Осумгодишна суспензија за Победа во Еврокуповите

Член од
1 декември 2008
Мислења
1.043
Поени од реакции
182
Читав и јас пред малку. И мене многу работи не ми се јасни. Прво не ми е јасно каков е тој принцип на „заштитен“ сведок кога пола Македонија веќе ги дозна сите сведоци? :toe:
Уште не ми се верува дека Металург го сменил тренерот по наредба на ФФМ, ама да видиме што ќе каже Џиџи на таа прес конференција. А баш го обожавам човекот.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Читав и јас пред малку. И мене многу работи не ми се јасни. Прво не ми е јасно каков е тој принцип на „заштитен“ сведок кога пола Македонија веќе ги дозна сите сведоци? :toe:
Уште не ми се верува дека Металург го сменил тренерот по наредба на ФФМ, ама да видиме што ќе каже Џиџи на таа прес конференција. А баш го обожавам човекот.

Доколку не се споменеше Прес Конференцијата, немаше да ми биде верно, ама вака, почнувам да сумњам!:toe:

Иначе за заштитените сведоци, Македонија е ова па така да треба да ти е јасно.
 
I

InF3cTeD

Гостин
А шо не е јасно...Хари сака да елиминира се шо е поврзано со случајот Победа ама сеа преку Металург покажува дека ФФМ ги штити клубовите.Факт е дека нема крај на глупостите од ФФМ на чело со таканаречениот прилепски БОС Хари.Незнам шо му е крив Џиџи кој добро тргна со клубот го избркаа по налог на ФФМ бидејќи бил заштитен сведок во случајот во Лозана.И незнам дали е за изненадување тоа што Металург влегуе во сето овоа во коалиција со ФФМ.И сеа од тимот кажуваат некој банални оправдувања за смената на тренерот кои немаат врска со вистината...концепсиска разлика или штедење..За случајов пријавено е и во УЕФА од каде што најавиле дека наскоро ќе реагираат во врска со срамната смена на тренерот.Незнам шо да кажам ама Хари сам се закопува со овие очајнички обиди да докаже нешто...
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
1.043
Поени од реакции
182
................
За случајов пријавено е и во УЕФА од каде што најавиле дека наскоро ќе реагираат во врска со срамната смена на тренерот.
.............
:pos2: И јас го прочитав тоа во Спорт. УЕФА мислиш дека има право да пресуди дали некој тренер треба да е сменет или не? Дај малку посериозно.
Ни јас не сакам да биде сменет Џиџи, ама за тоа си одлучува само спонзорот. Колку и да има вистина дека смената е заради сведочењето, УЕФА или било кој друг може само морално да го осуди тој чин. Никогаш тоа не може да се докаже.
Патем речено, Џиџи никогаш не ни бил официјално тренер на Металург. Тие што гледале натпревар на Металург знаат дека Џиџи ја водеше екипата од новинарската ложа.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Е ајде де...................:toe:

ИДМАК станува интересно!



Илиевски: Сменет сум, бидејќи бев сведок во Лозана



Сменетиот тренер на Металург потврди дека добил отказ поради сведочењето во случајот „Победа против УЕФА“

Сашко Ѓ. Димовски


Шпекулациите за причините што доведоа до тренерска смена во Металург, вчера лично беа потврдени и од Никола Илиевски-Џиџи. Отказот што му беше врачен во петокот, како што и самиот потврди, е последица на неговото минатонеделно појавување во Судот за арбитража во спортот во Лозана во кој поранешниот македонски селектор бил во улога на сведок во случајот „Победа против УЕФА“. Како поткрепа на тоа, Илиевски, на прес- конференција вчера пред новинарите изнесе детали од средбата што ја имал со Александар Панов, генерален директор на Макстил, по враќањето од Швајцарија кога најверојатно бил информиран за разделбата со прволигашот од Железарница.

„Доколку знаевме со Минчо Јорданов дека ќе патуваш во Лозана да сведочиш, ќе ти забраневме да одиш. Не смееше да одиш таму без наше знаење, како тренер на Металург. Го наруши угледот на Металург и на Фудбалската федерација на Македонија“, пренесе Илиевски што му рекол Панов на средбата.

Илиевски беше именуван за тренер на Металург на местото на Ѓоре Јовановски, но ниту еднаш не го водеше тимот од Железарница од клупата. Мечевите ги следеше од трибина и под негово водство екипата забележа две победи (против Тетекс дома - 4:0, против Силекс во гости - 1:0, ремизира со Скопје - 2:2 и беше елиминиран од националниот куп и две средби доби со службен резултат 3:0 - против Хоризонт Турново и Вардар).

Илиевски работеше во Металург без потпишан договор. Двете страни, наводно, имаа џентлменски договорена соработка која требаше да се стави на хартија и да се парафира во оној момент кога ќе завршеше постапката за раскинување на договорот со неговиот претходник. Меѓутоа и да имаше таков вели дека ќе заминел во Швајцарија да сведочи.

„Во секој случај ќе одев во Лозана и да имав потпишано договор со Металург“, изјави Илиевски и додаде дека никогаш повеќе нема да прифати ангажман во македонскиот фудбал.

По неговото разрешување, за прв тренер на тимот беше именуван Жикица Тасевски.


#
Статијата е прочитана 202 пати.
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
1.043
Поени од реакции
182
Педерска работа.
Очигледно некој во Металург се исплашил дека Хари може да му се осветува на клубот заради Џиџи, па вака делуваат превентивно. Тргни го тренерот за да сме чисти. Мислам дека грешат.

Ќе може некој да ме потсети точно кое време беше Џиџи во Победа? Имаше Победа со Џиџи настапи во Евро купови?
 

@@@@@@

MAKEDONEC
Член од
15 мај 2008
Мислења
539
Поени од реакции
33
Педерска работа.
Очигледно некој во Металург се исплашил дека Хари може да му се осветува на клубот заради Џиџи, па вака делуваат превентивно. Тргни го тренерот за да сме чисти. Мислам дека грешат.

Ќе може некој да ме потсети точно кое време беше Џиџи во Победа? Имаше Победа со Џиџи настапи во Евро купови?
Мислам дека Победа со Џиџи ја освои првата титула, а доколку би имала настап на европска сцена со Џиџи то би било претходно.Че се разбарам да видам!!!
 

OdMitico

Rajko Mitic
Член од
4 мај 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
318
Мислам дека Победа со Џиџи ја освои првата титула, а доколку би имала настап на европска сцена со Џиџи то би било претходно.Че се разбарам да видам!!!
Da Pobeda so Dzidzi ja osvoi prvata titula,no toj si zamina vo letniot preoden rok,i na negovo mesto dojde Hristovski...Inace Pobeda pred toa uste ednas ja vodeshe Dzidzi,no dobi otkaz mislam vo tekot na sezonata,taka da voopsto mislam deka ja nema vodeno Pobeda vo Evro-Kupovite
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Педерска работа.
Очигледно некој во Металург се исплашил дека Хари може да му се осветува на клубот заради Џиџи, па вака делуваат превентивно. Тргни го тренерот за да сме чисти. Мислам дека грешат.

Ќе може некој да ме потсети точно кое време беше Џиџи во Победа? Имаше Победа со Џиџи настапи во Евро купови?

Или па Дон Хари претиснал на копчето DELETE!:toe:
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.692
Поени од реакции
43.757
UEFA’s Match Fixing Punishment For FK Pobeda Upheld By CAS

Pobeda have failed in their appeal...

link
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
1.043
Поени од реакции
182
Сега нема веќе каде да се праќаат жалби. Ацуле уште е во клубот?
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
1.043
Поени од реакции
182
Добро е што го ослободија Николче. Последни кои треба да се казнат се фудбалерите. Тие играат по нечија директива, немаат многу право на избор.
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Што мерак ми се направи да знаете:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom