Вистинскиот основач на Христијанството

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Povise od jasno e deka rabotava e promasena......

Prvite gi otfrlaat spomenatite poslanija so mnogu jaka pricina (SOMNITELNI),Na 2riot sobir gi vraat prvite 7 sto znaci deka vtorite 7 se definitivno somnitelni posto se kako takvi okvalifikuvani i od prviot sobir i od drugiot, i na kraj kako najpametno drugarcinjata od tretiot sobir gi vrakaat site....koj od koj popameten,ili sto?
Значи и си до негде во право и не си ... Значи ако се гледа кои се примарните теми на први два собири одма станва јасно зошто се декларирани како сомнителни тогаш .

Значи за првиот собир примарна тема е Арианизмот а на вториот е несотрианизмот ... Значи познавајки ги учењата на овие две гностички секти на христианството станва очигледно дека како сомнителни се декларирани поради тоа дека идеите во нив ближат кон овие две секти.

До третиот совет веке биле наминале тие „еретизми“ и веке овие посланиа не биле закана за црквата ( Една и единствена мај ас , никогаш нити била една нити била единствена . скогаш била поделена на фракции субсекти а најмоќната фракциа одлучувала кој се „еретици“ ) .

Е сега зошто викам дека делумно си во право ... На првите два совети темата е крајно докажување на дека Јешуе од Назарет е син божји и исто така е бог ( Џанам Јешуе да стани Исус ) . И нормално проглаување на еретици на сите кои мислат различно од синодскиот собир ( имено во таа ситоација Арианите и Несторианите Баш ме интересира како ке изгледаше светот ако било обратно !!! )
Овие горенаведените кои ги спомнуваш елементи ( од стариот и новиот завет ) го клаваат точно таквото тврдење ( Јешуа-човек или Исус-Бог ) под прашање .

И потоа кога не биле веке проблем таквите секти кои би ги искористиле овие нешта за да ги докажуваат свои „еретички“ идеи .
И потоа се вратени во хипер текстот бидејки сепак имаат добра порака .

Црковна политика е во прашање повеке одколку фактот дали се сомнителни или не .
Нешто како односот на Исламот кон суфите во различните периоди . И тоа како суните ги декларираат Ши`ите за еретици и обратно .
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
вака било и во времето на Исус, луѓето фарисеи, буквалисти, традиционалисти, без дела само метании, нишо не се сменило, само сеа други богови само друго паковање а суштината иста.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Значи и си до негде во право и не си ... Значи ако се гледа кои се примарните теми на први два собири одма станва јасно зошто се декларирани како сомнителни тогаш .

Значи за првиот собир примарна тема е Арианизмот а на вториот е несотрианизмот ... Значи познавајки ги учењата на овие две гностички секти на христианството станва очигледно дека како сомнителни се декларирани поради тоа дека идеите во нив ближат кон овие две секти.

До третиот совет веке биле наминале тие „еретизми“ и веке овие посланиа не биле закана за црквата ( Една и единствена мај ас , никогаш нити била една нити била единствена . скогаш била поделена на фракции субсекти а најмоќната фракциа одлучувала кој се „еретици“ ) .

Е сега зошто викам дека делумно си во право ... На првите два совети темата е крајно докажување на дека Јешуе од Назарет е син божји и исто така е бог ( Џанам Јешуе да стани Исус ) . И нормално проглаување на еретици на сите кои мислат различно од синодскиот собир ( имено во таа ситоација Арианите и Несторианите Баш ме интересира како ке изгледаше светот ако било обратно !!! )
Овие горенаведените кои ги спомнуваш елементи ( од стариот и новиот завет ) го клаваат точно таквото тврдење ( Јешуа-човек или Исус-Бог ) под прашање .

И потоа кога не биле веке проблем таквите секти кои би ги искористиле овие нешта за да ги докажуваат свои „еретички“ идеи .
И потоа се вратени во хипер текстот бидејки сепак имаат добра порака .

Црковна политика е во прашање повеке одколку фактот дали се сомнителни или не .
Нешто како односот на Исламот кон суфите во различните периоди . И тоа како суните ги декларираат Ши`ите за еретици и обратно .

Hallo bre....Sveta kniga-bozja rec.

Kako mozat tie luge da smenat od nejze nesto?Verata se prima taka kako sto e objavena od Bog,i da se svati kako takva.Neslucanjo ni se prateni pratenici od Bog za da ne se mislime....cekaj vaka treba ili onaka.Prateni se so jasni dokazi i jasno ceeli (da se veruva vo eden edinstven Bog,i da go zimat nego kako primer za zivot) a,ne da birame sto ni odgovara a sto ne....

Jasno e deka bas toa e napraveno na ovie sobiri...

Jasno e se kako den,nemora da se mislime cekaj sin mu e ili ne znam sto mu e....Bog nema potreba od deca ili familija.
Toj ni gi prakal pratenicite kako primer za da ja svatime negovata vera....isto ko da saka da ni kaze: Eve vaka sakam da zivete,eve vaka da se odnesuvate,eve vaka da i ne znam sto i ne znam sto.

A primerot so Suniite i bla bla bla voopsto ne e ist...kolku sakaat oni neka kazat lagi i sto ti ja znam ama Kur'anot ne e cepnat,hadisite odnosno Praksata na Muhammed a.s ne e cepnata...a oni neka si tropaat kolku sakaat.
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Ама зошто мене ... [majtap]Јас си сум фала богу атеист[majtap\] ... не мораш мене да ми објаснуваш дека целата работа со синод кој одлучува што е добро за верникот што не е огромна грешка ... Објани им на рисјаниве кои тврдат дека Билиата била божјиот збор . ПОсле толку делкања и едитирања од божјиот збор во неа ни б не е останато .

P.S. : Го едитирав постот за да се знае каде биам шега а каде не . MIKI1 изгледа сеуште го немаш сватено концептот на сарказамот
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ама зошто мене ... Јас си сум фала богу атеист ... не мораш мене да ми објаснуваш дека целата работа со синод кој одлучува што е добро за верникот што не е огромна грешка ... Објани им на рисјаниве кои тврдат дека Билиата била божјиот збор . ПОсле толку делкања и едитирања од божјиот збор во неа ни б не е останато .

Велиш, „..фала богу, атеист...„? А Кој Бог Го фалиш во својата атеистичка реченица и кој е тој бог кој благословува атеисти!?
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Ех мики , мики ... Се фаќаш за диалектики поради тоа што немаш аргументи за да ги оспориш фактите за светото писмо кои се кажани ... Испаѓа дека онаа книга која вие рисјаните ја сметате за ( пази сега ) БОЖЈИОТ ЗБОР е уствари една колекциа на текстови за кои некоја си група на луге изгласала да бидат ставени заедно . Џанам Новиот Завет исто толку е Свето писмо колку и закон изгласан од македонскиот парламент .
И за најголем ужас негледам некој разумен аргумент од страна на христианите зошто баш така требало да биди .
А несакам ни да почнам за фактот дека Исус станал дел од светото тројство по пат на 3/4 ско мнозинство од страна на синод .
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Шизик, во моите 4 000 постови, имам изнесено подоста факти и докази. Кој има очи, нека чита и нека види. Веќе ми станува досадно да се преповторувам.

Да, навистина, Светото Писмо е Збор Божји, со неоспорена вредност и ниеден рисјанин тоа не го порекнува.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Шизик, во моите 4 000 постови, имам изнесено подоста факти и докази. Кој има очи, нека чита и нека види. Веќе ми станува досадно да се преповторувам.

Да, навистина, Светото Писмо е Збор Божји, со неоспорена вредност и ниеден рисјанин тоа не го порекнува.

E da drugarce ama i nie imame postovi napisano kontra tvoite mozda ne vo tolkav broj,ama mnogu od niv se prekuteni...

Prebaraj ke se uveris ;)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Моето јавување на форумов е со цел да посведочам за мојот Бог и мојата вера па во таа насока и ги пишувам постовите. Тоа што другите форумџии пишуваат контра-постови, тоа не ја засега мојата верска определба, оти туѓите постови се изнесени од поединци кои ионака не се дел од Црквата.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Моето јавување на форумов е со цел да посведочам за мојот Бог и мојата вера па во таа насока и ги пишувам постовите. Тоа што другите форумџии пишуваат контра-постови, тоа не ја засега мојата верска определба, оти туѓите постови се изнесени од поединци кои ионака не се дел од Црквата.

Pa togas zasto ne im odgovarate na onie sto ve prasuvaat....ostanuvate nemi.?
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Оф леле MIKI1 .... Значи земи прочитај нешто историа ... нема да ти са одрази лошо ... Освен тоа знам дека христианството не забранува учење на нови работи .

Значи Светото писмо е збир од текстови за кои синод ( збир на попој , монаси и теолози ) одлучил дека ке бидат дела од него ... Светото писмо ја има оваа форма сегашна бидејки еден куп на „ Свети лица “ решиле дека тие текстови кои се во него ке бидат во него ... Има и многу текстови кои не биле изгласани да влезат во него ... Значи тоа што ти го нарекуваш БОЖЈИ ЗБОР всушност е нешто кое луге одлучувале дали ке е такво или не ...
Откровението например е каонизирано дури во 7 век . Значи станало дел од „Божјиот Збор“ дури во 7 век ????

ДА не збораме за фактот дека има 24 познати евангелиа од кои само 4 влегле во тој „Божји Збор“ . Едно од нив е постаро од овие 4 и според многу експеерти на темата пишувано од страна на човек кој лично го познавал Јешуе , ама не влегло во новиот завет заради тоа што тој синод решил дека нетреба да е дел од „ Божјиот Збор “

ПА сега ти продолжи да тврдиш дека Новиот завет е Божјиот збор . Значи како е можно за Божјиот збор да важи за прво ова реченица :

The process of canonization was complex and lengthy. It was characterized by a compilation of books that the apostolic tradition considered authoritative in worship and teaching, relevant to the historical situations in which they lived, and consonant with the Old Testament.
Превод
Процесот на канонизациа бил комплексен и долг . Бил карактеризиран од компилациа на книги кои апостолската традициа ги сметала за авторитативни и релавантни во однос на учењата и верата ,и за релевантната историската состојба во која се живеело и притоа тие требало да се консонантни со стариот завет .
Значи ако одговарало за политичката , историската состојба некои работи влегвале а некои не ... Како можи луге да одлучват Што е а Што не е божји збор ???

Зошто воопшто се решило некои работи да се исфрлат од новиот завет ???
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Што не ти е одговорено?


Mnogu prasanja moi...eve prolistaj na mnogu mesta prasav a nema odgovor.

Duri eden od vasite braka,samo ne mi teknuva koj.....mi sporeduvase omraza i ljubov. Pa na prasanjeto moe dali moze omrazata da asocira na ljubov?...na toa ostana nem.

Prelistaj ke vidis....ne mi teknuva duri kade i kolku takvi prasanja se projdeni bez odgovor
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Mnogu prasanja moi...eve prolistaj na mnogu mesta prasav a nema odgovor.

Duri eden od vasite braka,samo ne mi teknuva koj.....mi sporeduvase omraza i ljubov. Pa na prasanjeto moe dali moze omrazata da asocira na ljubov?...na toa ostana nem.

Prelistaj ke vidis....ne mi teknuva duri kade i kolku takvi prasanja se projdeni bez odgovor
Се знае каде се поставуваат прашања за Христијанството....сепак мислам дека секое на кое сум налетал сум се потрудил да го одговорам или јас или некој друг...па дури и ако нешто е испуштено..никој не е на форумот по цел ден...:smir:
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Се знае каде се поставуваат прашања за Христијанството....сепак мислам дека секое на кое сум налетал сум се потрудил да го одговорам или јас или некој друг...па дури и ако нешто е испуштено..никој не е на форумот по цел ден...:smir:

Da tuka si vo pravo,no nekoj koj go boli vistinata ke vrati i 3-4 stanici toa sto si mu prepliciral pred nedela dena ke pretrca da gi dade kontra replika ;)

Pa moze i na tie prasanja,ama polesno im e izgleda da go zaobikolat
 

Kajgana Shop

На врв Bottom