па и на форумов...
Ок де, после толку постој не очекувам да речиш дека не си во право, битно сфати
 
B

Borg_Drone

Гостин
Добро, ок еве сепак ќе го кажам своето мислење, па тие што се членови на оваа организација можеби ќе го прочитаат, можеби нема...
Како и да е, убаво е што се залепиле вакви плакати низ целиот град, убава работа секоја чест, чисто како потсетник се добри.Но како и да е треба многу повеќе од ова за да се крене националната свест, а повеќе од ова знам дека и не можат да направат членовите на организацијата.Иако Македонците (повеќето) не се информирани толку за нивната историја, немаат ништо против тоа што се Македонци, и ги прифаќаат тврдењата на нашите историчари дека Ченто бил Македонец, дека Александар бил Македонец и.т.н. причината што сме толку деморализирани и разочарани како народ е сиромаштијата, безработицата, немаштијата и.т.н. да не набројувам на повеќето им е јасно ова што го пишувам.Јас лично (ако мене ме прашувате) горд сум на својата историја, има докази за нашата историја, за нашето постоење.Мене а и повеќето Македонци не вади од кожа фактот дека во оваа држава за да најдеш работа, треба да си партиски војник (без разлика дали е ВМРО или СДСМ), ме вади од такт фактот дека јас како Македонец кај газда Македонец (значи сограѓанин мој) не можам да добијам решение, да бидам пријавен, да бидам осигуран и.т.н. и уште згора на тоа државата го штити него.Исто така ме вади од такт фактот дека во државава директори Албанци за своите сограѓани прават се што можат да добијат решение и во рок од 3 месеци тие добиваат решение, а ние што сме кај наши луѓе (Македонци по род), те влечкаат години, и години со договор на дело. Секоја чест на Албанците, затоа и тие ќе имаат утре морал, зошто се чуваат едни со други.
Ме вади од кожа фактот што јас како граѓанин на оваа држава немам предност, што сум третиран како граѓанин од втор ред (и тоа од свои луѓе) а моите претци коски оставиле по фронтовите само за да ја видат Македонија слободна.
Во Америка ќе видите, Обама нема да залепи ниту еден ваков плакат а ќе го сметаат за херој, истото важи и за другите земји а зошто??
Зошто во Обама гледаат човек кој ќе им најде работа на Американците, човек кој ќе им донесе храна на трпезата дома на Американците, човек кој ќе ги брани Американците и во добро и во зло.
Тоа се причините кои прават јас (а сметам и повеќето) да бидам деморализиран и разочаран, не е историјата, историјата ја прифаќам онаква каква што е.
 
Член од
4 февруари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
1
Во Македонија треба да изумри една генерација за да се среди работата на тој план, се ближи и то време. Америка има држава 200 и кусур години, ние тек полнолетни станавме
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Ги видов уше првиот ден и вака чисто информативно според законот за јавна чистота има казни за поставување на плакати, освен оние на акцент медиа и лазов груп и слични на нив.

Сепак тоа не значи дека нема миЉон плакати така бесправно поставени, па зошто не би стоеле и овие. Посебно бидејќи сите знаеме од кого се поставени.

Е сеа, за содржината... не е лошо да се гордееме со нашата историја и историски личности ама мене барем ми е глупаво некој да ми го кажува тоа. Исто ко шо е глупо владана ко ќе ми кажит дека работит посветено 24/7 и не спиет само за нас да ни е поубо.

То е.
koj gi postave?

ako se tie so mislam alal da im e
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
koj gi postave?

ako se tie so mislam alal da im e
Koj и да е ако дал пари од свој џеб, сто алала да му се!
Еднакво, ќе му предложам да прелиста по форумов и да најде соработници за слични акции за Македонците на цела географска територија. Ќе ги познае, не е тешко.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Koj и да е ако дал пари од свој џеб, сто алала да му се!
Еднакво, ќе му предложам да прелиста по форумов и да најде соработници за слични акции за Македонците на цела географска територија. Ќе ги познае, не е тешко.
пиокхм.....пжскхм...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Добро, ок еве сепак ќе го кажам своето мислење, па тие што се членови на оваа организација можеби ќе го прочитаат, можеби нема...
Како и да е, убаво е што се залепиле вакви плакати низ целиот град, убава работа секоја чест, чисто како потсетник се добри.Но како и да е треба многу повеќе од ова за да се крене националната свест, а повеќе од ова знам дека и не можат да направат членовите на организацијата.
А како можеш да го знаеш ова?


Во Америка ќе видите, Обама нема да залепи ниту еден ваков плакат а ќе го сметаат за херој, истото важи и за другите земји а зошто??
Зошто во Обама гледаат човек кој ќе им најде работа на Американците, човек кој ќе им донесе храна на трпезата дома на Американците, човек кој ќе ги брани Американците и во добро и во зло.
Тоа е работа на секоја влада, ако веќе споредуваш со Америка, народот гладува ама затоа Холивудската продукција не прекинува да пласира филмови каде задолжително барем еднаш мора да биде во кадар Американското знаме и статуата на Слобода и сл. американски мотиви.

И сепак, покрај сета големина и моќ, Америка падна економски и тоа не е резултат на нивниот зголемен - непатриотизам.


Тоа се причините кои прават јас (а сметам и повеќето) да бидам деморализиран и разочаран, не е историјата, историјата ја прифаќам онаква каква што е.
Сепак, една работа никој неможе да ти ја одземе, можат куќата, колата, шпоретот, среќата, здравјето, но неможат да ти го одземат правото да бидеш син на татко ти, внук на дедо ти и така по ред, кои ја пишувале историјата за ти да можеш денеска да бидеш - Македонец.

Доколку тие не се бореле за своите права, ти денеска немаше да бидеш Македонец.
Тоа важи и за тебе, мене во сооднос со нашите потомци.

Добро е што сепак покрај сите тешки услови, сеуште постојат достоинствени Македонци, кои покрај тоа што се деморализирани и разочарани поради социјалните прилики, стојат на своето право што никој неможе да им го одземе - да бидат истото што и нивните предци - Македонци.



Мало потсетување до сите вас:

СОНЦЕ за нашите браќа!
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
пазете нареден број на ``Сега`` ...терористи го малтретираја Скопје залепија патриотски плакати во Скопје кој патен е главен град на Македонија.
 
Член од
17 мај 2009
Мислења
349
Поени од реакции
16
Се изнасмев и си реков... аххх како би им се дигнал сеа на патриотине на кајгана форумон... :tv:

п.с. има на што да ми се дига.
Тешко оние кои чекаат на плакат да им се дигне :tv:
јово со зоки од грко мрко шмрко да не сте другарчиња, никој не тврди дека со плакатите се подига националната свест ние знаеме што сме, ние сме Македонци - плакатите и секоја акција која ќе следи се наменети против такви како тебе, мегафони за ситни пари
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
јово со зоки од грко мрко шмрко да не сте другарчиња, никој не тврди дека со плакатите се подига националната свест ние знаеме што сме, ние сме Македонци - плакатите и секоја акција која ќе следи се наменети против такви како тебе, мегафони за ситни пари
ок. фала ви шо го штитите светов од мене.
Само ме интересира од кај изникна ти, па од кај ме знајш мене и зш ме цитираш и одговараш со ваква содржина?

п.с. обично сфаќам за кого се работи ама во случајов стварно појма неам... зоки од грко мрко шмрко????
 
Член од
17 мај 2009
Мислења
349
Поени од реакции
16
ок. фала ви шо го штитите светов од мене.
Само ме интересира од кај изникна ти, па од кај ме знајш мене и зш ме цитираш и одговараш со ваква содржина?

п.с. обично сфаќам за кого се работи ама во случајов стварно појма неам... зоки од грко мрко шмрко????
слушај другарче оди жали му се на геро он ќе те утеши и ќе ти разјасни, боли кога ќе пецне па затоа среди се, размисли, прочитај кажи му на геро кој те ебе и барај си друга работа. подостоинствено е да се продава на пазар отколку да се работи за изроди кои што глумат интелектуалци.
другарски поздрав
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
слушај другарче оди жали му се на геро он ќе те утеши и ќе ти разјасни, боли кога ќе пецне па затоа среди се, размисли, прочитај кажи му на геро кој те ебе и барај си друга работа. подостоинствено е да се продава на пазар отколку да се работи за изроди кои што глумат интелектуалци.
другарски поздрав
))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
ми го сторе ќејфот признавам
 
B

Borg_Drone

Гостин
А како можеш да го знаеш ова?




Тоа е работа на секоја влада, ако веќе споредуваш со Америка, народот гладува ама затоа Холивудската продукција не прекинува да пласира филмови каде задолжително барем еднаш мора да биде во кадар Американското знаме и статуата на Слобода и сл. американски мотиви.

И сепак, покрај сета големина и моќ, Америка падна економски и тоа не е резултат на нивниот зголемен - непатриотизам.




Сепак, една работа никој неможе да ти ја одземе, можат куќата, колата, шпоретот, среќата, здравјето, но неможат да ти го одземат правото да бидеш син на татко ти, внук на дедо ти и така по ред, кои ја пишувале историјата за ти да можеш денеска да бидеш - Македонец.

Доколку тие не се бореле за своите права, ти денеска немаше да бидеш Македонец.
Тоа важи и за тебе, мене во сооднос со нашите потомци.

Добро е што сепак покрај сите тешки услови, сеуште постојат достоинствени Македонци, кои покрај тоа што се деморализирани и разочарани поради социјалните прилики, стојат на своето право што никој неможе да им го одземе - да бидат истото што и нивните предци - Македонци.



Мало потсетување до сите вас:

СОНЦЕ за нашите браќа!

А како можеш да го знаеш ова?

Зошто ако можеа да направат нешто, ќе направеа уште оддамна, немаше работата да се влечка по плакати и сл, никој не е луд (а особено не вакви луѓе) да гледаат и чекаат 18 години како им пропаѓа државата.Јас барем така гледам на работите, логички гледано.

Тоа е работа на секоја влада, ако веќе споредуваш со Америка, народот гладува ама затоа Холивудската продукција не прекинува да пласира филмови каде задолжително барем еднаш мора да биде во кадар Американското знаме и статуата на Слобода и сл. американски мотиви.

И сепак, покрај сета големина и моќ, Америка падна економски и тоа не е резултат на нивниот зголемен - непатриотизам.
За другото здравје боже, ќе коментираме на друга тема зошто не сакам да ја насочам темата во друг правец, во секој случај ќе кажам дека донекаде си во право, ама донекаде а можеби ќе збориме и еден ден во 4 (четири) очи, кога ќе седнеме некаде да бапнеме по едно пивце во Скопје, и онака онака живееш во моја близина.:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom