Шведска ги озакони хомосексуалните бракови

Статус
Затворена за нови мислења.

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
За мешањето мислев на полигамијата,инцесот,педофилијата и зоофилијата кои ќе ги наброи лет ако ја прочита темава.Значи вакви поврзувања директно одат на игнор...
Маркус времето не менува,неможеме закоравено да се држиме до некои правила кои не се во реалноста.Општеството сега е похаотично од било кога,не се знае кој јаде,а кој пие,но за пред народ сите со традицијата и нормите во уста.
Закоравено..изгледа денес линијата меѓу либералноста и извитопереноста е тенка...не е ни чудо што и самата констатираш дека живееме во хаотично општество..си размислила дека е така заради напуштање на одредени вредности..
А за нормите и традицијата...се мерат кога си сам не кога си пред други луѓе...

Сакам да чујам одговор по оваа прашање..го бев додал на предходниот пост..
Уште нешто ме интересира која ќе биде дефиницијата за брак во училиштето каде ќе учи и твоето дете..кога хомосексуалноста ќе биде морално еднаква на традиционалите вредности
Плус си размислила ли дека ако хомосексуалноста е нормална доволно за да се легализира во брак ќе постоеа мажи и жени..природата или Бог...зависи како милуваш ќе не створеше поинакви..

Би додал уште нешто..сите хомосексуалци зборуваат за права..па тие ги имаат истите права како и јас...Можат да се оженат/омажат со единка од спротивен пол..како што сум направил и јас..Јас не можем(дури и да сакам) да се оженам со припадник од исти пол..значи ги имам истите права како тие..за какви нееднаквости зборуваат
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Тотално исто.Ништо повеќе,ништо помалку.Не гледам никаква причина зошто кај нас да не се дозволи,иако мислам дека кај и да е ќе го донесат.
Мене не ми прави никаква разлика, доколку некој е хомосексуалец и живее со својот партнер и дали државата го озаконила тоа.
И онака ќе си живее како што сака, зарем државата може да му забрани?
Како ќе ја забрани хомосексуалноста? Неможе.

Црквата и онака си стои јасно по ова прашање и таа треба да биде коректорот.

Ако сакаат нека склучуваат граѓански бракови, кого засега тоа :toe:

Имаше еден документарец,па во контекс на прашањево ќе го раскажам.Беа пар лезбејки,заедно живееле 40 години.Створиле заеднички имот (куќа,кола и покуќнина).Го запишале на името на една,но во таа земја не беше дозволено партнертсво.Починува случајно онаа на која гласи цел имот.Доаѓа нејзината фамилија и си го зема имотот,а другава жена оди на улица,бидејќи нема законско право да го наследи се она во што вложувала.Мислам дека сега е појасно зошто е тоа парче хартија,иако на 17 години не е ништо битно понатаму ќе е.
Или ти си живееш со девојкати,целиот имот што заедно сте го добиле гласи на неа,по нејзината смрт ти си голо куче,бидејќи фамилијата нејзина е единствен наследник.
Треба уште објаснување кое право го бараат?
Па искрено незнам дали примеров ти е соодветен, бидејќи проблемот кој го опиша произлегува од конкретниот систем во некоја земја, која како што велиш не дозволува партнерство.
Тоа важело и за хетеросексуалните двојки?

Сепак постои договор, кој може да се склучи со цел да се осигура другата личност, во вид на тестамент.
Со тоа после несреќната смрт на едниот од партнерите, на кој гласел сиот имот се третира како подарено наследство од кое да речеме ќе мора на државата да и платиш 2% од вредноста на подарокот-наследството како данок ( слично на лото добивка важи) и тоа е се'.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Мене не ми прави никаква разлика, доколку некој е хомосексуалец и живее со својот партнер и дали државата го озаконила тоа.
И онака ќе си живее како што сака, зарем државата може да му забрани?
Како ќе ја забрани хомосексуалноста? Неможе.

Црквата и онака си стои јасно по ова прашање и таа треба да биде коректорот.

Ако сакаат нека склучуваат граѓански бракови, кого засега тоа :toe:



Па искрено незнам дали примеров ти е соодветен, бидејќи проблемот кој го опиша произлегува од конкретниот систем во некоја земја, која како што велиш не дозволува партнерство.
Тоа важело и за хетеросексуалните двојки?

Сепак постои договор, кој може да се склучи со цел да се осигура другата личност, во вид на тестамент.
Со тоа после несреќната смрт на едниот од партнерите, на кој гласел сиот имот се третира како подарено наследство од кое да речеме ќе мора на државата да и платиш 2% од вредноста на подарокот-наследството како данок ( слично на лото добивка важи) и тоа е се'.
Како не содејствува примерот?Па и кај нас не е дозволено граѓанско партнертство на хомосексуалци.Тоа е проформа на брак во овие земји каде на хомо не им е дозволено.Кај нас тоа го бараат,да им се дозволи да склучат партнерство.
И треба да не не засега дали ќе склучат или не,но треба да се дозволи да можат да склучат.
Тестамент незнам дали некој прави на 30години:)

Маркус
Дефиницијата за брак и за моето дете ќе биде таа што ја наведов претходно.Впрочем доколку ми дозволи системот би реагирала да се изменат некои ставови во врска со поделбата на луѓето по некакви основи.Уште од мало треба да знае дека сите луѓе се исти,само се делат по добар или лош.
И повторно ќе кажам:единствено право кое го бараат во земјава е да им се дозволи да склучат партнерство како проформа од брак.Друго никој не може да им забрани и да сака,се имаат освен ова.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
За мешањето мислев на полигамијата,инцесот,педофилијата и зоофилијата кои ќе ги наброи лет ако ја прочита темава.Значи вакви поврзувања директно одат на игнор...
Маркус времето не менува,неможеме закоравено да се држиме до некои правила кои не се во реалноста.Општеството сега е похаотично од било кога,не се знае кој јаде,а кој пие,но за пред народ сите со традицијата и нормите во уста.
А зошто би оделе на игнор? Не сакам да одвлекувам вон темава, но зарем не се и овие закоравени сфаќања? Пример 1-педофилија е возрасен со малолетник. А малолетник е се испод 18 години. Кој и кога го поставил тој праг? Значи и тоа е застарено, сега девојче од 16 години е далеку поразвиено (во некои случаи и поинтелигентно и посамоспознавачко) отколку 19 или 20 годишно девојче. Излегува дека не е тоа праг за зрелост, било одамна.

Пример 2-полигамија, зошто да не? Која е причината да се нема, да е забрането, а хомосексуалноста да се има?
Мислам ако мериме да мериме со барем слични аршини.

Да не ме сфатите погрешно, не сум ни за едно од наведените, ниту за хомосексуалност. Само правам споредба, да видам кој е аршинот-дали телевизијата и филмовите, дали богатството на тие особи/здруженија, сожалувањето кон нив... или нешто трето.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Како не содејствува примерот?Па и кај нас не е дозволено граѓанско партнертство на хомосексуалци.Тоа е проформа на брак во овие земји каде на хомо не им е дозволено.Кај нас тоа го бараат,да им се дозволи да склучат партнерство.
И треба да не не засега дали ќе склучат или не,но треба да се дозволи да можат да склучат.
Тестамент незнам дали некој прави на 30години:)

.
Не се разбирам во правниве толкувања, ама мислам дека не постои ни забрана од државата?

Ако постои би сакал да видам.
Пред се' зошто е потребно форсирање на “хомосексуалноста“ како определба пред некоја одредба?

Мислам дека тоа прави поголема одбивност отколку нормален правен термин без такви пошироки толкувања на сексуалната определеност.

Погрешен е пристапот.

А тоа со тестаментот е најпрактично решение и годините немаат апсолутно никаква врска.
Меѓутоа тука кон друго се цели веројатно,а тоа е ПОТЕНЦИРАЊЕ на сексуалната определба и наметнување на посебни права, наместо да се оди на поинаква варијанта за да биде тоа прифатено од народот со потрадиционални сфаќања.Не иди ова со присила, затоа и ќе има негативни реакции.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Не се разбирам во правниве толкувања, ама мислам дека не постои ни забрана од државата?

Ако постои би сакал да видам.
Пред се' зошто е потребно форсирање на “хомосексуалноста“ како определба пред некоја одредба?

Мислам дека тоа прави поголема одбивност отколку нормален правен термин без такви пошироки толкувања на сексуалната определеност.

Погрешен е пристапот.

А тоа со тестаментот е најпрактично решение и годините немаат апсолутно никаква врска.
Меѓутоа тука кон друго се цели веројатно,а тоа е ПОТЕНЦИРАЊЕ на сексуалната определба и наметнување на посебни права, наместо да се оди на поинаква варијанта за да биде тоа прифатено од народот со потрадиционални сфаќања.Не иди ова со присила, затоа и ќе има негативни реакции.
Многу од права кои се бараат преку бракот како форма ..всушност можат да се средат преку легални адвокатски маневри...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Многу од права кои се бараат преку бракот како форма ..всушност можат да се средат преку легални адвокатски маневри...
И според мене тоа може да се среди преку легални маневри без инволвирање во “тешки“ дебати за сексуалната определба и тежината на севременските стереотипи дали од морална дали од религијска гледна точка.

Некој има профит во потенцирањето на разликите и држењето на хомосексуално определените луѓе како орудије за добивање влијание во општеството.
Не за џабе геј лобито во светот е сметано за второ по моќ после Евреите.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Не за џабе геј лобито во светот е сметано за второ по моќ после Евреите.
Ете така...дојдовме до нешто сосема друго..политичката победа(оти според мене само за тоа се работи) на геј движењето ќе ја отвори пандорината кутија на многу други проблеми а од таа победа едните ќе останат со "празна" победа, а другите со нарушено општество..од мое гледиште бракот е света заедница дадена од Бога и што и да прават луѓето нема да можат да го променат.Ама за тоа на друг подфорум...
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
А зошто би оделе на игнор? Не сакам да одвлекувам вон темава, но зарем не се и овие закоравени сфаќања? Пример 1-педофилија е возрасен со малолетник. А малолетник е се испод 18 години. Кој и кога го поставил тој праг? Значи и тоа е застарено, сега девојче од 16 години е далеку поразвиено (во некои случаи и поинтелигентно и посамоспознавачко) отколку 19 или 20 годишно девојче. Излегува дека не е тоа праг за зрелост, било одамна.

Пример 2-полигамија, зошто да не? Која е причината да се нема, да е забрането, а хомосексуалноста да се има?
Мислам ако мериме да мериме со барем слични аршини.

Да не ме сфатите погрешно, не сум ни за едно од наведените, ниту за хомосексуалност. Само правам споредба, да видам кој е аршинот-дали телевизијата и филмовите, дали богатството на тие особи/здруженија, сожалувањето кон нив... или нешто трето.
Педофилија е следново според законот од 15 јануари оваа година-жртвата има до 16 години, а напаѓачот е 5 години постар. Жртвите кои имаат 17 и 18 години, не се третирани како жртви на педофилија, туку како жртви на сексуално насилство. Со ова само сакам да кажам дека законите кои се носат, го имаат во предвид она што Вие го наведовте, а тоа е дека едно девојче од 16 години во денешни услови изгледа позрело од што изгледало порано.:smir:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не се разбирам во правниве толкувања, ама мислам дека не постои ни забрана од државата?

Ако постои би сакал да видам.
Пред се' зошто е потребно форсирање на “хомосексуалноста“ како определба пред некоја одредба?

Мислам дека тоа прави поголема одбивност отколку нормален правен термин без такви пошироки толкувања на сексуалната определеност.

Погрешен е пристапот.

А тоа со тестаментот е најпрактично решение и годините немаат апсолутно никаква врска.
Меѓутоа тука кон друго се цели веројатно,а тоа е ПОТЕНЦИРАЊЕ на сексуалната определба и наметнување на посебни права, наместо да се оди на поинаква варијанта за да биде тоа прифатено од народот со потрадиционални сфаќања.Не иди ова со присила, затоа и ќе има негативни реакции.
Постои забрана со самaта формулација на бракот во уставот,закон за семејство( член 6):

Brakot e so zakon uredena zaednica na `ivot na ma` i `ena vo koja se ostvaruvaat interesite na bra~nite drugari, semejstvoto i op{testvoto.

И уште една точка која е многу важна:

Brak mo`at da sklu~at dve lica od razli~en pol so slobodno izjavena volja pred nadle`en organ, na na~in opredelen so zakon.


Тоа околу законската забрана на стапување истополови парови во брак.А може и правата и обврските да ги прочита некој,кој беше заинтересиран овде.
Ајде уште еднаш да повторам што бараат и не повторувам повеќе:)Бараат да им се дозволи правото да стапат во брачна заедница,што во случајов се вика партнерско здружување,која ја исклучува можноста од посвојување на деца (затоа и не се вика брак,за да не им се крева косата на хомофобичните).Односно да се регулира местото и постапката каде може да се склучи бракот,разводот,дерегистрацијата,имотно-правните односи на партнерите,правото на социјална грижа и издршка на партнерите.Бидејќи постојниот закон е изричен само за хетеро двојките.
Ова не е со присила,веќе 10 години се турка дозволава,никако да ја дадат.А да биде иронијата најголема хомосексуалци има меѓу политичарите и во парламентот и во владата.Е од такво лицемерие ќе пукнам некој ден.
Лутз хомосексуален пар е пар на две истополови суштества кои меѓусебно се сакаат и посакуваат,притоа свесно влегуваат во врската и ги сносат своите одговорности.Најди ми слична дефиниција од оние што се на игнор,па да ги споредиме:smir:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Бракот во погорната формулација подразбира и основање семејство и правата кои следуваат.

Според тоа неможе хомосексуална двојка да основа брак, бидејќи би означувало право на имање деца.

Треба да се изнајде друга форма која ќе подразбира договор со кој ќе се регулираат односите и обврските на двајцата „партнери“.


Под дефиниција на “хомосексуалната ориентација“ се подразбираат и транссексуалците и бисексуалците.


За да ги реализираат своите права бисексуалците, каков тип на брак им е адекватен?

Доколку настане промена на полот кај машките, т.е. транссексуалците ( бидејќи незнам дали постојат и жени транссексуалки) тогаш каков ќе биде нивниот “брак“ ? Како ќе се дефинира?

Помеѓу..маж (со каква ориентација) и.. што поточно?

Ако се прифатат некои... мене барем несфатливи работи, тогаш сме на добар пат како што вели Маркус, следно да видиме легализирање на педофилија, зоофилија, секс со мртовци... и што уште?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Брат каде не се разбираме:)
Па неможе да основаат брак,но бараат да основаат партнертсво каде децата се исклучени.Тоа бил бил брак за нив.Бисекслуалците во кого ќе се заљубат со тој ќе си живеат.Трансексаулците исто како педерите и лезбејките.
На добар пат сме да завршиме во лудница од едно исто зборење:)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Добро де, си дискутираме што има врска :))

Според мене ова отвара простор за многу други апсурдни барања.
 

50%GRATIS

I-M MAN
Член од
2 април 2009
Мислења
23
Поени од реакции
2
bas dobro sto se najde nekoj post i za toa, kade sto ako negde se izjasnis kako bi ili homo seksualec ke bides baniran ili otfrlen...
sepak ja kako takov sto kazav malku pogore svojata idnina ja gledam vo sozivot so licnost od isti pol, no sepak nikako ne bi bilo ovde vo ovaa nasa provinciska zemja
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Брат се додека со своите дејствувања и барање не го загрозуваш животот на некој трет не е апсурд.Во овој случај двајца што се сакаат си го бараат правото да се регистрираат,јас не гледам никаква причина од паничење.Мене они двајца ниту ми го јадат лебот,ниту ми ги кратат правата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom