Дали вреди да се биде добар?

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
па завис кога како... некогаш џабе е да бидеш добар кога некој не ти го призна нештото што си му го направил и ке ти биде многу криво
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
115
Поени од реакции
6
^^Агресивна не! Ама сум се нашла во ситуација да се изнадерам на накој зашто не ми бил денот и да тогаш можеби тој не бил крив колку што јас сум го кривела....знам, ама јас сум личност која плеска се во лице и сакам да бидам искрена кон моите блиски....
И да секој прави грешки па луѓе сме...
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
^^Агресивна не! Ама сум се нашла во ситуација да се изнадерам на накој зашто не ми бил денот и да тогаш можеби тој не бил крив колку што јас сум го кривела....знам, ама јас сум личност која плеска се во лице и сакам да бидам искрена кон моите блиски....
И да секој прави грешки па луѓе сме...
И од мое искуство, лошо е тоа кога трпиш, попушташ, и на крај ги збираш сите свои фрустрации на куп (вклучувајќи ги и оние кои немаат врска со дотичната личност) и, се во неа. Затоа треба да се биде добар, не попустлив, само тој збор добар и мене повеќе ми влече на нешто слабо, попустливо, лабилно, отколку на силно, енергично, некополебливо добро.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.337
Поени од реакции
2.224
И од мое искуство, лошо е тоа кога трпиш, попушташ, и на крај ги збираш сите свои фрустрации на куп (вклучувајќи ги и оние кои немаат врска со дотичната личност) и, се во неа. Затоа треба да се биде добар, не попустлив, само тој збор добар и мене повеќе ми влече на нешто слабо, попустливо, лабилно, отколку на силно, енергично, некополебливо добро.
Некаде помага тоа бре кога трпиш и попушташ, оставаш на будалата. Тука излегува "'попаметниот попушта"'. Нема фајда од карење и докажување на празна глава. Џабе ако му го правиш најдоброто кога ке гледа да те искористи. Џабе кога му помагаш , тој пак мисли лошо нешто за тебе. Ти си мислиш дека му помогна и чекаш нешто од во некој друг случај да ти помогне ама ке дочекаш. Не зборувам стрикно за тебе туку општо така е.

Затоа по мое мислење, најпаметно би било прво да се осигураме дали со добрината ке направиме нешто, па да не ценат како добри или ке направиме добро ама за некој од корист.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Сенсеи Боб Марли, најголемиот медар после Raja Ram, Игор Џамазов и Кили, не учи да даваме љубов колку што можеме... Треба да се научиш, љубовта што ја даваш да те исполнува повеќе од онаа што ја добиваш... Знам :)
Не е лесно да се научи, али дефинитивно It's worth the efford.

Ако сакаш да бидеш, вреди да бидеш добар. Simply, 'cuz u're doin' the thing u truly like :)
 
Член од
14 февруари 2010
Мислења
264
Поени од реакции
52
Читнав низ темава и се изненедив колку добри луѓе има во државава, просто да не веруваш. :)

Шала на страна. Добар е ралативен поим, нешто што за некој ќе направам добро за друг е лошо. На пример она што го правел Хитлер мислел дека е добро исто така и она што Стлин го правел мислел дека е добро, а денес поголемиот дел од луѓето нив ги сметаат за едни од најголемите тирани во историјата на човештвото. Исто така и поголемиот дел од народов смета дека Груевски е добар, но гледам дека низ државава сеуште има луѓе што штрајкуваат, голем број обесправени луѓе итн. Се обложувам дека ако сите луѓе на земјава (без искучок) ги прашате дали се сметаат себе си за добри над 90% ќе одговорат "да", но во светот повторно ќе се случуваат лоши работи кои што ќе бидат предизвикани од луѓето. Понекогаш да направиш добра работа и да направиш лоша работа е сосем исто, но зависи од кој агол ја гледаш целата работа.
И за крај некој нека ми дефинира што значи да се биде добар.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Читнав низ темава и се изненедив колку добри луѓе има во државава, просто да не веруваш. :)

Шала на страна. Добар е ралативен поим, нешто што за некој ќе направам добро за друг е лошо. На пример она што го правел Хитлер мислел дека е добро исто така и она што Стлин го правел мислел дека е добро, а денес поголемиот дел од луѓето нив ги сметаат за едни од најголемите тирани во историјата на човештвото. Исто така и поголемиот дел од народов смета дека Груевски е добар, но гледам дека низ државава сеуште има луѓе што штрајкуваат, голем број обесправени луѓе итн. Се обложувам дека ако сите луѓе на земјава (без искучок) ги прашате дали се сметаат себе си за добри над 90% ќе одговорат "да", но во светот повторно ќе се случуваат лоши работи кои што ќе бидат предизвикани од луѓето. Понекогаш да направиш добра работа и да направиш лоша работа е сосем исто, но зависи од кој агол ја гледаш целата работа.
И за крај некој нека ми дефинира што значи да се биде добар.
Е тоа да бидеш добар нема дефиниција .
Или знаеш или не(или си добар или не).
Ако не знаеш ке научиш , дали во овој живот или во некој друг твое си е.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
115
Поени од реакции
6
И од мое искуство, лошо е тоа кога трпиш, попушташ, и на крај ги збираш сите свои фрустрации на куп (вклучувајќи ги и оние кои немаат врска со дотичната личност) и, се во неа. Затоа треба да се биде добар, не попустлив, само тој збор добар и мене повеќе ми влече на нешто слабо, попустливо, лабилно, отколку на силно, енергично, некополебливо добро.
Знаеш, попустливоста мене ме асоцира на несигурност, иако не сакаш сепак ги ставаш желбите на другите на прво место...
Од лично искуство...сум паѓала во депресии затоа што колку и да се трудиш да им помогнеш на другите тие тоа го злоупотребуваат, и секогаш ти приоѓаат за некоја потреба или услуга и пак недоволно го почитуваат тоа...Се додека им угодуваш тука си-постоиш....
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Од лично искуство...сум паѓала во депресии затоа што колку и да се трудиш да им помогнеш на другите тие тоа го злоупотребуваат, и секогаш ти приоѓаат за некоја потреба или услуга и пак недоволно го почитуваат тоа...Се додека им угодуваш тука си-постоиш....
За жал така е секогаш,додека имаат корист од тебе со тебе се а подоцна кој те познава...Сум гледала да погодам на оние кои ми значеле ама јас не добив ни едно благодарам.Ја злоупотребуваат добрината,не знаат да ценат добро.Не за џабе велат кога направиш добро дело сите те забораваат а кога сториш некоја грешка сите те паметат.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
115
Поени од реакции
6
За жал така е секогаш,додека имаат корист од тебе со тебе се а подоцна кој те познава...Сум гледала да погодам на оние кои ми значеле ама јас не добив ни едно благодарам.Ја злоупотребуваат добрината,не знаат да ценат добро.Не за џабе велат кога направиш добро дело сите те забораваат а кога сториш некоја грешка сите те паметат.
точно така...
За жал особините по име лицемерие, дволичност,лакомост, љубомора и сл...се повеќе и повеќе се истакнуваат кај дел од луѓето

 

Pece_Zenskio

џукела
Член од
17 мај 2010
Мислења
154
Поени од реакции
2
so sekoj razlicno,so nekoj vredi da si dobar so nekoj ne
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
Вреди да си добар ради самиот себе,ради сопствено морално издигнување.Е сега колку другите ќе ни ја ценат добранита,тоа е друга работа.Можам да кажам само дека денес мошне ретко се ценат добрите,вистинските манири,добрите луѓе мошне често ги сметаат наивни и тоа го искористваат.Сепак дали треба спрема некој да бидеш добар или не зависи од конкретна ситуација.Тие кои го заслужиле моето внимание и добрина ја добиваат,а другите едноставно ги игнорирам,
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Вреди да бидеш тоа што СИ.
Не вреди да се правиш со сила тоа што не си.
Ако имаш особина да бидеш добар, тогаш која е целта у глумење да си лош.
Ако си лош тогаш која е целта у глумење да си добар.
Хахахах неможеш да бираш да си добар или лош.
Ти си тоа што си.
Иако постапките можат да бидат различни од тоа што Си.
Има 3 варијанти.
Добар Си (буден си) и правиш :
1.Добро(впрочем само и тоа можеш да го правиш)
Лош Си (успан си) и правиш :
2.Добро(со сила), зошто така те научиле.
3.Лошо(ова има повеќе опции :) ќе си остане како такво)
Има само едно добро или само еден пат, тоа е да станеш буден.
 

Capitano

...
Член од
24 октомври 2007
Мислења
1.344
Поени од реакции
137
Вреди да се биде добар само доколку поради тоа се чувствуваш исполнет, среќен и задоволен... во спортивно добрината нема никаква вредност и не носи никаква корист за единката што ја чини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom