Дали вреди да се биде добар?

C

Cool Hand Luke

Гостин
затоа Неутралистот ТИТО викаше: Туѓото не го сакаме -- Своето не го даваме <=> неможе зделката меѓу двајца да е исплатлива за едниот акко истата не е погубна за другиот освен во случај на запазена неутралност. неутралноста е синоним за вечното орбитирање на земјата на (што би рекол Бране Наш) еквидистанца (јас би додал еквисиловита еквидистанца) од сонцето.

П.С.: А да нурнеш во Адот (концептот „точка“) е истокако да го надраснеш Космосот (концептот „вселена“)!
Јас тоа го сфаќам како прави најдобро што можеш и за другите но и за себе, и секако имај на ум дека не си совршен.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
At the end of the ends, nothing really matters?

Kako je lepo biti glup. - Bora Čorba.



Стварно е така. Озбилно. Најискрено фала, деда ное. :)
Ослободи се од пресметките, лет ит гоу.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Да се ослободи човек од пресметките, да немаат влијание на неговата лична среќа, да не се мисли и секира премногу зошто овака или онака со некого, а не да се отфрлат па во буквална смисла да се биде будала.
Се разбираме.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
75
Поени од реакции
2
срцето ќе плака ќе страда ,ќе се нема доверба во никого за тоа да се отвори... тоа се случува кога си добар и не знаеш да чуствуваш омраза... Денес сите гледаат да ја искористат добрината на другиот, газат на неа и накрај онај што е добар ќе остани со скрстени раце = никој не ја цени добрината на другиот
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
срцето ќе плака ќе страда ,ќе се нема доверба во никого за тоа да се отвори... тоа се случува кога си добар и не знаеш да чуствуваш омраза... Денес сите гледаат да ја искористат добрината на другиот, газат на неа и накрај онај што е добар ќе остани со скрстени раце = никој не ја цени добрината на другиот
Па не е баш така секаде околу мене гледам добри луѓе кои што си помагаат.
Еве еден пример на бенч во теретана ако стави човек тежина која што не е сигурен дека ќе можи да ја крени последниот или претпоследниот пат, секогаш над него е негов пријател кој што со малото прсте му помага да се исцеди последниот пат. Ако нема човек над тебе можиш да си замислиш што ќе се случи.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
75
Поени од реакции
2
Кај кого како... Има и такви кои знаат да ценат и враќаат со добро, ама се многу ретки. Многу се добро замаскирани и знаат да направат лице, ама кога човек ке открие дека цело време бил нечија марионета веќе касно е.
Лично за мене, не знаев да речам не, со сите добро, дури и некој да ми згрешил си викав - ајде луѓе сме грешиме, и не наоѓаш никаква замерка.. и што?? На крај онај што секогаш гледал само засебе, што се однесувал оштро кон сите испаѓа пред тебе и сите повеќе го ценат, а ти само трпиш разочарувања ама нема на кого да се отвориш оти довербата веќе е изгубена.
Биди си добар, ама со мера...
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
А што значи да си добар?
Океј сфатив да се прави добро на другите да се простува да се биде трпелив итд.
Ако не постои Господ како врховен креатор и законодавател а со тоа и не постои вечниот живот која е поентата да се биде добар?
Оној што живее аскетски и цел живот внимава на мравка да не згази како корист има од своите дела кога е мртов?
Која е поентата да се биде грижлив,толерантен,понизен???
Нема никаква поента сето тоа е превара.
Ако не постои вечен живот тоест со смртта се завршува приказната ќе земам калашот и ќе си убивам рандом луѓе на улица едноставно ќе се релеаскирам.
Финтата е што за тоа ќе бидам осуден демек сум направил злостор???
Каков злостор е тоа кога луѓето за 50 години ќе умрат дали живееле плус 50 години не прави и некоја разлика тие луѓе кога ќе умрат нема да постојат засекогаш.
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
Па за кој како:) за некој вреди да бидеш добар, ама не премногу.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.337
Поени од реакции
2.224
Во последно време НЕ. Денешното време се се гледа нешто да се искористи, нема другарство, нема помош. Снајди се па живеј е денешното време. Ако си добар некој од друга страна ке гледа да те искористи и после си викај ''ех што народ има'' е има, затоа гледај си за себе!
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Во последно време НЕ. Денешното време се се гледа нешто да се искористи, нема другарство, нема помош. Снајди се па живеј е денешното време. Ако си добар некој од друга страна ке гледа да те искористи и после си викај ''ех што народ има'' е има, затоа гледај си за себе!
Но ајде да тргнеме од фактот дека ако сите така почнат да размислуваат дека не вреди, тогаш никој од нас никогаш не би можел да ја осети поволноста од тоа некој да биде добар према него, иако можеби сме го залужиле тоа.
Тебе некој ќе те искористи само ако ти дозволиш тоа да се случи. Не за џабе се вика дека вистинските пријатели се малку.
Едноставно, како што имам кажано во првиот пост... Треба да почнеме да го гледаме сите околу нас, за да сфатиме дека тоа добро некому навистина ќе му помогне. Точно дека не секој ја заслужува таа наша добрина, но тоа не значи дека како човекова особина треба потполно да ја заборавиме и тргнеме на страна.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Vo deneshno vreme vo nikoj slucaj, zash site (99.9%) se licemeri, koristoljubivi, i nema nikakov prijatelski odnos. ( Ke kazesh za nekoj nesto, trca da te iskleveti ). Ima luge koj sto se brojat na prsti, na koi ushte im veruvas i vredi prema niv da bides dobri, se razbira dokolku i tie se okay prema tebe. Zatoa sprema drugite bidi losh, za da te cenat. Denesno vreme, nikoj ne cene dobrina, ako sakash i mravka ne gazi.
 

Fama

Bombin' thru the speakaz
Член од
10 февруари 2009
Мислења
518
Поени од реакции
19
Сеуште вреди да се биде добар, но кон луѓе кои го поштуваат и ценат трудот на човекот. Но за жал бројот на тие луѓе е мал и не оди кон добар пат.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Што фали да се биде добар?

Луд ќе испаднеш во туѓи очи? Другите ќе те користат?

Јас сум за тоа да се прави добро колку што се може и каде што се може!
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
619
Поени од реакции
45
Луѓето никогаш нема да ти простат за тоа што си бил добар кон нив.
Сите кога-тогаш ќе ја злоупотребат добрината, ова не е генерализација, ја не ги познавам сите, ама јебига тоа е у човековата природа. Нема шо светци да глумиме, некој ќе наебе опасно некој помалце, тоа е.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Факат е дека НИЕ луѓето сме расипани и спремни сме да СЕ и СЕКОГО искористиме до крај за СВОЈА потреба.

И што? Душата ќе ми ја земе тој некој?
Од друга страна, Господ ни дал УМ да мислиме и да не дозволуваме да не ЈАВАТ наваму натаму.
Пак ќе напишам: прави добро кога можеш и во време и во невреме!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom