Оптимизмот - лек или утеха?

Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Koga e optimizam samo zaradi otimizam,togas mozi da bide i lek,i uteha,i bilosto,i nisto.

Od druga strana pak,koga izdrzani argumenti i fakti odat vo negov prilog,togas nema ni nekoja golema potreba od nego,ustvari toa ne e ni optimizam,realnost e.

Optmizmot e poveke kako droga,na nekogo mu e neophoden,drug mozi i bez nego.
 
Член од
31 јануари 2009
Мислења
258
Поени од реакции
12
zavisi kako go gleas:D za mene e na primer lek ako gleame za site stvari sto se slucuvaat sto ne ni se dopagjaat ako ne postoi optimizmot kako nadez deka ke se podobri niso ne praeme.. :D

a onie sto go gledaat kako uteha se pesimisti i go znaat toa =)
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Не бегам што треба тука сум :).
Го гледам и супер е.
Ги гледам на некои им оди подобро на некои полошо, ама тоа е животот.
И знаеш зошто е така? Затоа што не се залажувам со розеви сценарија.
Браво за тебе.

Оптимистичката диспозиција, пак, подразбира гледање на надеж, шанса, добар резултат од се.

Животот пак вели, лошото може да биде и полошо, она што боли може и да те убие, правдата е "селективна"...се на се многу болка и многу неправда...и тоа НЕИЗБЕЖНА болка и неправда, за да мислиш дека сите "среќно ќе живееме".

Нема црно и нема бело. Нема оправдан оптимизам, ни песимизам.
Животот не функционира со апсолути.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Браво за тебе.

Оптимистичката диспозиција, пак, подразбира гледање на надеж, шанса, добар резултат од се.

Животот пак вели, лошото може да биде и полошо, она што боли може и да те убие, правдата е "селективна"...се на се многу болка и многу неправда...и тоа НЕИЗБЕЖНА болка и неправда, за да мислиш дека сите "среќно ќе живееме".

Нема црно и нема бело. Нема оправдан оптимизам, ни песимизам.
Животот не функционира со апсолути.
Тоа дека се трудам да не бегам не завршува секогаш добро :). Оптимизам, песимизам, точно е нема апсолути ама гледам секогаш да го видам и извадам најдоброто од секоја ситуација, без разлика што и да ми речат имам одговор (освен кога сум пијан или сексуално запален, не толку во првата ситуација колку во втората, бруки е).
Човек има одредено ниво на толеранција за складирање на болка, сега ако се пречекори тоа ниво или не се ослободи од таа болка на некој начин тоа ќе го скрши. Без разлика дали е физичка (основна) или психичка болката е природен аларм за загуба, дали на клетки во човековото тело или на сакана личност или предмет. Болката е смрт, опаѓање на свесноста. Силна и интензивна болка те убива веднаш, додека пак мала и незначителна акумулирана болка те убива со години. Го знам јас тоа :).
Еднаш прочитав порано еден добар совет, гледај го тоа што го гледаш а не тоа што мислиш дека го гледаш, така човек полесно ќе ја види вистината отколку со предвреме утврдени мислења. И од искуство знам дека секогаш таквото гледање завршува оптимистичко, под ова мислам реално, а не некои нерални замисли или проекции кои што сам човек си ги создава.
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Оптимизам - класично бегство и само залажување.
Го гледате ли сопствениот живот?
Ги гледате ли животите на другите?
Како тогаш наоѓате сила да се залажувате со розеви сценарија?

People aren’t chocolates. D’you know what they are, mostly? Bastards. Bastard-coated bastards with a bastard filling. But I don’t find them half as annoying as I find naive bubble-headed optimists who walk around vomiting sunshine.
Знаеш оптимизам=поголема самодоверба,а знаеш понекогаш таа и чуда прави....Сами сме свесни за тоа,ама ајде секој со свој ум...Пример ќе се земам себе си,одам на испит книга не отворено,но полна со самодоверба дека се ќе биде во ред и дека ќе положам,и замисли и така е....се случува обратното,од стрес дека ништо нема да знам(а предходно и имам учено) и тешко дека ќе поминам,замисли пак,не поминувам...Понекогаш(а можам да кажам и секогаш)оптимизмот ти дава подобро перцепирање на работите,а воедно и оголема самодоверба,а со тоа следува и поголем успех...И во тоа што го зборувам,не спаѓа и оној претеран оптимизам,дека секогаш се е во ред,туку тука спаѓаат и некои лоши работи и мисли,но од тука произлегува еден подобар начин за решавање на работите,но не дека тие паѓаат сами од на небо,туку треба и ние колку толку да се потрудиме...
И на крај отимизмот не представува очекување дека се ќе биде во ред,ништо не е случајно,туку очекувај и потруди се,за се да биде во ред....:smir:
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
"Не може да се постигне успех и да се направи чекор напред во животот ако се развиваат меланхонијата и песимизмот. Само оптимистички расположените личности ги уживаат задоволствата од животот..."

Јас сум по природа оптимист и не си го поставувам прашање дали тоа гледање на животот ми претставува лек или утеха. За мене оптимизмот е начин на подобар живот, поведро гледање на работите, полнење со самодоверба и надеж за успех. Уверена сум дека секое лошо е за добро (што и да е ќе помине) :)
"...Затоа што чашата е секогаш полу полна, а не полу празна..."
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
jas sum po prirodda pesimis t, i stvarno aj ova zivotov kratok so e nego ke umreme i znaes kako stanua grd coek koa ke umre i odma te nosat u kapela pa na grobista i u dupka i posle ke umrat i tie sto te snaele i se ke se zaboravi, nikoj nema da se seti na tebe...nekoi vikat gospod ke se seti na tebe ama fakat e deka sega te ostavil na lokalni moknici.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Не сум сигурна дали оптимизмот влијае на нешто, како на пр. болест, еве да речеме некој ако се разболе од рак ама неизлечив рак што метастазирал а оптимист си е по природа човекот, дали мислите дека ќе оздраве?!?:nesum:
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
Оптимизмот е дел од мене, секогаш и секаде ја барам позитивната страна...би рекла дека е и утеха и голема поткрепа да се поминат сите мрачни периоди...едноставно ми дава сила дека треба да продолжам зошто она доброто и убавото допрва ќе го почувтствувам и дека не треба да се откажам!!!
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Не сум сигурна дали оптимизмот влијае на нешто, како на пр. болест, еве да речеме некој ако се разболе од рак ама неизлечив рак што метастазирал а оптимист си е по природа човекот, дали мислите дека ќе оздраве?!?:nesum:
Браво. Мислам дека си и самата свесна дека не е тоа поентата на темава, но ако веќе не можеш да ја разбереш тогаш не ни постирај вакви глупости. Но еве ако така сакаш, сепак ќе ти кажам само дека и ако е човек болен од тешка болест, но е полн со желба за живот и оздравување тоа многу ќе му помогне во самиот тој процес, не велам дека ќе го излечи но ќе го стимулира да соработува при лечењето што е многу важно за ваквите случаи и што дефинитивно ќе има влијание врз крајниот исход.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Nekoj bil optimis t, mislel nema da ostari, nema da se razboli i nema da umre.
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Mene optimizmot mi e i lek i uteha.Po priroda sum bila sekogas optimista no imav i losi i mnogu teski periodi vo koi razmisluvav pesimisticki pa mi bese uste potesko.No fala bogu znam da se izboram so toa i brzo se vrakam pak na normala i pak da si gi gledam rabotite so optimizam zatoa sto samo taka ziveam i funkcioniram podobro.Mislam deka pesimizmot ne nosi nisto dobro vo covekoviot zivot,dodeka optimizmot moze da ja podobri sekoja situacija vo zivotot.Ako nekoj razmisluva pesimisticki toa znaci deka predvreme se otkazuva od site dobri raboti i sansi vo zivotot,dodeka toj sto razmisluva pozitivno sekogas e cekor ponapred,gi koristi site predispozicii za podobar i sreken zivot.
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Mene optimizmot mi e i lek i uteha.Po priroda sum bila sekogas optimista no imav i losi i mnogu teski periodi vo koi razmisluvav pesimisticki pa mi bese uste potesko.No fala bogu znam da se izboram so toa i brzo se vrakam pak na normala i pak da si gi gledam rabotite so optimizam zatoa sto samo taka ziveam i funkcioniram podobro.Mislam deka pesimizmot ne nosi nisto dobro vo covekoviot zivot,dodeka optimizmot moze da ja podobri sekoja situacija vo zivotot.Ako nekoj razmisluva pesimisticki toa znaci deka predvreme se otkazuva od site dobri raboti i sansi vo zivotot,dodeka toj sto razmisluva pozitivno sekogas e cekor ponapred,gi koristi site predispozicii za podobar i sreken zivot.
Ете, ова се совпаѓа со мојата перцепција на оптимизмот. Зошто оптимистите се опишуват како личности со розови наочарчиња и лижалчиња во устињата не ми е јасно. Едноставно е. Здрав оптимизам=начин на живот. Предуслов за успешно завршување на секоја задача, самодоверба на крајот на денот...
Оптимистот како таков не е апсолутист кога е во прашање добрата волја. Во просек е позитивен и тука нема ништо преентузијастички или кусогледо.
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Ете, ова се совпаѓа со мојата перцепција на оптимизмот. Зошто оптимистите се опишуват како личности со розови наочарчиња и лижалчиња во устињата не ми е јасно. Едноставно е. Здрав оптимизам=начин на живот. Предуслов за успешно завршување на секоја задача, самодоверба на крајот на денот...
Оптимистот како таков не е апсолутист кога е во прашање добрата волја. Во просек е позитивен и тука нема ништо преентузијастички или кусогледо.
Mozes li molim te malku podobro da mi objasnis sto sakase da kazes so toa deka optimisti gledaat preku rozevi naocarcinja itn?Toa go mislese za mene?Jas ne gledam so rozevi naocari naokolu bas naprotiv cvrsto odam po zemja i znam mnogu dobro sto e i kako vo zivotot,no od druga strana mene pozitivnoto razmisluvanje mnogu mi ima pomognato na primer za podobruvanje na mojata zdravstvena i psihicka sostojba vo ovoj moment.Dodeka do pred dva tri meseci razmisluvanjeto mi odese se na pesimizam i strav jas zavrsuvav vo bolnica.Sakam da kazam deka jas ne fantaziram deka ke stanam princeza i da sum optimista deka istoto ke se desi eden den ,no vo normalni raboti vo moeto sekojdnevie pogolema korist imam od optimizmot nego li od pesimizmot toa sakav da go kazam.
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Mozes li molim te malku podobro da mi objasnis sto sakase da kazes so toa deka optimisti gledaat preku rozevi naocarcinja itn?Toa go mislese za mene?Jas ne gledam so rozevi naocari naokolu bas naprotiv cvrsto odam po zemja i znam mnogu dobro sto e i kako vo zivotot,no od druga strana mene pozitivnoto razmisluvanje mnogu mi ima pomognato na primer za podobruvanje na mojata zdravstvena i psihicka sostojba vo ovoj moment.Dodeka do pred dva tri meseci razmisluvanjeto mi odese se na pesimizam i strav jas zavrsuvav vo bolnica.Sakam da kazam deka jas ne fantaziram deka ke stanam princeza i da sum optimista deka istoto ke se desi eden den ,no vo normalni raboti vo moeto sekojdnevie pogolema korist imam od optimizmot nego li od pesimizmot toa sakav da go kazam.
Зошто вакви непотребни недоразбирања. Оди во корисничкиот панел и ке ја видиш позитивната репутција од мене. И прочитај ја првата реченица ке видиш дека се соглсувам со твојот став. Она што во продолжение го пишував беше на наменето за `нашата` (мојата и твојата опозиција). Од истата партија сме, и постот ми е офтопик само за да потврдиме партиско членство. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom