Дали вреди да се биде добар?

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Вреди да се биди добар доколку со то може да се извлече некоја добивка или ќер. На пример да се биди добар со стари роднини ако има изглед да ти остават некое наследство или добар спрема колегата за да те подржи во каријерата и унапредувањето пред конкурентот, или добар спрема комшиваката заради надеж дека ќе ја легнеш... и слично.
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Да се биде добар....многу е релативно ова.Секој различно си дефинира што значи да се биде добар.

И јас лично,во моментов немам прецизна дефиниција за ова,не знам дали и некогаш ќе имам.Знам само дека понекогаш треба да се игра според правилата,а понекогаш треба да се прекршат.Вреди и едното и другото,само треба да имаш осет кога и како да одиграш правилно,а тоа се стекнува со искуство.
 

serious

If you need me, whistle
Член од
6 февруари 2009
Мислења
147
Поени од реакции
10
За себе е добро да се биде добар, утре ќе ти се врати, но за другите не е добро тие само ќе те искористат до даска.
Добар и будала се браќа!!!
 
M

marsovka

Гостин
Зошто да се биде добар? Најголемото и најбитното прашање на денешницата. Прашање на кое речиси никој не може да даде одговор. Затоа младината денес го одбира лошиот пат, што е сосем погрешно. Но да се биде добар, тоа е нешто магично. Нешто од кое што нема ништо побитно. Иако никој не го почитува тоа, вреди да се биде добар, прво за самиот себеси, после за другите.
Мала корекција го одбира патот кој им овозможува да преживеат и што подбро да поминат низ живот

Добар е релативно барем за мене

Јас не се плашам од лошите садисти, се плашам од добрите, хуманите створови кои од тебе сакаат направат паразит
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Не... ако сакате да ви биде добро на вас и повеќе да уживате во животот бидете ѓубре и газете се пред себе. Зборувам од лично искуство. Прилагодувајте ја секоја ситуација според вашите потреби затоа што ретки се тие кои ќе ви кажат благодарам и навистина да го мислат тоа за некоја завршена услуга поради која вие ќе изгубите нешто кое што го цените, било време било пари било нешто сосема трето. Единствен исклучок кој што можете да го направите е да направите нешто за некого ама да знаете дека тој некој ќе ви ја врати услугата со 2-3 пати поголем размер. Само тогаш ќе бидете навистина среќни и само тогаш ќе почнат да ве ценат. Во човечката скриена природа е да биде газен и да биде задоволен од тоа. Значи повторно ќе повторам: Бидете ѓубре за да бидете ценети. Или ќе газите или ќе бидете згазени. Денешниот динамичен начин на живеење бара од вас да преживеете и не се важни средствата туку важна е целта. Живееме во џунгла и само најјаките можат да преживеат. Се се сведува на основните инстинкти за преживување колку и да звучам брутално. Не дозволувајте да бидете плен, бидете предатор.

Поздрав:smir:
Епа тоа е релевантност. На 21 година од искуство кажи им на копиљаците дека си у право. И викаш предатор а? Не дозволувај да бидеш плен, гази све пред себе... Хм, сигурен си за тоа? Бидејќи исто така од искуство, нашиот стар напатен народ рекол “И над попот владика“. Тоа знаеш во превод и поблиску до тебе прикажано што значи? Тоа значи дека ако ми налеташ и треба деца да раниш од мене, да ти ја извадам душата, зашто морам да бидам предатор спрема тебе. А увек има некој од кој ќе зависиш колку пари имаш у џеб, особено на 21 година. Значи, боље не ми кажувај ник нејм ако се сретнеме некогаш во реалноста, ќе се потрудам да ти удоволам на филозофијата животна, и ќе ти наметнам предаторски став, а ти ќе бидеш пленЧЕ. :helou:

Он топик, вреди да се биде добар, за лична сатисфакција. Да се биде добар значи и да се почитуваш себе си, и да си го нашол мирот во себе и разбирањето со себе. Шо и да е тоа... Али, кој не сака, негов проблем е, нека го живее животот како мисли дека треба, јас не се трудам да сум добар за вас, туку за себе, бидејќи од себе тргнува се`... “и најдолгиот пат тргнува со првиот чекор“...
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.932
Не вреди...колку си подобар толку полошо за тебе. :smir:
 
V

[vladimir]

Гостин
:helou:

Он топик, вреди да се биде добар, за лична сатисфакција. Да се биде добар значи и да се почитуваш себе си, и да си го нашол мирот во себе и разбирањето со себе. Шо и да е тоа... Али, кој не сака, негов проблем е, нека го живее животот како мисли дека треба, јас не се трудам да сум добар за вас, туку за себе, бидејќи од себе тргнува се`... “и најдолгиот пат тргнува со првиот чекор“...

А што е тоа добар?
Да попушташ некому и против своја воља?
Да укажуваш на грешки што некој слепец несака да ги види, а потоа да ги сносиш последиците што си му кажал?
Ова е реална слика на добар човек кај нас.

Јас знам за себе дека сум добар(релативна карактеристика за кого како), но прашањето е покомплицирано...значи дали вреди да сум ваков каков што сум?
Што вреди (освен мојата лична статисфакција, леснотија на душата, чиста совест и убаво чувство) ако сум јас вечно добар а тоа никој не го цени туку го злоупотребува?
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
[vladimir];2633295 напиша:
А што е тоа добар?
Да попушташ некому и против своја воља?
Да укажуваш на грешки што некој слепец несака да ги види, а потоа да ги сносиш последиците што си му кажал?
Ова е реална слика на добар човек кај нас.

Јас знам за себе дека сум добар(релативна карактеристика за кого како), но прашањето е покомплицирано...значи дали вреди да сум ваков каков што сум?
Што вреди (освен мојата лична статисфакција, леснотија на душата, чиста совест и убаво чувство) ако сум јас вечно добар а тоа никој не го цени туку го злоупотребува?
Cool Hand Luke напиша:
Вреди да бидеш добар, но добар!., не вејка на ветрот.
А што е тоа добар, навистина?

Мислам дека не ни е муабетот дали вреди да бидеш добар за себе, и само за себе, туку дали вреди да бидеш добар кон светот. Што значи добар? Хех, што значи ден, што значи пијалок, што значи хумор...?

Смислете дефиција, секој посебно, и тогаш можеме да ја направиме и оваа тема нарцисоидна до бескрај, и секој да си напише дека има своја перцепција и дека не се сложува со туѓата, и дека нема намера да дискустира по било кое прашање, бидејќи правото на индивидуалност ум е загарантирано, и тогаш можеме слободно да ја пратиме планетата по ѓаволите.

Добар... Well, you know... for kids... она кое не ги повредува луѓето околу нас, претпоставувам :toe: во прв ред, а потоа, кој колку може, знае и сака, она кое прави луѓето да се чувствуваат среќни.

п.с. Have You seen Wall-E? :vozbud:
 
V

[vladimir]

Гостин
А што е тоа добар, навистина?

Мислам дека не ни е муабетот дали вреди да бидеш добар за себе, и само за себе, туку дали вреди да бидеш добар кон светот. Што значи добар? Хех, што значи ден, што значи пијалок, што значи хумор...?

Смислете дефиција, секој посебно, и тогаш можеме да ја направиме и оваа тема нарцисоидна до бескрај, и секој да си напише дека има своја перцепција и дека не се сложува со туѓата, и дека нема намера да дискустира по било кое прашање, бидејќи правото на индивидуалност ум е загарантирано, и тогаш можеме слободно да ја пратиме планетата по ѓаволите.

Добар... Well, you know... for kids... она кое не ги повредува луѓето околу нас, претпоставувам :toe: во прв ред, а потоа, кој колку може, знае и сака, она кое прави луѓето да се чувствуваат среќни.

п.с. Have You seen Wall-E? :vozbud:

Ок, потполно те сфакам не се разбравме друга беше мојата цел...
Треба да се верува дека некои вредности не се менуваат со ништо.
За мене не постојат калкулации и дефениции за вистинска добрина, не е на одмет да се прочитаат и други гледишта на овој феномен.
Хероите добиваат само венец, а ордени одамна не се даваат..
Се надевам ја сфати мојата поента:salut:

ПС.заборавив го имам гледано WALL-E :)
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Ако си добар сите ќе те искористуваат а откако ќе те искористат ќе те озборуваат зад грб или во најмала рака ќе те наречат глуп, идиот,прост итн. Затоа е најдобро кон добрите добар кон лошите лош, кој го може ова живее најубав живот, кој не може нека си тера како мисли дека му е најубаво.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Мала корекција го одбира патот кој им овозможува да преживеат и што подбро да поминат низ живот

Добар е релативно барем за мене

Јас не се плашам од лошите садисти, се плашам од добрите, хуманите створови кои од тебе сакаат направат паразит
сега ме направи добар садист ај бења!!!!!

вреди да бидеш добар и секако со твојата добрина се разликуваме од животиња ако правиш не ствараш паразитизам НАПРОТИВ!!!!!

ако некоја фирма стипендира 5 15 студенти...ако даваш крв ако кога има стара жена у автобусстануваш кога на некоја личност треба да и помогнеш...немој така марсовче:nenene::nenene::smir:

Ако си добар сите ќе те искористуваат а откако ќе те искористат ќе те озборуваат зад грб или во најмала рака ќе те наречат глуп, идиот,прост итн. Затоа е најдобро кон добрите добар кон лошите лош, кој го може ова живее најубав живот, кој не може нека си тера како мисли дека му е најубаво.
не бе другар...два пати ке ти возвратам за едно добро добиваш две...тоа ни лутрија го има!!!!

Не вреди...колку си подобар толку полошо за тебе. :smir:

колку си подобар почовечен си посвесен односно можеш да СОчувствуваш...да се ставиш на ситуација за која поради тоа што си лош некој пати..или ти малтретираш.
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
сега ме направи добар садист ај бења!!!!!

вреди да бидеш добар и секако со твојата добрина се разликуваме од животиња ако правиш не ствараш паразитизам НАПРОТИВ!!!!!

ако некоја фирма стипендира 5 15 студенти...ако даваш крв ако кога има стара жена у автобусстануваш кога на некоја личност треба да и помогнеш...немој така марсовче:nenene::nenene::smir:



не бе другар...два пати ке ти возвратам за едно добро добиваш две...тоа ни лутрија го има!!!!




колку си подобар почовечен си посвесен односно можеш да СОчувствуваш...да се ставиш на ситуација за која поради тоа што си лош некој пати..или ти малтретираш.
Абе другар секоја чест на тие шо враќаат со добро ама побројни се тие шо враќаат со лошо и најчесто забораваат шо си напрајл за нив.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
е да повеке се користољубиви...но они мислат дека се во право Т.Е сами си наогаат оправдание за створеното..самите се тужители,судии адвокати...и така пресудата е НЕВИН нема абџекшн:toe:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Секој е добар за себе
тоа е проблемот!
Секој е добар за себе
но какво фајде од тоа?
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Дали си сигурна за болдираната реченица?
Не секогаш луѓето се доволно фини, па на услугата да ти вратат со добро.
Прашањето ми е: Дали ти би била доволно несебична, па ако знаеш дека тебе некој ќе те каменува, сепак да му направиш некое добро?
Да, добро со добро се враќа. Само ова не треба да се сфати многу буквално, може не од истата личност може не веднаш, ама на луѓе кои прават добри работи и им се случуваат добри работи. И кога можеш да му помогнеш на некој со нешто, тоа треба да го направиш, себичноста скоро никогаш не носи добро работи, дарежливоста од друга страна може понатаму многу да ти се исплати :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom