Најдобра банка за да се орочат парите

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Moже ли некој подетално да ги објасни отворените штедни влогови.
Поконкретно мислам на оние од Комерцијална банка:
http://www.kb.com.mk/uslovi.asp?id=12
Прашував и во локалната експозитура кај мене ама на теткицата мислам помалку од мене и беше јасно.

Ме интересира како се пресметува каматата кога вадиш и/или додаваш средства во отворениот штеден влог. На пример, ако на 17ти извадам 60%, дали за 16 дена се рачуна камата како за 100% од влогот а за останатите денови од месецот како за 40%. Или можеби тука лежи зајакот па за тој месец даваат некоја камата како по видување да е влогот.
Зошто инаку која е поентата некој да става влог по видување, отворените штедни влогови се секако поисплатливи за нас штедачите... ама од гледна точка на банката, на ист начин располагаат со средствата како и за двата видови на влогот -не знаат кога ќе го извадиме влогот.

Отворениот штеден влог од Стопанска банка на пример наплатува 350ден фиксно за повеќе од еднаш месечно вадење средства. (или 350ден за секое вадење после првото... не разбрав точно)
појди во главната банка шо им е покрај кеј најубаво ке ти објаснат од таму. моите работат таму али незнам дали ке може да ти објаснам. ке ги прашам покасно ако сакаш (само изјави желба) па ке ти пренесам...
инаку според мене тутунска банка имаат добри каматни стапки така да не е лошо да се стават таму парите...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.392
појди во главната банка шо им е покрај кеј најубаво ке ти објаснат од таму. моите работат таму али незнам дали ке може да ти објаснам. ке ги прашам покасно ако сакаш (само изјави желба) па ке ти пренесам...
инаку според мене тутунска банка имаат добри каматни стапки така да не е лошо да се стават таму парите...
Фала на понудата, радо би ја прифатил.

Сакам да соберам што повеќе информации пред да одам на лице место. А баш отворените штедни влогови не се добро опишани на сајтот.
Комерцијална банка ми одговара, во делот од Скопје каде што живеам нема блиска експозитура од Тутунска банка а од Комерцијална има неколку. Разликите во камати се мали, една јака предност на Тутунска банка е наводно одличната подршка за e-banking... уште една работа што ме интересира.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Фала на понудата, радо би ја прифатил.

Сакам да соберам што повеќе информации пред да одам на лице место. А баш отворените штедни влогови не се добро опишани на сајтот.
Комерцијална банка ми одговара, во делот од Скопје каде што живеам нема блиска експозитура од Тутунска банка а од Комерцијална има неколку. Разликите во камати се мали, една јака предност на Тутунска банка е наводно одличната подршка за e-banking... уште една работа што ме интересира.
да а работењето на комерцијална банка е одлично и е една од најстабилните банки.. земи си го и ова у предвид :)
 
Член од
1 октомври 2009
Мислења
33
Поени од реакции
2
Tutunska za mene e najdobrata banka vo Makedonija...odamana sum so niv i su zadovolen mnogu, i so firma i privatno...neznam kakvo e-bankarstvo imaat drugiti ama na Tutunska e bezprekorno...nema sto nemozes da napravis...
Veke imam oroceno pari tamu, i sega brzo ke stavam uste, moja preporaka e NLB Tutunska Banka

p.s. Da me procita g-din Tanasoski kako gi reklamiram ke mi kaci kamatna stapka :pos2:
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Bogami ke ti kaci....
Zasto nikade ne procitav brojki i fakti!?
Samo NLB e najdobra za stedenje, Komercijalna e.... ovaa onaa!
Z O S T O? Brojki gospoda!
Jas eve... vo "najlosata" banka stedam - UNI Banka... do pred mesec dena na oroceni Evra davaa 7% kamata so moznost za mesecno podiganje na istata, sega so padot na kamatite na drzavnite obvrznici, padna i kamatata na depozitite na 6%.... Eve vi rekov zosto UNI e "najlosa" Aj sega vie mene zosto NLB e najdobra!? Po sto toa e najdobra?
Zosto tamu stedite? Zosto ima najubava zgrada? :pos2:
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Bogami ke ti kaci....
Zasto nikade ne procitav brojki i fakti!?
Samo NLB e najdobra za stedenje, Komercijalna e.... ovaa onaa!
Z O S T O? Brojki gospoda!
Jas eve... vo "najlosata" banka stedam - UNI Banka... do pred mesec dena na oroceni Evra davaa 7% kamata so moznost za mesecno podiganje na istata, sega so padot na kamatite na drzavnite obvrznici, padna i kamatata na depozitite na 6%.... Eve vi rekov zosto UNI e "najlosa" Aj sega vie mene zosto NLB e najdobra!? Po sto toa e najdobra?
Zosto tamu stedite? Zosto ima najubava zgrada? :pos2:
До пред неколку дена мислев дека е најдобра комерцијана банка затоа што имаат највисоки каматни стапки ...за околу 0,20/0,30% (во денари ги орочувам) е разликата со тутунска банка но испадна како тоа да е мамка само за да ги орочиш парите и после да влегуваш во минус поради некои такси ,камати...за кои како што ми кажаја вработените од комерцијална дека биле 20 денари месечно и требало да се платат за да можиш внесиш и повлечиш пари.... заради ова пред неколку дена се префрив во тутунска банка каде таму нема никакви такси и камати за орочени пари туку само ти растат парите и не треба да плакаш ништо.
Плус кај тутунска банка е тоа што со viza electron можиш да верификуваш paypal :wink:
Тутунска банка е најдобра спрема мене.
 
Член од
1 октомври 2009
Мислења
33
Поени од реакции
2
Во повеќето банки има разлика во каматните стапки ако ја земаш каматата секој месец е помала процентуалната стапка него ако ја собереш по завршувањето од договорот(поголема каматна стапка)....во тутунска е исто без разлика кога ја подигаш каматата...
една од причините зошто е подобра...
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Во повеќето банки има разлика во каматните стапки ако ја земаш каматата секој месец е помала процентуалната стапка него ако ја собереш по завршувањето од договорот(поголема каматна стапка)....во тутунска е исто без разлика кога ја подигаш каматата...
една од причините зошто е подобра...

Zatoa li e podobra? Sto ne kazues vakvi raboti? Znaci 4.2% godisna kamata na oroceni depoziti vo Evra na NLB se pogolemi od 6-te procenti sto gi dava UNI.... I nema razlika dali kamatata se isplaka sekoj mesec ili se zema na kraj godina (ako parite ti se oroceni na godina dena) Taka e i vo STB taka e i vo UNI i vo ALPHA.... drugo e ako gi orocuvas na tri meseci... togas mozes da smetas kamata na kamata....
Mislev deka kako argument ke mi spomnes deka NLB za razlika od UNI e golema banka, so toa i posigurna... ama nisto! No za brojkite nemoj! Ocigledni se!
 
Член од
1 октомври 2009
Мислења
33
Поени од реакции
2
друже незнам за уни и алфа(не ме ни интересира)ама стопанска сигурно има разлика во каматна стапка...и не на 3 месеца или 1 година на 6 години ги орочи ако сакаш имаш разлика...
и ја кога вршам работа сакам да сум во една банка со се...не да штедам во една фирмата да ми е друга банка друга картица од треча...за мене е добра а тебе да те убедувам немам намера

за тебе е уни банка
ајде сега три пати ура за уни банка у себе да си кажеш
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ne ne, NLB e najdobra zatoa sto ima najubava zgrada, ne ne zasto se najljubezni! :pos2:
Pa taka kazi bre druze, zosto TEBE ti e najdobra banka NLB, a ne da kazuvas nebulozi deka e najdobra banka za stedenje! Ova e da te potsetam naslov - temata na forumot: "Najdobra banka da se orocat parite (za stedenje)" .... a ti si pisuel tebe koja ti e najdobra!?
Izvini! :tapp:
 
Член од
1 октомври 2009
Мислења
33
Поени од реакции
2
Ти очигледно си заљубен у зградата на тутунска...освен тебе никој друг не ја спомна... и многу ти е криви зошто уни нема таква зграда?
И да тутунска ми е најдобра банка за се...па и за штедење...
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Е да! Многу би ми значело убава зграда, за мојот штеден влог. Условите те. каматите - не ми се битни!.... :nenene:
Штеди пријателе кај сакаш.... Фри Кантри!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.392
Ајде бе доста за зградите... :wink:

Кажете како функционираат отворените штедни влогови?
 
Член од
22 јуни 2009
Мислења
89
Поени од реакции
3
Abe investirajte vo Penzija plus vo tret stolb na NLB i ke vi go vratime danokot.
Koj saka neka me bara.
poz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom