9/11 Терористи или сепак не?

Кој ги урна кулите

  • Терористи

    Гласови: 130 20,8%
  • Американски владини структури

    Гласови: 408 65,3%
  • Појма немам

    Гласови: 87 13,9%

  • Вкупно гласачи
    625

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.767
Kaко ќе ја објасниш оваа слика за удирањето на еден од авионите во Пентагон???

Што има тука да се објаснува? Ударот, т.е. остатоците од зградата одговараат точно на авионот.

Тоа да би било проектил, ќе имаше една голема дупка, во облик на круг.

--- надополнето ---

http://news.bbc.co.uk/2/hi/1559151.stm
http://whatreallyhappened.com/WRHARTICLES/hijackers.html

Значи ништо не знаеш...
ФБИ а не “некои медиуми“ објавиле кои се осомничени, имаш поим воопшто дека медиум не дава осомничени туку надлежно истражно тело...а медиумите само го пренесуваат тоа...ццц...не ми се верува дека и ова мора да се објаснува...
Била негирана од кои власти бре, ФБИ ја објавува листата на осомничени, каде е демантот, ај линк да видиме нешто...
Пак се фати во лага, погоре лажеше пак, игнорирајте го пошто повторно лаже не му е првпат...
Не, се работи за исти имиња, нешто како Ел Масри, дечкото. А тоа, на почетокот, таму некои објавиле погрешен извештај... или не знам шо беше. Не битно тоа, битно прашањето каде се, т.е. каде биле мртвите терористи, оние кои немаат исти имиња со некој друг во светот... :vozbud:

--- надополнето ---

Human... da ostavime nasi analogii da se fatime za dokazni materijali.
И? Докази од теоријата што ја поддржуваш ти се кои?
Убаво те прашав прашање, кој управувал со четирите авиони? Ционисти?

И имам видено триста теории досега... некои тврдат дека биле САД, други тврдат дека била некаква си елита, трети дека била мафијата, четврти вонземјани, петти сатаната, шести тврдат дека биле ционистите.... а бе сите можни освен терористите. И што е она најинтересното, сите тврдат дека имаат "докази".... некакви си....

А муслиманите...хех, имаа и тоа каква корист од нападите...
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
Незнам зашто толку ти е тешко да ја отфрлис оффициалната теорија??? ако ние неможеме да ти докажеме оди од својот ум со малце логика земиги фактите за двете теории и види кој повеке држат место важи? нема да ги повторувам затоа што изгледа како сценарио за филм од холивуд каде секогаш CIA i FBI го факаат криминалецот .... објасними каде испариа авионите???? каде од таков безбедносен систем никој не успеал да киднапира авион тие од 4 обиди 4 успешни алоо колапс .....:vozbud: али ако несакаш да примаш од други мисленја тогаш немораш ни да докажуваш ттвое мисленје толку од мене

--- надополнето ---

btw фала soul-of-space за постот

--- надополнето ---

Што има тука да се објаснува? Ударот, т.е. остатоците од зградата одговараат точно на авионот.

Тоа да би било проектил, ќе имаше една голема дупка, во облик на круг.

--- надополнето ---



Не, се работи за исти имиња, нешто како Ел Масри, дечкото. А тоа, на почетокот, таму некои објавиле погрешен извештај... или не знам шо беше. Не битно тоа, битно прашањето каде се, т.е. каде биле мртвите терористи, оние кои немаат исти имиња со некој друг во светот... :vozbud:

--- надополнето ---



И? Докази од теоријата што ја поддржуваш ти се кои?
Убаво те прашав прашање, кој управувал со четирите авиони? Ционисти?

И имам видено триста теории досега... некои тврдат дека биле САД, други тврдат дека била некаква си елита, трети дека била мафијата, четврти вонземјани, петти сатаната, шести тврдат дека биле ционистите.... а бе сите можни освен терористите. И што е она најинтересното, сите тврдат дека имаат "докази".... некакви си....

А муслиманите...хех, имаа и тоа каква корист од нападите...[/QUOTE]

каква корист жити се??? користа со ја трпат америка над глава и шо маринците убиваат се живо со прета????? и ке прашаат зашто се самоубиваат абе кај да не се самоубиваат му ја силува сестрата мајката пред очи и ги убива и со очекувас од тој човек да е нормален и да живее нормално??? а богами америка имаше доста добивка цела нафта а и не е прф пат вака да прави знаеме за втора светска војна за како се викаше не ми текнува сега бродот во виетнам од сите тие такви обиди целта бесе народот да почне да ги мрзи противниците за да одат во војна незнам со тука фали???
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.767
Да, биле слушнати "eксплозии" но тие не се ни приближно силни за да уништат челични столбови, пишете controlled demolition на јутуб, ниедно не е слично со нападот на кулите близначки, на сите тие уривања им претходат силни експлозии кои можат да се слушнат од километар.
Точно.

--- надополнето ---

Абе ти се читаш шо пишуваш звуци зошто не се слушале во позадина на горење на огромни згради на сред Менхетн споредено со некои демолирања во изолирани услови и мртва тишина наоколу....
А тоа видеото е врв на ретардацијата, нацртан авион со фотошоп и ти кажува шо уствари требало да видиш наместо некои дрва во позадина тоа да ти било авион ама не се гледал па морало цртеж да ни објасни...
Седни и читни ја темава, вака секој шо ќе се појави слеп верник во официјалната верзија па испливуваат истите гомнарии копи-пејст ги вергла наоколу, за 19-те арапи кои правеле остри маневри на Б-757/767 а прв пат влегле во кокпит на истите, а за бламажи... немој со испади дека крилата се откинувале при големи брзини ќе ти се смеат...


ете ти...

Ал каеда не постои, ај на спиење сега...
Хуа, хуа, одиме пак.
При рушења на десеткатни згради, детонации од експлозиите се слушаат на километри.... При рушење на една 50 катница во САД, целиот простор околу зградата во радиус од 3 километри бил евакуиран, а експлозиите се слушале на десетици километри... плус имало и огромни остатоци од експлозивите..... а сето тоа, поставувањето на експлозивите и планирањето траело со месеци....

Мајката, шо пожар ќе беше тоа па ниедна експлозија да не се слушне??? Ааа, заборавив, тоа беше бесшумниот експлозив....:pos2:

Која пародија еј, немало да се слушне детонацијата од пожарот...:pos2: Хахаха... до кај оди програмерството на Ајк, ака Исус....:pos2:

Бламажи, бламажи, и немање каде.

Врати се наназад, разгледај ги последните твои 10 постови и види на колку од нив го има видеото.... Претседателот на комисијата кажа...

Ова преминува во една голема пародија
 
Член од
10 септември 2010
Мислења
273
Поени од реакции
25
Незнам зашто толку ти е тешко да ја отфрлис оффициалната теорија??? ако ние неможеме да ти докажеме оди од својот ум со малце логика земиги фактите за двете теории и види кој повеке држат место важи? нема да ги повторувам затоа што изгледа како сценарио за филм од холивуд каде секогаш CIA i FBI го факаат криминалецот .... објасними каде испариа авионите???? каде од таков безбедносен систем никој не успеал да киднапира авион тие од 4 обиди 4 успешни алоо колапс .....:vozbud: али ако несакаш да примаш од други мисленја тогаш немораш ни да докажуваш ттвое мисленје толку од мене

--- надополнето ---

btw фала soul-of-space за постот

--- надополнето ---

Што има тука да се објаснува? Ударот, т.е. остатоците од зградата одговараат точно на авионот.

Тоа да би било проектил, ќе имаше една голема дупка, во облик на круг.

--- надополнето ---



Не, се работи за исти имиња, нешто како Ел Масри, дечкото. А тоа, на почетокот, таму некои објавиле погрешен извештај... или не знам шо беше. Не битно тоа, битно прашањето каде се, т.е. каде биле мртвите терористи, оние кои немаат исти имиња со некој друг во светот... :vozbud:

--- надополнето ---



И? Докази од теоријата што ја поддржуваш ти се кои?
Убаво те прашав прашање, кој управувал со четирите авиони? Ционисти?

И имам видено триста теории досега... некои тврдат дека биле САД, други тврдат дека била некаква си елита, трети дека била мафијата, четврти вонземјани, петти сатаната, шести тврдат дека биле ционистите.... а бе сите можни освен терористите. И што е она најинтересното, сите тврдат дека имаат "докази".... некакви си....

А муслиманите...хех, имаа и тоа каква корист од нападите...[/QUOTE]

каква корист жити се??? користа со ја трпат америка над глава и шо маринците убиваат се живо со прета????? и ке прашаат зашто се самоубиваат абе кај да не се самоубиваат му ја силува сестрата мајката пред очи и ги убива и со очекувас од тој човек да е нормален и да живее нормално??? а богами америка имаше доста добивка цела нафта а и не е прф пат вака да прави знаеме за втора светска војна за како се викаше не ми текнува сега бродот во виетнам од сите тие такви обиди целта бесе народот да почне да ги мрзи противниците за да одат во војна незнам со тука фали???
Тоа бил некој накурчен порто риканец, којшто неможел да чека веке да тргне авионот
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.767
Незнам зашто толку ти е тешко да ја отфрлис оффициалната теорија??? ако ние неможеме да ти докажеме оди од својот ум со малце логика земиги фактите за двете теории и види кој повеке држат место важи? нема да ги повторувам затоа што изгледа како сценарио за филм од холивуд каде секогаш CIA i FBI го факаат криминалецот .... објасними каде испариа авионите???? каде од таков безбедносен систем никој не успеал да киднапира авион тие од 4 обиди 4 успешни алоо колапс .....:vozbud: али ако несакаш да примаш од други мисленја тогаш немораш ни да докажуваш ттвое мисленје толку од мене
Не се работи за тоа и порано имаат киднапирано авиони. И тоа доста авиони.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Незнам зашто толку ти е тешко да ја отфрлис оффициалната теорија???
А зошто да ја прифатиме теоријата на заговор креирана од група која сака да печали од перење на мозок?Теориите на заговор се доста популарни бидејќи брзо се шират.Секоја информација која укажува на нешто што е различно од официјалното или од тоа што е веќе познато брзо се прифаќа пример теориите на заговор,теориите за вонземјани и сл.Чист доказ ти е пример од секојдневниот живот кој е нешто слично на теорија на заговор.Пред 2-3 месеци се запали фабрика за складирање грозје во Кавадарци која се наоѓа близу винаријата Тиквеш (на околу 50-ина метри се) и за тоа се разбира во ФЕНИ фарика на околу 10 километри од Кавадарци.И сега што се случува.Еден кажува се запали Тиквеш (нема врска),втор вика го запалија тиквеш,трет се подава лозарите го потпалиле,четврт додава почнале со масовни протести лозарите го запалиле тиквеш и кршеле се во градот.Е така е и со теориите на заговор.Само што тие се доброосмислени лаги кој се пуштаат низ народот и кружат,додека тие печалат пари.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Како прво не ти сум брат, мене ми е непријатно дури и што егзистираат такви појави како тебе на нет, друг јузер ти е брат во случајов...



Друго...апел до Апокалипто чисто ради задржување на какво такво ниво на подфорумот да се заклучи темава бидејќи надолго и нашироко е расправано ако некој навистина сака да ја слушне официјалната верзија може да посети сајт на CNN или BBC барем е фино спакувано а не е копи пејст игнорантна бламажа со изјави од типот дека Боинг 757/767 на кои крстаречка брзина им е 850 км на час им се распаѓале крилата на 500 км на час, после некое време пак ќе се појави некој шо видел на Дискавери некоја емисија и целиот возбуден, не читајќи ја темата на која постира, ќе почне да убедува дека пасош преживувал удар на патнички авион во зграда и оган и слично...
Од ниедна друга причина освен што така му кажале на телевизија.

Мнозинство на населението не верува во официјалната верзија за која и самиот претседател на комисијата која го истражуваше случајот се изјасни дека не држи вода, ако масовните медиуми со убави водителки, кохерентни водители,звучни новинарски имиња и скапо режирани документарци не успеале да убедат некого во “заканата на ал-каеда“ и остали прикаски, секако нема да успеат некакви полуписмени форумски ликови кои папагалски го прераскажуваат истото...

Има други подфоруми каде можат да си отвараат вакви теми
http://forum.kajgana.com/showthread.php?56536-%D0%90%D1%80%D0%BC%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%A1%D0%90%D0%94-%D0%B8%D0%B7%D0%B1%D1%80%D0%B8%D1%88%D0%B0%D0%BB%D0%B0-%D0%B0%D0%B2%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%BE-%D0%BE%D0%B4-%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%B0

и да свршуваат на смртта и страдањата на милиони народ...
Пардон направив грешка во бројките, 500км е брзината со која авионот удрил во првата кула а не тој во пентагон, впрочем затоа и првиот удрил со се крила, не сум ни сигурен дали тој во пентагон удрил со се крила или не само кажав дека е доста веројатно и се има случувано крилата да се откачат. Не знам од кај ти е тој податок дека 850км/ч е максималната брзина, јас на неколку вебсајта видов макс. брзина од 609км/ч а крстаречка брзина 500км/ч така да не тропај глупости не измислувај, мислиш нема да проверам хех. А ти во што веруваш жити мајка? Јас сум бил глуп што сум верувал во тоа што ќе ми кажат на тв. Е не е така, сам си истражив и дознав дека доказите се на нивна страна и 90% oд експертите ја поддржуваат официјалната верзија, што сакаш да кажеш со тоа дека илјадници научници кои сами истражиле се глупи или во џеб на владата, а тие малкумина што мислат спротивно се во право.

Но имам предлог, пошто си ти доста убеден дека си тотално во право, дај ми некој доказ што ја поддржува таа твоја теорија, јас до сега сите твои аргументи ти ги соборив.

-ФБИ агенти не поставиле пасош зошто неможе некој да е доволно паметен да оркестрира ненормално комплицирана саботажа а истотака е и доволно глуп да не му текне да извади упаљач, да го потпали пасошот за да изгледа пореално, изгледа не знаел дека и 5 годишно ретардирано детенце би се посомневало во неоштетен пасош.

- Не е controlled demolition зошто во тие ситуации зградата секогаш паѓа со брзина на слободно паѓање. Плус не слушнавме никакви експлозии...

- Пентагон не бил удрен од проектил него од авион, има 136 сведоци кои го потврдуваат ова, има камери, има остатоци од седишта, турбини, тркалца и причината зошто толку малку остатоци останале е зошто боинг 757 е 80% алуминиум кој гори на 1000 степени целзиусови а пожарите биле над 1500 степени и траеле со часеви.

Ајде кажи зошто мислиш дека официјална верзија не чини, не тропај само на празно и престани да гледаш zeitgeist и loose change луѓето станаа богати на ваша наивност.

Чекам одговор, сакам да кажеш што не чини со официјалната верзија?
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
ПОРАКАТА Е ИЗБРИШАНА ПОРАДИ НАВРЕДИТЕ ВО НЕА А ПОСТОТ Е КАЗНЕТ - АПОКАЛИПТО
Ке се задржам на последното за пасошот ако исценирале толкав план за да ги урнат зградите за да го погодат пентагон зашто било тешко да испланираат со пасошот????? за да изгледа пореално ? незнам чудни ми сте ке се фатите за некој ситен детал а поголемите не??? абе објасними најбезбедната зграда пентагон која знаеме колку е важна за америка ја удира авион и нема снимка која тоа го покажува има само од една камера а богами ако во пентагон ако има една безбедносна камера незнам тогаш :tapp: а каде отиде третиот авион или испари????? добро пентагон некој спомна од силен удар ај некако ке поверувам на лагата ма да што повторив дека нема никаква потврда дека авион удри ај во зградите исто мозеби од силна експлозија и тој ама кажими кај е тој во шумата што падна????? или од силниот удар во дрвата и тој така испарил????? абе лудѓе шо ви е????? и зашто муслиманите да го направат тој чекор кога свесни беа дека ако тоа го направат цел народ ке си има проблеми???? а зашто не ми одговоривте кога знаеме дека US истото го направи и во втората светска војна????
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Ке се задржам на последното за пасошот ако исценирале толкав план за да ги урнат зградите за да го погодат пентагон зашто било тешко да испланираат со пасошот????? за да изгледа пореално ? незнам чудни ми сте ке се фатите за некој ситен детал а поголемите не??? абе објасними најбезбедната зграда пентагон која знаеме колку е важна за америка ја удира авион и нема снимка која тоа го покажува има само од една камера а богами ако во пентагон ако има една безбедносна камера незнам тогаш :tapp: а каде отиде третиот авион или испари????? добро пентагон некој спомна од силен удар ај некако ке поверувам на лагата ма да што повторив дека нема никаква потврда дека авион удри ај во зградите исто мозеби од силна експлозија и тој ама кажими кај е тој во шумата што падна????? или од силниот удар во дрвата и тој така испарил????? абе лудѓе шо ви е????? и зашто муслиманите да го направат тој чекор кога свесни беа дека ако тоа го направат цел народ ке си има проблеми???? а зашто не ми одговоривте кога знаеме дека US истото го направи и во втората светска војна????
Абе сите убаво знаат која е вистината, ама као и секој органски портал така и овие си имаат задачи.
Може со години да објаснуваат овде а и они да не знаат зошто.Постои и трета опција ама не
верувам дека се до толку отидени....иако се е можно.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Koga se naogame veke vo Misterii... eve nekolku videa za koi moze da receme deka se Misterija,vo vrska so ovie napadi:
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Пардон направив грешка во бројките, 500км е брзината со која авионот удрил во првата кула а не тој во пентагон, впрочем затоа и првиот удрил со се крила, не сум ни сигурен дали тој во пентагон удрил со се крила или не само кажав дека е доста веројатно и се има случувано крилата да се откачат. Не знам од кај ти е тој податок дека 850км/ч е максималната брзина, јас на неколку вебсајта видов макс. брзина од 609км/ч а крстаречка брзина 500км/ч така да не тропај глупости не измислувај, мислиш нема да проверам хех. А ти во што веруваш жити мајка? Јас сум бил глуп што сум верувал во тоа што ќе ми кажат на тв. Е не е така, сам си истражив и дознав дека доказите се на нивна страна и 90% oд експертите ја поддржуваат официјалната верзија, што сакаш да кажеш со тоа дека илјадници научници кои сами истражиле се глупи или во џеб на владата, а тие малкумина што мислат спротивно се во право.

Но имам предлог, пошто си ти доста убеден дека си тотално во право, дај ми некој доказ што ја поддржува таа твоја теорија, јас до сега сите твои аргументи ти ги соборив.

-ФБИ агенти не поставиле пасош зошто неможе некој да е доволно паметен да оркестрира ненормално комплицирана саботажа а истотака е и доволно глуп да не му текне да извади упаљач, да го потпали пасошот за да изгледа пореално, изгледа не знаел дека и 5 годишно ретардирано детенце би се посомневало во неоштетен пасош.

- Не е controlled demolition зошто во тие ситуации зградата секогаш паѓа со брзина на слободно паѓање. Плус не слушнавме никакви експлозии...

- Пентагон не бил удрен од проектил него од авион, има 136 сведоци кои го потврдуваат ова, има камери, има остатоци од седишта, турбини, тркалца и причината зошто толку малку остатоци останале е зошто боинг 757 е 80% алуминиум кој гори на 1000 степени целзиусови а пожарите биле над 1500 степени и траеле со часеви.

Ајде кажи зошто мислиш дека официјална верзија не чини, не тропај само на празно и престани да гледаш zeitgeist и loose change луѓето станаа богати на ваша наивност.

Чекам одговор, сакам да кажеш што не чини со официјалната верзија?
се што пишува по весници е вистинито, типовите во пештери се опасни, плашете се од терористите кои се наоѓаат во авганистан во некоја пештера, продолжете да не мислите, мислењето е опасно
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Абе сите убаво знаат која е вистината, ама као и секој органски портал така и овие си имаат задачи.
Може со години да објаснуваат овде а и они да не знаат зошто.Постои и трета опција ама не
верувам дека се до толку отидени....иако се е можно.
Vo podforumot Religija,nakratko go napisav edno scenario na Filmot Podzemje,na Kosturica,kade grupa luge godini ziveat vo podrum mislejki celo vreme deka nadvor besniot rat seuste trae i toa na osnova informaciite koi drugarot Marko im gi servira preku "radio" (mediumite).Vo podrumot tie si imale svoja realnost,bez razlika kolku bila iluzorna,tie se cuvstvuvale sigurno i na nikoj ne im pagalo na pamet da izleze nadvor. Celo vreme rabotele,vo ovoj slucaj proizveduvale oruzje,so cija prodazba drugarot Marko si go obezbeduval zivotot. I normalno,ne im ovozmozuval na onie od podrumot da doznaat za vistinata,tuku celo vreme gi drzel vo neznaenje. Vo podrumot,so nekakva slucajnost se zatekna i majmun,i naj tragicno e toa sto majmunot bil edinstveno zivo bitie dolu,koe celo vreme prirodno se ponasal,odnosno-ne bil mentalno programiran.Da na majmunot na krajot ne mu zdosadese i so granata od tenkovskiot top ne napravese dupka vo zidot i da ne go zatresese podrumskiot realitet,malku koj od vonego ziv ke izlezese i ke go videse nadvoresniot (vistinski) svet.

Uste ova bi sakal da go dodadam.
Na edno predavanje na tema Hipnoza predavacot ja hipnotizira edna osoba od publikata a potoa i dade tn. posthipnoticka sugestija da stane i da kukurika koga god toj ke se fati za uvoto. Normalno,koga ja povrati od hipnozata,taa osoba se vrati nazad vo publikata i taka nastavata prodolzi. Togas predavacot se fati za uvo-a onoj od publikata stanuvase i kukurikase. Taka toa se povtori nekolku pati. Togas ja prasaa osobata od publikata zosto go pravese toa,taa,posle kratko razmisluvanje rece: "Primetiv deka atmosverata vo salava bese losa,pa so toj gest sakav da ja popravam."

Coveckata svest ima tendencija da interpretira,odnosno da gi "racionalizira" site slucki na osnova dadenite poznati elementi. Taa vo isto vreme ne ostava moznost da si priznae samata sebesi-deka nejzinoto ponasanje e ustvari rezultat na kondicioniranje,odnosno,mentalno programiranje. Koga mislime,deka mislime so "svoja glava"-nie poveketo,ustvari,samo "racionalizirame na osnova nadvoresnite dadeni elementi."

Nie,ustvari,celo vreme "kukurikame" a da za toa i ne sme svesni.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.767
се што пишува по весници е вистинито, типовите во пештери се опасни, плашете се од терористите кои се наоѓаат во авганистан во некоја пештера, продолжете да не мислите, мислењето е опасно
Ти беше тој што тврдеше дека економијата не е наука, туку дека е филозофија?
Ииии, чоече, се отепа од мислење....
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Ти беше тој што тврдеше дека економијата не е наука, туку дека е филозофија?
Ииии, чоече, се отепа од мислење....
е егзарт религија поточно, затоа 99 проценти од економистите не ја видоа кризата во 2008 како доаѓа, вклучително и нобеловецот Пол Кругман
Инаку во детали беше објаснето што зошто како се разбира ако разбираш англиски да читаш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom