Канал 5 ќе ги пренесува натпреварите од најквалитетните европски натпреварувања!

Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.966
Поени од реакции
1.241
Читај погоре, во тој големиот пост имаш одговор за хајлајтсите.
Ок фала, баш сега прочитав, УЕФА ги праќала хајлајтсите немонтирани и сега проблемот е што нашиве неможат да ги измонтираат, па затоа си помагале (превземале) од други.:pos2:
 
Член од
15 август 2009
Мислења
70
Поени од реакции
1
Ќе се обидам малку да полемизирам со тебе .File X File ваљда така беше никот на ФИЛЕ).... Затоа мојата полемика ќе биде малку подолга и ќе се состои од твојот пост а потоа и мои прашања односно одговори ...
Па да почнам ...

ВЕЛИШ...
Не се замарајте веќе, дали се правата купени или не... Тоа може само уште во националните првенства, акде може да се симнува од траса... а овде НЕМА ШАНСИ!
- Баш и не сум убеден во ова имајки предвид дека веќе од ниеден шампионат нема шанси да најдеш чиста траса (се е кодиранo) DVB-S2 HDI Biss …..:uvo:

Прво, за секој натпревар се добива посебен рисивер, на кој може да се укуца само еден единствен код и тој код се плаќа. Значи два натпревари - два кода со два одвоени рисивера.
- е добро де тоа е јасно патем станува збор за профи декодери (вообичаено TANDBERG од 4 до 9.000 Евриќи)– нашки речено ПЛАТИ КЛАТИ
-- НЕГО ПРАШАЊЕТО МИ Е ЗШ 5-ка НЕ ЗЕМЕ ДВА ДЕКОДЕРА ПА ДА ИМА ДВА НАТПРЕВАРИ ЧИСТА СЛИКА ???

Второ, секој натпревар телевизијата ИМА ОБВРСКА (зедно со емисијата, хајлајтите и магазинот) во рок од 48 часа да ги испрати во седиштето на УЕФА на контрола.
- Е ако де... СИГУРНО ВИЕ НЕМА ДА ЈА ПРАТИТЕ СНИМКАТА ОД ТВ 5 плус :tapp:

Терето, бидејќи оваа сезона хајлајтите за цела Европа, веќе не ги прави УЕФА, туку пушта само сигнал , немонтиран,....УЕФА НИКОГАШ НЕ МОНТИРАЛА НИТУ ЌЕ МОНТИРА ПРЕГЛЕДИ – ТОА ГО ПРАВИ ЕВРОВИЗИЈА E.B.U. Патем на E.B.U. постојано оди канал (feed) на кој се вртат головите од сите натпревари, а на крајот на натпреварите истите ги пуштаат само 10-12.мин по завршувањето на последниот натпревар --- и да не заборавам прегледот секогаш е составен од голови во real-time и најмногу една (ретко две повторувања) replay, патем БЕЗ НИКАКВА ГРАГИКА за време на емитувањето на сликата ДА како најава на натпреварот кој следи….. ствар е на договор кој со кого ќе си помага (меѓу оние што потпишале договор, и за тоа УЕФА воопшто не се меша, тоа е интерно, битно е дека, без оглед кој со кој ќе соработува, хајлајтот мора да се плати на УЕФА, и МОРА ДА СЕ ЕМИТУВА не пократко од 20 минути) ….. САКАШ ДА КАЖЕШ ДЕКА ВИЕ ИМАТЕ ДОГОВОР СО SKY SPORT Italia & SKYSport Germany ..:tapp:. АБЕ БРАТ ДА ИМАВТЕ ДОГОВОР СО НИВ НЕМАШЕ ДА ВИ БИДЕ ПРОБЛЕМ ДА КУПИТЕ ДЕКОДЕР И ПРИЈАВИТЕ УШТЕ ЕДЕН НАТПРЕВАР И ХАЈЛАЈТС ...:pos2: ако не се исполни ова се плаќаат пенали... и нормално се раскинува договорот... НЕДАЈ БОЖЕ – КОЈ ПАК ЌЕ ГИ ГЛЕДА НА МТВ:drk:

Доказ за ова е и писмото што вчера и официјално го објавивме во етер, дека УЕФА е „задоволна од соработката, посебно во делот на исполнување на обврските и следењето на инструкциите за реализација на емисијата пред и по натпреварите... А како поткрепа кон ова е најавено и гостување на Првиот човек во УЕФА за ТВ права, во Македонија (една од малкуте земји во Европа која плати за комплетните права на се што е под нивниот проект за ТРИ ГОДИНИ) ... оваа година најголем дел од куќите во земјите ги поделија правата, некој вторник, некој среда... АКО Е ПАЈТАШОТ НА МИЛЕНКО (КОДОШОТ) ЕПТЕН ЌЕ МЕ УВЕРИШ ВО ТОА ШТО ГО ЗБОРИШ ....:nenene:


Што значи, овде не само што не смее да има крадење, туку е оневможено и поради сигналот и поради техничките спецификации Е ДОБРО ДЕ ТОГАШ СОШТО НА 5 плус ЕМИТУВАТЕ СЛИКА ОД SKY Sport Italy а ПРЕГЛЕД од еx-Premiere (SKY WSport - WELT) и поради конторлата на секои 48 часа по завршувањето на истите... Не знам што толку желба само да се докажува дали е платено или не, дали се краде или не!!!!... да, старите навики во Македонија се одамна напуштени... а , иако не ми е тема,ама само ќе нафрлам дека дури и за националните првенства не смее веќе да се краде, се се плаќа, а од каде ќе се зема сигналот и тоа стои во договорот, се е по избор!!!!... МА ШО ЗБОРИШ ... ДА ЗЕМЕШ СЛИКА ОД КАЈ СТИГНЕШ .... КО ШО ПРАВЕА СИТЕЛ СО ШПАНСКО, АЛФА НА ВРЕМЕТО ИЛИ ПРОПАДНАТАТА ТВ 4, ERA итн, итн .... МОЖЕ АКО НОСИТЕЛ НА ТВ ПРАВАТА ВО МАКЕДОНИЈА Е НЕКОЈА ЕБИВЕТАРСКА АГЕНЦИЈА ... :nenene: но за разлика од нив кај УЕФА е малку пософистицирано па се оди и на тоа дури и тој избор да биде под нивна контрола!

... и стварно ова е веќе претерано и депласирано за муабет... или дај отворете некој друг форум, еве нека се вика „дали се краде...„ па таму, кој нсака нека иде и пишува, а овде и онака има луже кои активно веќе учествуваат во разработувањето на нешто што за првапта сакаме да го омасовиме и да биде заедничка љубов - ФУДБАЛОТ!... (не за друго, туку таму разговарајте си меѓу себе, тие што тоа ви е единствениот „позитивен„ муабет, ние другите барем нема да имаме потреба да ја отвараме таа страна и да се замараме)...

...и уште еднаш Фалааааана сите што учествувавте и во денешната емисија.. а од 15-ти мислам дека ќе бидеме и поактивни... исто и како сите позитивни овде!!! :))))))) ... а сега стварно ќе легнам да одморам.... :)))))) пооооооз.... :)))

ЗА КРАЈ .....
Уште пред 4-5.месеци ако не се лажам, кога чув дека Канал 5 ќе пренесува Лига на шампиони, МИ СЕ ДОПАДНА ТОА .. :aplauz::aplauz: Нормално очекував многу повеќе во однос на МТВ(греотичка:pop: ) ТАКА И Е ... НИ НАЈМАЛКУ НЕ ГО СПОРАМ ТОА ... НАПРОТИВ ДВА ПРЕНОСИ Е ЗА ПОЗДРАВИВАЊЕ (додуша и на МТВ имаше по два само шо едниот не го рабиравме идеше на 20-процентниот МТВ2) ...
Сценогафија прекрасна, идеја се има се гледа тоа, иако за реализација треба дополнителен напор (единствено ми смета – мислам дека некаде го горните постови прочитав) треба да разграничите емисијата ќе биде за сериозна публика или гледачи кои преферираат позабавен неформален муабет ...
Засега оценка 5 (ама не Плус)

И СКРОС ЗА КРАЈ ....
НЕМАВ АМА БАШ НИКАВА НАМЕРА ДА СЕ КОНФРОНТИРАМ А ОСОБЕНО НЕ СО ТЕБЕ ...

НО “ТВОЈОТ СТАВ“ :blabla: (така некако ти беше насловот на блогот или форум имаше не ми текнуе сеедно) , АМА ИЧ НЕ МИ СЕ ДОПАДНА ...

ЕДНОСТАВНО ТВОЈОТ ОБИД ДА НАПРАВИШ ОД НАС ГЛУПИ МАЈМУНИ НА КОИ ЌЕ “ОНА ШТО ЌЕ ИМ ГО СЕРВИРАМ ТОА И ЌЕ ГО КОНЗУМИРААТ“ Е “СТРУЧЊАК“ НЕ МИНУВА ...

И ТЕ МОЛАМ (МА ШО ЌЕ ТЕ МОЛАМ ТЕБЕ).... СФАТИ ДЕКА НИЕ НЕ СМЕ МУТАВИ, ТУКУ .... ВО ОВОЈ СЛУЧАЈ ТИ СИ КЛОВНОТ :zid::lazgo: КОЈ СЕ ОБИДУВА ДА ЈА ИЗГЛАДИ СИТУАЦИЈАТА :pusk: ЗА РАБОТОДАВЕЦОТ (читај Стојменов 5-ка ) ...



-- САМО ПРИСЕТИ СЕ ДЕКА ИМАШЕ И ВАКВИ МУАБЕТИ ДОДЕКА ЈА ПРАВЕШЕ ТВОЈАТА “СПЕЦИЈАЛИЗИРАНА ЕМИСИЈА – ТОПКИ “ У ЅИНГОВАТА ТЕЛЕВИЗИЈА КОЈА И ТОА КАКО КРАДЕШЕ ВО ТОА ВРЕМЕ ШПАНСКО ПРВЕНСТВО ... И ТОГАШ СЕ ОБИДУВАШЕ ДА НЕ УБЕДИШ :angry1::nenene::uvo:ДЕКА ТАКА ТРЕБА ... АМАН ... НАПРЕДНАВМЕ И НИЕ, СОЗРЕАВМЕ И ВРЕМЕ Е ДА ГО ПОЛОЖИШ ОРУЖЈЕТО ....

ЕДИНСТВЕНО ЌЕ МОЖЕШ ДА МЕ РАЗУВЕРИШ КОГА СИТЕ НАТПРЕВАРИ И ПРЕГЛЕДИ ЌЕ ОДАТ СО ЧИСТА СЛИКА И ТОН (еј тоа да не го зборам, бевте смешни со звукот кој ви се повториваше во недоглед на сите средби – а читаш Филе читаш постови е читај) .... Е ТОКАШ ЈАС ПРВ ЌЕ ПИШАМ – АЛОО 5-ка ВЕЌЕ НЕ КРАДАТ СЛИКА ОД ЛИГА НА ШАМПИОНИ ...

АЈ ЗДРАО СЕГА ....
 
Член од
26 август 2009
Мислења
21
Поени од реакции
2
Vidi be genijalecu...
radi takvi kako tebe, nie od mediumite ve smetame vas forumashite ( za srekja pomal broj od vas ) za mo**ncinja koi nemate zadnik da izlezete so fakti i normalno so identitet...
Znaci za tebe i site ostanati koi si imaat simpatii za TV stanicata koja ima sabotno derbi Sasa - ZIK Novaci, i koja misli deka kratenka sa Teletext e TXT a ne TTX, sega i nikogas povekje :
- Kanal 5 i TV 5 Plus se emituvaat 100 % ORIGINAL , kako audio , taka i video...koj ne go gleda (slusa ) toa, neka si pobara strucna pomos...se znae kakava.
Ako i posle toa ne go solgedaat toa, neka dojdat vo kanal 5 eden vtornik ili Sreda i da se uverat koj LAZE...ako bide po nivno, nie javno ke izlezeme so toj fakt, a ako e onaka kako jas tvrdam , togas toj supak kje go stavime pred kamera, da go vidi makedonija toj mo**nski lik
- DVB S2 e standard koja sekoja TV stanica go ima, pa i nie...ne znam dal si slusnal za Int'l Feeds?
- Mrcel ti i tvoite drugarcinja, ili ne, nie si ja pravime LIGA NA SAMPIONi i EVROPA LIGA po site evropski standardi...karvanot sme nie, a ti si toa sto lae

Kolku da se znae...
Pocit do onie koi imaat argumenti, makar i negativni...zasto pred
FAKTITE i BOGOVITE MOLCAT
 
К

кременко

Гостин
Vidi be genijalecu...
radi takvi kako tebe, nie od mediumite ve smetame vas forumashite ( za srekja pomal broj od vas ) za mo**ncinja koi nemate zadnik da izlezete so fakti i normalno so identitet...
Znaci za tebe i site ostanati koi si imaat simpatii za TV stanicata koja ima sabotno derbi Sasa - ZIK Novaci, i koja misli deka kratenka sa Teletext e TXT a ne TTX, sega i nikogas povekje :
- Kanal 5 i TV 5 Plus se emituvaat 100 % ORIGINAL , kako audio , taka i video...koj ne go gleda (slusa ) toa, neka si pobara strucna pomos...se znae kakava.
Ako i posle toa ne go solgedaat toa, neka dojdat vo kanal 5 eden vtornik ili Sreda i da se uverat koj LAZE...ako bide po nivno, nie javno ke izlezeme so toj fakt, a ako e onaka kako jas tvrdam , togas toj supak kje go stavime pred kamera, da go vidi makedonija toj mo**nski lik
- DVB S2 e standard koja sekoja TV stanica go ima, pa i nie...ne znam dal si slusnal za Int'l Feeds?
- Mrcel ti i tvoite drugarcinja, ili ne, nie si ja pravime LIGA NA SAMPIONi i EVROPA LIGA po site evropski standardi...karvanot sme nie, a ti si toa sto lae

Kolku da se znae...
Pocit do onie koi imaat argumenti, makar i negativni...zasto pred
FAKTITE i BOGOVITE MOLCAT
вака сеа , ке може ли на некој натпревар на канал 5+ да се тргнат од горе десно резултатите па да видиме да не стои некој знак од некоја странска тв,а и зошто одма послем последниот свиреж на судијата го гасите и преносот , да не ве страв да не дадат премиере или скај италија нивна реклама ?!

свака ви част во тоа што сте откупиле права али само тоа ме интересира, баш би сакал да видам али ова најдобро намерно го пишам
 
Член од
15 август 2009
Мислења
70
Поени од реакции
1
Vidi be genijalecu...
radi takvi kako tebe, nie od mediumite ve smetame vas forumashite ( za srekja pomal broj od vas ) za mo**ncinja koi nemate zadnik da izlezete so fakti i normalno so identitet...
Znaci za tebe i site ostanati koi si imaat simpatii za TV stanicata koja ima sabotno derbi Sasa - ZIK Novaci, i koja misli deka kratenka sa Teletext e TXT a ne TTX, sega i nikogas povekje :
- Kanal 5 i TV 5 Plus se emituvaat 100 % ORIGINAL , kako audio , taka i video...koj ne go gleda (slusa ) toa, neka si pobara strucna pomos...se znae kakava.
Ako i posle toa ne go solgedaat toa, neka dojdat vo kanal 5 eden vtornik ili Sreda i da se uverat koj LAZE...ako bide po nivno, nie javno ke izlezeme so toj fakt, a ako e onaka kako jas tvrdam , togas toj supak kje go stavime pred kamera, da go vidi makedonija toj mo**nski lik
- DVB S2 e standard koja sekoja TV stanica go ima, pa i nie...ne znam dal si slusnal za Int'l Feeds?
- Mrcel ti i tvoite drugarcinja, ili ne, nie si ja pravime LIGA NA SAMPIONi i EVROPA LIGA po site evropski standardi...karvanot sme nie, a ti si toa sto lae

Kolku da se znae...
Pocit do onie koi imaat argumenti, makar i negativni...zasto pred
FAKTITE i BOGOVITE MOLCAT


кременко[/quote]
вака сеа , ке може ли на некој натпревар на канал 5+ да се тргнат од горе десно резултатите па да видиме да не стои некој знак од некоја странска тв,а и зошто одма послем последниот свиреж на судијата го гасите и преносот , да не ве страв да не дадат премиере или скај италија нивна реклама ?!

свака ви част во тоа што сте откупиле права али само тоа ме интересира, баш би сакал да видам али ова најдобро намерно го пишам

ОЧИГЛЕДНО ДЕКА СО МОЈАТА “ГЕНИЈАЛНОСТ“ СЕ СОГЛАСУВААТ И ДРУГИ.. ете например кременко веќе ти одговорил место мене ...
имате доволно време да не демантирате ... А патем ако само малку се потрудам ЌЕ ВИ ДИКАЖАМ ДЕКА СЛИКАТА НА 5 ПЛУС Е КРАДЕНА ОД СКАЈ ИТАЛИЈА ..... АЛО НА ПРВИТЕ ДВАПРЕНОСА НА ПОЧЕТОКОТ ВИ СЕ ПОЈАВИ ЛОГОТО .......
додека вашиот коментатор се вклучи во 4-тата минута со зборовите ЦИТИРАМ “нека е со лесно“ проверете си ја снимката која сте ја пратиле во УЕФА :pos2:...
-- radi takvi kako tebe, nie od mediumite ve smetame vas forumashite ( za srekja pomal broj od vas ) za mo**ncinja koi nemate zadnik da izlezete so fakti i normalno so identitet....... СЕГА СЕ ПРАШУВАМ, ЗОШТО ТОГАШ ГИ ЧИТАТЕ ФОРУМОТ ... ПАТЕМ ОВА ТИ Е КАКО НА ВЕСТИ НА ВАШИТЕ ГЛЕДАЧИ ДА ИМ КАЖЕТЕ К.Р ВЕ БОЛИ ЗА НИВНОТО МИСЛЕЊЕ .... БУКО...

--- ..zasto pred FAKTITE i BOGOVITE MOLCAT...

И ТЕ МОЛАМ НЕМОЈ БЕ СО УЗРЕЧИЦАТА НА МАКИ НАЧЕВСКИ ... и тој е преварант очигледно како и вас (и он не убедуваше дека не шиткал карти у Задар а вие дека не сте краделе преноси и прегледи) ..

ПОСЛЕДНА ШАНСА...
го прочита кременко вие сте на потег ... Живи били па видели (што би рекли наши северни соседи) ... Ма имате врема, ајденека одврзе кесе малку Емил (нови две декодерчижа + Евриќи да втора траса + Евриќи за Преглед....
НЕ Е СКАПО НЕЛИ :pos2:
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.622
Поени од реакции
43.469
Kaj беше со критикиве бе кога МТВ пренесуваа . :tv:
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Kaj беше со критикиве бе кога МТВ пренесуваа . :tv:

Изгледа овој е уредникот од МТВ!

ЕЕееејјј мајката шо стручњаци излезеја тука у ПМ!
 
Член од
15 август 2009
Мислења
70
Поени од реакции
1
Изгледа овој е уредникот од МТВ!

ЕЕееејјј мајката шо стручњаци излезеја тука у ПМ!

читајте убаво -- неколку пати реков МТВ се за жалење :pop:

патем на форумов сум од неодамна и воопшто немав намера да критикувам но несакам кога некој (читај не посебно Филе) се обидува да ме прави неук ...
Ато тоа можете да го проголтате , тоа е ваш проблем ... Но обидот сите челнови на форумов да не прави млади мајмуни е срамен особено за јавна личност.
 

Ddime

████████████████████
Член од
18 февруари 2007
Мислења
5.076
Поени од реакции
212
Дај му прст на македонче...цела рака ке ти ја земе.
Незнам што повеке можете да посекате...од 8саат до после полноќ (45мин за вести само) ке има фудбал секој вторник, среда и четврток(!!!)

Искрено сум презадоволен од Канал5. Начинот на кој ги презентираат натпреварите, коментаторите, хајлајт, студиото, концептот...се.

Сетете се само кој маки ги имавме лани со МТВ...ова е луксуз! :)
 
Член од
15 август 2009
Мислења
70
Поени од реакции
1
Дај му прст на македонче...цела рака ке ти ја земе.
Незнам што повеке можете да посекате...од 8саат до после полноќ (45мин за вести само) ке има фудбал секој вторник, среда и четврток(!!!)

Искрено сум презадоволен од Канал5. Начинот на кој ги презентираат натпреварите, коментаторите, хајлајт...се.

Сетете се само кој маки ги имавме лани со МТВ...ова е луксус! :)
АПСОЛУТНО СЕ СОГЛАСУВАМ СО ТЕБЕ ... БАРЕМ ШТО СЕ ОДНЕСУВА ДО ЗБОГАТЕНАТА ПОНУВА ...

Арно ама муабетот беше друг нели !:toe:
 
К

кременко

Гостин
абе Ддиме никој не се жали на тоа што ке гледаме фудбал три дена по ред , само сакаме да ни кажат зошто кога се купени права за ЛШ и ЕЛ тие превземаат сигнал од други тв
 
Член од
15 август 2009
Мислења
70
Поени од реакции
1
абе Ддиме никој не се жали на тоа што ке гледаме фудбал три дена по ред , само сакаме да ни кажат зошто кога се купени права за ЛШ и ЕЛ тие превземаат сигнал од други тв

Само мало надополнение .....

ДА НЕ НЕ ПРАВАТА МАЈМУНИ

(СЕ НАДЕВАМ ГОВОРАМ ОД ИМЕ НА СИТЕ ФОРУМАШИ - ПА ЗАРЕМ НЕ ЗАСЛУЖУВАМЕ И НИЕ ПОЧИТ)
 

File X File

X Ego-trip Killer :-)
Член од
21 август 2009
Мислења
100
Поени од реакции
38
...јас веќе еднаш реков дека ниту ќе се замарам со тоа некому да објаснувам уште помалку да се правдам и да образложувам за нешто што очигледно некој некого сака да навлече... идентитетот на оној со големиот пост во разни бои :))) веќе ми е познат, ама кога он сам нема м... да се отвори, јас уште помалку ќе се замарам со него... значи за сите оние кои сакаат да веруваат дека се се краде, така е!... „се се краде и ништо не е платено и ние само имаме желба да пренесуваме фудбал и затоа крадеме, а чим крадеме веројатно некој наскоро ќе се сети и ќе ги откупи правата, па може таму ќе биде некако другачије, не знам како ави последнично, така би било„ ... ова е стварно послендата реченица за тоа!... Ќа некој ако има желба да додје и да биде гостин, ќе биде добредојден...

Имав една желба, ама незнам дали ќе има се ова сврха веќе овде... бидејќи ова и јас лично го сметам како еден од најголемите форуми, (нормално сето тоа развиено уште на неколку други портали како поддршка) сакавме да отвориме една анкета за тоа Кои Натпревари Би Сакале Да ги Видите Како Ретро На К%?... тоа со други зборови значи, бидејќи со правата ги добивме и сите натпревари од Историјата на ЛШ од 1992 па до денесе, телевизијата ќе отвори простор за еднаш неделно или еднаш на две недели, да може да емитува комплетнонекој натпревар од Историјата кој би го одбрале.... Во телевизијата има расположение за ваков дел од проектот али сакав овде да предложам како тоа би можеле да го изведеме? Ако некој од вас поискусните „ШТО САКААТ ФУДБАЛ„ ај предложете... па да видиме како тоа ќе го избуткаме.... :))) ...

П.С.
„една информација, колку да бидеме на чисто со се што „некој сака нешто да минира со погрешни информации„ ... Јас ниту работам и ниту сум работел некогаш во некоја телевизија... Работам во адв.аг. „Идеа Плус„ , а се што работам на телевизија се проекти, некои мои лични, некои на агенциите, а некои за кои ќе ме повикаат во соработка...
 
Член од
5 јуни 2009
Мислења
185
Поени од реакции
2
Доколку се бира кој натпревар да се даде тоа сигурно би било некое финале.Но можете да направите (доколку е изводливо) во една емисија да има една сезона со поинтересни натпревари и така се до финалето како што правеа МТВ пред СП или ЕП.
 
Член од
25 август 2009
Мислења
2.078
Поени од реакции
1.243
Изгледа овој е уредникот од МТВ!

ЕЕееејјј мајката шо стручњаци излезеја тука у ПМ!
мене ми стои уредник на А1 зашто само за А1 не гукна ништо, али ги разбирам лугето , им падна гледаноста по преземањето на Премиер Лигата од страна на Сител и ке се залат по форумите сеа кој крадел кој не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom