Атлантида

Дали постоела Атлантида?

  • Да

    Гласови: 157 82,6%
  • Не

    Гласови: 33 17,4%

  • Вкупно гласачи
    190

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
Во многу митологии (верувања) има Бог што се раѓа - умира и тоа циклично.
Таков е случајот со Озирис

(Според египетските верувања, Озирис имал божествено потекло, го снашла смрт, и бил осакатен од раката на злото, а по голема борба со овие сили и со помошта на Боговите тој повторно оживеал, и од тогаш станал цар на подземјето и судија на мртвите, а и бог на воскресението. Бил издигнат на толку високо место на небото што станал еднаков, а во одредени случаи и надмоќен од Ра, Богот-Сонце. Бил еден од најбитните богови во египетската религија и заземал видно место и во најстарите погребни книги и во ,,Книгата на мртвите". Исто така, бил еден од деветмината богови на Енеадата од Хелиополис.)

Енеада
Најважна од египетските Енеади е тн. Голема Енеада (наречена уште и Енеада од Хелиополис); во која се вклучени Атум, првиот бог, неговите деца Шу и Тефнут и нивните потомци Геб, Нут, Озирис, Изида, Сет и Нефтида.
Потеклото на оваа група останува нејасно. Теориите до средината на 19 век постулираа дека свештениците од градот Хелиополис ја воспоставиле оваа Енеада со цел нивниот локален сончев бог Ра да се издигне над другите божества како што е на пример Озирис. Сепак, повеќето египтолози се сомневаат во тоа. Но речиси е сигурно дека Големата Енеада најпрво се појавува за време на опаѓањето на култот кон Ра, во текот на шестата династија, па по нејзиното воведување култот набргу остварил голем препород.


Дионис
Еден од најпочитуваните култови сред античките Македонци бил оној посветен на богот Дионис. За него сведочат наративните и материјалните извори. Притоа, во групата на материјални извори се вбројуваат артефактите со ликовни претстави на богот Дионис, неговите „верни другари“ Пан и Силен, како и ликовните претстави на Менадите т.е. Бахамтките – свештенички и придружничи на богот вљубеник во добрата капка вино.
Главната роља во култот на Дионис ја имале Менадите (Мајнадите, Бахамтките) кои во Македонија се посведочени низ неколку имиња: Клодонки, Мималонки и Макетаи.

Сред македонските жени особено популарни биле оргијастичките свечености во чест на култот на Дионис. Тие за време на овие свечености се облекувале како мажи, „оргијале“, вршеле разни магиски ритуали и сл. Во овој контекст треба да се нагласи дека оргијастичките ритуали се белег за малоазиската и македонската, но не и за хеленската, религиска пракса и култови. Како што соопштуваат античките извори, и мајката на Александар Велики, Олимпијада, била посветена на свеченостите поврзани со култот на Дионис.

Интересно е да се каже дека во античка Македонија, култот на Дионис е тесно поврзан со ритуалното преправање и ловот. На ова упатуваат двата епитета кои ги носи македонскиот Дионис: agrios (криење на богот во полето) и erykriptos (учеството на богот во ноќниот лов маскиран во кожа од елен).

Според мислењето на повеќето познавачи на оваа проблематика, една од најдобрите ликовни претстави на богот Дионис, најдена на македонско тло, е вотивната плочка од Стоби. На оваа плочка, датирана во III век, е претставен богот Диалис (Дионис). На плочката, заедно со Дионис, прикажана е и една од неговите придружнички (најверојатно Деметра), која има тирс (стап со бршлен на врвот) во десната и грозд во левата рака.Од доцно хеленистичко време датира и еден друг релјеф пронајден во Стоби. На него е претставен Пан – придружникот на Дионис – со Нимфи. Во сличен стил е изработен релјефот на Дионис со Музите најден во античкиот театар во Охрид, датиран во I в.пред Ис.Хр.


И Дионис и Озарис се богови кои циклично умираат за пак да се родат



 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
се погодиле...
 
Член од
15 април 2009
Мислења
130
Поени од реакции
37
Koncem toga ljeta, nakon što smo potrošili oko milijun i po dolara ne pronašavši baš ništa, naša je skupina bila iscrpljena, jednako kao i financijska sredstva, te se posada raspala i svatko je krenuo svojim putem.
Godine 1970. okupili smo novu posadu za istraživanje spomenutoga područja. Jednog dana, dok smo snimali film blizu Miamia, bio sam tako zaokupljen promatranjem niza zbivanja između ronioca, jastoga i ugora, da sam zaboravio da je vrijeme za povratak na površinu. Umjesto toga pokušao sam pomoći roniocu. I ostao bez zraka!
U to sam vrijeme bio iskusan ronilac i nisam imao rezervu zraka. Znao sam dovoljno da uvijek budem na površini prije no što ostanem bez zraka. No taj mi se put boca ispraznila u trenutku kada je valjalo preći još nekih tridesetak metara.
Dok sam išao prema gore, nisam znao da izletnički brod iz Fort Lauderdalea prolazi tim područjem. Više nisam mogao držati dah pa sam se odlučio izložiti riziku i izroniti pokraj broda. Tek što sam izronio na površinu - mislim da čak nisam imao vremena niti udahnuti - drugi, 10 m dugačak brod za sportski ribolov, prešao je preko mene.
Mogao sam vidjeti kako mi se približavaju dvostruki propeleri. Sve se zbivalo usporeno - mnogi ljudi pričaju da u trenucima opasnosti stvari izgledaju usporeno. Znao sam da umirem.
Moja prva reakcija bila je panika - strah! Snaga udarca odbacila me nekih 12 m u dubinu.
Činilo se da me, u trenutku kada sam se zaustavio, napustio svaki strah. U meni je zavladala duboka tišina - vrlo smirujuća. U tom sam trenu postao svjestan da moje tijelo ne diše. Nije bilo ni potrebno - šok ga je omamio i sve se isključilo.
Pogledao sam ispod sebe i ugledao jednu prekrasnu ribu. Dirnuo me pogled na tu lijepu ribicu i nešto u meni usredotočilo se na nju. Izgledalo je kao da komuniciramo. Nije bilo riječi - riba mi se nije obratila riječima koje bi vam mogao ponoviti; bila je to potvrda poput „Zdravo. Znam tko si ti". I djelovala je jako miroljubivo.
Mogao sam vidjeti svuda oko sebe, u svim smjerovima, a vizualni doživljaj polako se širio u krugu; na svakom je koraku dolazilo do potvrde svakog životnog oblika koji je krug dotakao. Dodirnuo je plankton, morske trave, ribe i drugo.
Postojala je jaka svijest upravo o svemu, do najmanjih detalja, vezanom uz određeno biće, njegov život, njegovu prošlost i podrijetlo; postojalo je potpuno razumijevanje svega što ima veze s tim životnim oblikom. Kako mi se svijest širila, bilo je teško obuzdati prekrasan osjećaj koji sam imao. On se nastavio širiti . . . rasti . . . Uvijek sam želio saznati kako izgleda biti dolje u Golfskoj struji i sada sam to mogao vrlo živo vidjeti.
Ni u jednom trenutku nisam izgubio svijest - bio sam potpuno budan. Krug koji se širio na kraju je potpuno obuhvatio cijeli planet i u tom se trenutku počeo preklapati u male dijamantne oblike. To je bio vrlo intenzivan doživljaj i izgledalo mi je kao da istodobno postoji svijest o svim stvarima, jaka svijest sakupljena u sabirnim točkama dijamantnog oblika.
Nakon što je nekoliko puta obišla globus, možda umorna od prolaza kroz zemaljske životne oblike, svijest kao da je eksplodirala i izbila van u svemir.
U tom sam trenu osjetio veliko olakšanje, a moja se svijest kroz prostor kretala u svim smjerovima, napuštajući naš planet i dodirujući i gledajući ovaj planetni sustav, krenuvši zatim dalje kroz galaksiju i svemir, pa preko drugih svemira, galaksija i drugih sustava koji prelaze granice mašte.
Bilo je mjesta na kojima su postojali životni oblici slični našima; bilo je i drugih mjesta s drukčijim životnim oblicima. Ali u svakom sam trenutku bio svjestan.
Prolazeći kroz to predivno iskustvo, nisam bio svjestan vremena - ono se nastavljalo, nastavljalo i nastavljalo.
Prestalo je u trenu kada sam shvatio da je nešto zgrabilo i uhvatilo moje tijelo. Osjetio sam da me vuče kroz vodu i podiže na palubu broda koji je prešao preko mene. Prevezen sam u Fort Lauderdale helikopterom.
Bolničari su između sebe govorili „Mrtav je. Ništa se više ne može učiniti". A ja sam bio potpuno svjestan i pokušao sam razgovarati s njima, reći im „Dobro sam - živ sam!" - no ništa se nije zbivalo. Upotrijebili su respirator, a tijelo se odjednom odlučilo ponovno „uključiti" pa sam počeo disati.
Poslijepodne sam proveo u bolnici. Doktorima je bilo teško shvatiti... od vremena kada sam napustio brod do trenutka kad su me iznijeli na površinu prošlo je 2 i po do 3 i po sata - priče se međusobno razlikuju. Neki ljudi kažu da je vrijeme koje sam proveo bez zraka bilo negdje od 50 minuta do 2 sata. Zaista ne znam. No to je vrlo dugo vremena za držati dah! Ja sam doktor - znam da se ne može živjeti bez zraka. Međutim, to se dogodilo.
To iskustvo promijenilo mi je cijeli život. Osjećam da su trenuci koje sam proveo u svojoj klinici i na poslu posuđeni - nisu moji. Ne znam čeka li me neka velika sudbina.
To iskustvo otvorilo je vrata koja su, u sljedećih nekoliko tjedana, u žarište dovela otkriće ovoga kristala.
Nastavili smo s planom istraživanja širokoga područja na Bahamima koje smo otkrili 1968. Zanimljivo je da je Edgar Cayce predskazao da će 1968. doći do otkrića drevne civilizacije poznate kao Atlantida. Ne mogu dokazati da ruševine koje smo otkrili pripadaju Atlantidi, ali one su se nalazile na pravom mjestu i radilo se o drevnoj civilizaciji.
Opisat ću vam neke građevine i stvari koje se tamo nalaze i mislim da ćete uskoro moći predočiti slike; mi nemamo niti jednu, ali pisac Peter Tompkins i drugi koji istražuju to područje, naći će se tamo u pravo vrijeme pa ćete, siguran sam, moći vidjeti dokaze za postojanje spomenutih ruševina.
Nisam prvi koji je otkrio taj podvodni grad; postoje i drugi s kojima smo razgovarali, a koji su ga uspjeli zamijetiti godinama prije našeg dolaska.
Prilikom povratka na područje koje smo istraživali krenuli smo preko otočja Bari. Uhvatila nas je silovita oluja i morali smo se zaustaviti na najbližem otoku dok se ona ne smiri. Za vrijeme oluje izgubili smo dosta opreme, ali odlučili smo zaploviti odmah nakon što je prestala.
More je bilo prilično tamno. Čim smo počeli prelaziti iznad područja "ruševina", ustanovili smo da se kroz vodu, mada je bila tamna, naziru obrisi zgrada - svugdje gdje smo okrenuli brod, ispred i iza nas, mogli smo vidjeti oblike građevina ispod nas! Izabrali smo mjesto, bacili sidro i naši su se ronioci - kao u panici - našli u vodi.
Bilo nas je petorica. Ja sam zadnji skočio u vodu. Dobro je roniti u paru s drugim roniocem kada se nalaziš u pustom području. Svako malo mogao sam kroz tamu razaznati par peraja ispred mene, te sam ih nastojao slijediti. Pokušaj da ih dostignem jako me iscrpio i morao sam stati. Odmorio sam se na dijelu koraljnoga grebena, pokušavajući se namjestiti.
Mogao sam vidjeti zlatne Sunčeve zrake kako se svjetlucajući probijaju kroz tamu vode i razaznati da svo to svjetlo dolazi iz pozadine nekakve piramide. Samo sam sjedio i promatrao je - budući da nije mogla biti tamo - i nisam želio da nestane. Sunce se nalazilo točno iza piramide, a svjetlo je blistajući sjalo u svim smjerovima. Izgledalo je kao da je netko naslikao tu fantastičnu sliku. Stalno sam mislio : "Da bar imam fotoaparat!". Da sam mogao uhvatiti taj trenutak bio bi to najljepši prizor koji su ljudske oči ikada ugledale. Bio je potpuno veličanstven! Bio je ljepši od bilo kojeg zalaska sunca koji mi je priroda omogućila vidjeti. Bio je naprosto fantastičan! Imao je boju - ispunjavao je prekrasnim osjećajem.
Odjednom sam „došao k sebi" i shvatio da je to - što god bilo - stvarno. Mora biti stvarno. Tako sam, umjesto da samo sjedim i promatram ga, odlučio krenuti prema njemu.
Nisam mogao vidjeti cijela piramidu kako se uzdiže s dna oceana, već samo jedan njezin dio. Vidio sam oko 27 m građevine koja je po obliku bila jednaka egipatskim piramidama.
Površina piramide izgledala je poput ogledala. Bila je kamena, ali radilo se o jako uglačanom kamenu, savršeno napravljenom. Površinski kameni blokovi bili su uglačani i tako čvrsto priljubljeni jedan uz drugi da bi vam bilo prilično teško progurati oštricu žileta između njih. Nemoguće je zamisliti da su ljudska bića mogla tako lijepo složiti to čvrsto priljubljeno kamenje. Rubovi kamenih blokova bili su koso rezani i nisu se glatko spajali.
Plivao sam oko vršnoga dijela. Voda je bila uzburkana i bilo je pomalo opasno blizu samoga vrha.
Obišao sam vršni dio tri puta. Spustivši se prilikom trećeg obilaska, nabasao sam na neki otvor. Prilikom ranijih obilazaka tamo se nije nalazio otvor - znam da sam pažljivo promatrao građevinu. Nemam objašnjenje za to kako je taj otvor bio i nije bio tamo - samo govorim o njemu onako kako ga se sjećam.
Prva misao koja mi je pala na pamet bila je ako postoji otvor, onda negdje moraju biti i vrata. Pažljivo sam pogedao naokolo i nije bilo ničega. Postojao je samo otvor. Nije bilo vrata; nije bilo ničega što bih mogao vidjeti da je kliznulo i otkrilo otvor.
Vođen znatiželjom ušao sam unutra. Spuštajući se hodnikom koji se vodio od otvora, ušao sam u posebnu prostoriju. Kada bi se izvan vode cijela građevina promatrala, ta bi prostorija bila u gornjem dijelu piramide. Ovako se nalazila na pola puta prema dolje na vidljivom dijelu piramide.
Prostorija je bila pravokutna, a vrh joj je imao oblik piramide. Iz vrha je izlazila metalna šipka promjera od oko 7,5 cm. Izgledala je kao da je zlatna, ali to sigurno nije bila.
U sredini prostorije nalazio se uspravan, izrezbareni kamen na čijem je vrhu stajao metalni oklop zavinutih krajeva, na kojemu su se nalazile dvije metalne ruke ljudske veličine. U rukama je bio kristal. Točno iznad kristala nalazila se spomenuta metalna palica koja je pokazivala ravno na njega. Na kraju palice bio je izbrušeni crveni kamen oštrih rubova.
Oko svega toga nalazilo se sedam velikih stolaca, od kojih je jedan, na kamenom postolju, bio blago podignut iznad drugih. Otplivao sam do stropa i nogama se odupro o rub, pokušavajući olabaviti metalnu šipku. Bio sam siguran da je zlatna. Nije se pomaknula. Znao sam da ću trebati pomoć za odnošenje toga blaga.
Znajući da će drugi ronioci imati još samo pola boce zraka i da neće htjeti ponovno roniti, odlučio sam na brod donijeti nešto za dokazati im kako se ovdje dolje nalazi nešto vrijedno truda. Uzeo sam nož i zagrebao po šipki da dođem do strugotina koje mogu staviti u rukavicu. No umjesto toga, upropastio sam oštricu svoga noža. Taj nož bio je od najčvršćeg metala koji znamo napraviti - kaljenoga čelika. A na šipki nije ostala ni ogrebotina!
Nakon toga sam se spustio do poda i sjeo na veliki stolac. Bio je udoban, s naslonima za ruke. Nakon što sam se na trenutak odmorio, moj se pogled vratio na kristal koji je svjetlucao. Tragao sam za bilo čime u toj prostoriji što bih sa sobom mogao lako odnijeti kao dokaz vlastita doživljaja, budući da sam u dnu uma stalno mislio "Je li ovo stvarno? Tako je lijepo, možda je to samo proizvod moje mašte". Posegnuo sam između metalnih ruku i kristal se pomaknuo - nije bio pričvršćen! Dohvatio sam ga i izvukao vani.
Metalne su ruke bile brončane, a s unutrašnje strane zlatne boje, slične šipki; s unutrašnje su strane također bile i crne, kao spaljene nekim plamenom visoke temperature, te me bilo pomalo strah uzeti kristal. Ako je mogao spaliti taj metal, što će napraviti meni? Dohvatio sam ga i ništa se nije dogodilo.
Zaustavio sam se na čas; zavladao je trenutačni mir. Onda je odjednom došao glas - ne glas koji se može čuti, nego vrlo zvučan glas koji je dolazio iznutra, kroz samu građevinu u kojoj sam se nalazio. Radilo se o nekoj vrsti zračenja, ali ipak i o glasu koji mi je govorio : "Došao si i imaš ono po što si došao. Sada idi i ne vraćaj se više."
Zanimljivo je da su, nakon što su izronili i vratili se na brod, svi drugi ronioci izvijestili o sličnom iskustvu koje su imali. Svi su doživjeli isti utisak - ili glas. Svaki od njih donio je sobom neki predmet. Neki od tih predmeta bili su naprave neobična izgleda, slične malom džepnom računaru, imale su ekran ali ne i tipke. Nikada nismo otkrili s pomoću čega su radili. Ne znamo što su oni.
 
Член од
15 април 2009
Мислења
130
Поени од реакции
37
Do danas sam jedino ja iz te skupine živ. Svaki od ostalih ronilaca našao je smrt u moru negdje u Bermudskom Trokutu. Ja otada i dalje ronim, ali ne u tom području. Tamo više nikada neću ući u more!
Nadam se da će se neki snimatelj na tom mjestu naći u pravo vrijeme, kada građevine ne budu prekrivene pijeskom, kao i onoga dana kada nam ih je otkrila oluja, i da će moći snimiti podvodni grad.
Zgrade su bile mješavina elemenata karakterističnih za egipatska zdanja. Neke su, pak, nalikovale drevnim građevinama iz Južne Amerike, iako je piramida imala ravne, a ne stepenaste rubove; bilo je i mnogo onih koje su imale oblik kupole. Svo vrijeme koje sam bio tamo proveo sam u piramidi, te sam druge građevine vidio samo izdaleka.
Na povratku kući, čudan osjećaj obuzeo je sve ronioce. Na neki smo se način osjećali izolirani jedni od drugih i nije nam se baš razgovaralo. Susreli smo se samo nekoliko puta nakon onoga dana. Nismo ostali ni u kakvoj vezi, mada smo trebali.
Prošlo je pet godina prije no što sam se osjetio spremnim pokazati kristal javnosti. Sada ovdje imamo taj kristal koji je plod spomenutoga događaja.
Jesam li zapravo umro kada sam se priremao da ga uzmem, ne znam; to morate procijeniti sami. Danas se osjećam drukčije; posve su drukčije moje misli, moja razmišljanja.
Sam kristal je jedinstvena stvar. Javno smo ga pokazali samo pet puta i ni u jednoj drugoj prilici nije bio izlagan.
Mnogi ljudi tvrde brojne stvari o njemu. Mi istražujemo njegove učinke i uz njega vezane pojave.
Ljudi su tvrdili da su izliječeni; postoje oni koji vide, osjećaju stvari. Mislim da nije bilo više od pola tuceta ljudi koji su prišli kristalu, stavili ruke na njega, a da nisu osjetili ionski vjetar koji iz njega dolazi.
Kristal je kremen. Njegova vrijednost kao kamena godine 1970. procijenjena je na 20 000$. Danas, kao kamen, vrijedi nešto više. Neprocjenjive je vrijednosti kao ono što uistinu jest.

Dr. Ray Brown, naturopat,
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Го преставува сончевиот диск и мене ми се чини дека на таа слика како да е вметмат меѓу два рога, што би бил знак - симбол на Хатор (изида) Тоа е богиња на небото, богиња мајка и заштитничка на жените но исто и богиња на радоста, танцот, музиката. Обично ја поврзуваат со мајката на фараонот, нејзиното животно (како симбол) е крава и обично се преставува како жена со рогови во кој е вметнат сончевиот диск.пишано од јудеецот лет.

Би сакал да го потсетам дека знакот ,,Крава,,е заштитниот знак на првиот град направен од аргидите - градот ,,Арг,,доколку го пронајде вистинскиот превод може да ја свати вистината за сите египетски ритуали од каде потекнуваат и кој ги присвоил за нив ако не се неговите дедовци јудејците,би го посетил и дека на овие простори многу одамна пред Египет е пронајдена монета на кој е изгравирана крава.
Од каде овие обичаи потоа дошле до Египет треба јудеецот лажлив да ми објасни,и повторно Дионис и еден и единствен бог на животот,смрта и повторното рагање.
Инаку мајката во нашите древни обичаи кој подоцна Египет ги присвојува,освен како крава преставувана е и како булка,жуварите и заштитниците се преставувани кај древните македонци како лав како седи со глава од орел,па би го запрашал јудеецот лажлив зошто на грандициозните шувари на Египет наместо орелот чив лик е ставен,чива е човечката глава верувам дека јудеецот многу добро знае да одговори,и зошто нема орел,додека фигурата на лавот како седи е истиот фрагмент.
Дали од тој момент настанува и уништувањето на храмовите на едниот бог,бидејки јудејците од тогаш си измислуваат свој бог,а тоа е познатата кај нив Лилит.за да подоцна ги присвојуваат сите древни обочаи,крадејки ја книгата на мудроста,а јудеејцу лазжлив
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Goran Stoimenov напиша:
Македонија го добила името по синот на Дионис,кој се викал Македон и кој бил назначен од Дионис за крал на Тракија и тогашната територија што се викала Ематија,по името на Ематион,крал што владеал со Ематија област во Паонија
Ние не сме тракијци на кој некој му назначил крал како на слепци неписмени.
Таа бугарофилска финта нема да ти помини!
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Ние не сме тракијци на кој некој му назначил крал како на слепци неписмени.
Таа бугарофилска финта нема да ти помини!
Зошто не ми одговориш на постот,и повторно ке те прашам од каде на монета златна гравирана крава,пронајдена на овие простори,за да подоцна послем многу години симболот крава да се појави во Египет.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Зошто не ми одговориш на постот,и повторно ке те прашам од каде на монета златна гравирана крава,пронајдена на овие простори,за да подоцна послем многу години симболот крава да се појави во Египет.
Најде крава на монета !! поооооо сега шо праиме.
ВКога ќе најдиш на монета овде изгравиран крокодил, нилски коњ, бабун ибис лист на папирус, скарабеј, кобра, икнеумон, мачка, џуџе.... (сите се тие симболи на древниот египет, тогаш можиш да зборуваш за некоја врска. А крава која во сите цивилизации е прикажана на некој начин поради нејзината важност во секојдневниот живот не е доказ дека некој нешто превзел од некого.

Во Египет има една божица Таурет (божица на породувањето) таа е преставувана како нилски конј со задни нозе од лав и опаш од крокодил а во раката има папирус.
Па сега ти со се цел блек поинт (мајката немаше некое македонско име за таа организација, ова ми личи како на некоја фирма за увоз на ловна опрема) значи сега сите вие побарајте од каде е тој симбол земен.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Најде крава на монета !! поооооо сега шо праиме.
ВКога ќе најдиш на монета овде изгравиран крокодил, нилски коњ, бабун ибис лист на папирус, скарабеј, кобра, икнеумон, мачка, џуџе.... (сите се тие симболи на древниот египет, тогаш можиш да зборуваш за некоја врска. А крава која во сите цивилизации е прикажана на некој начин поради нејзината важност во секојдневниот живот не е доказ дека некој нешто превзел од некого.

Во Египет има една божица Таурет (божица на породувањето) таа е преставувана како нилски конј со задни нозе од лав и опаш од крокодил а во раката има папирус.
Па сега ти со се цел блек поинт (мајката немаше некое македонско име за таа организација, ова ми личи како на некоја фирма за увоз на ловна опрема) значи сега сите вие побарајте од каде е тој симбол земен.
Е ЈУДЕЕЦУ,ЈУДЕЕЦУ,ДОБРО СИ ГИ ЗНАЕШ ТВОИТЕ ЈУДЕЈСКИ СИМБОЛИ,САМО ЗАБОРАВЕТЕ ЗА КРАВАТА ТОА Е СИМБОЛОТ НА ДРЕВНИОТ ГРАД АРГ,СИМБОЛОТ НА ГОЛЕМАТА МАЈКА,ОСТАВЕТЕ НИ ГО,ДРУГИТЕ ЗАЧУВАЈ ТЕ СИ ГИ ВАШИ СЕ.

ОКОЛУ ИМЕТО БЛЕК ПОИНТ Е СТАВЕНО ПОРАДИ ТАКВИ ЈУДЕЈЦИ КАКО ТЕБЕ.ЗА КОИ САМИОТ ПРОНАЈДИ СИ ГО ЗНАЧЕЊЕТО.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Goran Stoimenov напиша:
За да бидам сватен,треба да се вртатим назад во историјата,пред да се појви кралот Македон,и на сцена Македониа.Треаба да го имаме фактот дека во тој период постоела територија која се викала Илирија,ве молам да ги произнесам доказите без да некој ме дискриминира…….
Дека е тоа навистина така потврдува податокот што освен во Албанија, Грција и донекаде во Романија, се зборува на ист или сличен јазик, се пишува на исто или слично писмо, распро- странети се исти или слични обичаи, на новороденчињата им ставаат исти или слични имиња, се негува ист или сличен фолклор и разни други нешта.

кралот Илириј, и кралицата Електра минело, и тие изродиле голем пород - девет синови и една ќерка. На синовите им ги дале следните имиња:
Автариј, Јасон(Јасион) Дардан, Таулат, Перхеб, Дарт, Парт, Енхелај и Дисар. Единствената ќерка ја нарекле Хармонија.
Горан ни кажува јасно дека илирите (кои денес живеат во Албанија дел од Грција и до некаде Романија) се автохтони и овде пред Македонци и Македонија, и ги наведува и родоначалниците на илирските народи Дардани, Таулатани, Парти, Десарети, Енхалејци

Goran Stoimenov напиша:
Западно од кралството на Паон до Понтското Море денешно Црно Море постоело кралство Тракија.
Еве ни ја дава и Тракија онака чисто да знаеме каде била (нема се уште Македонци и Македонија

Goran Stoimenov напиша:
Во некои пишани матерјали стои дека Дардан уште во животот на кралот Илириј го шири своето кралство на сметка на своите браќа одземајќи делови од нивните територии. Одземањето територии од послабите кралства подразбира и војни меѓу браќата наследници, така што новосоздадените држави час станувале помали, час поголеми.
Со тек на времето на балканските простори под силната рака и карактерот на кралот Дардан се создава кралството познато како Хетитиско кралство,од кое подоцна се создава и државата наречена Троја или Троада.
Хетитиското кралство, подоцна Троја-Троада или Илион,
Горан овде ни “докажува“ дека потомците на Илириј (за кои вели дека денес живает во Албанија) го основале Хетитското царство и Троја

Goran Stoimenov напиша:
Значи потоа ова кралството Троја - Троада или Илион,е кралство кое му припаѓа на Дионис,каде подоцна на еден дел од неговото кралство на територија кои била под Троја или Илион му ја доделува на еден од многуте синов кои ги имал а тоа е Македон.
Од тие Илирски кралства за чии потомци вели дека се денес во Албанија, дел од Грција и дел од Романија) произлегол тој фамозен Дионис и неговиот син Македон



Goran Stoimenov напиша:
Тој имал син по име Македон, кого по враќање од Медија го поставил за крал на Тракија и по кого подоцна своето пошироко кралство го нарекува Македонија.
Значи стотици (и иљадници години) од како настанала Илирија за кој тврди дека се денес потомците кои живеат во Албанија и стотици и иљадници години од постоење на тракија (која му се протега и во бугарија некој си Илир по потекло со име македон бил ставен од некого како крал на Тракија па така се нарекло Македонија.

Goran Stoimenov напиша:
Поаѓајки од овој податок може да се заклучи откога потекнува името на Македеонија и колку време го носи тоа име, како и дека пред тоа народот бил и останал со исконско потекло од родоначалникот Илириј. .


Луѓе не можам поивеќе , мене ми се згади и до сега да ги препишувам и прекуцувам овие гнасотилоци од пропаганди на овој “стручњак“
Со денови овде го разоткривам дека сака да на направи Траки (сега и илири - Албанци0 а овде има некои кои му пружаат и подршка и си разменуваат мислења. Ако сметате дека е ова во ред вака да ја гнаси историјата на Македонија и на Македонскиот народ тогаш нека ви е на честа!! Јас нема да се откажам вбо моето спротивставување на ваква “историја“
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Напишано од Goran Stoimenov
Лет не се прави смешен,јас те прашав за симболот на бесконечноста и кој број од 1 до 10 го симболизира.и доклку ми докажеш тој број дека е бројот 6 јас навистина ке ти поверувам,а за Изреал воопшто не ме интерсира бидејки разговараме за Македонија,а ти и понатаму се смеј колку сакаш бидејки ,,осомкраката ѕвезда или сонце е смболот токму на нашиот татко Филип втори,и не случајно се пронајдени македонски штитови токму со овој симбол - осумкрако,па и во последниот филм за Александар Македонски можеше да ги приметиш ваквите симболи.
И те молам не бегај од моите прашање,и ако толку си го сакаш Изреал стави си тема за него и барај си ги твоите привразаници бидејки во ова тема си досаден со јудејското школо.

Апогледнете што го прашав,а тој да си го спаси неговото јудејско газенце пак со напади,не одговарајки ми на прашањето,како што секогаш го прави јудеецот,се уште чекам одговор префриган јудеецу,не шалтај.

Јудеецу си заборавил да ги преставиш другите постови за другите делови од Балканот тогашен,каде јасно се докажува дека албанците не се илири,и до кога вие јудејците ке го тромозите овој народ,и ке го лажите дека е староседелец на овие балкански територии,криијки ја вистината дека се староседелци на делови од високите планини од денешна Европа,особено албанските планини околу Рим,зошто јудеецу затоа што ги присвоивте нејзините територии во Европа преименувајки ја во Вавилонска Курва Европа,се со една цел да не постои Македонија
Јудеецу само да знаеш едно кога тогаш и албанската популација ке дознае како вие јудејците сте ги користеле за ваши интереси јудејски.
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
Добро , малку надвор од темава. Лет 3 , те молам разгледај го ова и дај коментар:smir:

1938 godine, arheološka exedicija sa dr.Chi Pu Tei-om na čelu krenula na Baian-Kara-Ula planine u Kini,
došla je do zapanjujućih otkrića da su, čini se, u nekim špiljama bile nastanjene neke drevne kulture.Zakopano
tisućljećima na podu špilje je bilo stotinu kamenih diskova.Promjera oko 22 centimetara, svaki je imao izrezan krug
u sredini i imao urezanu spiralnu brazdu, što je izgledalo kao neka drevni fonografska snimka stara 10 do 12 tisuća godina.
Ispada da je ta spiralna brazda, u stvari sastavljena od sitnih hieroglifa koji govore nevjerovatnu priču o svemirskim brodovima
s nekog udaljenog svijeta koji su se srušili na među planinama.Piloti tih brodova nazivaju sami sebe "Dropa" A u špilji
su također pronađeni ostaci pridošlica...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Пошто се работи за археолошка експедиција треба да ми даиш линк на коиј поподробно било опишано како се најдени во кој слој кој ги датирал и како (имаш распон 10-12 иљади години а во тоа време немаше на абер од ц-14, потоа кој ги дешифрирал пишувањата да може да прочита, ако е тоа на некој непознат хиероглиф и (или) јазик тоа би било невозможно....
Значи вака штури податоци не кажуваат ништо, ни дал е вистина ни што точно е пронајдено и колку е тоа навистина старо.
Се нешто се наоѓаат глинени, камени предмети и цртежи на пештери како доказ дека не посетувале вселенски бродови. никој не нашол некој дел од вселенски брод, или некое парче на висока технологија.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Пошто се работи за археолошка експедиција треба да ми даиш линк на коиј поподробно било опишано како се најдени во кој слој кој ги датирал и како (имаш распон 10-12 иљади години а во тоа време немаше на абер од ц-14, потоа кој ги дешифрирал пишувањата да може да прочита, ако е тоа на некој непознат хиероглиф и (или) јазик тоа би било невозможно....
Значи вака штури податоци не кажуваат ништо, ни дал е вистина ни што точно е пронајдено и колку е тоа навистина старо.
Се нешто се наоѓаат глинени, камени предмети и цртежи на пештери како доказ дека не посетувале вселенски бродови. никој не нашол некој дел од вселенски брод, или некое парче на висока технологија.
Е сега јудеецу кога ке ги прочиташ сите мои постови за оваа тема Атлантида што су ги доставил ке дознаеш една многу голема вистина за Александар Македонски,зошто никој досега не може да го пронајде,и зошто вие јудејците цели 23 века измислувавте секакви приказни и легенди што се поврзани со неговиот лик,се со една цел дека навистина умрел,а замисли сеуште зборуваме за него како да е жив,а јудеецу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom