Грците го избраа Александар Македонски за најгрк

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Кога го читам насловот добивам впечаток дека се работи за избор на лепотица, каде Грците го избрале Александар за најгрд.

:pos2:
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
A da napravime i nie edna slicna,od nemakedoncite da izbereme najmakedonec i toa da go prezentirame javno preku nekoj od mediumite
Bi go predlozil rimskiot konzul L. Aemilius Paullus ,pobednikot nad Persej i okupatorot na Makedonija vo tretata rimsko makedonska vojna 168 pne.
Па сеа немој така веднаш, јас викам во конкуренција се со него Каравангелис и Павлос Мелас, по можност и некој тежок србоман и бугарофил, не е лошо и Турчинот-Османлиец што ја поробил Македонија.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Нека го стават на плоштад во Атина ако толку го сакаат.
Ептен ќе му го направат ќеифот.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
А што мислете за една ваква теорија:
Грците намерно се глупираат за да прераснат во очите на другите како едно доста забегана нација и Македонија да ги добие сите спорови со Грција, така грчките политичари ќе бидат на некој начин амнестирани за одлуките, а ние среќни и признаени!

Еј ама е добро ова :)
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265

Пази муабетов:
Александар Велики беше избран за најголем Грк на сите времиња, објавува грчкото радио “Скај“. Изборот се случи вчера во Грција, на финалето на кампањата “Големите Грци“.
И кој провоцира сега?

А ние, чекај, пази да не испадне провокација, да не се налутат грците, да не ни стават уште некое вето, да не...​

Море... носи го Аце на плоштад пот итно. Ќе видат тие кој е најголем... Ние ќе го имаме Ацета 22 метри висок, тие ќе имаат парче хартија на кое ќе им пишува најголем грк. Мамето нивно...

19 Мај, 2009 - 15:17
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
250
Поени од реакции
19
A da napravime i nie edna slicna,od nemakedoncite da izbereme najmakedonec i toa da go prezentirame javno preku nekoj od mediumite
Bi go predlozil rimskiot konzul L. Aemilius Paullus ,pobednikot nad Persej i okupatorot na Makedonija vo tretata rimsko makedonska vojna 168 pne.

pa toj go imat vo imeto vekje, nesh ko titula mu e Macedonicus? :)

eve malku kako se podificirat istorijata, cist primer

Plutarh, Livy, Polibius:

- Paullus mnogu od bogatsvata opljackani vo Makedonia i Epir gi zadrzal za sebe

+ ubil ~ 500 Makedoni
+ spomnuvet za 150 000 porobeni Makedoni
+ za triumfalniot cirkus kade glavnata uloga ja imal zarobeniot King of Makedon
+ spomnuvet za brutalnosta sho ja pokazal Paullus da im stavi do znaenje na Makedonite i Grcite (Macedoni et Graeki ili Graeci) deka Rim e sega the boss
-------------

wikipedia na germanski go imat to, a angliskata go nemat, tamu ne stojt ona Makedoni i Greki

a okolu titulite i Alexander

Alexandri Magni Macedonis (prvo idit ona sin na Filip i Olimpia i Zeus i Amon)

King of Makedon, Conqueror and Great King of Persia, King of Bactria, pa uste nekolku Conqueror ili King ili Ruler of, pa Holy Pharaoh of Egypt

Hegemon of the Korint League, Conqueror and Ruler of the Hellenes (ona so go misinterpretiret grcite appointed commander of the "Greeks"),

King of East and West, Emperor of the Macedonian Empire

taka barem velit istorijata :pipi:
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Кај се сега соросоидите да лафат дека ова е иредентизам забошотување и минирање на преговорите или тоа само за нас важи. :smir:
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Само слабо информирани можат да изгласат за национале војсководец кој ги окупирал и ги плакал да војуват под негово знаме.
Абе лоловци шо да праиш............:pos2::pos2:
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Море среќа што Б.Ц. или некој соросоид од бихачка не бил во конкуренција инаку ќе победеа :helou: :smir:
 
M

Mario Gómez

Гостин
Aj сега ние за инает Аристотел да го изгласаме за најмакедонец...:vozbud:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Море среќа што Б.Ц. или некој соросоид од бихачка не бил во конкуренција инаку ќе победеа :helou: :smir:
Дефинитивно! Во право си, треба да се бунат кај Грците, па они толку се трудеа! :nesum:

Aj сега ние за инает Аристотел да го изгласаме за најмакедонец...:vozbud:
Нее..., ние ќе го изгласаме татко му на Александар, за нај-Македонец - Филип 2.

Е тоа ти се вика дупежка. хаха :pos2:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Море среќа што Б.Ц. или некој соросоид од бихачка не бил во конкуренција инаку ќе победеа :helou: :smir:
Коа сме веќе кај соросоидите и предавниците, време е да почнете да ја надоградувате вашата листа со нови членови.

Тоа може да го направите овде, или евентуално на линкот кој ми е на потпис.
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Коа сме веќе кај соросоидите и предавниците, време е да почнете да ја надоградувате вашата листа со нови членови.

Тоа може да го направите овде, или евентуално на линкот кој ми е на потпис.
Kolku da sme jasni :helou:

http://www.macedoniaontheweb.com/forum/free-speech-macedonia-forum/10100-crvenkovski-gruevski-practicing-totalitarian-rule.html
http://www.macedoniaontheweb.com/forum/free-speech-macedonia-forum/10097-branko-crvenkovski-demands-compromise-dispute-between-fyrom-greece.html

Postovite se od Vasko Gligorijevik :pos2:

E sega mene edno neshto ne mi e jasno kako toa od edna strana vie SDS(BJR)M-ovcite i Vasko Gligorijevikevcite, go obvinuvate Gruevski za totalitarist izolator fasist bukefalist iredentist bidejki nejkel da prifati 6 mesecni kompromisi, a od druga strana go obvinuvate oti sakal da sitka ime.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Море среќа што Б.Ц. или некој соросоид од бихачка не бил во конкуренција инаку ќе победеа :helou: :smir:
А зошто не би бил конкурентен ГВУЈО, зарем тој не поседува никакви квалификации??????:vozbud::vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom