Фармерите се судрија со полицијата пред Влада

Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Ако тебе дома ти улетаат 50 говеда со намера да ти кршат, нема да викнеш полиција?
Aма споредба напраи.. Бвавоо!! :S

Ako ја сум ги ограбил тие 50 "говеда" тогаш ни полиција нема да ме спаси
од линч..Они доагаат да си го земат она што им припага..
Треба млекарите заедно со полицијата да влезат внатре.. да си наплатат тоа што некој им должи и ги зафркава цело време .. Тоа е правото решение.
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Колку и да сере членството на владеачката партија за монтирање на случајов, и колку и оние опозиционерските фанови да плукаат предизборно по владата... фактите сеуште стојат, и мојата разочараност од сточариве што не влетале во влада и да си земат сите по еден компјутер дома исто така стои.
Абре каков компјутер се читаш ти?Знаеш дека по некој од млекарите и фармерите имаат преку 20.000 евра за земање?Што е еден компјутер,мачкина кашлица од конфигурација во вредност од 400евра.Цела фабрика СВЕДМИЛК малку е за парите што им ги должат,не е ова 100денари кражба па ај за друг пат да си знајш.

Aма споредба напраи.. Бвавоо!! :S

Ako ја сум ги ограбил тие 50 "говеда" тогаш ни полиција нема да ме спаси
од линч..Они доагаат да си го земат она што им припага..
Треба млекарите заедно со полицијата да влезат внатре.. да си наплатат тоа што некој им должи и ги зафркава цело време .. Тоа е правото решение.
Јас на пример би гласал и овие што ги нарекуваат млекарите говеда и слично на голи оток да се пратат заедно со Грујо,колку тој толку тие вина имаат.Кај го делат народов на ВМРО-Овци на СДСМ-Овци па сега и на говеда.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
^ не ме цитирај бе скот, ќе те завиткам у помаранџеста вреќа и ќе те фрлам у Вардар...

Океј лажам нема, ама фантазии пусти...
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.585
Поени од реакции
2.608
Не сум ама ич по политикава,од време на време само потчитнувам, колку да знам што се случува,од љубопитност.
И после сето мое читање,дојдов до еден мноогу битен заклучок!!!!

Никој не е крив,ни Бранко,ни Љупчо, ни Никола, ни никој од нив......Криви сте сите ВИЕ,или околу 90% од народот!!!

Многу ме иритира кога читам кретенски постови,од луѓе што имаат потенцијал за многу повеќе одколку да серат кај што ке стигнат!!!
Криви сте вие,што ви имаат ставено како на Коњине(маскине) околу очите,за да не можите да гледате лево,десно...САМО НАПРЕД!!! А К**ОВ ме боли дали сте плави,протокаљеви или шарени!!!
Ме иритира што еве 20 години немате леб да јадите,а земате кредит за да го платите интернетот,за да има кај да какате за тие од другата боја!!!

ЕЕЕЕЕЕЕЈЈЈЈЈЈЈ,пази муабетов,што буквално на секоја тема ако отворам го има!!!!
-А ВИЕ БЕ ПРЕД 6 ГОДИНИ!!!!!! :tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:
Не ми е јасно колкав деген треба да бидиш за ова да го напишиш!!! АЛООООООО леб немаш да јадиш,не е ова Манчестер вс. Интер па да се контраме кој имал повеќе шанси,ОВА Е РЕАЛНОСТ ШТО НЕ ОСТАВА ГЛАДНИ И ДО ГУША ВО БОРЧ!!!

Оваа тема ја земам како прост пример,а го има на сите.
Владата не била крива???....мхм...добро...договор има со млекарите???има!!! Прекршен е??? Прекршен!!! Ајде сега,државата нека му го конфискува цело имање,и нека го подели на загубарите!!!! Не сака(или не можи оти има сркнато од медот)???? - РЕФЕРЕНДУМ И А У ПИЧКУ МАТЕРИН!!!!!!
Идат други,ИСТОТО, ако не се способни, А У ПИЧКУ МАТЕРИН!!!!
Значи наместо ние како народ,наместо да се здружиме против тие што не оставија на гол стап,ние се делиме и ги поддржуваме арамиите!!!!!

И КОЈ Е КРИВ?????????????????? Сигурно не Бранко,Љубчо,Никола,Трајко,Петко Јанко!!!!!!!
:tapp::tapp::tapp:
 

Alo 192

имам симпатија
Член од
7 октомври 2008
Мислења
353
Поени од реакции
11
Разјаснување сега!
Абе све ок,Владата ги донесе као странска инвестиција,али не ми е јасно што бараат сега од Владата.Тие си имаат склучено договор со Сведмилк нека си ги бараат парите од нив.


п.с стварно не сум у тек многу со ситуацијата,ако грешам исправете ме
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
Млекопроизводителите имаат работа со приватна фирма, од таму треба да си ги бараат парите, свесни се за тоа а од владата можат единствено да побараат помош во разрешувањето на проблемот. Тоа и го добија. Најголемите должници МиА Бевериџис и Велија Рамковски имаат рок за отплата во спротивно им следува тужба и кривична.
 

Alo 192

имам симпатија
Член од
7 октомври 2008
Мислења
353
Поени од реакции
11
Млекопроизводителите имаат работа со приватна фирма, од таму треба да си ги бараат парите, свесни се за тоа а од владата можат единствено да побараат помош во разрешувањето на проблемот. Тоа и го добија. Најголемите должници МиА Бевериџис и Велија Рамковски имаат рок за отплата во спротивно им следува тужба и кривична.
Тоа ми беше поентата
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
^ не ме цитирај бе скот
:duel:

Млекопроизводителите имаат работа со приватна фирма
Кој беше одговорен за продажбата на таа фирма?И кој ги тераше да го носат таму млекото за да нема повеќе млечна криза?Јас да не ги терав бе а?



свесни се за тоа а од владата можат единствено да побараат помош во разрешувањето на проблемот. Тоа и го добија. Најголемите должници МиА Бевериџис и Велија Рамковски имаат рок за отплата во спротивно им следува тужба и кривична.

Не лажи или не се обидувај да лажеш бетер од Груевски!

СДСМ: Груевски сака да избега од одговорноста за “Сведмилк“

СДСМ уште еднаш го даде својот многу конкретен предлог за надминување на кризата во “Сведмилк“, а наместо одговор Груевски во својот познат манир “не сум од овде“ повторно се направи наудрен и се обиде да ја продаде приказната дека нема врска со “Сведмилк“, туку “само дошол на отворањето”, се огласи денеска потпретседателот на СДСМ, Јани Макрадули.
Макрадули, обвинувајќи дека премиерот, а не СДСМ, е тој што лаже, потсети на гостувањето на Никола Груевски во “Лејт најт шоу“ на Миленко Неделковски, кога тој изјавил:
“Фармерите се задоволни, имаат повисока цена, имаат сигурен пласман, склучивме 5 годишен договор, колку ќе произведат во тој период СВЕДМИЛК ќе мора да им го купи. Имаат други видови поддршка од самата млекара понатаму, имаат голема поддршка од државата, ќе имаат уште поголема согласно програмата што е најавена. Тие се задоволни од државата, задоволни се од откупувачот. Сега имаме поголемо домашно производство, значи помал одлив на девизи. Се извезуваше многу млеко, но сега се извезува многу посериозно, бидејќи СВЕДМИЛК продава во 7,8 држави. Државата е задоволна, нема млечна криза има поголем прилив на девизи. Значи еден круг на незадоволство се претвори во круг на задоволство и тоа е од прилика што значеше преродбата.“
После ова, рече Макрадули, не е потребен дополнителен коментар освен констатацијата дека Груевски секогаш, ама баш секогаш без исклучок се обидува да избега од одговорноста за своите грешки.
Владата донесе инвестиција за Млекото - Браво за владата
СВЕДМИЛК не им го плаќа млекото на млекарите - владата нема никаква врска со тоа,приватна фирма!
Владата најде нов купувач за СВЕДМИЛК - Браво за владата
Новиот газда сеуште не им исплатил пари на млекарите и си префрла пари на своја сметка наместо на сметка на млекарите - Владата нема никаква врска со тоа,тоа е приватна фирма!
Кој лицемери сте таму во ДПМНЕ и сами незнаете!
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
jas od klipovite na pocetok na temava ne vidov sudar so policija ili obratno???

kako prvo macno e toa sto go dozivuvaat mlekarite i site onie na koi im dolzat pari i koi ne mozat da si gi zemat parite, ama ne gledam pravna osnova tie pari koi gi dolzi privatna firma da gi isplakja vladata.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Државата може многу едноставно да помогне за вакви ситуации, добро сега за дадениот случај дефинитинво е касно, ама има многу поелегантно решение. Ќе си се донесе закон таа фирма што ќе проглеси банкрот или инсолвенција едноставно да и се процени вредноста и да и се доделат акции пропорционално според она што вреди фабриката и според колку му е должни на кого фабриката. Ако долгот на фабриката е поголем од вредноста тогаш се воведуваат дополнителни мерки за казна и обврска на сега веќеќ поранешниот сопственик за наплаќање на долговите.
Ама што да се прави ко некому му се побитни избори собирање поени за избори и препукување кој бил виновен со својот политички противник.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Ako ја сум ги ограбил тие 50 "говеда" тогаш ни полиција нема да ме спаси
од линч..Они доагаат да си го земат она што им припага..
Треба млекарите заедно со полицијата да влезат внатре.. да си наплатат тоа што некој им должи и ги зафркава цело време .. Тоа е правото решение.
Ама проблемот е во тоа што млекарите имаат мал дел од побарувањата, поголемиот дел го имаат банките, затоа полицијата изгледа не ги пушти внатре. Откога ќе замини фабриката под стечај тогаш ќе се одредува кој колкави побарувања има. Дотогаш ќе поминат 10 години.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
Дотогаш ќе поминат 10 години.
10 не, ама сигурно ќе трае побајаги. А тоа што баш во овој период се случуваат „судрувања“ е башка муабет :wink:
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
jas od klipovite na pocetok na temava ne vidov sudar so policija ili obratno???

kako prvo macno e toa sto go dozivuvaat mlekarite i site onie na koi im dolzat pari i koi ne mozat da si gi zemat parite, ama ne gledam pravna osnova tie pari koi gi dolzi privatna firma da gi isplakja vladata.
pa imase onaka mek kotek :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom