„Фрчкоски даде лажна изјава за ДИК!”

Член од
3 декември 2008
Мислења
321
Поени од реакции
8
„Фрчкоски даде лажна изјава за ДИК!”


Јавно ја поднесувам иницијативата за проверка на точноста на изјавата на Љубомир Фрчкоски дека не бил соработник или наредбодател на службите за државна безбедност од идеолошки причини. Јас тврдам дека претседателскиот кандидат во својата изјава заверена во Државната изборна комисија лаже. Ова го правам на овој начин, јавно, затоа што поинаку и не можам. Едноставно, комисијата за лустрација нема канцеларија, нема архива, нема печат, а македонскиот граѓанин мора да знае за каков претседателски кандидат се работи.

Ова за „Нова Македонија“ го изјави Јордан Ристовски од Канада, еден од многуте жртви на контраразузнавачките служби и на наредбите за следење од идеолошки и политички причини.
„Фрчкоски во периодот од 1992 до 1996 година како министер за внатрешни работи издавал наредби со кои се повредени моите права, гарантирани со Уставот. Тој не ја кажува вистината“.

Кумановецот Петровски вака и се обраќа на комисијата за верификација на факти (попозната како комисија за лустрација) во Собранието. Под псевдонимот Црни, Петровски бил следен и прислушуван од СДБ како член и финансиер на тогаш опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ.

Кандидатот на СДСМ и другите кандидати, во согласност со новите законски прописи, мораше да достават нотарски заверена изјава дека не издавале наредби ниту биле корисници на информации со кои се прекршувани или ограничувани основните права и слободи на граѓаните од политички или од идеолошки причини.

Во неговиот обид да ја спречи кандидатурата за претседател на Фрчкоски, овој поранешен бизнисмен, сега политички азилант во Канада, се соочил со неочекуван проблем - комисијата не функционира, нема простории, нема печат, и тоа во момент кога е најпотребна, пред изборите.

Агим Мехмети, претседателот на комисијата за лустрација, само ги крева рамениците.

- Запознаен сум со таа иницијатива, но што да правам кога сè уште не е во функција комисијата за верификација на факти. Требаше да профункционира од завчера, но катот во МРТВ што ни е доделен не е подготвен. Јас правам сè што е во моја моќ - вели Мехмети.

Азилантот Петровски во 2000 година си го подигнал досието од МВР. Тврди дека наредбите за негово следење се давани со наредба и потпис на Фрчкоски. Во неговото досие стои дека тој се занимавал со разузнавачка активност. Како член и финансиер на ВМРО-ДПМНЕ, според досието на Службата за државна безбедност, тој контактирал со Огњан Петров, началник на одделение при Министерството за трговија на Бугарија. Оперативецот на СДБ тврди дека има потврдени сознанија дека Петров е агент на бугарската тајна служба. Петровски како претставник на ВМРО-ДПМНЕ требало да обезбеди максимална поддршка на Бугарија за вмровските фирми. Меѓутоа во 1993 година, СДБ утврдила дека прислушувањето на телефоните „не ги дало очекуваните резултати“ и решиле да престанат со следењето. Од имињата со кои Петровски телефонски разговарал во очи паѓаат Љубиша Георгиевски и Томе Далавера (Томислав Стојановски, таткото на Драган Даравелски).

За претседателскиот кандидат Фрчкоски ова се подземни игри.

- Немам коментар. Мислам дека станува збор за истата личност што поднесуваше кривични пријави пред извесно време. Јас не коментирам полициско-политичко подземје - ни изјави Фрчкоски.

Петровски лани понесе кривична пријава против Фрчкоски поради прогонот од МВР, но таа беше отфрлена од обвинителството поради застареност.

„Поднесов кривична пријава против Фрчкоски, Томислав Чокревски, Слободан Богоевски, Зоран Верушевски, Сиљан Аврамовски и другите полициски функционери, кои, со намера да ми нанесат штета од идеолошки и политички причини поради мојата политичка определба како припадник и финансиер на ВМРО-ДПМНЕ, во 1992 година ми отвориле досие под псевдонимот Црни и на тој начин повеќе години противуставно и незаконски собирале сознанија за мојот приватен и деловен живот, со тајно следење и набљудување, тајно фотовизуелно снимање и документирање, тајна контрола на писма и други пратки, прислушување телефон, и притоа добиените сознанија ги користеле за планско, систематско, организирано и смислено дискредитирање на мојата личност и семејство, како и уништување на мојот бизнис. Доказите се недвосмислени. ‘Независната’ обвинителка Драгица Михајловска во јануари ја отфрли мојата пријава поради тоа што наводно изминале 10 години од правењето на последната службена белешка на СДБ, која ја поседувам. Мал проблем е што последната белешка од мојот прогон, која ја имам, датира шест месеци пред истекот на рокот“, изјави Петровски лани на 29 септември за „Нова Македонија“.

http://novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=12&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=350&ArticleID=21047

ЉДФ не ни требало да биде кандидат за претседател.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
23
па ОБРАТИСЕ ДО комуњарот(со стаж најдолг ) МАНЕВСКИ и прашај ЗОШТО Е ТОА ТАКА зошто комисијата не проработила??? КОЈ И ЗОШТО ЈА КОЧИ??? МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ПРАВДА Е НАДЛЕЖНО ЗА КОМИСИЈАТА ЗА ЛУСТРАЦИЈА ДА ОБЕЗБЕДИ УСЛОВИ/////:toe:
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
па ОБРАТИСЕ ДО комуњарот(со стаж најдолг ) МАНЕВСКИ и прашај ЗОШТО Е ТОА ТАКА зошто комисијата не проработила??? КОЈ И ЗОШТО ЈА КОЧИ??? МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ПРАВДА Е НАДЛЕЖНО ЗА КОМИСИЈАТА ЗА ЛУСТРАЦИЈА ДА ОБЕЗБЕДИ УСЛОВИ/////:toe:
Po se ne si "dobro informiran". SDSM go opstruirashe izborot na komisijata-zatoa komisijata uspea da se formira pred izborite. Se nadevaa deka ke uspeat so sitni opstrukcii da go ignoriraat zakonot za lustracija i potpishuvanjeto na izjavite.Zatoa Frchkovski i ostasnatite potpishaa izjavi bez strav deka nekoj ke gi proveri.
baranja na SDSM bea komisijata da bide sostavena od chlenovi na SDSM , LDP ....i. Toa ti e kako da barash Predesdatel na komisijata da e Sasho Ordanoski a chlenovi: Djuner Ismail, Emilijan Stankovikj. Na kraj e prifateno reshenie del da bidat partiski del "nezavisni" a predsedatelot vo prviot mandat da e od opozicijata.
Prostorii komisijata ima dobieno vo zgradata na MRTV od pred nekolku nedel. Problemot e vo "NEZAVISNOSTA " na komisijata.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Po se ne si "dobro informiran". SDSM go opstruirashe izborot na komisijata-zatoa komisijata uspea da se formira pred izborite. Se nadevaa deka ke uspeat so sitni opstrukcii da go ignoriraat zakonot za lustracija i potpishuvanjeto na izjavite.Zatoa Frchkovski i ostasnatite potpishaa izjavi bez strav deka nekoj ke gi proveri.
baranja na SDSM bea komisijata da bide sostavena od chlenovi na SDSM , LDP ....i. Toa ti e kako da barash Predesdatel na komisijata da e Sasho Ordanoski a chlenovi: Djuner Ismail, Emilijan Stankovikj. Na kraj e prifateno reshenie del da bidat partiski del "nezavisni" a predsedatelot vo prviot mandat da e od opozicijata.
Prostorii komisijata ima dobieno vo zgradata na MRTV od pred nekolku nedel. Problemot e vo "NEZAVISNOSTA " na komisijata.
Ма дааај :)

Михајло Маневски ја закочи лустрацијата. Министерот за правда сеуште не создава можност Комисијата чија грижа е кодоши и соработници на тајната полиција да не станат функционери да стартува со својата работа.
Законот е дециден. До денот на изборот на Комисијата, Владата обезбедува основни технички и просторни услови за почеток на работата. Комисијата беше избрана на 14 јануари. Но, до денеска тие не ја одржале ниту конститутивната седница, бидејќи Комисијата нема канцеларија.

Како што дознаваме, пред неколку дена им биле понудени простории во Македонска телевизија, но тие не задоволувале елементарните услови за работа камоли строгите безбедносни критериуми за манипулирање со класифицирани документи, обврска што ќе ја има Комисијата, дознава АЛФА од членови на ова тело. Министерот Маневски кој со одлука на Владата е определен да обезбеди услови за работа на Комисијата денеска одби да одговара на новинарски прашања. Од неговиот ресор велат дека доцнење има, но дека се прават напори на лустраторите да им се најде простор за работа.

Стојан Андов кој ја иницираше лустрацијата вели дека не е предвидена санкција за функционерите што ја кочат лустрацијата, не извршувајќи ја обврската да и обезбедат на Комисијата просторни и финансиски услови за работа.

Комисијата нема да профункционира пред изборите. Членовите сеуште немаат ниту безбедносни сертификати. А, процедурата за нивно добивање трае неколку месеци. Без нив тие ќе немаат пристап до досиејата. Изјавите на кандидатите на овие избори дека не биле полициски денунцијанти се чуваат во ДИК. Ќе бидат проверувани откако ќе ги заземат функциите. Кога ќе проработи Комисијата за верификација на фактите.

Линк
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Ма дааај :)
Комисијата нема да профункционира пред изборите. Членовите сеуште немаат ниту безбедносни сертификати. А, процедурата за нивно добивање трае неколку месеци. Без нив тие ќе немаат пристап до досиејата. Изјавите на кандидатите на овие избори дека не биле полициски денунцијанти се чуваат во ДИК. Ќе бидат проверувани откако ќе ги заземат функциите. Кога ќе проработи Комисијата за верификација на фактите.

Линк
Prochitaj go boldiranoto. Pa prochitaj go mojot post. Koj so neREALNI baranja go opstruirashe formiranjeto na komisijata. Drugoto: prostoriite, telefonite i ....se shminka lagata da izgleda pouverliva.
Gledash vo javno podnesenata inicijativa ima ponudeno dokazi. Komisijata samo treba "pojde" do Arhivot i da ja utvrdi verodostojnosta na dokumentite. Mnogu prosto i ednostavno.-nataka veke se e tehnika....ama taa ne vi odgovara.
 
G

grande-juve

Гостин
реален, остај го маневски, кажи за фрчко
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Moram vaka me mrzi da povtoruvam na 5 temi.


Јас под псевдонимот полициско-политичко подземје го глеам баш Фрле. Не знам дали да се смеам на глупоста на овој човек или да плачам што е Македонец (грешка Северномакедонец).
:vozbud::vozbud::tv::tv::pipi:
И сега Фрчко е крив а ?
Intelcho, citiraj dokraj....so lagi i manipulacii stasavte do tuka:
Цццц не ме збунувај ,јас го прашам Ванчев за овој Петровски дали е тој истиот од пред некое време! :)
Taka pishuvashe vo vesnici-ne si greshka.
Znachi INICIJATIVATA NE E PARTISKA.
ОК Ристовски или Петровски ?
http://forum.kajgana.com/showpost.php?p=2350529&postcount=2766


Ех, што гу нема Мару да ни појасни малко.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
незнам дали има потреба да коментираме околу фрчко ...
човек без став ... кај него игра парата - пушти му париче одма мења став ...
излишно е да го коментираме после толку антимакедонски потези, мито, корупција, плукање по се и сешто со неговиот одвратен „мангупски“ речник ...
btw. самиот Глигоров у мемоарите го обвинува за обид за поткуп .. фазла шо за него ...турете му курот таму
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
А дали има шанси Фрката да одговара за ова на пример ако не стане претседател?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
nemojte be taka za idniot predsedatel.....:)
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
a бе сумњамњ дека фрчко праел такви глупости но таа комисија за лустрација ка шо знаиме не функционира сеуште,а и не би било сеа убаво у тек на избори да се покрене нешо против грчко,нека го ке си изгуби он каа грчка...............:jaj:
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14


Фрчкоски може да се најде во ситуацијата на Доста Димовска

На претседателскиот кандидат на СДСМ Љубомир Фрчкоски не му е сигурна претседателската функција дури и кога би победил во вториот круг, на 5 април. Поранешниот финансиер на ВМРО-ДПМНЕ Јордан Петровски, кој тврди дека бил прислушуван по наредба на Фрчкоски, е сигурен дека познатиот професор нема шанси ниту да стане ниту да остане претседател.

- Јас сум следен и прислушуван во 1990-тите години, кога Љубомир Фрчкоски беше министер за внатрешни работи. На документите се пречкртани имињата на сите функционери што давале наредба за прислушување на моите телефони, но јас сепак од МВР ги добив написмено имињата на началниците од СДБ. Потписот на Фрчкоски го нема, ама тој беше министер тогаш - вели Петровски, кој денес е политички азилант во Канада.

На прашање што ако Фрчкоски ја префрли одговорноста на пониските структури од тој период, Петровски вели:

- Тогаш зошто беше прогонувана Доста Димовска? Таа беше првообвинета во аферата „Големото уво на власта“, кога биле прислушувани повеќе новинари. Токму поради тоа тогашниот претседател Борис Трајковски ја аболицира. Не може за Фрчкоски да важат други правила. Министерот за внатрешни работи е тој што ги потпишува налозите за следење на комуникациите. Единствено што може, делумно, да оди во негова полза е една шпекулација што стигна до мене. Наводно во тој период, 1993 година, на ниво на Влада се носеле одлуки за тоа кога и кој треба полициски да се обработува од идеолошки и политички причини. Јас се обидувам да го најдам тој документ ако воопшто постои, но сепак Фрчкоски пак ја има одговорноста според новиот закон - вели Петровски.

Овој некогашен кумановски бизнисмен, во 2000 година го добил своето полициско досие од МВР, каде што стои дека бил следен и прислушуван бидејќи соработувал со бугарската тајна служба, а со цел да обезбеди финансиски средства за ВМРО-ДПМНЕ. Тој поднесе иницијатива до комисијата за верификација на факти, бидејќи Фрчкоски, како и другите кандидати за претседател, потпиша нотарски заверена изјава дека кога бил функционер не учествувал и не издавал наредби за прислушување граѓани од политички и идеолошки причини. Бидејќи оваа независна комисија с? уште не ги решила просторните проблеми во МРТВ, каде што треба да биде сместена, не може да постапува по ваквите иницијативи. Затоа Петровски јавно ја објави својата иницијатива.

Ѓорѓи Малковски, потпретседател на комисијата за верификација на факти, потврди дека евентуалната верификација на тоа што го вели Петровски ќе значи крај на политичката кариера на Фрчкоски или на кој било друг функционер што потпишал лажна изјава.

- Јас не знам за случајот на тој господин. Не можам ништо да кажам додека комисијата не ги провери неговите тврдења. Како што знаете, ние с? уште не сме функционални, поради административни проблеми. Но членот 14 од Законот за определување дополнителни услови за вршење јавна функција е јасен. Доколку за кој било избран функционер се утврди дека давал наредби или информации за следење на службите за државна безбедност, на него му се забранува или одзема функцијата. Овде треба да знаете дека верификацијата на фактите е многу сложена работа. Одзема многу време. Не е доволно досието што го има тој господин, треба ние да го добиеме оригиналот од МВР, да разговараме со функционерот што е обвинет, потоа и со сите лице што се вмешани во случајот. Не смее нечие име без цврсти докази да се валка - ни објасни Малковски.

Вчера побараме повторно мислење од Фрчкоски. Тој повтори дека сето ова е „подземна политичко-полициска игра“. За случајот не се изјаснија ни во ВМРО-ДПМНЕ.

А.Б.


http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=6&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=351&ArticleID=21140
 

Kajgana Shop

На врв Bottom