Изборни резултати од Локални избори 2009 (генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 март 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
edna dobra vest za vmro dpmne je deka taa partija pobeduva...loso e toa deka site nije ke izgubime so niv!!!:toe::toe::toe:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Изборите се најдоброто демократско мерило за јавното мислење на работата на владата.

Затоа, коалицијата на ВМРО ДПМНЕ доби доверба од граѓаните уште во првиот круг во 23 општини.

СДСМ доби само 4.

Дека СДСМ се распаѓа тотално, се гледа и од незаинтересираноста на партијата. Во главниот штаб го оставиле само Дебилијан Станковиќ, а ниту Фрчко излезе да даде изјава, додека претседателот на СДСМ Зоран Заев, славеше локална победа.

Се' по старо а?

Сега појасно ви е зошто се кандидираше Љубе?
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Додека буџаку си кажуеше што им е планот,твојот Ѓорѓе само седеше и си го зјапаше,ако не е така можеше да си демантира,или чека десет до два да му тури мисли у глаата.

За да биди некој претседател треба народот да го избери. Ај кажи ми ти како е можно ДУИ да победи ко нема ни 5% рејтинг. Шо ако ВМРО подржи некој кандидат, гласојте не се препишуват автоматски пак треба да се гласа.

Глупости тешки, тие имале договор, ова не е во месна заедница или куќен совет, можат шо сакат да си се договарат.
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Прво го променија името што е најголем проблем второ секој може да се пазари со кого сака во 2014 али сепак народот одлучува дали ќе гласа за дуи или за некој друг.
Ти се разбираш од нешо или само рецитираш шо ќе ти кажат на митинг а бе бегај за 500 денари дневница се продавате и за портокалово капче и маица.Твој Грујо нема храброст да си превземе одговорност за кризава у која се наоѓаме па ве праќа па форуми вас со појма немате шо се дешава .Името сакал нејќел Грујо ке ти го смени и ке те натера ти да бидеш крив.Ако си толку за Вмро барем биди си доследен и слушај си ги вистинските Вмровци кои како со глеаш еден по еден се одкажаа од оваа детска градинка шо ви остана.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
428
Поени од реакции
519
Не ми е јасно зошо не тепаа вмро во прв круг во к. вода а водеа со огромна предност. Дали треба 50% гласачи да излезат или како оди тоа?
 

Ibracadabra

Волшебник
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
65
Абре додека дрдорите овде кој што направил земете легнете си.. Оти тие што имаат корист од партијата се онаму со нив слават.. вие само време и нервози губите..
Само едно ме интересираше.. гледам многу зборувате па може ќе знаете.. односно сте слушнале или дознале..
Овие од СДСМ на неколку наврати потенцираа дека за неполни 5-6 месеци од парламентарните избори вкупните гласови на ВМРО ДПМНЕ се паднати за околу 150.000 гласови помалку.. а овие пак од ВМРО нити еднаш не го демантираа ова.. ми постирате овде што рекле на прес.. едните Куманово другите 24 општини од кои пола вредат колку едно Куманово.. ама не е тоа битно.. прашањето е зошто не ги демантираа СДСМ во тоа дека имале 150.000 помалку? Зарем имаат толку помалку? Во Прилеп од каде сум јас тешко дека се кренал СДСМ, ама баш ме интересира каде е пресвртот за овие гласови.. не е мала бројка.. ако за 6 месеци се 150.000 помалку после 3,5 години на парламентарните што ќе биде од ВМРО?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Карпош е комунистички... Не заслужи Стевче да биде градоначалник!!!
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не ми е јасно зошо не тепаа вмро во прв круг во к. вода а водеа со огромна предност. Дали треба 50% гласачи да излезат или како оди тоа?
Во Македонија, имаме мнозински тип на избори. Тоа значи дека кандидатот треба да има освоено 50 + 1 процент од излезените гласачи за да победи уште во првиот круг. Тоа се вика релативно мнозинство.
Апсолутно мнозинство е ако освои 50 +1 посто од запишаните во Единствениот Избирачки Список.
 
Член од
7 февруари 2009
Мислења
237
Поени од реакции
23
Абре додека дрдорите овде кој што направил земете легнете си.. Оти тие што имаат корист од партијата се онаму со нив слават.. вие само време и нервози губите..
Само едно ме интересираше.. гледам многу зборувате па може ќе знаете.. односно сте слушнале или дознале..
Овие од СДСМ на неколку наврати потенцираа дека за неполни 5-6 месеци од парламентарните избори вкупните гласови на ВМРО ДПМНЕ се паднати за околу 150.000 гласови помалку.. а овие пак од ВМРО нити еднаш не го демантираа ова.. ми постирате овде што рекле на прес.. едните Куманово другите 24 општини од кои пола вредат колку едно Куманово.. ама не е тоа битно.. прашањето е зошто не ги демантираа СДСМ во тоа дека имале 150.000 помалку? Зарем имаат толку помалку? Во Прилеп од каде сум јас тешко дека се кренал СДСМ, ама баш ме интересира каде е пресвртот за овие гласови.. не е мала бројка.. ако за 6 месеци се 150.000 помалку после 3,5 години на парламентарните што ќе биде од ВМРО?
да бидеме реални-млечна криза, бранители,стечајци и за крај љубе.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Објасни ми сеа што виде?Може сдсм не се најдобри,ама барем нити не поделија,нити се пазарат во 2014 да го подржат кандидатот на Дуи,информирај се пред да гласаш.
До 2014 н е неумри магаре до зелена трева, кај нас во помалку од една година не се почитуваат политички договори. Ние прво да почнеме да функционираме како држава на краткорочни планови пошто откако сме осамостаени тоа уште не сме го постигнале. Така да мислам дека малку е нелогично и нереално да некој си наводен или официјален политички договор ќе биде запазен а не пак во анредните 5. Прво да сме живи и здрави до тогаш, за 5 години може светов да се сврти наопаку.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom