Ахмети бара албаското знаме да се вее и пред Охридската општина

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Aлбанско знаме и пред Општина Охрид ОХРИД - Претседателскиот кандидат на ДУИ, Агрон Буџаку, завчеравечер, во Охрид, изјави дека е сигурен за влезот во вториот изборен круг. Тој рече дека во Македонија, конечно, треба да се создаде амбиент во кој ќе биде важно колку ќе биде способен, а не од кое етничко потекло е претседателот на Македонија. „Таква соработка му понудивме на ВМРО-ДПМНЕ, но не прифатија. Набрзо Македонија ќе има претседател Албанец“, рече Буџаку. За Ахмети, албанското знаме симболично треба да се вее и пред институциите во Охрид. „Тоа не би требало да биде пречка зашто ќе се покаже добра волја и ќе се потсетува дека тука е потпишан Рамковниот договор“, појасни Ахмети. Тој рече дека ДУИ планира во Охрид да се отвори средно училиште на албански јазик и културни институции кои ќе ги негуваат албанската култура и традиција.

Извор: http://utrinski.com.mk/?ItemID=731DDEA103AAE748B157A4EED9E254B5
1.Каков амбиент ќе се создаде кога бараш во Македонија да се вее знаме на туѓа држава.
2. Не се зборува за способност кога од каде да знаеме дали тие Албанци што се примат во администрацијата според тие некои си нови закони се воопшто способни. (не дека ги омаловажувам, но од каде да знам кога се примени поради тоа што се Албанци)
3. Добра вољја? А каде е Македонското знаме во општините каде што е доминантно Албанското население?
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Знае некој под чија јурисдикција е територијата на Месечината?
Навидум изгледа како офтопик, ама сепак за знамиња се работи.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
554
Samo nesto baraat. Daj bre luge doprinesete nesto za drzavava, eve na primer educirajte si gi kadrite nalupani po administracijava koj nemaat poima sto pravat, ne se sposobni ni da te upatat sto dokumenti ti trebaat za podnesuvanje baranje za prodolzuvanje na vozacka dozvola, moze samo da zamislam koj problem si go imaat pri poslozeni raboti. Neli trebase vo toj mocan ramkoven dogovor da se navede deka ke se zaposlat 25% albanci vo administacijata vo onoj moent koga tie ke se educiraat i osposobat za rabota, a ne samo lupajte gi bez vrska, em sto go iritiraat narodot koj si ima rabota so taa nepisena i neuka grupa vo isto vreme gi frustirate i eden kup visokoobrazovani luge koj cmaat pred zavod ili pak rabotat nesto sto nema veze so skoloto koe go zavrsile.
 
H

HITCH

Гостин
Почнуваат да стануваат напорни. Сега ние сме на ред да се налутиме :toe:
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Pred da ja zavrsime debatava sepak jas sakam da kazam deka 1000% ova ke se sluci
duri Ali ke bide pocesen graganin na Ohrid so sto ke dobie zlatna metla da gi mete
ulicite, ebate ovcarot se naucil sam daj pa daj e pa evo jas ke mu go dam na kerka
mu.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Pred da ja zavrsime debatava sepak jas sakam da kazam deka 1000% ova ke se sluci
duri Ali ke bide pocesen graganin na Ohrid so sto ke dobie zlatna metla da gi mete
ulicite, ebate ovcarot se naucil sam daj pa daj e pa evo jas ke mu go dam na kerka
mu.
Милитантов има ќерка? :pos2::pos2:
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Почнуваат да стануваат напорни. Сега ние сме на ред да се налутиме :toe:
Би се сложил, само нешо и фали....само да се барало нешо...аман више....!!!
 
M

Mario Gómez

Гостин
Ова е невозможно.Дојдовме до тоа дереџе Албанците да си играат к***т со нас и тие да ни поставуваат услови.Ова е само поради крилата кои им го дава САД и мислат дека западна Македонија е нивна.Е грешка е тоа!Тука живеат 40% Македонци кои не сакаат да го гледаат Албанското знаме!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom