Јбг друже. Сепак Барселона не е боса екипа. Кажавме и претходно. Не тепавте fair and square. Штета. Го нарушивте сонот на Ферги да влезе во историјата.
Затоа Гвардлиола влезе во историја немаше место за двајцата штета.

17 февруари 2009
Мислења
728
60
Само тоа ви останува од финалето златните 10 минути ако ако барем имате некои спомени.
Ние дискутиравме за "волшебното видео" :), па затоа јас прашав зошто не беше волшебно од почетокот.

А ние знаеш зошто си земаме за право да ги коментираме и фалиме тие златни 10 минути? Затоа што вие си земате за право да кажете дека заслужено освоивте титула. Во освојувањето на титулата, не спаѓа само финалето односно вашите последни 80 минути, туку и целиот пат до таму. Ако ние имавме златни (само) 10 минути, вие со Челзи имавте златна и СРЕЌНА (само) 1 минута. Нашите златни минути не беа комбинирани со среќни. Ако "златните минути" ги сметаш за спомени, тогаш ние имаме 10 пати повеќе спомени од вас.

Добро значи Ферги бил фер, се држел на паролата:
"кога нема место за двајцата, да им допуштиме на младите, да се радуваат" :):smir:

17.958
Од неофицијални извори дознав дека Гвардиола имал див групњак со Меси, Иниеста и Пујол додека Чави му ги лижел тестисите. :)
А чисто информативно кои се тие неофицијални извори?

А според погоре цитираното ти уште не си се помирил со тоа а???

43.391
Можеби прочитавте, а можеби и не дека наводно некое видео клипче играчите на Барселона го гледале пред натпреварот па затоа го победиле Манчестер.

Еве ви го линкот, па погледајте го.

И сега ќе ве замолам кој знае да ми објасни во врска со оваа невообичаена случка. Јас незнам дали затоа што не разбирам шпански, или можеби нешто друго, ама не ми е јасно на кој начин овај клип успеал да направи играчите на Барса да го победат Манчестер во финалето.
ХХХ..Дава едно видео на Топки во саботата,ама беше многу поразлично од ова..На тоа видео,што им го пуштил Пеп на фудбалерите била последната битка од филмот "Гладијатор" во кој еден човек се бореше со лав(го неам гледано филмот),ама немаше ништо од нивните натпревари.. и сеа демек и на нив ова им е последна битка и треба да ја изиграт најхрабро..И после видеото имал тект на кој пишувало повеќе работи..Запамтив нешто:

-Ние сме ГОЛ што го постигнуваме
-Ние сме екипа и со напаѓачите се браниме и со дефанзифците напаѓаме
-Ние сме ова
-Ние сме она....

Некој таков мотивирачки текст имало и демек дури и се расплакале фудбалерите..Така барем разбрав,можда сум сфатил нешо грешка оти по малце и поддремнував,бидејќи беше некаде околу 1 и пол вечерта

Член од
Мислења
728
60

А бе сакаат да бидат интересни сега, не им е доволно што сите пишуваат за нив. На следното финале некој од менаџерите пред натпреварот можеби ќе вика КУКУРИКУ едно 7-8 минити. Тоа ќе служи за мотивација оти петелот кога кукурика, сите ги дрма! :pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

Ферги е влезен во историјата уште од поодамна така да не е проблем:helou:

Не носи избрзани заклучоци ако не си прочитал што е работата. Дискутираме за "мотивацијата" која наводно им ја дал Пеп и била "пресудна" за победа во финалето. Значи никој не оспорува дека Барса е моќна ама искрено со таква екипа кој и да е тренер може да направи успех:toe:

958

Видеото било досетка на Пеп и истото било чисто од мотивирачки карактер врз играчите. Ова било пуштено пред натпреварот. Секако дека Пеп не мислел да остане само на ова, си разработил тактика, самиот беше изјавил дека гледал инсерти од скоро СИТЕ натпревари на Јунајтед сезонава. Ако Ферги мислел дека со своето искуство ќе победи, очигледно згрешил. Имаше баш еден интересен коментар во еден блог каде што вели дека Фергусон да го гледал натпреварот што Барса го играше на Бернабе против Реал, наместо да збори само за тоа колку срамен бил поразот на Мадридистите, ќе сфател дека Меси може да игра и како централен напаѓач и дека таму исто така прави многу штета. Самиот факт дека играат против актуелните Шампиони, официјално најдобриот тим на планетата е огромен мотив да играат и да дадат се од себе.

А за ова болдираното од цитатот можам да изјавам само дека овие коментари не постоеја после натпреварот со Челзи од страна на Фан на Јунајтед. Али мислам на оние пообјективните фанови и оние кои знаат да примат пораз и да честитаат подобра игра. Дури велевте дека ова ќе биде едно од најдобрите финалиња во последниве години. Сепак после натпреварот НЕКОИ очигледно неможат да се помират со тоа и среќата им е главен виновник за тоа што изгубиле. Пак ќе кажам, Барса си постигна гол кога најмногу и беше потребен. Не е среќа тоа што Ето го помина Видич во шеснаесетникот, не е среќа тоа што Ван Дер Сар неможеше да го одбрани шутот. Паднавте психички во најважниот натпревар во сезоната. Тоа не смее да си го дозволи еден Шампион:smir:

Член од
Мислења
728
60
Ќе бидам пократок, да не се повторувам бидејќи по финалето имав поопширни коментари. По натпреварот со Челзи на сите а веројатно и вас вклучувајќи те и тебе ви беше јасно дека на среќа дадовте гол и отидовте во финале. Јас ќе ти кажам дека дека сум објективен и честитав победа. Среќата не ни е главен виновник што изгубивме туку е главен виновник што паднавме психички и ви дозволивме да развиете игра. Барса си постигна гол кога најмногу и беше потребен затоа што не прими кога требаше да прими. А што е тоа, дали среќа или нешто друго, анализирај си самиот, да не должиме сега овде бидејќи многу пишував на оваа тема. Како што ние го прифаќаме поразот и ви честитавме, така и вие бидете реални и признајте за некои факти. Сеуште е неразјаснета дилемата дали Барса се покажа многу јака, или Манчестер многу слаб. Но пак ќе речам нека ви е со среќа, се гледа крајниот резултат.