Пријател е оној што знае се за тебе и покрај тоа се уште те почитува

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Ги има! Неможете да кажете не...
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Пријателот во лошо се познава, во добро уште повеќе... Затоа, оние на кои им текнува на мене само кога ми е лошо, не ги сметам за вистински пријатели. Има луѓе кои ми се наоѓаат, а и јас на нив. Но само една вистинска пријателка. Матеа-Красулка.
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
Имам неколку луѓе на кои можам да се потрпрам, но и тие се со пинцета вадени, зашто у денешно време ретко можеш да најдеш вистински пријател бидејќи секој гледа како да те искористи и да те заебе на било кој начин.
 

plaslivka

the princess of virginity
Член од
5 февруари 2009
Мислења
170
Поени од реакции
7
Znaci 100000 posto nema!!

jas nemam najdobra drugarka a najdobar drugar mi e decko mi...znaci na nego mozam se i sesto da mu kazam i da go islusam i da ne doznae nikoj ...inaku od drugarkite se otkazav pred godina ipol...zatoa sto nikogas ne se tuka koga ti trebaat tuku sekogas doagaat samo koga e se dobro ..nemoze taka ...i nikogas nema da imam dugarka vistinska ...iako nekogas mi treba zensko ramo za poplaki i smeenje:kesa:!!!
 
L

LEPOTICKA_SWEET

Гостин
Мислам дека не постои вистински другар...се е од корис...но сакам да го пронајдам:toe:
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Пријател е оној што знае се за тебе и покрај тоа сеуште те почитува
Елберт Хубард

Почитувани мислам дека оваа мисла многу кажува. Би сакал да продискутираме заедно околу ова. Што е она што Вашиот пријател го знае за Вас, а сепак Ве почитува и понатаму како пријател.
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
веројатно мислиш на нешто што другите не го знаат за нас?
ако го пишеме тоа тука, сите ќе го знаат, така не е интересно.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
веројатно мислиш на нешто што другите не го знаат за нас?
ако го пишеме тоа тука, сите ќе го знаат, така не е интересно.
Не! Не мислев да откриваме тајни, туку малку да ја анализираме мислата која во себе содржи голема вистина. Пред се мислам што е тоа толку силно што би те поврзално кон некого за да го имаш за пријател и покрај тоа што знаеш дека тој има многу недостатоци и маани кои не ти одговараат. Тука пред се мислам на особини што ги поседува, а кои се косат со твоето убедување. А сепак од друга страна пак нешто те влече и ти продолжуваш да го почитуваш како добар пријател. Дали воопшто можеме да кажеме дека ние самите имаме еден критериум за нормирање на тоа што сакаме кај човекот што ни е пријател или има нешто посилно од тоа па ние и покрај таквите недоследности пријателот го почитуваме со сите негови маани и доблести.
 
Член од
27 февруари 2009
Мислења
35
Поени од реакции
5
Пријател е оној што знае се за тебе и покрај тоа сеуште те почитува
Елберт Хубард


Па и затоа има малку вистински пријатели.
 
С

Сатори

Гостин
А што правиме кога ние не знаеме се за себе а не па пријателите?
Им верувам и знаат многу за мене, ама ... се ... јао, лоша дефиниција.
 

Black Rose

дете на цвеќето
Член од
12 февруари 2007
Мислења
1.972
Поени од реакции
38
Пријател е оној што знае се за тебе и покрај тоа сеуште те почитува
Елберт Хубард

Почитувани мислам дека оваа мисла многу кажува. Би сакал да продискутираме заедно околу ова. Што е она што Вашиот пријател го знае за Вас, а сепак Ве почитува и понатаму како пријател.
Повеќе ја сакам онаа на Jim Morrison:

"A true friend is someone who lets you have total freedom to be yourself - and especially to feel. Or, not feel. Whatever you happen to be feeling at the moment is fine with them. That's what real love amounts to - letting a person be what he really is".

Не се преправаш она што не си за да изгледаш подобро во очите на пријателот, не мораш да бидеш лажно љубезен со него кога се чувствуваш непријатно, стравот од било кој облик потполно отсуствува и токму тоа е она што ти дава потполна слобода да бидеш свој. Знаеш дека без разлика што и да направиш или кажеш, пријателот ќе биде покрај тебе и ќе те подржува, па дури и тогаш кога твоите постапки се косат со неговите принципи.

Не! Не мислев да откриваме тајни, туку малку да ја анализираме мислата која во себе содржи голема вистина. Пред се мислам што е тоа толку силно што би те поврзално кон некого за да го имаш за пријател и покрај тоа што знаеш дека тој има многу недостатоци и маани кои не ти одговараат. Тука пред се мислам на особини што ги поседува, а кои се косат со твоето убедување. А сепак од друга страна пак нешто те влече и ти продолжуваш да го почитуваш како добар пријател. Дали воопшто можеме да кажеме дека ние самите имаме еден критериум за нормирање на тоа што сакаме кај човекот што ни е пријател или има нешто посилно од тоа па ние и покрај таквите недоследности пријателот го почитуваме со сите негови маани и доблести.
Што е она што ги држи пријателите заедно?

Пред с`е, навиката. Навикнат си на таа личност и нејзиното присуство во твојот живот, заедничките разговори, на нејзината смеа, начинот на кој пафта со рацете додека зборува, на нејзиното молчење додека јаде, кое страшно те нервира, но кога сите овие нешта отсуствуваат ужасно ти недостигаат.

Слободата да бидеш она што си. Односот кој сте го изградиле со текот на годините и нештата кои сте ги проживеале заедно. Меѓусебната љубов и поврзаност. Способноста да се расположите еден со друг, кога никој останат не може. Кога забораваш да леташ, пријателите се оние кои се тука да те подигнат.

Нешто слично на мајчината љубов. Мајката секогаш ќе го сака детето и во нејзините очи ќе биде најдобро, без разлика на неговите постапки.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Повеќе ја сакам онаа на Jim Morrison:

"A true friend is someone who lets you have total freedom to be yourself - and especially to feel. Or, not feel. Whatever you happen to be feeling at the moment is fine with them. That's what real love amounts to - letting a person be what he really is".

Не се преправаш она што не си за да изгледаш подобро во очите на пријателот, не мораш да бидеш лажно љубезен со него кога се чувствуваш непријатно, стравот од било кој облик потполно отсуствува и токму тоа е она што ти дава потполна слобода да бидеш свој. Знаеш дека без разлика што и да направиш или кажеш, пријателот ќе биде покрај тебе и ќе те подржува, па дури и тогаш кога твоите постапки се косат со неговите принципи.



Што е она што ги држи пријателите заедно?

Пред с`е, навиката. Навикнат си на таа личност и нејзиното присуство во твојот живот, заедничките разговори, на нејзината смеа, начинот на кој пафта со рацете додека зборува, на нејзиното молчење додека јаде, кое страшно те нервира, но кога сите овие нешта отсуствуваат ужасно ти недостигаат.

Слободата да бидеш она што си. Односот кој сте го изградиле со текот на годините и нештата кои сте ги проживеале заедно. Меѓусебната љубов и поврзаност. Способноста да се расположите еден со друг, кога никој останат не може. Кога забораваш да леташ, пријателите се оние кои се тука да те подигнат.

Нешто слично на мајчината љубов. Мајката секогаш ќе го сака детето и во нејзините очи ќе биде најдобро, без разлика на неговите постапки.
:aplauz: Така е! Многу убава аналза направи и ја погоди темата. Мислата на Џим Морисон е истата, кажана поопширно, но суштината и на двете мисли е токму она што ти го кажа во твојата анализа и ќе си дозволам да те цитирам „Нешто слично на мајчината љубов. Мајката секогаш ќе го сака детето и во нејзините очи ќе биде најдобро, без разлика на неговите постапки“. :aplauz::back:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Па на некој начин да, така е. Имам другарка која све знае за мене, и покрај сите мои грешки и мани сепак ме сака и ме почитува.
Другарството е нешто многу поголемо од кажување тајни...
пред се за да имаш вистински другари треба да постои почит и доверба.Без тие две работи не бидува.
Пријател е оној пред кого можеш тотално да си опуштен, да не се плашиш да не кажиш нешо погрешно, па на крај да испадни вака ми рече така ми рече.
Пред неа можам слободно да кажам се, можам да ја побарам во секое време... штета што други работи ќе не оддалечат, но далечината нема да е пречка за мојата почит кон неа.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.279
Поени од реакции
17.958
Да. Како што кажа ВеС другарството е многу повеќе од кажување тајни. Другарство е да знаеш дека ако ти е потребен и во 6 саат сабајле да му се јавиш да не те отера кај што не треба. Да бидеш слободен пред него. Што и да направиш или да кажеш да не влијае на вашето другарство.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
619
Поени од реакции
45
Апсолутна дефиниција во наслов баш и не е провокација за нова тема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom