Куманово, кумановци, кумановки

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Извор:
Од 22 арпил во централното градско подрачје ќе се воведе еднонасочен сообраќај. Согласно одлуката на Советот на општина Куманово сообраќајот во 10 улици од градот по Велигден ќе се одвива во една насока.
"Со воведувањето на еднонасочниот сообраќај ќе се овозможи побрзо движење низ центарот на градот.Со реализација на само на правата фаза ќе добиеме 400 паркинг места" вели Лидија Ланг -Спасовска ,началник на Секторот за урбанизам и комунални дејности.
Проектот со кој се очекува да се среди сообраќајниот хаос во градот ќе се реализира во три етапи. Вториот дел опфаќа пет , а третата две улици. Со тоа се очекува да се добијат вкупно 700 паркинг места во еднонасочниот сообраќај.
Покрај локалната власт во проектот е вклучен и СВР Куманово.
ЈП „Водовод„ продолжува да работи на уредување на фонтаните во централното градско подрачје.



Работниците денеска го поплочуваа просторот околу чешмата кај хотелот „Кристал„.На почетокот на годината заврши санацијата на канализационата мрежа и старите цевки беа заменети со нови.
„Со тоа се одстранети досегашните проблеми на затнување на одводот. Поради старата инсталација и несовесното однесување на граѓаните, фонтаните често се затрпуваат со одпад, па наместо нивната намена на јавни чешми повеќе личеа на бари „-велат од „Водовод„.
Со средства од ЈП "Водовод" ќе се интервенира и на уште три фонтани и тоа кај Домот на културата, гимназијата и Соколанскиот парк.
Од овој месец кумановци ќе добиваат повисоки сметки за ѓубрарина. Цената на услугата за собирање на смет се зголемува согласно Законот за јавна чистота, а Советот на општина Куманово бил должен Одлуката ја усвои и да ги прецизира условите за зголемување на цената.
"Ако до сега граѓаните од првата зона за стан од 60 метри квадратни плаќале 195 денари месечнo од април ќе плаќаат 243 денари.Сопствениците на куќите од 100 квадрати од втората зона досега плаќале 343 денари, а со зголемувањето на цената ќе плаќаат 413 денари" - вели Анета Димитријевска портпаролот на Јавното претрпијатие "Чистота и Зеленило".
Најмногу ќе плаќаат жителите од првата зона 0,8 денари за метар квадратен, потоа за втората 07, 0,6 за третата и 0,4 денери за четвртата зона.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Леебаагаа искастрива ми ги дрва на улицу све ц ц ц чувај боже:duel:
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Ичера бев у Куманово да се виду сс другаре и другачке :vozbud:
 
А

Александра Д.

Гостин
2 Хуманитаран Концерт У КУМАНОВО бее .. хахах Ја купи карту само затој што е хуманитаран.. Дали ќе иду...мислу дека не.. Ви?
... И ко што кажава овија погоре... Ако нема што да се пишуе за Куманово и е толко досадно на овуј тему.. Да се селимо бе :)
Ај Позз..!
 
Член од
27 јануари 2008
Мислења
1.611
Поени од реакции
85
2 Хуманитаран Концерт У КУМАНОВО бее .. хахах Ја купи карту само затој што е хуманитаран.. Дали ќе иду...мислу дека не.. Ви?
... И ко што кажава овија погоре... Ако нема што да се пишуе за Куманово и е толко досадно на овуј тему.. Да се селимо бе :)
Ај Позз..!
Да беше стварно хуманитаран па и да купу, овакој НЕ!.:toe:
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
Кумановци градот ви е заникаде,мене не ми се допага.
 

Delfin4e

Го обожавам морето
Член од
20 април 2009
Мислења
61
Поени од реакции
5
Јас сум од Гевгелија па може ќе кажете што ви се мешам во вашите работи ама сакам само да го споделам моето искуство од дружењето со кумановци.......супер луѓе.......другари до крај барем јас си зборувам за моето искуство.....ви го обожавам дијалектот и мислам дека сте држава во држава!
 

boboo

"El Bob|"
Член од
18 април 2009
Мислења
57
Поени од реакции
2
Јас сум од Гевгелија па може ќе кажете што ви се мешам во вашите работи ама сакам само да го споделам моето искуство од дружењето со кумановци.......супер луѓе.......другари до крај барем јас си зборувам за моето искуство.....ви го обожавам дијалектот и мислам дека сте држава во држава!
takoj si e dafince :))

a Aksi16 ti koj bese na erepublic ? :)
 
Член од
26 април 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
abe kumanovci aj i ja da se javu da se cuemo :D

sto ne se pofalite s nov kafic i restoran nama caffe :D


a onj gore sto mi se fali s tija ednosmerni ulice neka napise sto misli narod za njima...
svite se zaliv posto nesto poglupo ne mogava da izmisliv ...
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
abe kumanovci aj i ja da se javu da se cuemo :D

sto ne se pofalite s nov kafic i restoran nama caffe :D


a onj gore sto mi se fali s tija ednosmerni ulice neka napise sto misli narod za njima...
svite se zaliv posto nesto poglupo ne mogava da izmisliv ...
Еии види стварно никој не се пофалија...Срамота :):)
Кој бија нека каже, ја од тија што биле чу само позитивни мислења ваљда све е у најбољи ред.Па добро,редно е и ми да имамо коктел бар :party2:
Иначе мислеше дека цене ке бидев здраво набутани ама напротив,солидни биле.:)

А за едносмерни улице...ништо...нема више свугде сас такси идење :)
 
D

DartWader

Гостин
Таксисти печалив у највише. :sekss: Поздрав кумановчани !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom