Треба ли да гласаме?

igorsz

zdr@vkoffski
Член од
16 февруари 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
Еве неколку работи кои сите треба да ги имаме во предвид пред да одлучиме дали ќе испаднеме да гласаме...
Во последните неколку векови (10-тина), нашата нација била под друго владение т.е. ропство. Најпрвин биле Византијците, потоа биле јаките налети на Србите и Грците, дошле на ред и Турците, Бугарите,на крај Србите и титова Југославија. Во сите тие долги векови нашиот народ бил омаловажуван и никогаш директно не влијаел на политичките случувања и одлуки во тогашните општества или микро средини, односно немале право на глас. Сега, кога конечно се осамостоивме како држава, секој полнолетен граѓанин има право да бира и да биде избран. Ако немате такви амбиции како и јас, мислам дека е правилно барем да гласате/изберете некој кој ќе ги исполнува Вашите очекувања и потреби. Немојте да оставате некој стари луѓе, на кои за жал им се ближи крајот и прашање на време е кога ќе го напуштат овој свет, да одлучуваат за Вашата иднина и иднината на Вашите деца. За мене е недозволиво дедо ми да одлучува за тоа како ќе живее моето дете. Недозволиво е некој кој е роден на почетокот на XX век да одлучи за моето дете кое се раѓа на почетокот на XXI век.
Затоа излезете и гласајте, гласајте за Вашата иднина, гласајте за оние луѓе во кои имате доверба и сметате дека ќе одговорат на Вашите потреби.
Јас знам за кој ќе гласам... А Вие???
 
M

marsovka

Гостин
прво не треба да се гласа како знак на протест ,пошто партииве си играат со нас па ако добијат мандат нека биде со излезност помала од 50 % па кога ептен ќе укаат ние граѓаните со петиција и потписи да извлијаеме ноз изборен процес
 

igorsz

zdr@vkoffski
Член од
16 февруари 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
Девојче мило ем драго... Јас сум свесен за манипулациите со нашите судбини, но ако има излезност 50% и ако има излезност 100% тоа нема да го намали легитимитетот на избраниот претставник на народот, туку одлуката за именување на ДИК на горенаведениот е правосилна се до наредни избори... Така да доколку гласаме само можеме да се избориме за подобра иднина и поголема надеж дека некој ќе го почитува тоа што ние сме го избрале да ги брани нашите интереси и да работи за потребите на општеството. Со негласање и петиции не се стасува далеку, бидејќи сведоци сме на многу протести и петиции кои за жал не завршиле како што сме очекувале ( пример продажбата на ЕСМ). Ова го пишувам од аспект на штотуку оженет човек со семејство и нов дом, и знам колку сум плаќал струја пред и после продажбата на ЕСМ, а се потпишав јас со целата моја фамилија против тоа. Значи петициијата не е лек нити било каква правна заштита од своеволното владеење на било кој човек во општеството.
Поздрав до Марс
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Стално гласам, ама за кандитат што го нема на листата. Обично јас го допишувам. :) Некогаш и сите ги заокружувам. Битно гласам а дали ке се важи или не, ме боли мајзелов. :)
 
Член од
14 март 2008
Мислења
574
Поени од реакции
14
а што фајде од тоа што ќе гласаш, да не ти е поарно во животот???
за кого да гласаш???
послем само ќе ти биде потешко, кога ќе сфатиш како твоите кандидати, едно ветиле, а друго сториле...
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
A za kogo da se glasa????

Za namesteni likovi od partiite koi ja unistija Makedonija i seuste ja unistuvaat na sekoe pole.
Za razbojnici i hostapleri ne se glasa neka si gi glasaat nivnite sopartijci i patiski vojnicinja pa posle neka ja snosat i odgovornosta a ne da si ja prefrlaat vinata edni na drugi i taka vekje 18 godini.

Ne biva toa taka tie da se zaebavaat , a nie da trpime i da ziveeme se poloso i poloso a tie da si pravat dilovi i da si se sirat po ministerstva i fotelji.
 

igorsz

zdr@vkoffski
Член од
16 февруари 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
Кој не сака да гласа т.е. бира нека се кандидира да биде избран ако мисли дека може да промени нешто
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
Да треба да се гласа!И тоа за сите на листата!
Не знам зошто да гласаш па за 2-3години да се пцуеш сам себе за тоа што си гласал(како на пример тие за Љубчо и Б.Ц.гласаа)-најдобро е да се поништи ливчето,барем кога ќе ја пое*ат државава да не те гризе совест зошто си им дал моќ да го направат тоа...
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Кој не сака да гласа т.е. бира нека се кандидира да биде избран ако мисли дека може да промени нешто
многу убав предлог, ај да продолжам со рима
тој што сака да се кандидира
прво треба да се нафатира
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
260
Поени од реакции
6
Glasto e prvo koj moze da se iskoristi a od druga strana ne mora.Ako imas nekoj sto mislis deka moze da promeni nesto ke glasas,ako ne ne glasaj
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Кој не сака да гласа т.е. бира нека се кандидира да биде избран ако мисли дека може да промени нешто
Dali ova treba za ozbilno da go sfatime???
Ili neka podobro se proiskaze avtorot.

Aj ne bidete smesni pa se znae koj vo ovaa drzava moze samo da se kandidira.
Toa se samo partiski vojnici,poltroncinja,gazolizaci,hostapleri,banditi,aramii so eden zbor stoka obicna dodeka obicniot i posten svet moze samo da se misli kako ke prezivuva od mesec za mesec.

Ke vidime posle na koj ke placat patiite koga ke pominat izborite koj ke bide kriv za ekonomskiot krah i inflacijajata koja ni se sprema samo se prasuvam da ne bide okriven narodot za toa bidejki politicarite vo Makedonija nikogas ne se krivi i ne snosat odgovornost za nivnite dela i politiki.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Да треба да се гласа!И тоа за сите на листата!
Не знам зошто да гласаш па за 2-3години да се пцуеш сам себе за тоа што си гласал(како на пример тие за Љубчо и Б.Ц.гласаа)-најдобро е да се поништи ливчето,барем кога ќе ја пое*ат државава да не те гризе совест зошто си им дал моќ да го направат тоа...
не не. тоа помина. овојпат нема да ме заебат. ако ме заебат и по четврт пат значи ептен се глупи.

и така на секои 4 години. намерно не викам 2 години, зашто треба да поминат уште 2, а не се веќе ни цели 2.
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
..... За мене е недозволиво дедо ми да одлучува за тоа како ќе живее моето дете. Недозволиво е некој кој е роден на почетокот на XX век да одлучи за моето дете кое се раѓа на почетокот на XXI век.
Затоа излезете и гласајте, гласајте за Вашата иднина, гласајте за оние луѓе во кои имате доверба и сметате дека ќе одговорат на Вашите потреби.
Јас знам за кој ќе гласам... А Вие???
Што предлагаш? Да го пострељаме масовно старциве или да им го укинеме правото на гласање? Имаш дете? Нека е живо и здраво - па нека ти го одземе гласчкото пенкалото утре, кога ќе смета дека си излишен.
Малце е симптоматично што се зачленуваш на најмасовниот форум две недели пред гласањето. Треба уште некоја плаката да залепиш за форумов за да истрчаваш со партиски задачки. И да си гласаш за тој за кој ти рекле да гласаш. Нам, не треба никој да ни кажува.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Негласањето на овие избори само му оди во прилог на Б.Ц.!

За жал, колку и да не ми се допаѓа сето тоа манипулирање народец, колку и да не сакам и натаму да не лажат, мамат и крадат при здрав ум и разум, овојпат не смееме да казнуваме со неизлегување на избори поради тоа што таквиот наш протест само му оди во прилог на Б.Ц.

негова идеја е доколку нема доволна излезеност и изборите пропаднат тоа да го искористи како себепромоција, повторно, во човекот без кого не се може.

Најдобар начин за конечна маргинализација е успешни избори, а по нив, откако конечно ќе се консолидира едноумието во МК преку апсолутната влас(т) на Гwујо (кој не го сакам) да се започне со конкретна работа, на локално и републичко ниво, без плачипичкосувањекако опозицијата кочи и е неконструктивна.

Сепак, мора да се напомене дека доколку бај Гањово Gwujo не се свести и освести и конечно место полемики и празни демагогии се фати за работа, зачисти тоа моролочааната која му е напикана како квазидушебрижни советници и почне да ги чекори чекорите, а не да тапка во место како црногорец на оро, ќе му се случи некој 15 септември, што на крајот ќе биде најпогубно за Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom