Апел до македонското население....

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
ТМРО со апел да не се продаваат имотите во Чаир, Бутел, Тетовско, Гостивар, Маврово, Кичево и Струга

ТМРО поттикната, како што велат од масовниот егзодус на македонското население, апелира до македонскиот народ во Чаир, Бутел, Тетовско, Гостивар, Маврово, Кичево и Струга, да не подлегнува на психолошката војна, да не ги продава имотите на оние кои плаќаат неброени пари се со цел да оформат и поврзат етнички чиста територија на македонска земја.

“Очигледно е зголемена активноста на албанските фондови во пресрет на финалниот статус на албанското прашање, чија цел е на 100-годишнината од Призренската лига во 2012, создавање Голема Албанија и приграбувањето на што повеќе македонска земја, но загрижува и инертноста на македонските државни институции и замижувањето пред овој процес што тлее со децении. За ТМРО Македонците немаат повеќе земја за продажба и предлага итно донесување закон за забрана на продажба на имот на определен период од 10 години и итни државни економски инвестиции во северозападна Македонија каде 20 години нема државни инвестиции а фабриките се одамна во стечај. Во контекст на овие мерки предлагаме и итна ревитализација на напуштените македонски огништа со стимулирање за враќање на иселените лица, но и политика на населување македонско население од југоисточниот дел во северозападниот“, истакна претседателот на ТМРО, Ванчо Шехтански.

Извор:http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=54255&kategorija=1
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
јебига кај нас им нудат тројна цена од вредноста на земјиштето и одма ја продаваат
ако не ја продадат им викаат дека за некоја година сами ќе сакаат да го напуштат земјиштето
и така е оти сите околу ќе го продадат
 
Член од
27 март 2009
Мислења
445
Поени од реакции
14
Pa ako vo Tetovo se vratat 50 000 tetovcani od Detroit togas nema Tetovo da bidi albanizirano kako sho e denes.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
ТМРО со апел да не се продаваат имотите во Чаир, Бутел, Тетовско, Гостивар, Маврово, Кичево и Струга

ТМРО поттикната, како што велат од масовниот егзодус на македонското население, апелира до македонскиот народ во Чаир, Бутел, Тетовско, Гостивар, Маврово, Кичево и Струга, да не подлегнува на психолошката војна, да не ги продава имотите на оние кои плаќаат неброени пари се со цел да оформат и поврзат етнички чиста територија на македонска земја.

“Очигледно е зголемена активноста на албанските фондови во пресрет на финалниот статус на албанското прашање, чија цел е на 100-годишнината од Призренската лига во 2012, создавање Голема Албанија и приграбувањето на што повеќе македонска земја, но загрижува и инертноста на македонските државни институции и замижувањето пред овој процес што тлее со децении. За ТМРО Македонците немаат повеќе земја за продажба и предлага итно донесување закон за забрана на продажба на имот на определен период од 10 години и итни државни економски инвестиции во северозападна Македонија каде 20 години нема државни инвестиции а фабриките се одамна во стечај. Во контекст на овие мерки предлагаме и итна ревитализација на напуштените македонски огништа со стимулирање за враќање на иселените лица, но и политика на населување македонско население од југоисточниот дел во северозападниот“, истакна претседателот на ТМРО, Ванчо Шехтански.

Извор:http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=54255&kategorija=1
Убаво замислено, но дали властодржсците во Македонија имаат слух за оваа работа?:oeoeoe:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Pa ako vo Tetovo se vratat 50 000 tetovcani od Detroit togas nema Tetovo da bidi albanizirano kako sho e denes.
Много битно и много верно.Ако тетовчани инвестират во града и отворат работни места во Тетово,тогаш нема да има проблем.
Па и да ги купат албанците,нема как да земат земjaта некаде другаде.Земjaта си е во РМ.Това да се брани териториалниja интегритет си е работа на владата.
 
Член од
27 март 2009
Мислења
445
Поени од реакции
14
Много битно и много верно.Ако тетовчани инвестират во града и отворат работни места во Тетово,тогаш нема да има проблем.
Па и да ги купат албанците,нема как да земат земjaта некаде другаде.Земjaта си е во РМ.Това да се брани териториалниja интегритет си е работа на владата.
Denesnata vlada ja sheta Ali Ahmeti kako sho saka.Zato najdobro za Gruevski sega e novi predvremeni parlamentarni izbori i da mu dava glasovi na Nova Demokratija na Imer Selmani zosto so Ali Ahmeti samo mu shteti na svojot narod
 
M

Mario Gómez

Гостин
Ќе зборувам за мојот град,пред 20 години имаше голем број на Македонци, а сега се одвај 200 и тоа младите само на прсти се бројат.Што би ме натерало да останам тука?Нека ми каже некој!
 
Член од
27 март 2009
Мислења
445
Поени од реакции
14
Ќе зборувам за мојот град,пред 20 години имаше голем број на Македонци, а сега се одвај 200 и тоа младите само на прсти се бројат.Што би ме натерало да останам тука?Нека ми каже некој!
Od koj grad si ti be drugar?
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Малце рано им текнало на овие ТМОРО. Веќе се издигнаа 1000 нови куќи во овие општини.
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
Додади го на листата и Ченто-Сингелиќ.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Od kaj i da vlezes vo Skopje dobrodojde ti posakuvaat dzamii. :toe:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Od kaj i da vlezes vo Skopje dobrodojde ti posakuvaat dzamii. :toe:
Нема ништо лошо,но ако се е мирно и нема етнически протерваниja,етнически сбласаци.И те имат право на вероизповедание.
 
Z

zlaki

Гостин
ова ТМРО на Шехтански ли е што бара од македонците и власта за стагнирање на продажба на земјиште.Ако е на Шехтански тогаш сега е блиску до Груевски па нека предложат јавно и гласно и тоа заедно, се разбира доколку не им штети на Али и Груевски во коалицијата.Е па сестро Македонка 1985 тоа е “Преродбата продолжува“.никој не води грижа за раселените од 2001,мислам дека тешко дека веќе некој од ГОЛ патриотизам ќе издржи.Мој предлог е да сега политичарите да купат куќи кај што има повеќе население од оние со бели капчиња,да и сами спроведат трето дете,па нели соживот ова-она се удараат во гради...
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
i vanco sehtanski od tmro e del od GOLEMATA koalicija na grujo i sega od koja pozicija go dava ovoj apel do graganite.ako apelot e samo da si ja izmie ustata vo red,ako pak saka da pomogne nesto vo drzavata neznam zosto go pravi toa preku javen apel do narodot ,spored mene pocesno bi bilo da se zavrti i vo lice da mu gi kaze predlozite na premierot grujo,site go vidovma kako se raduvase i mu rakopleskase na grujo pred dve nedeli na lokalnite izbori.ako toj kako del od vlasta nemoze da vlijae na vakvi raboti sto se pravat vo opstinite,togas ne ja gledam smislata na negoviot javen apel do graganite od navedenite opstini ,vo koi neodamna bea izbrani novi gradonacalnici tokmu od koalicijata na koja i toj i pripaga.

sepak javno ke go prasam sehtanski,kako del od koalicijata dali uspea so ali ahmeti da se dogovori okolu "ISCEZNATITE CIVILI MAKEDONCI" ,dali dozna sto se sluci so tie makedonski gragani koi bea kidnapirani vo 2001 god ????? ili otkako ja proba ubavinata na vlasta ednostavno zaboravi na se sto zboruvase i za sto se zalagase vo izminatite godini od 2001 do denes ???
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Абе Ванчо Шехтански го рачунате за некаков патриот.Тој како адвокат им ја иба мамата на роднините од исчезнатите Македонци во конфликтот 2001ва па сега ќе продавал мадиња за бубрези.Македонскиот народ ќе се согласи со неговата идеја доколку тој лично се откаже од коалицијата со ДУИ пред јавноста и доколку го напушти директорското место што го доби како бакшиш за таквата коалиција.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom