Џамија на плоштад!

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Џамија на плоштад нема шанси кога ќе изградат црква кај нашиот западен сосед на плоштад тогаш можеме и за кај нас да размислуваме за џамија, и јас сакам да се изгради некој голем крст во Тетово ама неможе и ова дека пола Скопје е со муслимани смешен факт ти е
Crkvi za izvoz imaat tie.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Дефинитивно на Скопје му треба еден нов комплекс на џамии, но во урбан стил за да се адаптираат на факторот време т.е. 21 век. Може некоја висококатница.

А дали сте паднале на идеја џамија на вода? На пример да плови по езеро и кој сака можит да доплива и да се поклања 2-3 пута. Ного футуристички :vozbud:
И минариња од Лего коцки. Колку си сакаш, по потреба толку ги дигаш. Заради чалам не од потреба нели?
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
25
Џамија на плоштад нема шанси кога ќе изградат црква кај нашиот западен сосед на плоштад тогаш можеме и за кај нас да размислуваме за џамија, и јас сакам да се изгради некој голем крст во Тетово ама неможе и ова дека пола Скопје е со муслимани смешен факт ти е
Ne zboruvame za nacionalnost tuku za vera , vo TE nema hristijani kolku sto vo SK ima muslimani ... i mi smeta krstot da go gledam od kade i da svrtam gllava ...

no podobro za site nas e da ne se gradi vo plostad nitu ednoto nitu drugoto zosto ako se gradi crkvata MORA da se gradi i dzamija....

i ne rekov deka e fakt , no ako ne sme pola , togas okolu pola sigurno sme ...
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Ne zboruvame za nacionalnost tuku za vera , vo TE nema hristijani kolku sto vo SK ima muslimani ... i mi smeta krstot da go gledam od kade i da svrtam gllava ...

no podobro za site nas e da ne se gradi vo plostad nitu ednoto nitu drugoto zosto ako se gradi crkvata MORA da se gradi i dzamija....

i ne rekov deka e fakt , no ako ne sme pola , togas okolu pola sigurno sme ...

Ништо не МОРА , мора само да се умре...

Многу тежок збор е тој другарице...
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Ne zboruvame za nacionalnost tuku za vera , vo TE nema hristijani kolku sto vo SK ima muslimani ... i mi smeta krstot da go gledam od kade i da svrtam gllava ...

no podobro za site nas e da ne se gradi vo plostad nitu ednoto nitu drugoto zosto ako se gradi crkvata MORA da se gradi i dzamija....

i ne rekov deka e fakt , no ako ne sme pola , togas okolu pola sigurno sme ...
Вампир да не си? :)

И мене ми смета оџата кога ќе се распејува три пати на ден со тоа хорните на врв на минаре, па никому ништо.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Crkvi za izvoz imaat tie.


Во контекст на тоа не ми е јасно како тоа во Албанија огромен дел на Албанците се Христијани, а во Македонија и Косово се со мали исклучоци сите муслимани...???
Има ли за ова некое објаснување???
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
A зошто да не има онолку цркви/џамии колку што им се потребни на верниците?
На крај краишта, една црква или џамија е само објект без верници во него.
Мислам дека кај нас има повеќе отколку што им се потребни, бидејќи бројот на верници е многу мал.

Кога сум веќе на темава, во контекст е Среќен Великден на оние кои го слават денес.
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
25
Вампир да не си? :)

И мене ми смета оџата кога ќе се распејува три пати на ден со тоа хорните на врв на минаре, па никому ништо.
a jas da ne sum ubila nekogo zato sto mi smeta krstot ... i zvukot na kambanite ...

a za vampir ehmm ,mozebi i sum zato pazi da ne naletis na mene.. hehe
 
P

Princ

Гостин
Во контекст на тоа не ми е јасно како тоа во Албанија огромен дел на Албанците се Христијани, а во Македонија и Косово се со мали исклучоци сите муслимани...???
Има ли за ова некое објаснување???
Си слушнал за 500 години турско ропство и ширење на исламската религија? 5то учевме тоа историја, кај бегаше ти баш тогаш од часови? :icon_lol:
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
25
Во контекст на тоа не ми е јасно како тоа во Албанија огромен дел на Албанците се Христијани, а во Македонија и Косово се со мали исклучоци сите муслимани...???
Има ли за ова некое објаснување???
koj ti kazal za toa ??... pa vo Albanija poveketo se muslimani ...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Во контекст на тоа не ми е јасно како тоа во Албанија огромен дел на Албанците се Христијани, а во Македонија и Косово се со мали исклучоци сите муслимани...???
Има ли за ова некое објаснување???
Ima.
Asimilirani se albancite hristijani tuka i vo Kosova, i vo Grcija.
Tamu ne se.
Zatoa i Enver ja ukina religijata.
Za da se odrzi zdravo nacionalnoto tkivo. :toe:

p.s. sepak i vo Albanija mnozinstvo se muslimani. Ako nisto drugo barem deklarativno.

Вампир да не си? :)

И мене ми смета оџата кога ќе се распејува три пати на ден со тоа хорните на врв на минаре, па никому ништо.
Pet pati.
Te molam. Imaj pocit. :)
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
На кој му смета крстот, не мора да го гледа... На кој му смета оџата, може да се пресели Струмица, или памук за уши да си купи. Друго чаре нема. Темата е друга, не станува збор на кого му е поголем.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Вампир да не си? :)

И мене ми смета оџата кога ќе се распејува три пати на ден со тоа хорните на врв на минаре, па никому ништо.

Ај брат шта си ми го смејал јако ејјј вампир ејј хахха..

ДиЏеј Оџа ин д' миксинг... :icon_lol:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ај брат шта си ми го смејал јако ејјј вампир ејј хахха..

ДиЏеј Оџа ин д' миксинг... :icon_lol:
Во тандем со Слаткар и Тони Зен во позадина?:pos2::pos2::pos2:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
a jas da ne sum ubila nekogo zato sto mi smeta krstot ... i zvukot na kambanite ...
Незнам зошто би ти сметал симбол. Јас не реков дека ми смета полумесечината, туку веселиот оџа.

И камбаните се дааааалеку пократки. Ако поистоветуваме, тогаш аналогијата би била попско пеење на JBL од 1500 вати три пати на ден.
koj ti kazal za toa ??... pa vo Albanija poveketo se muslimani ...
За ова да не мешам прсти, мислам дека нема да веруваш во тоа шо ќе го напишам, па повикувам некој македонец од албанскиот етнос да ти посочи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom