Зошто модерната жена се плаши од брак?

Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Зошто мора баш жената да готви за семејството, кај го пишува тоа ? Како мажите да се родени да им биде се сервирано на маса. Ма нема врска бе, што ве гледам смешни, жената само да готвела :pos:
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Зошто мора баш жената да готви за семејството, кај го пишува тоа ? Како мажите да се родени да им биде се сервирано на маса. Ма нема врска бе, што ве гледам смешни, жената само да готвела :pos:
Мрш на запад ,ти гарантирам живот со напреден маж и доживотни разновидни “прекрасни моменти“ .....батали “багра“од народ во кој единствено вредно му е останато семејната вредност која на запад е дел од историјата...
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Мрш на запад ,ти гарантирам живот со напреден маж и доживотни разновидни “прекрасни моменти“ .....батали “багра“од народ во кој единствено вредно му е останато семејната вредност која на запад е дел од историјата...
Која семејна вредност бе? Семејна вредност е жената да кува и да седи само по дома ? Што е подолу од мажот? Тој да шета, а таа да му кува дома, кога ќе се врати како на господар да му сервира се на маса, па да расфати да ги измие и тие садови што се прогнасиле. Во оваа ситуација жената се нарекува слуга.
Зошто и жената не излезе да шета заедно со мажот? Зошто не излезе сама на кафе со другарки, а притоа да не мисли на тоа што ја чека дома. Пример оди на кафе и има ограничено време, мисли дали ќе има време да го скува тоа и тоа, за кога ќе дојде мажот и да седне како вол да јаде. Кога ќе излезам на кафе сакам да се релаксирам и да немам ограничено време, додека мажот ми ако се врати од на работа и не ме најде дома, може сам да си скува нешто.
Не барам од мажот ми да ми кува. Туку барам слобода и да не мора да бидам обврзана секој ден да му кувам на мажот!!!

--- надополнето ---

П.С заборавив да ја спомнам свекрвата. Јас да трпам онаква Џеврие на главата ? Која е таа јас неа да и готвам, перам алишта, садови. И која е таа да ме оценува каква сум, што сум и дали сум сработила нешто ? Јас на мајка ми не сум и направила нешто, што ме хранела, а не пак никоја од никаде да дојде да ми соли памет. :tapp: Свекрви најпоќе мразам, си има свој живот со мажот и нека си гледа за себе, што мора да се меша во мојот ?
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Која семејна вредност бе? Семејна вредност е жената да кува и да седи само по дома ? Што е подолу од мажот? Тој да шета, а таа да му кува дома, кога ќе се врати како на господар да му сервира се на маса, па да расфати да ги измие и тие садови што се прогнасиле. Во оваа ситуација жената се нарекува слуга.
Зошто и жената не излезе да шета заедно со мажот? Зошто не излезе сама на кафе со другарки, а притоа да не мисли на тоа што ја чека дома. Пример оди на кафе и има ограничено време, мисли дали ќе има време да го скува тоа и тоа, за кога ќе дојде мажот и да седне како вол да јаде. Кога ќе излезам на кафе сакам да се релаксирам и да немам ограничено време, додека мажот ми ако се врати од на работа и не ме најде дома, може сам да си скува нешто.
Не барам од мажот ми да ми кува. Туку барам слобода и да не мора да бидам обврзана секој ден да му кувам на мажот!!!

--- надополнето ---

П.С заборавив да ја спомнам свекрвата. Јас да трпам онаква Џеврие на главата ? Која е таа јас неа да и готвам, перам алишта, садови. И која е таа да ме оценува каква сум, што сум и дали сум сработила нешто ? Јас на мајка ми не сум и направила нешто, што ме хранела, а не пак никоја од никаде да дојде да ми соли памет. :tapp: Свекрви најпоќе мразам, си има свој живот со мажот и нека си гледа за себе, што мора да се меша во мојот ?
Смири хормони МА ,Џеврие може е серија за проста маса ама не може да те оправда за простатлуков “модерна еманципирана мо..“Јас имав една добра намера во мојата реплика и ако го тргнам на страна твојот излив на Џеврие математики тогаш ке ти дадам совет како на една млада девојка која според мене без потреба си го замара мозочето на 17 години со мажи и бракови..Најди во твојата околина успешни 5 семејства и размисли каде се крие нивната тајна...
За да ти ја растерам маглата .....јас посветеноста на жената во домот ја разбирам како една многу вредна особина која треба да се цени и да се вреднува на вистински начин од мажот, тука спаѓа и разбирањето за одење на кафе со другарките без никаков проблем иако тоа открива каде ти е болката во “домаќинлукот“ ..
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Која семејна вредност бе? Семејна вредност е жената да кува и да седи само по дома ? Што е подолу од мажот? Тој да шета, а таа да му кува дома, кога ќе се врати како на господар да му сервира се на маса, па да расфати да ги измие и тие садови што се прогнасиле. Во оваа ситуација жената се нарекува слуга.
Зошто и жената не излезе да шета заедно со мажот? Зошто не излезе сама на кафе со другарки, а притоа да не мисли на тоа што ја чека дома. Пример оди на кафе и има ограничено време, мисли дали ќе има време да го скува тоа и тоа, за кога ќе дојде мажот и да седне како вол да јаде. Кога ќе излезам на кафе сакам да се релаксирам и да немам ограничено време, додека мажот ми ако се врати од на работа и не ме најде дома, може сам да си скува нешто.
Не барам од мажот ми да ми кува. Туку барам слобода и да не мора да бидам обврзана секој ден да му кувам на мажот!!!

--- надополнето ---

П.С заборавив да ја спомнам свекрвата. Јас да трпам онаква Џеврие на главата ? Која е таа јас неа да и готвам, перам алишта, садови. И која е таа да ме оценува каква сум, што сум и дали сум сработила нешто ? Јас на мајка ми не сум и направила нешто, што ме хранела, а не пак никоја од никаде да дојде да ми соли памет. :tapp: Свекрви најпоќе мразам, си има свој живот со мажот и нека си гледа за себе, што мора да се меша во мојот ?
Ехеј, смири малце...:)

Млада си уште и јас искрено се надевам дека кога ќе ти дојде време за мажење драстично ќе си го смениш мислењето. До тогаш би требало да сфатиш дека мажите не се волови. Дека жените не се слугинки. Така е во секое семејство кое се води според начелото за партнерство. Партнерството подразбира разбирање на состојбата на другиот. Тоа значи поделба на обврските, дом во кој нема машка и женска работа-туку заедничка работа и обврски.
Искрено, не ја сфаќам потребата да се оди на кафе со другарките (онака нагласено, колку да се потенцира некаква независност од партнерот). Мене, искрено не ми се баш најинтересни вакви излети. Ако партнерот не го интересира каде сум, многу би ме загрижило, бидејќи тоа укажува на незаинтересираност. Па, сакаш ли ти, на човекот со кој што живееш да му биде гајле што ти се случува?
Запамти дека понудата за брак не е објавување на војна, ниту па бракот е целосен мрак за жената. И уште еден совет, добронамерен, ако сакаш мажот да те почитува ти МОРАШ да го почитуваш неговото семејство, вклучувајчи ја тука и неговата мајка а твоја свекрва.

Исто важи и за мажите. Многу просто.

Исто така, зависи што бараш-НЕСВЕСНО. Зависи од околностите во кои моментално се наоѓаш. Биди претпазлива, бидејќи може да си најдеш токму ВОЛ за маж и да имаш живот токму каков што не сакаш. Од тебе зависи. :smir:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Хммм......bottom line значи модерната жена не се плаши да пуши кур,да лиже јајца,можеби и чмар,да го прима одзади...но на истиот тој кој врз неа аплицира генетски материјал во течна состојба - да му зготви појадок претставува траума и остава лузни на нејзината душа кои тешко се санираат...:raz:
И гледа турски наместо шпански серии i guess...
Wicked...wicked...
 

Дрндалче

...никад не запира...
Член од
11 јануари 2009
Мислења
837
Поени од реакции
338
Жива среќа што жените што имале свекрва како Џеври и маж како Таксин (мамина маза и вол) родиле синови и ги воспитале да и помагаат на жената и да ја прават среќна. Еве на пример мојата (идна се надевам ) свекрва стално вика: Синко, ако жена ти ти пере, ти чисти по цеееел ден, ако праи ручеци и се грижи околку децата, ако е папсана и уморна и ти не и помогнеш, мајка не чекај вечер секс... ич не ни помислувај! ете затоа драги мој дами ќе си најдете таков некој како мојот што ме пречекува од работа со јадење, што не сака да се дрндам по автобуси па ме носи со кола секаде, некој што знае да те изненади од чиста мира со убав поклон...знам многу од машкиве на форумот, ќе си речат папучар, ама денес таков маж е реткост.....и богатство! :smir:
Синдромот на балкански маже опасна работа драги, затоа бегајте од такви !
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Жива среќа што жените што имале свекрва како Џеври и маж како Таксин (мамина маза и вол) родиле синови и ги воспитале да и помагаат на жената и да ја прават среќна. Еве на пример мојата (идна се надевам ) свекрва стално вика: Синко, ако жена ти ти пере, ти чисти по цеееел ден, ако праи ручеци и се грижи околку децата, ако е папсана и уморна и ти не и помогнеш, мајка не чекај вечер секс... ич не ни помислувај! ете затоа драги мој дами ќе си најдете таков некој како мојот што ме пречекува од работа со јадење, што не сака да се дрндам по автобуси па ме носи со кола секаде, некој што знае да те изненади од чиста мира со убав поклон...знам многу од машкиве на форумот, ќе си речат папучар, ама денес таков маж е реткост.....и богатство! :smir:
Синдромот на балкански маже опасна работа драги, затоа бегајте од такви !
Brzo ti svaler ke si najdes...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
не сум будала да пропуштам ваков маж за некој што по цел ден ќе ждрига, прди, пие пиво, гледа фудбал и наредува!
Da de, ke so zemes nego za maz, i vo rok od 6 meseci ke si najdes i svaler. As simple as that...

I od kade vie idejata za mazite so pivoto, zdriganjeto i ispustanjeto gasovi?

Mislam, so koi vie se imate druzeno vo zivotot?
Koga bev student, najmnogi gi sakav onie oglasite, izdavam stan za studentki, demek mazite se necisti, a zenite cistat. Koja glupost, majko mila...

Licnata higiena i kultura, mnogu malku imaat vrska so polot, mnogu poveke so vospituvanjeto...
 

Дрндалче

...никад не запира...
Член од
11 јануари 2009
Мислења
837
Поени од реакции
338
Da de, ke so zemes nego za maz, i vo rok od 6 meseci ke si najdes i svaler. As simple as that...
грешиш, ама шо да ти кажам коа си запнал??? а и од каде таа сигурност ти дека ќе си најдам швалер? затошто демек ние жените сакаме да ни биде наредувано и да јадеме ќотек коа на мажот ќе му се настрани??? О боже....! :nesvest:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
грешиш, ама шо да ти кажам коа си запнал??? а и од каде таа сигурност ти дека ќе си најдам швалер? затошто демек ние жените сакаме да ни биде наредувано и да јадеме ќотек коа на мажот ќе му се настрани??? О боже....! :nesvest:
Koj kotek be devojko, koe nareduvanje?

Avtoritet ne se nametnuva so kotek i so nareduvanje, no ako ne custvuvas avtoritet od drugata strana, ti kazav kako toa ke zavrsi, ili uste poloso ke trae...

Zenite se komplicirana tema, i istovremeno najednostavna na svetot...
 
Член од
4 април 2011
Мислења
152
Поени од реакции
89
Мажот ако не е способен да готви за себе, нека не се жени ич нека остане мајка му да му готви и да го послужува... Немам намера да се грижам за големи бебиња...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Мажот ако не е способен да готви за себе, нека не се жени ич нека остане мајка му да му готви и да го послужува... Немам намера да се грижам за големи бебиња...
Svetot na nemazenite zeni na 21 godina izgleda poinaku od svetot na nemazenite zeni na 30 godini. Pocekaj, ke ti se kaze samo...
 

Дрндалче

...никад не запира...
Член од
11 јануари 2009
Мислења
837
Поени од реакции
338
Avtoritet ne se nametnuva so kotek i so nareduvanje, no ako ne custvuvas avtoritet od drugata strana, ti kazav kako toa ke zavrsi, ili uste poloso ke trae...
значи ипак мора мажот да е над жената? авторитет....
брак не се гради врз авторитет, се гради врз љубов и почитување...некој работи ти си ги помешал тука...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom