Димитар Бузлевски Vs. Михајло Волкановски Vs. КИКО - ќе ја бијат битката за Ресен!

Кој ќе биде идниот градоначалник на Ресен?

  • Димитар Бузлевски (СДСМ)

    Гласови: 117 35,5%
  • Михајло Волкановски (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 171 51,8%
  • Сашко Василевски (НСДП)

    Гласови: 42 12,7%

  • Вкупно гласачи
    330
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
Очигледно не се разбираме. Се работи за тоа дека оваа програма не Ви е заснована на никакви реални показатели ниту на реални истражувања на целните групи. Ако веќе морам да ве учам, Свот, Пестле анализи, анализи на заинтересирани страни и други алатки кои се користат за реално да се проценат потребите на една заедница.
Инсистираш на откупно-дистрибутивен центар. Еве ти конкртен одговор - Влада не гради вакви објектти, пошто се потпирате на Владата. А за да приватник изгради Ваков објект, бара воведување на одредени стандарди во производството, поврзувања со земјоделците, ГАП стандарди, брендирање итн. Така да не ме убедувај, за земјоделието ви е до крај промашена програмата.

За делот со кој се фалите со Владата, извини ама мешате надлежности на Општина и Влада. Процес е децентрализацијата кој трае и кој треба да создаде силни Општини не да ја вратиме повторно назад децентрализацијата а со вакви програми сигурно тоа го правиме. Посебно проекти од типот на професионално советувалиште за избор на кариера итн. леле колку комунистички проект од ваша страна, бутај бате бирократи до врв. Треба седнување со бизнис заедницата која никаде не е спомната кај Вас и согледување и анализа на нејзините потреби за какви кадри им требаат и такви програми да се изучуваат во средното училиште.

Во делот на социјалата за народни кујни не се слагам да отвора држава или општина треба да им помага на здруженија на граѓани или религиозни институции тоа да го прават. А државата и општината да помогнат да нема такви случаи.
Прашањето за старечки дом не го разбра. Те прашав како и кому ќе му помогнеш во отворање на таков дом??????

За туризмот очигледно не знаете ништо и давате повторно декларативни реченици и нема да разговарам повеќе околу тоа.

Програмата во целина очигледно воопшто не е плод на долгорочна анализа на потребите од општината, затоа што се гледа какви проекти излегле, пола од нив ако поминиме по селата и градот Ресен никој нема да ти каже за потреба од нив и такви програми.
Програмата Ви е очигледно напишана од луѓе кои никогаш не излегле на терен и напишале листа на желби. Програмата треба да потекне од реалните потреби на населението и да соодвествува со реалните општински ресурси а кај вас фалат и двете овие работи.

А сега да ти кажам како ние ќе ги реализираме нашите капитални проекти:
- Дел од нив ќе се реализираат преку Јавно-приватно партнерство со бизнис заедницата
- Дел преку фондови од ЕУ преку изработка на проекти за кои тимот од експерти вклучен во изработка на нашата програма е способен после поминати сите потребни обуки за овие фондови
- Дел преку средствата од Законот за равномерен регионален развој: по закон на Пелагониски регион му следуваат 10 милиони евра на годишно ниво пак преку проекти изработени от квалитетен тим обучен за таа работа
- Дел од средствата од Буџетот на Лоланата самоуправа чија структура ако дојдиме на власт ќе биде драстично смената (од 78% за плати а другото за капитални инвестиции ќе се обидеме за брзо време да го донесеме барем на 50%)
- Дел од средствата која Владта треба законски да ги распредели на Општините (Освен ако не се залагате за безаконие и ако треба само ВМРО општини да ги добиваат)
vidi ocigledno sakas da mudruvas ))) i upotrebi frazi deka jas te ubeduvam jas voopsto ne se obiduvam toa da go napravam, repliciras a ne gledas deka jas izrazuvam moj licen stav i pogled (licen kon programata) sto i go potencirav pogore vo predhodniot moj post, jas ja imam programata vo race, programa koja e pravena podolgo vreme i e plod na strucnaci od soodvetnite oblasti bujrum da ti ja dostavam onaka kolku da ja imas na 30 strani apriropi sekako ke i najdes mani vprocem vo razlicnite gledista i se razlikuvame kako politicki da recam oponenti.

finansiskata konstrukcija ti e hipoteticka......so znaci treba da probas da nametnis na celnata grupa deka fondovite za proekti preku eu, javno-privatni partnerstva se sracunati ama ne se znae dali mozebi i ke se realiziraat, a od drua strana vmro dpmne na lokalna nivo otvoreno zad svojata programa ke ja ima podrskata i od centralnata vlast..znaci sredstva sto postojat! plus sredstvta sto stojat od budzetot na opstina itn itn
 
Член од
20 февруари 2009
Мислења
16
Поени од реакции
3
АХхаха е сега ми кажа се. :pos:

Добро океј, али незнам вие што се надевате толку, кога знаете дека тесно ќе биде помеѓу Бузлевски и Волкановски.

Зошто толку вреѓате кон овие двајца кандидати кога ќе мора да гласате за некој од нив во вториот круг (ако има), (не сите, али кога ќе ви наредат од горе или ќе ви обеќаат по нешто сакале неќеле ќе гласате) а сега толку кажувате, ваква програма имаме.

Не е битна само програмата туку истата треба да се реализира, лесно е да се изнапишат глупости се и сешто и да се ветува, дали е можно 1% процент да се реализира.
Туку ај во ред барем се трудуте.
Ne e tocno,nie ne navreduvame nikogo, tuku samo si go kazuvame svojot stav.A, toa deka nemame sansi i deka ke morame nekade da gi dademe nasite glasovi ke vidime na 22 mart drag gospodine koj i na kogo ke gi dava glasovite.Sto se odnesuva za programata imame programa i imame tim koj znae i umee vistinski istata da ja realizira, nemojte da se grizite.Pozdrav do vas.:helou:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Програма

PA EVE DA RAZJASNIME NESTO GOLEMA ULOGA ZA LOKALNATA VLAST DA USPEE LEZI I VO CENTRALNATA BIDEJKI BEZ NIVNA POMOS NE MOZE DA USPEE NITU EDEN PROEKT PROGRAMATA E LOSA BEZ RAZLIKA DALI IMA PREDVIDENO ODAMNA DA SE REALIZIRA NESTO OD STRANA NA VLADATA PAK E TOA ZA POUBAVA PRESPA ZA NAS GRAGANATI A COVEKO G-N VOLKANOVSKI MOZE DA E SAMO COVEK ZA PRIMER DOBAR ISKREN I VERUVAM KE USPEE I PRESPAKE SE GORDEE SO NEGO
Никој нема ништо против Господин Волкановски, само листата ви е ужасно слаба а за да се спроведи нешто треба тим а не сам човек. Локалната Власт е носител на развојот во секоја модерна држава. Нели таму се стремиме. Ако се враќаме во 1945 во комунизмот каде во централата се решаваше кој
е е кмет во некое село тоа е жалосно.
Разберете не ги лажете луѓето дека мора централна власт да е иста со локална како во Велес соработуваа централната и локалната власт. Има закони во оваа држава и јас верувам дека има демократски капацитет премиерот Груевски тие закони за локална самоуправа да ги спроведе, така да е многу важно да има квалитетна програма.
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
102
Поени од реакции
5
Ne e tocno,nie ne navreduvame nikogo, tuku samo si go kazuvame svojot stav.A, toa deka nemame sansi i deka ke morame nekade da gi dademe nasite glasovi ke vidime na 22 mart drag gospodine koj i na kogo ke gi dava glasovite.Sto se odnesuva za programata imame programa i imame tim koj znae i umee vistinski istata da ja realizira, nemojte da se grizite.Pozdrav do vas.:helou:
KAKO PRVO POCNA DA SE SIRAT GLASINI DEKA BUZLEVSKI VRSI PRITISOK VRZ PETKOVSK SASKO VASILEVSKI DA SE POVLECE BUZLEVSKI E VO PANIKA NO EDNO ZNAM DEKA VTORIOT KRUG VIE KE GO PODRZITE BUZLEVSKI BAREM JAS TAKA MISLAM BIDEJKI SEKOJA PTICA LETA KON SVOETO JATO MOZEBI NE E TAKA I DA DADE BOZE DA NE E TAKA SEPAK KE VIDIME BORBATA E TESKA NO KE POBEDIME NAPRED MISKO
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Демократија?????? Закон??????

vidi ocigledno sakas da mudruvas ))) i upotrebi frazi deka jas te ubeduvam jas voopsto ne se obiduvam toa da go napravam, repliciras a ne gledas deka jas izrazuvam moj licen stav i pogled (licen kon programata) sto i go potencirav pogore vo predhodniot moj post, jas ja imam programata vo race, programa koja e pravena podolgo vreme i e plod na strucnaci od soodvetnite oblasti bujrum da ti ja dostavam onaka kolku da ja imas na 30 strani apriropi sekako ke i najdes mani vprocem vo razlicnite gledista i se razlikuvame kako politicki da recam oponenti.

finansiskata konstrukcija ti e hipoteticka......so znaci treba da probas da nametnis na celnata grupa deka fondovite za proekti preku eu, javno-privatni partnerstva se sracunati ama ne se znae dali mozebi i ke se realiziraat, a od drua strana vmro dpmne na lokalna nivo otvoreno zad svojata programa ke ja ima podrskata i od centralnata vlast..znaci sredstva sto postojat! plus sredstvta sto stojat od budzetot na opstina itn itn
Ако постојат тие пари во Владата и ако Владата ги даде само ако Вмро е на власт во Ресен тогаш да престанеме да зборуваме за демократија и избори. Очигледно не сте поарни од СДСМ во Вашите размислувања кога тие го правеа сличното, со тоа ја враќате оваа држава многу многу назад.

Моите финансиски конструкции не се воопшто хипотетички, се знаат колкави се фондовите од ИПа програма од ЕУ ако сакаш подетално по 5-те компоненти од ИПА програмата, се знае колкави средства за капитални инвестициии по закон и следуваат на општината од државата, за јавно-приватно партнерство е разговарано веќе со потенцијални инвеститори, законот за равномерен регионален развој е на сила во Република Македонија.

А ќе повторам ова ако во РМ владеат законите ако протежирате закон на ВМРО ДПМНЕ тогаш да не спроведуваме избори кажете во која Општина кој ќе е градоначалник од ВМРО и владејте секаде имајте целосна власт.
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
170
Поени од реакции
11
vidi ocigledno sakas da mudruvas ))) i upotrebi frazi deka jas te ubeduvam jas voopsto ne se obiduvam toa da go napravam, repliciras a ne gledas deka jas izrazuvam moj licen stav i pogled (licen kon programata) sto i go potencirav pogore vo predhodniot moj post, jas ja imam programata vo race, programa koja e pravena podolgo vreme i e plod na strucnaci od soodvetnite oblasti bujrum da ti ja dostavam onaka kolku da ja imas na 30 strani apriropi sekako ke i najdes mani vprocem vo razlicnite gledista i se razlikuvame kako politicki da recam oponenti.

finansiskata konstrukcija ti e hipoteticka......so znaci treba da probas da nametnis na celnata grupa deka fondovite za proekti preku eu, javno-privatni partnerstva se sracunati ama ne se znae dali mozebi i ke se realiziraat, a od drua strana vmro dpmne na lokalna nivo otvoreno zad svojata programa ke ja ima podrskata i od centralnata vlast..znaci sredstva sto postojat! plus sredstvta sto stojat od budzetot na opstina itn itn
Fala sto kaza deka lokalnata vlast ne ja boli stapot za Resen i Prespa!
A so takov kadar vo resen kakov sto ima vmro, 85% so sredno obrazovanie, kamen ke svitkame:tapp:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Втор круг

KAKO PRVO POCNA DA SE SIRAT GLASINI DEKA BUZLEVSKI VRSI PRITISOK VRZ PETKOVSK SASKO VASILEVSKI DA SE POVLECE BUZLEVSKI E VO PANIKA NO EDNO ZNAM DEKA VTORIOT KRUG VIE KE GO PODRZITE BUZLEVSKI BAREM JAS TAKA MISLAM BIDEJKI SEKOJA PTICA LETA KON SVOETO JATO MOZEBI NE E TAKA I DA DADE BOZE DA NE E TAKA SEPAK KE VIDIME BORBATA E TESKA NO KE POBEDIME NAPRED MISKO
Бузлевски може да плаче и кај Петковски и кај Црвенковски и не знам каде ние одиме да победиме а не да гласаме за него. Пак ќе ти повторам каде пишува дека ние нема да влеземе во вториот круг??????
 
Член од
20 февруари 2009
Мислења
16
Поени од реакции
3
KAKO PRVO POCNA DA SE SIRAT GLASINI DEKA BUZLEVSKI VRSI PRITISOK VRZ PETKOVSK SASKO VASILEVSKI DA SE POVLECE BUZLEVSKI E VO PANIKA NO EDNO ZNAM DEKA VTORIOT KRUG VIE KE GO PODRZITE BUZLEVSKI BAREM JAS TAKA MISLAM BIDEJKI SEKOJA PTICA LETA KON SVOETO JATO MOZEBI NE E TAKA I DA DADE BOZE DA NE E TAKA SEPAK KE VIDIME BORBATA E TESKA NO KE POBEDIME NAPRED MISKO
Ne e tocno deka Sasko ke se povlece ako bese taka nemase voopsto da se kandidira,no nie kako i poveketo gragani koi sto se izjasnuvaat sme protiv segasniot gradonacalnik,potocno protiv negovoto nerabotenje i losa reputacija, ako ne pobedi Sasko neka pobedi Misko. samo da e drug :helou:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
Ако постојат тие пари во Владата и ако Владата ги даде само ако Вмро е на власт во Ресен тогаш да престанеме да зборуваме за демократија и избори. Очигледно не сте поарни од СДСМ во Вашите размислувања кога тие го правеа сличното, со тоа ја враќате оваа држава многу многу назад.

Моите финансиски конструкции не се воопшто хипотетички, се знаат колкави се фондовите од ИПа програма од ЕУ ако сакаш подетално по 5-те компоненти од ИПА програмата, се знае колкави средства за капитални инвестициии по закон и следуваат на општината од државата, за јавно-приватно партнерство е разговарано веќе со потенцијални инвеститори, законот за равномерен регионален развој е на сила во Република Македонија.

А ќе повторам ова ако во РМ владеат законите ако протежирате закон на ВМРО ДПМНЕ тогаш да не спроведуваме избори кажете во која Општина кој ќе е градоначалник од ВМРО и владејте секаде имајте целосна власт.
znaci da rezimiram,koj i da e na vlast ke gi ima tie sredstva na raspolaganje ))))))))

za @riste od pripor
ne me razbra ili sto e rabotava ? jas rekov deka dokolku vmro dpmne dojde na vlast vo prespa korelacijata so centralnata vlast i moznosta za ostvaruvanje na programata ke bidat vo sekoj slucaj podobri.

za @prespanka mnogu jasno bi se nadovrzal i jas od druga strana..ako ne pobedi misko, podobro sasko neka pobedi.

neprijatelot na nasiot naprijatel ( zboruvam vo politicka konotacija) e nas prijatel , ako ja zapazime ovaa deviza i ako sakame iskreno promeni ke uspeeme
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Конечно

znaci da rezimiram,koj i da e na vlast ke gi ima tie sredstva na raspolaganje ))))))))

za @riste od pripor
ne me razbra ili sto e rabotava ? jas rekov deka dokolku vmro dpmne dojde na vlast vo prespa korelacijata so centralnata vlast i moznosta za ostvaruvanje na programata ke bidat vo sekoj slucaj podobri.
Фала богу се разбравме значи избришете 28 страни од програмата пошто тие ви се програма на влада на РМ а не ваша локална програма и ќе разговараме за тие 2 страни :pos2:
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
170
Поени од реакции
11
znaci da rezimiram,koj i da e na vlast ke gi ima tie sredstva na raspolaganje ))))))))

za @riste od pripor
ne me razbra ili sto e rabotava ? jas rekov deka dokolku vmro dpmne dojde na vlast vo prespa korelacijata so centralnata vlast i moznosta za ostvaruvanje na programata ke bidat vo sekoj slucaj podobri.
Te razbrav jas ubavo. Toa mi e muabetot, vlasta za mnogu proekti sto saka da gi napravi gradonacalnikot go koci, ne mu odobruvaat sredstva i slicno. So Akvapura go matkaa 2 godini i konecno mu dadoa dozvola za gradba:tapp:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
Фала богу се разбравме значи избришете 28 страни од програмата пошто тие ви се програма на влада на РМ а не ваша локална програма и ќе разговараме за тие 2 страни :pos2:
za da gi izednacime po broj na stani so vasata ))))) :smir:


nego ajt kasno e da se spie pozz na site i cekame one and only da se ubaci vo diskusjava ne e ferski da apstinira.

i pred se da zadrzime nivo na diskusija tuka i segde vo ovie mesec dena nasekade niz opstinava.

Te razbrav jas ubavo. Toa mi e muabetot, vlasta za mnogu proekti sto saka da gi napravi gradonacalnikot go koci, ne mu odobruvaat sredstva i slicno. So Akvapura go matkaa 2 godini i konecno mu dadoa dozvola za gradba:tapp:
pred spienje ..samo ova ova li e dozvola za gradba??



dadena e dozvola ,vo koja stoi :
potrebno e da se predvidistanica za precistuvanje na mehanicki i bioloski tretman na vodite od objektite.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Прво каде виде дека некој од подржувачите на Сашо Василевски вреѓаше некого. Ние зборуваме за она што го излажал и не го направил Господин Бузлевски во изминативе 4 години со аргументи не со вреѓање и разговараме за слабостите на програмата на Господин Волкановски пак без вреѓање.
А нашата програма е издржана, одржлива и може да се реализираат огромен дел на проектите кои ги спомнуваме. Не 1% туку за 4 години 100% може да се реализира. Мегутоа каде сте вие од СДСМда покажете барем еден дел од Вашата програма ама Вашиот вокабулар е само вреѓање, плукање и ништо повеќе.
А за кој ќе победи не бидете толку сигурни дека ќе влезете во втор круг да не се изненадите да не ви се случи Вие да ги давате гласовите за Сашо Василевски.
Добро океј погрешно се изразив и погрешно бев сфатен, се вратив наназад во постовите нормална дискусија се води. За програмата и не е толку битна, реално се тоа празни ветувања кој не можат во целост да се остварат кој и да дојде градоначалник.
Друго, јас не сум вреѓал никој ниту планирам прочитај ги постовите мој, И јас добро знам за кој ќе го дадам мојот глас како и повеќете, нема да ме разубеди никаква програма.

Ne e tocno,nie ne navreduvame nikogo, tuku samo si go kazuvame svojot stav.A, toa deka nemame sansi i deka ke morame nekade da gi dademe nasite glasovi ke vidime na 22 mart drag gospodine koj i na kogo ke gi dava glasovite.Sto se odnesuva za programata imame programa i imame tim koj znae i umee vistinski istata da ja realizira, nemojte da se grizite.Pozdrav do vas.:helou:
Soryy ако ве навредив погрешно се изразив. :helou:
Јас не се грижам за вашиот Тим, туку си давам свое мислење дека реално гледано, тешко дека ќе влезете во втор круг (ако Има).

Никој нема ништо против Господин Волкановски, само листата ви е ужасно слаба а за да се спроведи нешто треба тим а не сам човек. Локалната Власт е носител на развојот во секоја модерна држава. Нели таму се стремиме. Ако се враќаме во 1945 во комунизмот каде во централата се решаваше кој
е е кмет во некое село тоа е жалосно.
Разберете не ги лажете луѓето дека мора централна власт да е иста со локална како во Велес соработуваа централната и локалната власт. Има закони во оваа држава и јас верувам дека има демократски капацитет премиерот Груевски тие закони за локална самоуправа да ги спроведе, така да е многу важно да има квалитетна програма.
Листата не е толку важна, туку тоа се фигури поставени кој треба да извршуваат задачи се што ќе им биде кажано од горе, кој и да биде поставен градоначалник така ќе биде. Далеку сме од што го викаш, се знае што ќе каже Градоначалникот тоа мора да биде и да е изгласано од Советот. Да не се убедуваме за џабе, сите ја знаеме ситуацијата.

Ако постојат тие пари во Владата и ако Владата ги даде само ако Вмро е на власт во Ресен тогаш да престанеме да зборуваме за демократија и избори. Очигледно не сте поарни од СДСМ во Вашите размислувања кога тие го правеа сличното, со тоа ја враќате оваа држава многу многу назад.

Моите финансиски конструкции не се воопшто хипотетички, се знаат колкави се фондовите од ИПа програма од ЕУ ако сакаш подетално по 5-те компоненти од ИПА програмата, се знае колкави средства за капитални инвестициии по закон и следуваат на општината од државата, за јавно-приватно партнерство е разговарано веќе со потенцијални инвеститори, законот за равномерен регионален развој е на сила во Република Македонија.

А ќе повторам ова ако во РМ владеат законите ако протежирате закон на ВМРО ДПМНЕ тогаш да не спроведуваме избори кажете во која Општина кој ќе е градоначалник од ВМРО и владејте секаде имајте целосна власт.
И вие да бевте на Власт така ќе правевте. Се знае дека од оваа Држава не ја бива. Корист имаат само потрчковците околу градоначалникот, и тие не се во голем број.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Аквапура

Te razbrav jas ubavo. Toa mi e muabetot, vlasta za mnogu proekti sto saka da gi napravi gradonacalnikot go koci, ne mu odobruvaat sredstva i slicno. So Akvapura go matkaa 2 godini i konecno mu dadoa dozvola za gradba:tapp:
Кај виде ти дозвола за Градба за Аквапура??? Документот на Prespasky? Тој е дозвола од Министерство за земјоделие, шумарство и водостопанство за тоа каков квалитет треба да биде испуштената вода? Дозвола за градба дава Министерство за транспорт??? Што мислите ние масло пиеме?? Аквапура е потемкино село (Сега земи енциклопедија и научи што е)
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
59
Поени од реакции
8
Te razbrav jas ubavo. Toa mi e muabetot, vlasta za mnogu proekti sto saka da gi napravi gradonacalnikot go koci, ne mu odobruvaat sredstva i slicno. So Akvapura go matkaa 2 godini i konecno mu dadoa dozvola za gradba:tapp:

Ne go matkaa. Tuku ne smee da se gradi na neurbanizirano zemjiste i na zemjiste koe e kriminlano otugjeno za 1 vro po kvadrat.
A nema da smee da se gradi nikogas dodeka ne se urbanizira a toa moze da se sluci samo so akt na drzavata odnosno vladata na RM koja prethodno treba da pomine preku kriminlot sto go ima buzle napraveno. A mozes da zamislis koga ke bide toa!!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom