Апел до македонското население....

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.392
Поени од реакции
21.949
Све си е во ред со изјавата но не се Кичевчани и Стружани криви што политичарите им ги албанизираат градовите. Значи и никој Македонец да не продава сепак овие 2 Македонски градови ќе станат со тек на време албански општини, а во Струга тоа веќе и е така.
 
M

marsovka

Гостин
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
што се мислите бе вие дека можете со еден апел да одите против алчноста н а луѓето?
Каде бе вие живеете ?
Бизнисот и парат владее не идеологијата и жртвиваноста за некој идеал
Тоа нема да ги нарани гладните,ниту нема да им даде правда на обесправените

сакате да не се продаваат имоти ...почнете да ја опоравувате економијата ,почнете да го средувате правниот систем а не да ми кажувате што да правам со мој имот и пари
Ау до каде забегаа политичките партиии
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
За ТМРО Македонците немаат повеќе земја за продажба и предлага итно донесување закон за забрана на продажба на имот на определен период од 10 годин

Абе до каде со вакви болни умови. Можеби луѓето трпат многу големи притисоци во тие средини каде што живеат, можеби сакаат подобро место за живот. Мене ќе ми кажува некој да не продавам имот, да не продавам лични предмети, господ да не чува и брани. Ако не живеам во Гостивар значи дека не си ја сакам татковината, или пак ако во Гостивар или Тетово живее повеќе албанско население значи дека не припаѓа на Македонија. До кога ќе им го расипувате мозокот на народот, до кога ќе им влевате страв. И Шехтански и сите околу него на рамена нека се носат. Уште малце ќе бараат и да ни го забранат воздухот да не дишиме ист воздух во сите општини:tapp::tapp:
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Нема ништо лошо,но ако се е мирно и нема етнически протерваниja,етнически сбласаци.И те имат право на вероизповедание.
:eek:ftopic: Нели нема ништо лошо,бидејќи живееш во ПИРИНСКА МАКЕДОНИЈА да пишуваш на МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК.Знаеме дека одлично го знаете МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК.

он топик:Добра е иницијативата........ама како и се друго......со МНОГУ ГОЛЕМО ЗАКАСНУВАЊЕ:toe:
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Се плашам дека искушението кон парите е поголемо од желбата да се остане свој на своето.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Се плашам дека искушението кон парите е поголемо од желбата да се остане свој на своето.
:eek:ftopic:Многу полошо е доколку поради тоа искушение кон парите НЕ ДАЈ БОЖЕ се смени името МАКЕДОНИЈА,само затоа што не убедуваат дека во ЕУ и НАТО се е "розево" и има повеќе кеш :tapp:

он топик:За ситуацијава што се случува мислам дека не се само парите во прашање,туку и секојдневното психичко,а во некои делови и физичко малтретирање.
Ама се додека не се случи ОБРАТНО,да им се врати со иста мерка-значи доколку некој етникум проба да ми се насели во зграда,јас не го малтретирам секој ден и не му вршам притисок да се исели или пак :violent1: ,тешко дека ќе не биде.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
:eek:ftopic:Многу полошо е доколку поради тоа искушение кон парите НЕ ДАЈ БОЖЕ се смени името МАКЕДОНИЈА,само затоа што не убедуваат дека во ЕУ и НАТО се е "розево" и има повеќе кеш :tapp:

он топик:За ситуацијава што се случува мислам дека не се само парите во прашање,туку и секојдневното психичко,а во некои делови и физичко малтретирање.
Ама се додека не се случи ОБРАТНО,да им се врати со иста мерка-значи доколку некој етникум проба да ми се насели во зграда,јас не го малтретирам секој ден и не му вршам притисок да се исели или пак :violent1: ,тешко дека ќе не биде.
:eek:ftopic:на:eek:ftopic: Едни веќе се засеверија и тропаа заради парите, да се надеваме дека други такви нема да има, НЕ ДАЈ БОЖЕ!

он топик: За тоа си во право сигурно дека има психичко малтретирање, но мислам дека медиумите повеќе придонесуваат секојдневно трубејќи дека има тивка албанизација. Едноставно Македонците во тие подрачја ги ставаат во подредена ситуација и депресија.
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Доколку се земе за точен последниот попис од 2002 во Тетово има околу 20 000(најточно 20 053) Македонци.
20 000 не е малку народ,додколку се држат заедно(како овие од спротивниот табор) никој освен локалната власт не може да им врши никакви притисоци.
Е доколку тоа го прави локалната власт,Грујо треба да превземе конкретни мерки,а не да се слика и снима како клечи по џамиите.
Овие така го откупија Косове така ќе не купат и нас.
Мајката му е обрачун код О.К. корала......со секој изминат ден,одолговлечуваки го почетокот на конфликтот ние губиме.
А конфликтот е неизбежен.
Најголемиот проблем на Р.Македонија се Албанците,сите други проблеми се второстепени.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
:eek:ftopic: Нели нема ништо лошо,бидејќи живееш во ПИРИНСКА МАКЕДОНИЈА да пишуваш на МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК.Знаеме дека одлично го знаете МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК.

он топик:Добра е иницијативата........ама како и се друго......со МНОГУ ГОЛЕМО ЗАКАСНУВАЊЕ:toe:
Само да подсетам,дека след некоja и друга година РМ ке мора да отвори своито пазари на имоти за сите грагани на ЕУ и 90% Европа.
Затова нема да има пожност за 10 годишна забрана,а обратното.
Ако jaс купам земja,не е можно да ja земам и да ja гледам во Шпаниja,Унгариja или некаде другаде.Па и даноци ке платам на РМ.

Најголемиот проблем на Р.Македонија се Албанците,сите други проблеми се второстепени.
Наполно не се согласувам!Проблем не са албанците сами по себе,а тези албанци,които сакат радикални деjствиja.Проблем са тези албанци и македонци,които насаждат етническа омраза помежду двата етноса во РМ.
Тука е проблема.
 

Jagger

м
Член од
24 ноември 2008
Мислења
322
Поени од реакции
5
„Кај што бушит парата, бургија не бушит„
 

zive_te

system a.d.m.i.n.........
Член од
9 април 2009
Мислења
386
Поени од реакции
4
MK

Sto tropate be kakva g albania u 2012 nemaat sansi sipojte za toa nivnoto pomina vece polesdno so dobia im e kosovo. A inace tetovo e mak i taka ce ostane u 2012 vlagamo u nato pa i eu u 2013 i poleka no sigurno ce se oporavi mak od tranzicijata. zapametete so sum vi kazal. inace ja sum od tetovsko
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
А тој Шехтански каде живее? Кој град, која населба?
За темата, имотите и куќите-Бутел веќе се испродадени, така да... добро утро г-дине Ванчо.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Se e toa ubavo za apelot ama zosto da go pocituvame prodavajte ljudje odi ekonomska kriza stanovite i kucite nemada bidat na cena toa e sigurno a ako vlezeme vo Eu i ako se izglasa deka strancte mozat da kupuvaat imoti vo RM znaci deka se ce bide glupost

Da da butel se cisti ,cair vece e komaj iscisten sega kaj ce odat centar mozebi ???
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.396
Поени од реакции
5.651
Sto glupak e ovoj Sehtanski , albancite ne kupuvaat kukji deka imaat nekoja taktika , tuku deka im trebaat kukji , zatoa sto sega na taa generacija od 3-4 braka , im e dojdeno vreme da se podelat od semejstvoto da se ozenat , a za toa treba da kupis i kukja , a posto kaj makedoncite prosecno semejstvata se so pomalku clena (3-4) , na niv im odgovara da gi prodadat kukjite po cena 2-3 pati pogolema od cenata vo nekoj drug makedonski grad ili vo istiot grad samo vo nekoja cista makedonska naselba.
So tie pari si kupuvaat stan , avtomobil , plus im ostanuvaat pari za da ziveat.

Ovoj Sehtanski neka im gi kupi na makedoncite kukjite po cena sto im gi kupuvaat albancite , pa neka vodi toj patriotska vojna , neka ne gi prodade potoa.
Jebani politicari , sekogas go osiguruvaat svojot g'z , a drugite gi ucat na patriotizam , Halkidikizam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom