Страшниот Суд

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Темата врска нема со Судниот ден..се тропа за некакви судии, кадии, апелациони судови...Ве предупредувам дека ќе лета во каната ако така продолжите...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Темата врска нема со Судниот ден..се тропа за некакви судии, кадии, апелациони судови...Ве предупредувам дека ќе лета во каната ако така продолжите...
Ти ми изгледаш ко дете шо има читано библија.

Према тебе, на страшниот суд Бог ќе биди и обвинител и Судија и Извршител?
Три во едно?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ти ми изгледаш ко дете шо има читано библија.

Према тебе, на страшниот суд Бог ќе биди и обвинител и Судија и Извршител?
Три во едно?
Let..Страшно сте неозбилни...јас ви дадов до знаење што следува па вие како сакате..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Јас како што се сеќавам во Библијата се вели дека одма на самиот почеток на судењето Бог ќе убие 2 третини од населението (или ако денес дојде до судењето то би било некои 4 милијарди луѓе. Е сега од каде Бог знае одма на почеток колку третини или четвртини од населението ќе заслужат моментна смрт. Нели популацијата расти ако некогаш имало една милијарда население, па 2 па 3 денес има 6... за некое време ќе не има 10 милијарди. По што бог знаи дека секогаш 2 третини ќе ги убие? дали однапред се знае колку точно ќе има грешници (процентуално од севкупното население)
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Јас како што се сеќавам во Библијата се вели дека одма на самиот почеток на судењето Бог ќе убие 2 третини од населението (или ако денес дојде до судењето то би било некои 4 милијарди луѓе. Е сега од каде Бог знае одма на почеток колку третини или четвртини од населението ќе заслужат моментна смрт. Нели популацијата расти ако некогаш имало една милијарда население, па 2 па 3 денес има 6... за некое време ќе не има 10 милијарди. По што бог знаи дека секогаш 2 третини ќе ги убие? дали однапред се знае колку точно ќе има грешници (процентуално од севкупното население)
Ете за ова зборам за иронијата зад која се криеш..као демек како ќе знаел Бог..колку жители ќе имало во моментот..кои се грешни...Лет...едно не ми е јасно се изјасни дека не си Христијанин..оти се замараш со ова...да не се плашиш дека ќе си во овие две третини?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Ете за ова зборам за иронијата зад која се криеш..као демек како ќе знаел Бог..колку жители ќе имало во моментот..кои се грешни...Лет...едно не ми е јасно се изјасни дека не си Христијанин..оти се замараш со ова...да не се плашиш дека ќе си во овие две третини?
Ако не знаеш, не знаеш, не знам оти се осеќаш толку повикан баш ти да дадеш одговор. Стои во Библијата (ако треба и ќе побарам - во Откровението) дека на страшниот суд бог одма ќе убие прво една третина па после уште една третина. На што се базира тие две третини. То е запишано и така мора да биди, и утре сите одеднаш да станат (цел свет) христијани искрени, дали ќе се исполни пишаното или ќе има измени па на пример 2 осмини или 3 деветини ќе се убијат.
Јас то не го измислив, така пиши во библијата. Ете прашање. На што се базира точната бројка од 2 третини кои морат да умрат - предвидени пред векови и векови. Дали веќе се знаи точно однапред и меѓу неродените внуци на нашите внуци колку ќе има грешници што не залужуваат ништо освен смрт
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
А што правиме ако управителот (луци) на пеколот не ги признава пресудите на тројниот и неќе да ги прими тие што тој му ги праќа, јас колку што знам не се во баш најдобри односи, зошто би му ја чинел таа услуга и да му олеснува, нели негова цел е да му го загорчува "животот" нему и на неговите штитеници.....има ли алтернатива за тие души,
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ама кој вели дека јас се правам повикан да одговорам..ти си ја отворил темата и си правиш екскурзија на мозокот...Откровението е најзагадочниот дел од Библијата..твоите размислувања од типот кадија ти тужи кадија ти суди ништо не помагаат освен што се создава клима за сеир...
И што те плаши тоа..веќе те прашав..ако Бог и убие 2/3 од населението..Точната бројка се однесува на време во кое ќе се деси..Ако сакаш да си играш со бројќи еве ти ги Адвентистите и Сведоците..тие праат пресметки за мене е ирелевантно..А за Бог е се возможно...„А сега зборува Господ, кој уште од утробата ме направи Свој Слуга..па очигледно и ова..за внуците и правнуците.. или за нас...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Значи бог точно знае во времето колку ќе има грешници. То Страшен суд е веќе позната прикаска со напишано сценарио.
МОРА да има 2 третини грешници па на гла да се наместиш. И сите архиереи да се растрчат низ светот да сшпасуваат души, квотата е таа 2 третини. Не смеи ни некој да фали ни некој да е отпојќе.
 
A

ateist

Гостин
А што правиме ако управителот (луци) на пеколот не ги признава пресудите на тројниот и неќе да ги прими тие што тој му ги праќа, јас колку што знам не се во баш најдобри односи, зошто би му ја чинел таа услуга и да му олеснува, нели негова цел е да му го загорчува "животот" нему и на неговите штитеници.....има ли алтернатива за тие души,
хммм

пази стварно .......за ова тројниот..триличниот..

а што ако меѓу нив-него има различни мислења .....

пример еден е неодлучен
вториот е да те прати у пекол
а третиот мисли дека си за у рајот
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
А шо викате вие да си отворите профил на facebook и да си праите муабет?
 

koleee

Убер Македонче
Член од
6 јули 2008
Мислења
643
Поени од реакции
42
А шо викате вие да си отворите профил на facebook и да си праите муабет?
на форумов не е дозволено да се рекламираат други веб сајтови:wink::wink::smir:



:smir:а Лет ти срварно не си крстен?
и како те викат сега?:pos2:
 
A

ateist

Гостин
А шо викате вие да си отворите профил на facebook и да си праите муабет?
зш бе .....па има логика прашањето

триличен ........... а секој аако има различно мислење ...на судот па неможе да одлучат

нели тројца рамноправни и еднакви
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
зш бе .....па има логика прашањето

триличен ........... а секој аако има различно мислење ...на судот па неможе да одлучат

нели тројца рамноправни и еднакви
Ќе се договорат они ич не се сеќирај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom